Torrelameu: dades i estadístiques

Consulta dades de turisme, habitatge, població i economia de Torrelameu. Cada indicador identifica la seva font. Accedeix a totes les temàtiques dins d’aquesta fitxa.

Compara aquest municipi →

Torrelameu

Codi252311
ComarcaNoguera
Població (2025)788
Renda neta de la llar (2023)41.354 €
Taxa d’atur (16–64 anys) (ag. 2026)2,4 %

Taxa d’atur: atur registrat (SEPE) sobre la població de 16 a 64 anys (càlcul propi, no és la taxa oficial). Renda: renda neta mitjana anual per llar (INE).

Comarca Noguera
Torrelameu
Obre el mapa gran ↗ · © col·laboradors d’OpenStreetMap

Habitatge

Lloguer, esforç econòmic i habitatges turístics, amb la posició entre els municipis de la comarca.

Habitatges turístics0,00% del parc
2026 · INE + Idescat · calculat+0,0 pp
Noguera26 de 30

On és el municipi dins la comarca: habitatges turístics

% del parc · municipis de Noguera · INE + Idescat · 2026

05101520mediana comarcal · 0,83la Sentiu de Sió · 0,00 % del parcMenàrguens · 0,00 % del parcMontgai · 0,00 % del parcTérmens · 0,00 % del parcTorrelameu · 0,00 % del parcAlbesa · 0,13 % del parcVallfogona de Balaguer · 0,22 % del parcBalaguer · 0,32 % del parcAlgerri · 0,35 % del parcCastelló de Farfanya · 0,49 % del parcPonts · 0,52 % del parcBellcaire d'Urgell · 0,57 % del parcArtesa de Segre · 0,57 % del parcOs de Balaguer · 0,69 % del parcBellmunt d'Urgell · 0,78 % del parcCubells · 0,88 % del parcPenelles · 1,36 % del parcCabanabona · 1,45 % del parcOliola · 1,54 % del parcVilanova de Meià · 1,74 % del parcles Avellanes i Santa Linya · 2,30 % del parcPreixens · 2,33 % del parcVilanova de l'Aguda · 2,34 % del parcIvars de Noguera · 3,83 % del parcÀger · 4,34 % del parcCamarasa · 4,47 % del parcForadada · 7,47 % del parcAlòs de Balaguer · 7,69 % del parcTiurana · 9,38 % del parcla Baronia de Rialb · 16,67 % del parcTorrelameu · 0,00 % del parcTorrelameu · 0,00posició 26 de 30 (1 = més pes turístic)

Habitatges turístics sobre el parc total del Cens 2021.

Mercat de treball

Atur registrat sobre la població en edat de treballar, pol d'ocupació i qualitat de l'ocupació.

Taxa d'atur registrat2,4% (16–64 anys)
agost 2026 · SEPE + Idescat · calculat−0,7 pp
Noguera25 de 25
Atur registrat dividit per la població de 16 a 64 anys.
Llocs de treball per ocupat resident0,27ràtio
juny 2026 · Idescat · calculat−1,3 %
Noguera25 de 30
Municipi més residencial: hi ha menys llocs de treball que ocupats residents.

Evolució de la taxa d'atur registrat

% de la població de 16 a 64 anys · Torrelameu · SEPE + Idescat

Evolució de la taxa d'atur registrat (el gràfic requereix JavaScript; les dades són a la taula d’indicadors).

