Vall de Cardós: dades i estadístiques

Consulta dades de turisme, habitatge, població i economia de Vall de Cardós. Cada indicador identifica la seva font. Accedeix a totes les temàtiques dins d’aquesta fitxa.

Compara aquest municipi →

Vall de Cardós

Codi259010
ComarcaPallars Sobirà
Població (2025)388
Renda neta de la llar (2023)34.990 €
Taxa d’atur (16–64 anys) (ag. 2026)2,1 %

Taxa d’atur: atur registrat (SEPE) sobre la població de 16 a 64 anys (càlcul propi, no és la taxa oficial). Renda: renda neta mitjana anual per llar (INE).

Comarca Pallars Sobirà
Vall de Cardós
Obre el mapa gran ↗ · © col·laboradors d’OpenStreetMap

Habitatge

Lloguer, esforç econòmic i habitatges turístics, amb la posició entre els municipis de la comarca.

Preu mitjà del lloguer460€/mes
2025 · Incasòl+8,0 %
Pallars Sobirà4 de 6
Esforç de lloguer15,5% de la renda
2023 · Incasòl + INE · calculat
Pallars Sobirà3 de 6
Lloguer anual sobre renda neta mitjana per llar; a partir del 30 % es parla d'esforç elevat.
Habitatges turístics1,45% del parc
2026 · INE + Idescat · calculat−0,4 pp
Pallars Sobirà13 de 15

Evolució del preu mitjà del lloguer

€/mes per contracte · Vall de Cardós · Incasòl

Evolució del preu mitjà del lloguer (el gràfic requereix JavaScript; les dades són a la taula d’indicadors).

El preu només es publica per municipi; no es mostra cap valor de comarca ni de Catalunya.

On és el municipi dins la comarca: lloguer

€/mes · municipis de Pallars Sobirà · Incasòl · 2025

400450500550600mediana comarcal · 461Baix Pallars · 431 €/mesSoriguera · 450 €/mesVall de Cardós · 460 €/mesRialp · 462 €/mesSort · 466 €/mesEsterri d'Àneu · 589 €/mesVall de Cardós · 460 €/mesVall de Cardós · 460posició 4 de 6 (1 = més car)

On és el municipi dins la comarca: esforç de lloguer

% de la renda · municipis de Pallars Sobirà · Incasòl + INE · 2023

12141618mediana comarcal · 15,2Baix Pallars · 12,3 % de la rendaRialp · 13,6 % de la rendaSoriguera · 14,9 % de la rendaVall de Cardós · 15,5 % de la rendaSort · 15,5 % de la rendaEsterri d'Àneu · 16,6 % de la rendaVall de Cardós · 15,5 % de la rendaVall de Cardós · 15,5posició 3 de 6 (1 = esforç més alt)

Només municipis amb preu de lloguer i renda neta publicats el mateix any.

On és el municipi dins la comarca: habitatges turístics

% del parc · municipis de Pallars Sobirà · INE + Idescat · 2026

035810mediana comarcal · 5,29Lladorre · 0,00 % del parcTírvia · 0,70 % del parcVall de Cardós · 1,45 % del parcBaix Pallars · 2,86 % del parcSort · 3,41 % del parcla Guingueta d'Àneu · 4,39 % del parcEsterri de Cardós · 4,92 % del parcSoriguera · 5,29 % del parcAlins · 5,82 % del parcEsterri d'Àneu · 5,82 % del parcFarrera · 6,12 % del parcAlt Àneu · 6,45 % del parcEspot · 7,93 % del parcRialp · 8,00 % del parcLlavorsí · 8,53 % del parcVall de Cardós · 1,45 % del parcVall de Cardós · 1,45posició 13 de 15 (1 = més pes turístic)

Habitatges turístics sobre el parc total del Cens 2021.

Mercat de treball

Atur registrat sobre la població en edat de treballar, pol d'ocupació i qualitat de l'ocupació.

Taxa d'atur registrat2,1% (16–64 anys)
agost 2026 · SEPE + Idescat · calculat−0,4 pp
Pallars Sobirà6 de 8
Atur registrat dividit per la població de 16 a 64 anys.
Llocs de treball per ocupat resident0,47ràtio
juny 2026 · Idescat · calculat+23,5 %
Pallars Sobirà6 de 15
Municipi més residencial: hi ha menys llocs de treball que ocupats residents.

