Vilanova i la Geltrú: dades i estadístiques

Consulta dades de turisme, habitatge, població i economia de Vilanova i la Geltrú. Cada indicador identifica la seva font. Accedeix a totes les temàtiques dins d’aquesta fitxa.

Compara aquest municipi →

Vilanova i la Geltrú

Codi083073
ComarcaGarraf
Població (2025)71.641
Renda neta de la llar (2023)41.375 €
Taxa d’atur (16–64 anys) (ag. 2026)7,4 %

Taxa d’atur: atur registrat (SEPE) sobre la població de 16 a 64 anys (càlcul propi, no és la taxa oficial). Renda: renda neta mitjana anual per llar (INE).

Comarca Garraf
Vilanova i la Geltrú
Obre el mapa gran ↗ · © col·laboradors d’OpenStreetMap

Habitatge

Lloguer, esforç econòmic i habitatges turístics, amb la posició entre els municipis de la comarca.

Preu mitjà del lloguer845€/mes
2025 · Incasòl+6,2 %
Garraf4 de 6
Esforç de lloguer22,2% de la renda
2023 · Incasòl + INE · calculat+0,7 pp
Garraf6 de 6
Lloguer anual sobre renda neta mitjana per llar; a partir del 30 % es parla d'esforç elevat.
Habitatges turístics0,64% del parc
2026 · INE + Idescat · calculat−0,0 pp
Garraf6 de 6

Evolució del preu mitjà del lloguer

€/mes per contracte · Vilanova i la Geltrú · Incasòl

Evolució del preu mitjà del lloguer (el gràfic requereix JavaScript; les dades són a la taula d’indicadors).

El preu només es publica per municipi; no es mostra cap valor de comarca ni de Catalunya.

On és el municipi dins la comarca: lloguer

€/mes · municipis de Garraf · Incasòl · 2025

6008001.0001.2001.4001.600mediana comarcal · 892Cubelles · 682 €/mesCanyelles · 791 €/mesSant Pere de Ribes · 940 €/mesSitges · 1.295 €/mesOlivella · 1.436 €/mesVilanova i la Geltrú · 845 €/mesVilanova i la Geltrú · 845posició 4 de 6 (1 = més car)

On és el municipi dins la comarca: esforç de lloguer

% de la renda · municipis de Garraf · Incasòl + INE · 2023

202325283033mediana comarcal · 25,4Sant Pere de Ribes · 23,3 % de la rendaCubelles · 24,2 % de la rendaSitges · 26,7 % de la rendaCanyelles · 26,8 % de la rendaOlivella · 30,5 % de la rendaVilanova i la Geltrú · 22,2 % de la rendaVilanova i la Geltrú · 22,2posició 6 de 6 (1 = esforç més alt)

Només municipis amb preu de lloguer i renda neta publicats el mateix any.

On és el municipi dins la comarca: habitatges turístics

% del parc · municipis de Garraf · INE + Idescat · 2026

02468mediana comarcal · 1,86Cubelles · 1,06 % del parcSant Pere de Ribes · 1,13 % del parcCanyelles · 2,59 % del parcSitges · 4,83 % del parcOlivella · 6,45 % del parcVilanova i la Geltrú · 0,64 % del parcVilanova i la Geltrú · 0,64posició 6 de 6 (1 = més pes turístic)

Habitatges turístics sobre el parc total del Cens 2021.

Mercat de treball

Atur registrat sobre la població en edat de treballar, pol d'ocupació i qualitat de l'ocupació.

Taxa d'atur registrat7,4% (16–64 anys)
agost 2026 · SEPE + Idescat · calculat+0,2 pp
Garraf1 de 6
Atur registrat dividit per la població de 16 a 64 anys.
Llocs de treball per ocupat resident0,48ràtio
juny 2026 · Idescat · calculat+1,5 %
Garraf2 de 6
Municipi més residencial: hi ha menys llocs de treball que ocupats residents.

Evolució de la taxa d'atur registrat

% de la població de 16 a 64 anys · Vilanova i la Geltrú · SEPE + Idescat

Evolució de la taxa d'atur registrat (el gràfic requereix JavaScript; les dades són a la taula d’indicadors).

