Vallbona de les Monges: dades i estadístiques

Consulta dades de turisme, habitatge, població i economia de Vallbona de les Monges. Cada indicador identifica la seva font. Accedeix a totes les temàtiques dins d’aquesta fitxa.

Compara aquest municipi →

Vallbona de les Monges

Codi252385
ComarcaUrgell
Població (2025)223
Renda neta de la llar (2023)32.336 €
Taxa d’atur (16–64 anys) (ag. 2026)3,8 %

Taxa d’atur: atur registrat (SEPE) sobre la població de 16 a 64 anys (càlcul propi, no és la taxa oficial). Renda: renda neta mitjana anual per llar (INE).

Comarca Urgell
Vallbona de les Monges
Obre el mapa gran ↗ · © col·laboradors d’OpenStreetMap

Habitatge

Lloguer, esforç econòmic i habitatges turístics, amb la posició entre els municipis de la comarca.

Habitatges turístics2,03% del parc
2026 · INE + Idescat · calculat+0,3 pp
Urgell1 de 20

On és el municipi dins la comarca: habitatges turístics

% del parc · municipis de Urgell · INE + Idescat · 2026

0123mediana comarcal · 0,33Anglesola · 0,00 % del parcBelianes · 0,00 % del parcCiutadilla · 0,00 % del parcOssó de Sió · 0,00 % del parcVilagrassa · 0,00 % del parcBellpuig · 0,08 % del parcCastellserà · 0,17 % del parcTàrrega · 0,28 % del parcVerdú · 0,31 % del parcAgramunt · 0,33 % del parcla Fuliola · 0,33 % del parcTornabous · 0,40 % del parcels Omells de na Gaia · 0,54 % del parcMaldà · 0,80 % del parcGuimerà · 1,09 % del parcSant Martí de Riucorb · 1,14 % del parcPuigverd d'Agramunt · 1,63 % del parcNalec · 1,67 % del parcPreixana · 2,02 % del parcVallbona de les Monges · 2,03 % del parcVallbona de les Monges · 2,03 % del parcVallbona de les Monges · 2,03posició 1 de 20 (1 = més pes turístic)

Habitatges turístics sobre el parc total del Cens 2021.

Mercat de treball

Atur registrat sobre la població en edat de treballar, pol d'ocupació i qualitat de l'ocupació.

Taxa d'atur registrat3,8% (16–64 anys)
agost 2026 · SEPE + Idescat · calculat−0,8 pp
Urgell15 de 16
Atur registrat dividit per la població de 16 a 64 anys.
Llocs de treball per ocupat resident0,95ràtio
juny 2026 · Idescat · calculat−5,0 %
Urgell2 de 20
Municipi més residencial: hi ha menys llocs de treball que ocupats residents.

Evolució de la taxa d'atur registrat

% de la població de 16 a 64 anys · Vallbona de les Monges · SEPE + Idescat

Evolució de la taxa d'atur registrat (el gràfic requereix JavaScript; les dades són a la taula d’indicadors).

On és el municipi dins la comarca: atur registrat

% (16–64 anys) · municipis de Urgell · SEPE + Idescat · agost 2026

246810mediana comarcal · 5,2Sant Martí de Riucorb · 3,4 % (16–64 anys)Vallbona de les Monges · 3,8 % (16–64 anys)Ciutadilla · 4,3 % (16–64 anys)Tornabous · 4,5 % (16–64 anys)Agramunt · 4,6 % (16–64 anys)Belianes · 4,7 % (16–64 anys)Verdú · 5,0 % (16–64 anys)Bellpuig · 5,2 % (16–64 anys)Preixana · 5,2 % (16–64 anys)Anglesola · 5,2 % (16–64 anys)Vilagrassa · 5,3 % (16–64 anys)Maldà · 5,7 % (16–64 anys)Guimerà · 5,7 % (16–64 anys)Tàrrega · 6,3 % (16–64 anys)Castellserà · 6,5 % (16–64 anys)la Fuliola · 9,3 % (16–64 anys)Vallbona de les Monges · 3,8 % (16–64 anys)Vallbona de les Monges · 3,8posició 15 de 16 (1 = atur més alt)

Renda i condicions de vida

Renda de les llars, desigualtat i risc de pobresa relativa (INE · Atles de distribució de la renda).