Evolució de la taxa d'atur registrat

% de la població de 16 a 64 anys · Vall de Cardós · SEPE + Idescat

Evolució de la taxa d'atur registrat (el gràfic requereix JavaScript; les dades són a la taula d’indicadors).

On és el municipi dins la comarca: atur registrat

% (16–64 anys) · municipis de Pallars Sobirà · SEPE + Idescat · agost 2026

12345mediana comarcal · 2,3Esterri d'Àneu · 1,9 % (16–64 anys)Soriguera · 1,9 % (16–64 anys)Vall de Cardós · 2,1 % (16–64 anys)Rialp · 2,2 % (16–64 anys)Llavorsí · 2,3 % (16–64 anys)Sort · 3,1 % (16–64 anys)la Guingueta d'Àneu · 3,2 % (16–64 anys)Baix Pallars · 4,4 % (16–64 anys)Vall de Cardós · 2,1 % (16–64 anys)Vall de Cardós · 2,1posició 6 de 8 (1 = atur més alt)

Renda i condicions de vida

Renda de les llars, desigualtat i risc de pobresa relativa (INE · Atles de distribució de la renda).

Renda neta mitjana per llar34.990€/any
2023 · INE · ADRH+7,0 %
Pallars Sobirà9 de 14
Índex de Gini32,8punts (0–100)
2023 · INE · ADRH+2,8 %
Pallars Sobirà2 de 14

Evolució de la renda neta mitjana per llar

€/any · Vall de Cardós · INE · ADRH

Evolució de la renda neta mitjana per llar (el gràfic requereix JavaScript; les dades són a la taula d’indicadors).

Comparació només amb dades de la mateixa font (ADRH); no es barreja amb l'ECV.

On és el municipi dins la comarca: renda per llar

€/any · municipis de Pallars Sobirà · INE · ADRH · 2023

25.00030.00035.00040.00045.00050.000mediana comarcal · 35.829Farrera · 28.712 €/anyTírvia · 31.500 €/anyEsterri d'Àneu · 34.475 €/anySort · 34.687 €/anyLlavorsí · 34.923 €/anyVall de Cardós · 34.990 €/anyBaix Pallars · 35.622 €/anySoriguera · 36.035 €/anyAlins · 37.071 €/anyRialp · 37.227 €/anyLladorre · 40.057 €/anyla Guingueta d'Àneu · 41.693 €/anyAlt Àneu · 44.290 €/anyEspot · 45.008 €/anyVall de Cardós · 34.990 €/anyVall de Cardós · 34.990posició 9 de 14 (1 = renda més alta)

On és el municipi dins la comarca: Gini

punts · municipis de Pallars Sobirà · INE · ADRH · 2023

2025303540mediana comarcal · 30,0Tírvia · 24,6 puntsRialp · 27,9 puntsAlins · 28,1 puntsLladorre · 29,1 puntsla Guingueta d'Àneu · 29,5 puntsAlt Àneu · 29,6 puntsSort · 29,6 puntsSoriguera · 30,4 puntsEspot · 30,6 puntsLlavorsí · 31,4 puntsEsterri d'Àneu · 31,7 puntsBaix Pallars · 32,2 puntsVall de Cardós · 32,8 puntsFarrera · 36,0 puntsVall de Cardós · 32,8 puntsVall de Cardós · 32,8posició 2 de 14 (1 = més desigualtat)

Població i demografia

Envelliment, població estrangera i components del creixement.

Població de 65 anys o més28,9% de la població
2025 · Idescat · Cens+0,8 pp
Pallars Sobirà2 de 15
Població estrangera10,2% de la població
2025 · Idescat · Cens+0,2 pp
Pallars Sobirà4 de 15
Presentació neutra: només el pes sobre el total.

On és el municipi dins la comarca: població de 65 anys o més

% de la població · municipis de Pallars Sobirà · Idescat · 2025

101520253035mediana comarcal · 24,8Soriguera · 14,5 % de la poblacióEsterri d'Àneu · 16,1 % de la poblacióRialp · 18,7 % de la poblacióEspot · 21,2 % de la poblacióSort · 21,7 % de la poblacióEsterri de Cardós · 22,2 % de la poblacióla Guingueta d'Àneu · 23,6 % de la poblacióLlavorsí · 24,8 % de la poblacióAlt Àneu · 25,4 % de la poblacióFarrera · 26,7 % de la poblacióBaix Pallars · 27,4 % de la poblacióAlins · 27,8 % de la poblacióTírvia · 28,1 % de la poblacióVall de Cardós · 28,9 % de la poblacióLladorre · 30,1 % de la poblacióVall de Cardós · 28,9 % de la poblacióVall de Cardós · 28,9posició 2 de 15 (1 = més envellit)

Components del creixement de la població

Persones per 1.000 habitants · Vall de Cardós · Idescat

Creixement naturalCreixement natural · 0,0 per 1.000 hab.0,0Saldo migratori internSaldo migratori intern · +26,2 per 1.000 hab.+26,2Creixement totalCreixement total · +26,2 per 1.000 hab.+26,2

Positiu a la dreta (taronja); negatiu a l'esquerra.