On és el municipi dins la comarca: atur registrat

% (16–64 anys) · municipis de Garraf · SEPE + Idescat · agost 2026

45678mediana comarcal · 6,9Sitges · 4,4 % (16–64 anys)Olivella · 6,8 % (16–64 anys)Cubelles · 6,8 % (16–64 anys)Sant Pere de Ribes · 6,9 % (16–64 anys)Canyelles · 7,1 % (16–64 anys)Vilanova i la Geltrú · 7,4 % (16–64 anys)Vilanova i la Geltrú · 7,4posició 1 de 6 (1 = atur més alt)

Afiliacions per tipus de contracte

Indefinit i temporal (% sobre el total) · setembre 2026

Vilanova i la GeltrúVilanova i la Geltrú · Indefinit · 88,1 %88 %Vilanova i la Geltrú · Temporal · 11,9 %12 %GarrafGarraf · Indefinit · 89,3 %89 %Garraf · Temporal · 10,7 %11 %CatalunyaCatalunya · Indefinit · 89,2 %89 %Catalunya · Temporal · 10,8 %11 %
IndefinitTemporal

Aproximació a la qualitat de l'ocupació.

Renda i condicions de vida

Renda de les llars, desigualtat i risc de pobresa relativa (INE · Atles de distribució de la renda).

Renda neta mitjana per llar41.375€/any
2023 · INE · ADRH+5,2 %
Garraf5 de 6
Índex de Gini29,8punts (0–100)
2023 · INE · ADRH−0,3 %
Garraf4 de 6
Població sota el 60 % de la mediana15,6% de la població
2023 · INE · ADRH+1,0 pp
Garraf4 de 6
Renda familiar disponible bruta per habitant99,2índex
2023 · Idescat+0,0 %
Garraf2 de 6

Evolució de la renda neta mitjana per llar

€/any · Vilanova i la Geltrú · INE · ADRH

Evolució de la renda neta mitjana per llar (el gràfic requereix JavaScript; les dades són a la taula d’indicadors).

Comparació només amb dades de la mateixa font (ADRH); no es barreja amb l'ECV.

On és el municipi dins la comarca: renda per llar

€/any · municipis de Garraf · INE · ADRH · 2023

35.00040.00045.00050.00055.000mediana comarcal · 42.515Cubelles · 39.572 €/anySant Pere de Ribes · 41.892 €/anyCanyelles · 43.138 €/anyOlivella · 45.000 €/anySitges · 51.676 €/anyVilanova i la Geltrú · 41.375 €/anyVilanova i la Geltrú · 41.375posició 5 de 6 (1 = renda més alta)

On és el municipi dins la comarca: Gini

punts · municipis de Garraf · INE · ADRH · 2023

25303540mediana comarcal · 31,0Canyelles · 28,5 puntsCubelles · 28,9 puntsSant Pere de Ribes · 32,3 puntsOlivella · 32,8 puntsSitges · 38,9 puntsVilanova i la Geltrú · 29,8 puntsVilanova i la Geltrú · 29,8posició 4 de 6 (1 = més desigualtat)

On és el municipi dins la comarca: sota el 60 % de la mediana

% de la població · municipis de Garraf · INE · ADRH · 2023

1214161820mediana comarcal · 16,4Canyelles · 12,9 % de la poblacióCubelles · 15,4 % de la poblacióSitges · 17,1 % de la poblacióOlivella · 18,4 % de la poblacióSant Pere de Ribes · 18,4 % de la poblacióVilanova i la Geltrú · 15,6 % de la poblacióVilanova i la Geltrú · 15,6posició 4 de 6 (1 = més població sota el llindar)

Població i demografia

Envelliment, població estrangera i components del creixement.

Població de 65 anys o més21,3% de la població
2025 · Idescat · Cens+0,4 pp
Garraf1 de 6
Població estrangera14,1% de la població
2025 · Idescat · Cens+0,7 pp
Garraf4 de 6
Presentació neutra: només el pes sobre el total.

On és el municipi dins la comarca: població de 65 anys o més

% de la població · municipis de Garraf · Idescat · 2025

1315182023mediana comarcal · 18,2Olivella · 13,2 % de la poblacióCanyelles · 16,7 % de la poblacióSant Pere de Ribes · 17,4 % de la poblacióCubelles · 19,1 % de la poblacióSitges · 20,1 % de la poblacióVilanova i la Geltrú · 21,3 % de la poblacióVilanova i la Geltrú · 21,3posició 1 de 6 (1 = més envellit)

Components del creixement de la població

Persones per 1.000 habitants · Vilanova i la Geltrú · Idescat

Creixement naturalCreixement natural · -2,7 per 1.000 hab.-2,7Saldo migratori internSaldo migratori intern · +8,6 per 1.000 hab.+8,6Creixement totalCreixement total · +14,4 per 1.000 hab.+14,4

Positiu a la dreta (taronja); negatiu a l'esquerra.