Renda neta mitjana per llar32.336€/any
2023 · INE · ADRH+6,0 %
Urgell16 de 19
Índex de Gini28,6punts (0–100)
2023 · INE · ADRH+5,5 %
Urgell10 de 19

Evolució de la renda neta mitjana per llar

€/any · Vallbona de les Monges · INE · ADRH

Evolució de la renda neta mitjana per llar (el gràfic requereix JavaScript; les dades són a la taula d’indicadors).

Comparació només amb dades de la mateixa font (ADRH); no es barreja amb l'ECV.

On és el municipi dins la comarca: renda per llar

€/any · municipis de Urgell · INE · ADRH · 2023

20.00030.00040.00050.00060.00070.000mediana comarcal · 35.667Guimerà · 25.509 €/anyBelianes · 31.226 €/anyels Omells de na Gaia · 31.483 €/anyVallbona de les Monges · 32.336 €/anyMaldà · 33.495 €/anyCastellserà · 34.454 €/anyVerdú · 34.656 €/anySant Martí de Riucorb · 34.659 €/anyPuigverd d'Agramunt · 34.968 €/anyTàrrega · 35.667 €/anyAnglesola · 36.126 €/anyBellpuig · 36.892 €/anyTornabous · 36.964 €/anyla Fuliola · 36.996 €/anyAgramunt · 38.180 €/anyCiutadilla · 38.231 €/anyPreixana · 40.358 €/anyVilagrassa · 44.868 €/anyOssó de Sió · 61.390 €/anyVallbona de les Monges · 32.336 €/anyVallbona de les Monges · 32.336posició 16 de 19 (1 = renda més alta)

On és el municipi dins la comarca: Gini

punts · municipis de Urgell · INE · ADRH · 2023

2426283032mediana comarcal · 28,6els Omells de na Gaia · 25,4 puntsOssó de Sió · 26,4 puntsVilagrassa · 26,4 puntsVerdú · 27,5 puntsCastellserà · 27,7 puntsSant Martí de Riucorb · 27,8 puntsAgramunt · 27,9 puntsMaldà · 27,9 puntsBelianes · 28,4 puntsVallbona de les Monges · 28,6 puntsCiutadilla · 28,7 puntsTornabous · 28,9 puntsAnglesola · 29,1 puntsPuigverd d'Agramunt · 29,3 puntsTàrrega · 30,0 puntsBellpuig · 30,1 puntsGuimerà · 30,3 puntsla Fuliola · 30,6 puntsPreixana · 30,7 puntsVallbona de les Monges · 28,6 puntsVallbona de les Monges · 28,6posició 10 de 19 (1 = més desigualtat)

Població i demografia

Envelliment, població estrangera i components del creixement.

Població de 65 anys o més34,8% de la població
2025 · Idescat · Cens−0,5 pp
Urgell2 de 20
Població estrangera6,7% de la població
2025 · Idescat · Cens+2,2 pp
Urgell16 de 20
Presentació neutra: només el pes sobre el total.

On és el municipi dins la comarca: població de 65 anys o més

% de la població · municipis de Urgell · Idescat · 2025

152025303540mediana comarcal · 29,3Tàrrega · 16,7 % de la poblacióVilagrassa · 16,9 % de la poblacióBellpuig · 18,4 % de la poblacióAgramunt · 20,4 % de la poblacióPuigverd d'Agramunt · 21,3 % de la poblacióAnglesola · 23,2 % de la poblacióla Fuliola · 23,7 % de la poblacióTornabous · 24,2 % de la poblacióVerdú · 28,4 % de la poblacióPreixana · 29,0 % de la poblacióOssó de Sió · 29,5 % de la poblacióBelianes · 30,1 % de la poblacióCastellserà · 30,9 % de la poblacióels Omells de na Gaia · 31,0 % de la poblacióSant Martí de Riucorb · 31,1 % de la poblacióCiutadilla · 32,3 % de la poblacióMaldà · 32,9 % de la poblacióGuimerà · 34,4 % de la poblacióVallbona de les Monges · 34,8 % de la poblacióNalec · 35,2 % de la poblacióVallbona de les Monges · 34,8 % de la poblacióVallbona de les Monges · 34,8posició 2 de 20 (1 = més envellit)

Components del creixement de la població

Persones per 1.000 habitants · Vallbona de les Monges · Idescat

Creixement naturalCreixement natural · -9,0 per 1.000 hab.-9,0Saldo migratori internSaldo migratori intern · +9,0 per 1.000 hab.+9,0Creixement totalCreixement total · +13,6 per 1.000 hab.+13,6

Positiu a la dreta (taronja); negatiu a l'esquerra.