Evolució de la població

Vall de Cardós · habitants · Idescat

Evolució de la població (el gràfic requereix JavaScript; les dades són a la taula d’indicadors).

Evolució de l’atur

Persones en atur registrat · Vall de Cardós · anual (Idescat) i mensual (SEPE)

Atur registrat (el gràfic requereix JavaScript; les dades són a la taula d’indicadors).

Distribució de l’ocupació

Afiliacions a la Seguretat Social per sector d’activitat (% sobre el total) · Vall de Cardós vs Catalunya

Distribució de l’ocupació per sector (el gràfic requereix JavaScript; les dades són a la taula d’indicadors).

Quota = afiliacions del sector / total d’afiliacions, amb recomptes oficials del mateix període (2026M09).

Renda mitjana de les llars

Renda neta anual (€) · Vall de Cardós vs Catalunya

Renda neta mitjana anual (el gràfic requereix JavaScript; les dades són a la taula d’indicadors).

Municipi: Atles de distribució de la renda de les llars (INE, dades administratives, 2023). Catalunya: Enquesta de condicions de vida (INE, enquesta, 2025). Són fonts i anys diferents: no estrictament comparables.

Evolució del PIB

PIB a preus corrents (milions d’€) · Vall de Cardós · Idescat

—

Aquest territori no té dada oficial publicada per a aquest gràfic.

Índex socioeconòmic territorial

Posició de Vall de Cardós a Catalunya i a la comarca Pallars Sobirà

101,7índex · Catalunya = 100 · 2024

+1,7 punts respecte a la mitjana de Catalunya

Posició a Catalunya
517 de 947 municipis
Posició a la comarca · Pallars Sobirà
14 de 15 municipis

Índex socioeconòmic territorial de l’Idescat. La posició 1 correspon a l’índex més alt.

Territoris als quals pertany

Accés a les fitxes de la comarca, l’àmbit, la província i Catalunya

Altres municipis de la comarca

Tots els indicadors

Vall de Cardós comparat amb la comarca i Catalunya · «No disponible» vol dir que la font no publica el valor oficial