On és el municipi dins la comarca: atur registrat

% (16–64 anys) · municipis de Noguera · SEPE + Idescat · agost 2026

246810mediana comarcal · 4,7Torrelameu · 2,4 % (16–64 anys)Albesa · 2,4 % (16–64 anys)Montgai · 3,0 % (16–64 anys)Ivars de Noguera · 3,5 % (16–64 anys)Vilanova de Meià · 3,6 % (16–64 anys)les Avellanes i Santa Linya · 3,9 % (16–64 anys)Os de Balaguer · 4,0 % (16–64 anys)Camarasa · 4,2 % (16–64 anys)Penelles · 4,2 % (16–64 anys)Castelló de Farfanya · 4,3 % (16–64 anys)Menàrguens · 4,4 % (16–64 anys)Foradada · 4,5 % (16–64 anys)Vilanova de l'Aguda · 4,7 % (16–64 anys)Térmens · 4,7 % (16–64 anys)Ponts · 4,7 % (16–64 anys)Artesa de Segre · 4,7 % (16–64 anys)Vallfogona de Balaguer · 4,9 % (16–64 anys)Àger · 5,2 % (16–64 anys)Cubells · 5,2 % (16–64 anys)Bellcaire d'Urgell · 5,3 % (16–64 anys)Preixens · 6,2 % (16–64 anys)Bellmunt d'Urgell · 6,5 % (16–64 anys)la Sentiu de Sió · 7,0 % (16–64 anys)Balaguer · 8,6 % (16–64 anys)Algerri · 9,6 % (16–64 anys)Torrelameu · 2,4 % (16–64 anys)Torrelameu · 2,4posició 25 de 25 (1 = atur més alt)

Renda i condicions de vida

Renda de les llars, desigualtat i risc de pobresa relativa (INE · Atles de distribució de la renda).

Renda neta mitjana per llar41.354€/any
2023 · INE · ADRH+5,2 %
Noguera6 de 28
Índex de Gini25,1punts (0–100)
2023 · INE · ADRH−2,7 %
Noguera27 de 28
Població sota el 60 % de la mediana12,7% de la població
2023 · INE · ADRH−0,4 pp
Noguera12 de 14

Evolució de la renda neta mitjana per llar

€/any · Torrelameu · INE · ADRH

Evolució de la renda neta mitjana per llar (el gràfic requereix JavaScript; les dades són a la taula d’indicadors).

Comparació només amb dades de la mateixa font (ADRH); no es barreja amb l'ECV.

On és el municipi dins la comarca: renda per llar

€/any · municipis de Noguera · INE · ADRH · 2023

30.00035.00040.00045.00050.000mediana comarcal · 36.703Alòs de Balaguer · 32.880 €/anyArtesa de Segre · 33.745 €/anyCastelló de Farfanya · 34.101 €/anyBalaguer · 34.401 €/anyVilanova de Meià · 34.748 €/anyCubells · 34.948 €/anyÀger · 35.082 €/anyAlgerri · 35.409 €/anyPonts · 35.624 €/anyMontgai · 35.904 €/anyPreixens · 36.025 €/anyBellcaire d'Urgell · 36.133 €/anyMenàrguens · 36.161 €/anyForadada · 36.253 €/anyla Sentiu de Sió · 37.152 €/anyIvars de Noguera · 37.293 €/anyles Avellanes i Santa Linya · 37.300 €/anyCamarasa · 38.412 €/anyAlbesa · 38.823 €/anyOs de Balaguer · 40.078 €/anyTérmens · 40.262 €/anyVallfogona de Balaguer · 40.671 €/anyTorrelameu · 41.354 €/anyVilanova de l'Aguda · 44.321 €/anyBellmunt d'Urgell · 44.535 €/anyla Baronia de Rialb · 44.604 €/anyPenelles · 46.506 €/anyOliola · 48.270 €/anyTorrelameu · 41.354 €/anyTorrelameu · 41.354posició 6 de 28 (1 = renda més alta)

On és el municipi dins la comarca: Gini

punts · municipis de Noguera · INE · ADRH · 2023

25303540mediana comarcal · 28,5Albesa · 25,1 puntsTorrelameu · 25,1 puntsMenàrguens · 25,9 puntsCubells · 26,2 puntsIvars de Noguera · 26,3 puntsOs de Balaguer · 26,4 puntsTérmens · 26,6 puntsles Avellanes i Santa Linya · 27,0 puntsMontgai · 27,0 puntsBellcaire d'Urgell · 27,5 puntsVallfogona de Balaguer · 27,5 puntsAlgerri · 27,8 puntsCamarasa · 27,9 puntsÀger · 28,5 puntsVilanova de l'Aguda · 28,5 puntsla Sentiu de Sió · 28,6 puntsPenelles · 29,4 puntsForadada · 29,6 puntsPreixens · 29,6 puntsArtesa de Segre · 30,5 puntsBellmunt d'Urgell · 30,6 puntsVilanova de Meià · 31,0 puntsBalaguer · 31,1 puntsOliola · 31,1 puntsCastelló de Farfanya · 31,6 puntsPonts · 31,6 puntsla Baronia de Rialb · 33,6 puntsAlòs de Balaguer · 35,6 puntsTorrelameu · 25,1 puntsTorrelameu · 25,1posició 27 de 28 (1 = més desigualtat)