Evolució de la població

Vallbona de les Monges · habitants · Idescat

Evolució de la població (el gràfic requereix JavaScript; les dades són a la taula d’indicadors).

Evolució de l’atur

Persones en atur registrat · Vallbona de les Monges · anual (Idescat) i mensual (SEPE)

Atur registrat (el gràfic requereix JavaScript; les dades són a la taula d’indicadors).

Distribució de l’ocupació

Afiliacions a la Seguretat Social per sector d’activitat (% sobre el total) · Vallbona de les Monges vs Catalunya

Distribució de l’ocupació per sector (el gràfic requereix JavaScript; les dades són a la taula d’indicadors).

Quota = afiliacions del sector / total d’afiliacions, amb recomptes oficials del mateix període (2026M09).

Renda mitjana de les llars

Renda neta anual (€) · Vallbona de les Monges vs Catalunya

Renda neta mitjana anual (el gràfic requereix JavaScript; les dades són a la taula d’indicadors).

Municipi: Atles de distribució de la renda de les llars (INE, dades administratives, 2023). Catalunya: Enquesta de condicions de vida (INE, enquesta, 2025). Són fonts i anys diferents: no estrictament comparables.

Evolució del PIB

PIB a preus corrents (milions d’€) · Vallbona de les Monges · Idescat

—

Aquest territori no té dada oficial publicada per a aquest gràfic.

Índex socioeconòmic territorial

Posició de Vallbona de les Monges a Catalunya i a la comarca Urgell

102,3índex · Catalunya = 100 · 2024

+2,3 punts respecte a la mitjana de Catalunya

Posició a Catalunya
490 de 947 municipis
Posició a la comarca · Urgell
6 de 20 municipis

Índex socioeconòmic territorial de l’Idescat. La posició 1 correspon a l’índex més alt.

Territoris als quals pertany

Accés a les fitxes de la comarca, l’àmbit, la província i Catalunya

Altres municipis de la comarca

Tots els indicadors

Vallbona de les Monges comparat amb la comarca i Catalunya · «No disponible» vol dir que la font no publica el valor oficial