IndicadorCategoriaVall de CardósComarca · Pallars SobiràCatalunyaTendènciaAny
Creixement natural
persones
Població i demografia26,7010,62024
Fecunditat
persones
Població i demografia5,34,66,72025
Nascuts vius
persones
Població i demografia23454.2492025
Mobilitat per estudis no universitaris (residents i llocs d'estudi)
alumnes
Educació208051.223.585Residents que estudien al municipi
Mobilitat per estudis universitaris (residents i llocs d'estudi)
alumnes
Educació00173.870Residents que estudien al municipi
Població de 15 anys o més segons nivell de formació assolit
persones
Educació—6.4926.914.697—2024
Distribució de les dones per grups d'edat
% sobre el total de dones
Població i demografia2,9——2022
Distribució dels homes per grups d'edat
% sobre el total d'homes
Població i demografia1,9——2022
Edat mitjana de la població
anys
Població i demografia48,5——2022
Població major de 16 anys
persones
Població i demografia347——2022
Índex d'envelliment
índex (%)
Població i demografia286,1——2022
Índex de dependència global
índex (%)
Població i demografia56,3——2022
Índex de dependència juvenil
índex (%)
Població i demografia14,6——2022
Índex de dependència senil
índex (%)
Població i demografia41,7——2022
Índex de sobreenvelliment
índex (%)
Població i demografia17,5——2022
Evolució de les emigracions totals
persones
Població i demografia——7,4—2024
Evolució de les immigracions totals
persones
Població i demografia——60.022—2024
Evolució del saldo migratoriPoblació i demografia—————
Migracions externes. Emigracions
persones
Població i demografia——662.294—Total
Migracions externes. Emigracions per continent de destinació
persones
Població i demografia——45.983—Àsia i Oceania
Migracions externes. Immigracions
persones
Població i demografia——1.288.562—Total
Migracions externes. Immigracions per continent de procedència
persones
Població i demografia——95.468—Àsia i Oceania
Migracions internes
persones
Població i demografia——7,4—2024
Naixements, defuncions i matrimonis. Recomptes
persones
Població i demografia34853.8022024
Distribució de la població per sexe
persones
Població i demografia3887.2738.146.2652025
Distribució de la població per sexe i edat quinquennal
persones
Població i demografia3867.1817.792.6112022
Evolució de la població
persones
Població i demografia3887.2738.146.2652025
Evolució de la població estrangera
persones
Població i demografia366841.271.8102022
Impost de béns immobles de naturalesa urbana (IBI)
euros
Finances públiques2.008——2025
Producte interior brut
milions d'euros
Economia i treball—210,7316.728,3—2023
Valor afegit brut
milions d'euros
Economia i treball—193,4272.114,4—2023
Renda neta mitjana i mediana de les llars
euros
Renda i condicions de vida17.495——2023
Índex socioeconòmic territorial (IST)
índex (Catalunya=100)
Renda i condicions de vida101,7106,91002024
Afiliats a la Seguretat Social per sexe i edat
persones
Mercat de treball——3.811.275—Total
Atur registrat
persones
Mercat de treball6107323.2772026
Atur registrat per sector econòmic
persones
Mercat de treball4,9126,1325.084,82025
Atur registrat per sexe i edat
persones
Mercat de treball4,9126,1325.084,32025
Evolució de l'atur registrat i taxa d'atur
persones / %
Mercat de treball6107323.2772026
Evolució de l'atur registrat per grups d'edat i taxa
persones / %
Mercat de treball05,914.332,12025
Evolució de l'atur registrat per sexe i taxa
persones / %
Mercat de treball4,9126,1325.084,32025
Expedients de regulació temporal d'ocupació (ERTO)Mercat de treball—————
Habitatges segons tipus d'ús (Cens de població i habitatges 2021)
vivendes
Habitatge183———2021
Habitatges turístiques, places i places per habitatgeTurisme—————
Preu mitjà del lloguer d'habitatges (fiances de l'Incasòl)
€/mes · contractes
Habitatge460——2025
Allotjaments turístics inscrits al Registre de Turisme de CatalunyaTurisme—————
Indicadors d'urbanització (DEGURBA)
persones / km² / %
Medi ambient i territori3917.3328.124.1262025
Pensions contributives a la seguretat social
persones
Protecció social——1.790.548—2025
Pensions i pensionistes de la seguretat social
persones / ràtio
Protecció social1061.5961.790.5482025
Pensions no contributives a la seguretat social
persones
Protecció social—4569.654—2025
Persones amb reconeixement legal de la discapacitat
persones
Protecció social15421757.4902025
Impost sobre la renda de les persones físiques
euros
Renda i condicions de vida19.95821.61627.8132023
Cèdules d'habitabilitat atorgades
cèdules
Habitatge3——2026
Habitatges buits gravats amb l'impost (IHB)
habitatges
Habitatge2——2024
Habitatges iniciats i acabats
habitatges
Habitatge0——2025
Habitatges de protecció oficial iniciats i acabats
habitatges
Habitatge0——2025
Renda Garantida de CiutadaniaProtecció social—————
Consum d'electricitat per sectors
kWh
Medi ambient i territori1.741.069——2024
Consum de gas natural per sectorsMedi ambient i territori—————
Instal·lacions d'autoconsum elèctric
instal·lacions · kW
Medi ambient i territori2——2024
Matriculacions de vehicles electrificats i híbrids
vehicles
Medi ambient i territori2——2026
Residus municipals i recollida selectiva
kg/hab
Medi ambient i territori2——2024
Preu de l'aigua
€/m³
Medi ambient i territori0,9——2025
Alumnes matriculats i unitats dels centres
alumnes
Educació31——2025
Eleccions municipals: participació
%
Política i participació79,2——2023
Indicadors de l'Observatori del Territori
varis
Medi ambient i territori24,3———2024
Taxa d'atur registrat (sobre població de 16 a 64 anys)
%
Mercat de treball2,1——2026M08
Esforç de lloguer (lloguer anual sobre renda neta per llar)
% de la renda
Habitatge15,5———2023
Habitatges d'ús turístic (% sobre el parc d'habitatges)
%
Habitatge1,54,91,32026
Llocs de treball per ocupat resident
ràtio
Mercat de treball0,5——2026M06
Indicadors d'edat i sexePoblació i demografia1001001002025
Indicadors de nacionalitat i lloc de naixementPoblació i demografia89,888,881,32025
Població estrangera per país de nacionalitatPoblació i demografia—8221.522.819—2025
Moviment demogràfic (naixements, defuncions i migracions)Població i demografia100111.8952024
Projeccions de població per escenariPoblació i demografia3946.9637.517.8382041
Coneixement del catalàPoblació i demografia——100—2021
Afiliacions a la Seguretat Social per tipus de contracteMercat de treball—2.6253.410.180—2026M09
Afiliats a la Seguretat Social segons residènciaMercat de treball1753.4803.811.2752026M09
Afiliacions al règim general per lloc de treballMercat de treball801.5303.296.6902026M09
Treballadors autònoms (RETA)Mercat de treball45945586.6652026M09
Empreses per grandàriaMercat de treball801.5303.296.6902026M09
Ingressos salarials bruts per sexe i edatMercat de treball——31.746—2024
Renda familiar disponible bruta per habitantRenda i condicions de vida—130.462165.424.076—2023
Règim de tinença dels habitatgesHabitatge33,637,876,4—2021
Intensitat d'ús dels habitatges segons el consum elèctricHabitatge——10,7—2021
Nivell de formació assolitEducació3476.4936.914.6972024
Índex de preus de l'habitatge en lloguerHabitatge—————
Saldos migratoris per municipiPoblació i demografia11——2024
Esperança de vida en néixerPoblació i demografia—————