On és el municipi dins la comarca: sota el 60 % de la mediana

% de la població · municipis de Noguera · INE · ADRH · 2023

1015202530mediana comarcal · 16,0Camarasa · 11,9 % de la poblacióAlbesa · 12,5 % de la poblacióTorrelameu · 12,7 % de la poblacióTérmens · 14,4 % de la poblacióMenàrguens · 15,1 % de la poblacióVallfogona de Balaguer · 15,3 % de la poblacióOs de Balaguer · 15,5 % de la poblacióBellcaire d'Urgell · 16,5 % de la poblacióMontgai · 18,0 % de la poblacióÀger · 18,8 % de la poblacióPonts · 22,5 % de la poblacióArtesa de Segre · 23,2 % de la poblacióCastelló de Farfanya · 24,2 % de la poblacióBalaguer · 28,1 % de la poblacióTorrelameu · 12,7 % de la poblacióTorrelameu · 12,7posició 12 de 14 (1 = més població sota el llindar)

Població i demografia

Envelliment, població estrangera i components del creixement.

Població de 65 anys o més20,0% de la població
2025 · Idescat · Cens−0,4 pp
Noguera29 de 30
Població estrangera28,2% de la població
2025 · Idescat · Cens+1,4 pp
Noguera1 de 30
Presentació neutra: només el pes sobre el total.

On és el municipi dins la comarca: població de 65 anys o més

% de la població · municipis de Noguera · Idescat · 2025

152025303540mediana comarcal · 27,1Balaguer · 18,6 % de la poblacióTorrelameu · 20,0 % de la poblacióOs de Balaguer · 20,0 % de la poblacióVallfogona de Balaguer · 20,5 % de la poblacióArtesa de Segre · 21,3 % de la poblacióPonts · 22,8 % de la poblacióAlbesa · 23,6 % de la poblacióTérmens · 23,7 % de la poblacióVilanova de Meià · 24,7 % de la poblacióBellmunt d'Urgell · 25,3 % de la poblacióBellcaire d'Urgell · 25,6 % de la poblacióForadada · 25,8 % de la poblacióCastelló de Farfanya · 26,1 % de la poblacióAlòs de Balaguer · 26,5 % de la poblacióMenàrguens · 26,7 % de la poblacióTiurana · 27,5 % de la poblacióIvars de Noguera · 27,7 % de la poblacióÀger · 29,1 % de la poblacióCubells · 29,9 % de la poblacióCabanabona · 30,0 % de la poblacióPenelles · 30,4 % de la poblacióCamarasa · 31,0 % de la poblacióla Sentiu de Sió · 31,0 % de la poblacióOliola · 31,3 % de la poblacióles Avellanes i Santa Linya · 31,3 % de la poblacióla Baronia de Rialb · 31,9 % de la poblacióMontgai · 32,2 % de la poblacióAlgerri · 33,5 % de la poblacióPreixens · 34,3 % de la poblacióVilanova de l'Aguda · 36,1 % de la poblacióTorrelameu · 20,0 % de la poblacióTorrelameu · 20,0posició 29 de 30 (1 = més envellit)

Components del creixement de la població

Persones per 1.000 habitants · Torrelameu · Idescat

Creixement naturalCreixement natural · -7,5 per 1.000 hab.-7,5Saldo migratori internSaldo migratori intern · -3,8 per 1.000 hab.-3,8Creixement totalCreixement total · +21,3 per 1.000 hab.+21,3

Positiu a la dreta (taronja); negatiu a l'esquerra.

Evolució de la població

Torrelameu · habitants · Idescat

Evolució de la població (el gràfic requereix JavaScript; les dades són a la taula d’indicadors).