IndicadorCategoriaVallbona de les MongesComarca · UrgellCatalunyaTendènciaAny
Creixement natural
persones
Població i demografia13,819,610,62024
Fecunditat
persones
Població i demografia4,67,66,72025
Nascuts vius
persones
Població i demografia129854.2492025
Mobilitat per estudis no universitaris (residents i llocs d'estudi)
alumnes
Educació05.6801.223.585Residents que estudien al municipi
Mobilitat per estudis universitaris (residents i llocs d'estudi)
alumnes
Educació00173.870Residents que estudien al municipi
Població de 15 anys o més segons nivell de formació assolit
persones
Educació—32.7756.914.697—2024
Distribució de les dones per grups d'edat
% sobre el total de dones
Població i demografia1,8——2022
Distribució dels homes per grups d'edat
% sobre el total d'homes
Població i demografia2,5——2022
Edat mitjana de la població
anys
Població i demografia53,2——2022
Població major de 16 anys
persones
Població i demografia210,6——2022
Índex d'envelliment
índex (%)
Població i demografia526,7——2022
Índex de dependència global
índex (%)
Població i demografia70,7——2022
Índex de dependència juvenil
índex (%)
Població i demografia11,3——2022
Índex de dependència senil
índex (%)
Població i demografia59,4——2022
Índex de sobreenvelliment
índex (%)
Població i demografia20,3——2022
Evolució de les emigracions totals
persones
Població i demografia——7,4—2024
Evolució de les immigracions totals
persones
Població i demografia——60.022—2024
Evolució del saldo migratoriPoblació i demografia—————
Migracions externes. Emigracions
persones
Població i demografia——662.294—Total
Migracions externes. Emigracions per continent de destinació
persones
Població i demografia——45.983—Àsia i Oceania
Migracions externes. Immigracions
persones
Població i demografia——1.288.562—Total
Migracions externes. Immigracions per continent de procedència
persones
Població i demografia——95.468—Àsia i Oceania
Migracions internes
persones
Població i demografia——7,4—2024
Naixements, defuncions i matrimonis. Recomptes
persones
Població i demografia133253.8022024
Distribució de la població per sexe
persones
Població i demografia22339.3268.146.2652025
Distribució de la població per sexe i edat quinquennal
persones
Població i demografia22737.4477.792.6112022
Evolució de la població
persones
Població i demografia22339.3268.146.2652025
Evolució de la població estrangera
persones
Població i demografia97.3501.271.8102022
Impost de béns immobles de naturalesa urbana (IBI)
euros
Finances públiques1.990——2025
Producte interior brut
milions d'euros
Economia i treball—1.253,9316.728,3—2023
Valor afegit brut
milions d'euros
Economia i treball—1.150,9272.114,4—2023
Renda neta mitjana i mediana de les llars
euros
Renda i condicions de vida16.930——2023
Índex socioeconòmic territorial (IST)
índex (Catalunya=100)
Renda i condicions de vida102,391,31002024
Afiliats a la Seguretat Social per sexe i edat
persones
Mercat de treball——3.811.275—Total
Atur registrat
persones
Mercat de treball51.337323.2772026
Atur registrat per sector econòmic
persones
Mercat de treball5,91.375,3325.084,82025
Atur registrat per sexe i edat
persones
Mercat de treball5,91.375,5325.084,32025
Evolució de l'atur registrat i taxa d'atur
persones / %
Mercat de treball51.337323.2772026
Evolució de l'atur registrat per grups d'edat i taxa
persones / %
Mercat de treball063,414.332,12025
Evolució de l'atur registrat per sexe i taxa
persones / %
Mercat de treball5,91.375,5325.084,32025
Expedients de regulació temporal d'ocupació (ERTO)Mercat de treball—————
Habitatges segons tipus d'ús (Cens de població i habitatges 2021)
vivendes
Habitatge99———2021
Habitatges turístiques, places i places per habitatgeTurisme—————
Preu mitjà del lloguer d'habitatges (fiances de l'Incasòl)Habitatge—————
Allotjaments turístics inscrits al Registre de Turisme de CatalunyaTurisme—————
Indicadors d'urbanització (DEGURBA)
persones / km² / %
Medi ambient i territori22439.2948.124.1262025
Pensions contributives a la seguretat social
persones
Protecció social——1.790.548—2025
Pensions i pensionistes de la seguretat social
persones / ràtio
Protecció social749.2821.790.5482025
Pensions no contributives a la seguretat social
persones
Protecció social435369.654—2016
Persones amb reconeixement legal de la discapacitat
persones
Protecció social293.003757.4902025
Impost sobre la renda de les persones físiques
euros
Renda i condicions de vida19.23721.66727.8132023
Cèdules d'habitabilitat atorgades
cèdules
Habitatge2——2026
Habitatges buits gravats amb l'impost (IHB)
habitatges
Habitatge1——2022
Habitatges iniciats i acabats
habitatges
Habitatge0——2025
Habitatges de protecció oficial iniciats i acabats
habitatges
Habitatge0——2025
Renda Garantida de CiutadaniaProtecció social—————
Consum d'electricitat per sectors
kWh
Medi ambient i territori2.029.398——2024
Consum de gas natural per sectorsMedi ambient i territori—————
Instal·lacions d'autoconsum elèctric
instal·lacions · kW
Medi ambient i territori2——2025
Matriculacions de vehicles electrificats i híbrids
vehicles
Medi ambient i territori1——2026
Residus municipals i recollida selectiva
kg/hab
Medi ambient i territori2——2024
Preu de l'aigua
€/m³
Medi ambient i territori1,6——2025
Alumnes matriculats i unitats dels centresEducació—————
Eleccions municipals: participació
%
Política i participació68,5——2023
Indicadors de l'Observatori del TerritoriMedi ambient i territori—————
Taxa d'atur registrat (sobre població de 16 a 64 anys)
%
Mercat de treball3,8——2026M08
Esforç de lloguer (lloguer anual sobre renda neta per llar)Habitatge—————
Habitatges d'ús turístic (% sobre el parc d'habitatges)
%
Habitatge20,31,32026
Llocs de treball per ocupat resident
ràtio
Mercat de treball1——2026M06
Indicadors d'edat i sexePoblació i demografia1001001002025
Indicadors de nacionalitat i lloc de naixementPoblació i demografia93,377,781,32025
Població estrangera per país de nacionalitatPoblació i demografia—8.7811.522.819—2025
Moviment demogràfic (naixements, defuncions i migracions)Població i demografia3763111.8952024
Projeccions de població per escenariPoblació i demografia19637.2067.517.8382041
Coneixement del catalàPoblació i demografia——100—2021
Afiliacions a la Seguretat Social per tipus de contracteMercat de treball—15.5203.410.180—2026M09
Afiliats a la Seguretat Social segons residènciaMercat de treball9517.8303.811.2752026M09
Afiliacions al règim general per lloc de treballMercat de treball9012.0803.296.6902026M09
Treballadors autònoms (RETA)Mercat de treball203.205586.6652026M09
Empreses per grandàriaMercat de treball9012.0803.296.6902026M09
Ingressos salarials bruts per sexe i edatMercat de treball——31.746—2024
Renda familiar disponible bruta per habitantRenda i condicions de vida—656.494165.424.076—2023
Règim de tinença dels habitatgesHabitatge33,267,576,4—2021
Intensitat d'ús dels habitatges segons el consum elèctricHabitatge——10,7—2021
Nivell de formació assolitEducació20632.7746.914.6972024
Índex de preus de l'habitatge en lloguerHabitatge—————
Saldos migratoris per municipiPoblació i demografia5——2024
Esperança de vida en néixerPoblació i demografia—————