Evolució de la població

Vilanova i la Geltrú · habitants · Idescat

Evolució de la població (el gràfic requereix JavaScript; les dades són a la taula d’indicadors).

Evolució de l’atur

Persones en atur registrat · Vilanova i la Geltrú · anual (Idescat) i mensual (SEPE)

Atur registrat (el gràfic requereix JavaScript; les dades són a la taula d’indicadors).

Distribució de l’ocupació

Afiliacions a la Seguretat Social per sector d’activitat (% sobre el total) · Vilanova i la Geltrú vs Catalunya

Distribució de l’ocupació per sector (el gràfic requereix JavaScript; les dades són a la taula d’indicadors).

Quota = afiliacions del sector / total d’afiliacions, amb recomptes oficials del mateix període (2026M09).

Renda mitjana de les llars

Renda neta anual (€) · Vilanova i la Geltrú vs Catalunya

Renda neta mitjana anual (el gràfic requereix JavaScript; les dades són a la taula d’indicadors).

Municipi: Atles de distribució de la renda de les llars (INE, dades administratives, 2023). Catalunya: Enquesta de condicions de vida (INE, enquesta, 2025). Són fonts i anys diferents: no estrictament comparables.

Evolució del PIB

PIB a preus corrents (milions d’€) · Vilanova i la Geltrú · Idescat

Producte interior brut (el gràfic requereix JavaScript; les dades són a la taula d’indicadors).

Índex socioeconòmic territorial

Posició de Vilanova i la Geltrú a Catalunya i a la comarca Garraf

102índex · Catalunya = 100 · 2024

+2 punts respecte a la mitjana de Catalunya

Posició a Catalunya
504 de 947 municipis
Posició a la comarca · Garraf
5 de 6 municipis

Índex socioeconòmic territorial de l’Idescat. La posició 1 correspon a l’índex més alt.

Territoris als quals pertany

Accés a les fitxes de la comarca, l’àmbit, la província i Catalunya

Altres municipis de la comarca

Tots els indicadors

Vilanova i la Geltrú comparat amb la comarca i Catalunya · «No disponible» vol dir que la font no publica el valor oficial