Evolució de l’atur

Persones en atur registrat · Torrelameu · anual (Idescat) i mensual (SEPE)

Atur registrat (el gràfic requereix JavaScript; les dades són a la taula d’indicadors).

Distribució de l’ocupació

Afiliacions a la Seguretat Social per sector d’activitat (% sobre el total) · Torrelameu vs Catalunya

Distribució de l’ocupació per sector (el gràfic requereix JavaScript; les dades són a la taula d’indicadors).

Quota = afiliacions del sector / total d’afiliacions, amb recomptes oficials del mateix període (2026M09).

Renda mitjana de les llars

Renda neta anual (€) · Torrelameu vs Catalunya

Renda neta mitjana anual (el gràfic requereix JavaScript; les dades són a la taula d’indicadors).

Municipi: Atles de distribució de la renda de les llars (INE, dades administratives, 2023). Catalunya: Enquesta de condicions de vida (INE, enquesta, 2025). Són fonts i anys diferents: no estrictament comparables.

Evolució del PIB

PIB a preus corrents (milions d’€) · Torrelameu · Idescat

—

Aquest territori no té dada oficial publicada per a aquest gràfic.

Índex socioeconòmic territorial

Posició de Torrelameu a Catalunya i a la comarca Noguera

75,2índex · Catalunya = 100 · 2024

−24,8 punts respecte a la mitjana de Catalunya

Posició a Catalunya
927 de 947 municipis
Posició a la comarca · Noguera
30 de 30 municipis

Índex socioeconòmic territorial de l’Idescat. La posició 1 correspon a l’índex més alt.

Tots els indicadors

Torrelameu comparat amb la comarca i Catalunya · «No disponible» vol dir que la font no publica el valor oficial