Metodologia i fonts

Població i demografia

Fonts: Idescat · Cens · Idescat · Estimacions de població · Idescat · Font de base per confirmar · INE · Estadística de variacions residencials · INE · Indicadors demogràfics · Idescat · Projeccions · Idescat · ECEPH. Cada indicador indica la seva font, la unitat i el període; el valor mostrat és sempre l’oficial del nivell territorial.

Habitatge

Fonts: Generalitat de Catalunya · Incasòl · Incasòl + INE · calculat · INE + Idescat · calculat · INE · Generalitat de Catalunya · Agència de l'Habitatge · Generalitat de Catalunya · Agència Tributària · Generalitat de Catalunya · Departament de Territori · Idescat · Cens. Cada indicador indica la seva font, la unitat i el període; el valor mostrat és sempre l’oficial del nivell territorial.

Turisme

Fonts: INE. Cada indicador indica la seva font, la unitat i el període; el valor mostrat és sempre l’oficial del nivell territorial.

Economia i treball

Fonts: Idescat. Cada indicador indica la seva font, la unitat i el període; el valor mostrat és sempre l’oficial del nivell territorial.

Renda i condicions de vida

Fonts: Idescat · RFDB territorial · INE · Idescat. Cada indicador indica la seva font, la unitat i el període; el valor mostrat és sempre l’oficial del nivell territorial.

Protecció social

Fonts: Idescat · Generalitat de Catalunya · Departament de Drets Socials. Cada indicador indica la seva font, la unitat i el període; el valor mostrat és sempre l’oficial del nivell territorial.

Educació

Fonts: Idescat · Generalitat de Catalunya · Departament d'Educació · Idescat · Cens. Cada indicador indica la seva font, la unitat i el període; el valor mostrat és sempre l’oficial del nivell territorial.

Medi ambient i territori

Fonts: Idescat · Generalitat de Catalunya · Dades obertes · Generalitat de Catalunya · Agència de Residus de Catalunya · Generalitat de Catalunya · Agència Catalana de l'Aigua · Generalitat de Catalunya · Observatori del Territori. Cada indicador indica la seva font, la unitat i el període; el valor mostrat és sempre l’oficial del nivell territorial.

Finances públiques

Fonts: Idescat. Cada indicador indica la seva font, la unitat i el període; el valor mostrat és sempre l’oficial del nivell territorial.

Política i participació

Fonts: Generalitat de Catalunya · Departament d'Interior. Cada indicador indica la seva font, la unitat i el període; el valor mostrat és sempre l’oficial del nivell territorial.

Mercat de treball

Fonts: SEPE + Idescat · calculat · Idescat · calculat · Idescat · Afiliacions · Idescat · Font de base per confirmar · Dades obertes · Idescat · Salaris. Cada indicador indica la seva font, la unitat i el període; el valor mostrat és sempre l’oficial del nivell territorial.