IndicadorCategoriaVilanova i la GeltrúComarca · GarrafCatalunyaTendènciaAny
Creixement natural
persones
Població i demografia14,314,210,62024
Fecunditat
persones
Població i demografia65,96,72025
Nascuts vius
persones
Població i demografia42297454.2492025
Mobilitat per estudis no universitaris (residents i llocs d'estudi)
alumnes
Educació9.47021.1251.223.585Residents que estudien al municipi
Mobilitat per estudis universitaris (residents i llocs d'estudi)
alumnes
Educació135265173.870Residents que estudien al municipi
Població de 15 anys o més segons nivell de formació assolit
persones
Educació61.197140.2296.914.6972024
Distribució de les dones per grups d'edat
% sobre el total de dones
Població i demografia3,5——2022
Distribució dels homes per grups d'edat
% sobre el total d'homes
Població i demografia3,9——2022
Edat mitjana de la població
anys
Població i demografia43,8——2022
Població major de 16 anys
persones
Població i demografia58.065,2——2022
Índex d'envelliment
índex (%)
Població i demografia148,2——2022
Índex de dependència global
índex (%)
Població i demografia51,5——2022
Índex de dependència juvenil
índex (%)
Població i demografia20,7——2022
Índex de dependència senil
índex (%)
Població i demografia30,7——2022
Índex de sobreenvelliment
índex (%)
Població i demografia15,4——2022
Evolució de les emigracions totals
persones
Població i demografia——7,4—2024
Evolució de les immigracions totals
persones
Població i demografia——60.022—2024
Evolució del saldo migratoriPoblació i demografia—————
Migracions externes. Emigracions
persones
Població i demografia——662.294—Total
Migracions externes. Emigracions per continent de destinació
persones
Població i demografia——45.983—Àsia i Oceania
Migracions externes. Immigracions
persones
Població i demografia——1.288.562—Total
Migracions externes. Immigracions per continent de procedència
persones
Població i demografia——95.468—Àsia i Oceania
Migracions internes
persones
Població i demografia——7,4—2024
Naixements, defuncions i matrimonis. Recomptes
persones
Població i demografia43697153.8022024
Distribució de la població per sexe
persones
Població i demografia71.641164.5688.146.2652025
Distribució de la població per sexe i edat quinquennal
persones
Població i demografia68.152156.7947.792.6112022
Evolució de la població
persones
Població i demografia71.641164.5688.146.2652025
Evolució de la població estrangera
persones
Població i demografia8.03824.0771.271.8102022
Impost de béns immobles de naturalesa urbana (IBI)
euros
Finances públiques2.019——2025
Producte interior brut
milions d'euros
Economia i treball1.951,93.824316.728,32024
Valor afegit brut
milions d'euros
Economia i treball1.677,23.509,8272.114,42023
Renda neta mitjana i mediana de les llars
euros
Renda i condicions de vida16.690——2023
Índex socioeconòmic territorial (IST)
índex (Catalunya=100)
Renda i condicions de vida102103,71002024
Afiliats a la Seguretat Social per sexe i edat
persones
Mercat de treball——3.811.275—Total
Atur registrat
persones
Mercat de treball3.4467.167323.2772026
Atur registrat per sector econòmic
persones
Mercat de treball3.492,47.181,5325.084,82025
Atur registrat per sexe i edat
persones
Mercat de treball3.492,47.181,5325.084,32025
Evolució de l'atur registrat i taxa d'atur
persones / %
Mercat de treball3.4467.167323.2772026
Evolució de l'atur registrat per grups d'edat i taxa
persones / %
Mercat de treball121,8265,914.332,12025
Evolució de l'atur registrat per sexe i taxa
persones / %
Mercat de treball3.492,47.181,5325.084,32025
Expedients de regulació temporal d'ocupació (ERTO)Mercat de treball—————
Habitatges segons tipus d'ús (Cens de població i habitatges 2021)
vivendes
Habitatge26.067———2021
Habitatges turístiques, places i places per habitatgeTurisme—————
Preu mitjà del lloguer d'habitatges (fiances de l'Incasòl)
€/mes · contractes
Habitatge844,8——2025
Allotjaments turístics inscrits al Registre de Turisme de CatalunyaTurisme—————
Indicadors d'urbanització (DEGURBA)
persones / km² / %
Medi ambient i territori71.305164.2238.124.1262025
Pensions contributives a la seguretat social
persones
Protecció social——1.790.548—2025
Pensions i pensionistes de la seguretat social
persones / ràtio
Protecció social16.50233.0841.790.5482025
Pensions no contributives a la seguretat social
persones
Protecció social6251.28569.6542025
Persones amb reconeixement legal de la discapacitat
persones
Protecció social5.96212.160757.4902025
Impost sobre la renda de les persones físiques
euros
Renda i condicions de vida27.40130.59227.8132023
Cèdules d'habitabilitat atorgades
cèdules
Habitatge501——2026
Habitatges buits gravats amb l'impost (IHB)
habitatges
Habitatge91——2025
Habitatges iniciats i acabats
habitatges
Habitatge531——2025
Habitatges de protecció oficial iniciats i acabats
habitatges
Habitatge22——2025
Renda Garantida de Ciutadania
persones · €/mes
Protecció social468——2026M08
Consum d'electricitat per sectors
kWh
Medi ambient i territori256.616.450——2024
Consum de gas natural per sectors
kWh
Medi ambient i territori121.227.724——2024
Instal·lacions d'autoconsum elèctric
instal·lacions · kW
Medi ambient i territori116——2025
Matriculacions de vehicles electrificats i híbrids
vehicles
Medi ambient i territori509——2026
Residus municipals i recollida selectiva
kg/hab
Medi ambient i territori1,3——2024
Preu de l'aigua
€/m³
Medi ambient i territori2,6——2025
Alumnes matriculats i unitats dels centres
alumnes
Educació11.053——2025
Eleccions municipals: participació
%
Política i participació52,8——2023
Indicadors de l'Observatori del Territori
varis
Medi ambient i territori29,7——2024
Taxa d'atur registrat (sobre població de 16 a 64 anys)
%
Mercat de treball7,4——2026M08
Esforç de lloguer (lloguer anual sobre renda neta per llar)
% de la renda
Habitatge22,2——2023
Habitatges d'ús turístic (% sobre el parc d'habitatges)
%
Habitatge0,621,32026
Llocs de treball per ocupat resident
ràtio
Mercat de treball0,5——2026M06
Indicadors d'edat i sexePoblació i demografia1001001002025
Indicadors de nacionalitat i lloc de naixementPoblació i demografia8682,481,32025
Població estrangera per país de nacionalitatPoblació i demografia10.02028.9681.522.8192025
Moviment demogràfic (naixements, defuncions i migracions)Població i demografia1.0122.316111.8952024
Projeccions de població per escenariPoblació i demografia61.633143.4497.517.8382041
Coneixement del catalàPoblació i demografia100—100—2021
Afiliacions a la Seguretat Social per tipus de contracteMercat de treball28.54062.4103.410.1802026M09
Afiliats a la Seguretat Social segons residènciaMercat de treball31.70572.6303.811.2752026M09
Afiliacions al règim general per lloc de treballMercat de treball14.87028.7903.296.6902026M09
Treballadors autònoms (RETA)Mercat de treball4.98012.290586.6652026M09
Empreses per grandàriaMercat de treball14.87028.7903.296.6902026M09
Ingressos salarials bruts per sexe i edatMercat de treball32.081—31.7462024
Renda familiar disponible bruta per habitantRenda i condicions de vida1.433.3463.363.369165.424.0762023
Règim de tinença dels habitatgesHabitatge78,673,676,4—2021
Intensitat d'ús dels habitatges segons el consum elèctricHabitatge7—10,7—2021
Nivell de formació assolitEducació61.197140.2276.914.6972024
Índex de preus de l'habitatge en lloguerHabitatge122,6——2024
Saldos migratoris per municipiPoblació i demografia1.172——2024
Esperança de vida en néixerPoblació i demografia83,2——2023