Metodologia i fonts

Població i demografia

Fonts: Idescat · Cens · Idescat · Estimacions de població · Idescat · Font de base per confirmar · INE · Estadística de variacions residencials · INE · Indicadors demogràfics · Idescat · Projeccions · Idescat · ECEPH. Cada indicador indica la seva font, la unitat i el període; el valor mostrat és sempre l’oficial del nivell territorial.

Habitatge

Fonts: Generalitat de Catalunya · Incasòl · Incasòl + INE · calculat · INE + Idescat · calculat · INE · Generalitat de Catalunya · Agència de l'Habitatge · Generalitat de Catalunya · Agència Tributària · Generalitat de Catalunya · Departament de Territori · Idescat · Cens. Cada indicador indica la seva font, la unitat i el període; el valor mostrat és sempre l’oficial del nivell territorial.

Turisme

Fonts: INE. Cada indicador indica la seva font, la unitat i el període; el valor mostrat és sempre l’oficial del nivell territorial.

Economia i treball

Fonts: Idescat. Cada indicador indica la seva font, la unitat i el període; el valor mostrat és sempre l’oficial del nivell territorial.

Renda i condicions de vida

Fonts: Idescat · RFDB territorial · INE · Idescat. Cada indicador indica la seva font, la unitat i el període; el valor mostrat és sempre l’oficial del nivell territorial.

Protecció social

Fonts: Idescat · Generalitat de Catalunya · Departament de Drets Socials. Cada indicador indica la seva font, la unitat i el període; el valor mostrat és sempre l’oficial del nivell territorial.

Educació

Fonts: Idescat · Generalitat de Catalunya · Departament d'Educació · Idescat · Cens. Cada indicador indica la seva font, la unitat i el període; el valor mostrat és sempre l’oficial del nivell territorial.

Medi ambient i territori

Fonts: Idescat · Generalitat de Catalunya · Dades obertes · Generalitat de Catalunya · Agència de Residus de Catalunya · Generalitat de Catalunya · Agència Catalana de l'Aigua · Generalitat de Catalunya · Observatori del Territori. Cada indicador indica la seva font, la unitat i el període; el valor mostrat és sempre l’oficial del nivell territorial.

Finances públiques

Fonts: Idescat. Cada indicador indica la seva font, la unitat i el període; el valor mostrat és sempre l’oficial del nivell territorial.

Política i participació

Fonts: Generalitat de Catalunya · Departament d'Interior. Cada indicador indica la seva font, la unitat i el període; el valor mostrat és sempre l’oficial del nivell territorial.

Mercat de treball

Fonts: SEPE + Idescat · calculat · Idescat · calculat · Idescat · Afiliacions · Idescat · Font de base per confirmar · Dades obertes · Idescat · Salaris. Cada indicador indica la seva font, la unitat i el període; el valor mostrat és sempre l’oficial del nivell territorial.