Metodologia i fonts

Població i demografia

Fonts: Idescat · Cens · Idescat · Estimacions de població · Idescat · Font de base per confirmar · INE · Estadística de variacions residencials · INE · Indicadors demogràfics · Idescat · Projeccions · Idescat · ECEPH. Cada indicador indica la seva font, la unitat i el període; el valor mostrat és sempre l’oficial del nivell territorial.

Habitatge

Fonts: Generalitat de Catalunya · Incasòl · Incasòl + INE · calculat · INE + Idescat · calculat · INE · Generalitat de Catalunya · Agència de l'Habitatge · Generalitat de Catalunya · Agència Tributària · Generalitat de Catalunya · Departament de Territori · Idescat · Cens. Cada indicador indica la seva font, la unitat i el període; el valor mostrat és sempre l’oficial del nivell territorial.

Turisme

Fonts: INE. Cada indicador indica la seva font, la unitat i el període; el valor mostrat és sempre l’oficial del nivell territorial.

Economia i treball

Fonts: Idescat. Cada indicador indica la seva font, la unitat i el període; el valor mostrat és sempre l’oficial del nivell territorial.

Renda i condicions de vida

Fonts: Idescat · RFDB territorial · INE · Idescat. Cada indicador indica la seva font, la unitat i el període; el valor mostrat és sempre l’oficial del nivell territorial.

Protecció social

Fonts: Idescat · Generalitat de Catalunya · Departament de Drets Socials. Cada indicador indica la seva font, la unitat i el període; el valor mostrat és sempre l’oficial del nivell territorial.

Educació

Fonts: Idescat · Generalitat de Catalunya · Departament d'Educació · Idescat · Cens. Cada indicador indica la seva font, la unitat i el període; el valor mostrat és sempre l’oficial del nivell territorial.

Medi ambient i territori

Fonts: Idescat · Generalitat de Catalunya · Dades obertes · Generalitat de Catalunya · Agència de Residus de Catalunya · Generalitat de Catalunya · Agència Catalana de l'Aigua · Generalitat de Catalunya · Observatori del Territori. Cada indicador indica la seva font, la unitat i el període; el valor mostrat és sempre l’oficial del nivell territorial.

Finances públiques

Fonts: Idescat. Cada indicador indica la seva font, la unitat i el període; el valor mostrat és sempre l’oficial del nivell territorial.

Política i participació

Fonts: Generalitat de Catalunya · Departament d'Interior. Cada indicador indica la seva font, la unitat i el període; el valor mostrat és sempre l’oficial del nivell territorial.

Mercat de treball

Fonts: SEPE + Idescat · calculat · Idescat · calculat · Idescat · Afiliacions · Idescat · Font de base per confirmar · Dades obertes · Idescat · Salaris. Cada indicador indica la seva font, la unitat i el període; el valor mostrat és sempre l’oficial del nivell territorial.