IndicadorCategoriaTorrelameuComarca · NogueraCatalunyaTendènciaAny
Creixement natural
persones
Població i demografia21,15,810,62024
Fecunditat
persones
Població i demografia56,36,72025
Nascuts vius
persones
Població i demografia425054.2492025
Mobilitat per estudis no universitaris (residents i llocs d'estudi)
alumnes
Educació355.3051.223.585Residents que estudien al municipi
Mobilitat per estudis universitaris (residents i llocs d'estudi)
alumnes
Educació00173.870Residents que estudien al municipi
Població de 15 anys o més segons nivell de formació assolit
persones
Educació—34.3116.914.697—2024
Distribució de les dones per grups d'edat
% sobre el total de dones
Població i demografia3——2022
Distribució dels homes per grups d'edat
% sobre el total d'homes
Població i demografia2,2——2022
Edat mitjana de la població
anys
Població i demografia44,7——2022
Població major de 16 anys
persones
Població i demografia671——2022
Índex d'envelliment
índex (%)
Població i demografia178,9——2022
Índex de dependència global
índex (%)
Població i demografia48,8——2022
Índex de dependència juvenil
índex (%)
Població i demografia17,5——2022
Índex de dependència senil
índex (%)
Població i demografia31,3——2022
Índex de sobreenvelliment
índex (%)
Població i demografia16,1——2022
Evolució de les emigracions totals
persones
Població i demografia——7,4—2024
Evolució de les immigracions totals
persones
Població i demografia——60.022—2024
Evolució del saldo migratoriPoblació i demografia—————
Migracions externes. Emigracions
persones
Població i demografia——662.294—Total
Migracions externes. Emigracions per continent de destinació
persones
Població i demografia——45.983—Àsia i Oceania
Migracions externes. Immigracions
persones
Població i demografia——1.288.562—Total
Migracions externes. Immigracions per continent de procedència
persones
Població i demografia——95.468—Àsia i Oceania
Migracions internes
persones
Població i demografia——7,4—2024
Naixements, defuncions i matrimonis. Recomptes
persones
Població i demografia425353.8022024
Distribució de la població per sexe
persones
Població i demografia78839.9568.146.2652025
Distribució de la població per sexe i edat quinquennal
persones
Població i demografia76539.2977.792.6112022
Evolució de la població
persones
Població i demografia78839.9568.146.2652025
Evolució de la població estrangera
persones
Població i demografia1887.2311.271.8102022
Impost de béns immobles de naturalesa urbana (IBI)
euros
Finances públiques1.990——2025
Producte interior brut
milions d'euros
Economia i treball—1.080,1316.728,3—2023
Valor afegit brut
milions d'euros
Economia i treball—991,4272.114,4—2023
Renda neta mitjana i mediana de les llars
euros
Renda i condicions de vida14.382——2023
Índex socioeconòmic territorial (IST)
índex (Catalunya=100)
Renda i condicions de vida75,286,61002024
Afiliats a la Seguretat Social per sexe i edat
persones
Mercat de treball——3.811.275—Total
Atur registrat
persones
Mercat de treball151.488323.2772026
Atur registrat per sector econòmic
persones
Mercat de treball12,11.488,7325.084,82025
Atur registrat per sexe i edat
persones
Mercat de treball12,11.488,9325.084,32025
Evolució de l'atur registrat i taxa d'atur
persones / %
Mercat de treball151.488323.2772026
Evolució de l'atur registrat per grups d'edat i taxa
persones / %
Mercat de treball088,414.332,12025
Evolució de l'atur registrat per sexe i taxa
persones / %
Mercat de treball12,11.488,9325.084,32025
Expedients de regulació temporal d'ocupació (ERTO)Mercat de treball—————
Habitatges segons tipus d'ús (Cens de població i habitatges 2021)
vivendes
Habitatge258———2021
Habitatges turístiques, places i places per habitatgeTurisme—————
Preu mitjà del lloguer d'habitatges (fiances de l'Incasòl)Habitatge—————
Allotjaments turístics inscrits al Registre de Turisme de CatalunyaTurisme—————
Indicadors d'urbanització (DEGURBA)
persones / km² / %
Medi ambient i territori81639.9578.124.1262025
Pensions contributives a la seguretat social
persones
Protecció social——1.790.548—2025
Pensions i pensionistes de la seguretat social
persones / ràtio
Protecció social1649.6211.790.5482025
Pensions no contributives a la seguretat social
persones
Protecció social1134369.6542025
Persones amb reconeixement legal de la discapacitat
persones
Protecció social653.256757.4902025
Impost sobre la renda de les persones físiques
euros
Renda i condicions de vida18.85120.97827.8132023
Cèdules d'habitabilitat atorgades
cèdules
Habitatge1——2026
Habitatges buits gravats amb l'impost (IHB)
habitatges
Habitatge1——2025
Habitatges iniciats i acabats
habitatges
Habitatge0——2025
Habitatges de protecció oficial iniciats i acabats
habitatges
Habitatge0——2025
Renda Garantida de Ciutadania
persones · €/mes
Protecció social4——2025M01
Consum d'electricitat per sectors
kWh
Medi ambient i territori2.209.975——2024
Consum de gas natural per sectors
kWh
Medi ambient i territori746.572——2024
Instal·lacions d'autoconsum elèctric
instal·lacions · kW
Medi ambient i territori3——2025
Matriculacions de vehicles electrificats i híbrids
vehicles
Medi ambient i territori4——2026
Residus municipals i recollida selectiva
kg/hab
Medi ambient i territori0,9——2024
Preu de l'aigua
€/m³
Medi ambient i territori1,7——2025
Alumnes matriculats i unitats dels centres
alumnes
Educació49——2025
Eleccions municipals: participació
%
Política i participació88,7——2023
Indicadors de l'Observatori del TerritoriMedi ambient i territori—————
Taxa d'atur registrat (sobre població de 16 a 64 anys)
%
Mercat de treball2,4——2026M08
Esforç de lloguer (lloguer anual sobre renda neta per llar)Habitatge—————
Habitatges d'ús turístic (% sobre el parc d'habitatges)
%
Habitatge011,32026
Llocs de treball per ocupat resident
ràtio
Mercat de treball0,3——2026M06
Indicadors d'edat i sexePoblació i demografia1001001002025
Indicadors de nacionalitat i lloc de naixementPoblació i demografia71,879,881,32025
Població estrangera per país de nacionalitatPoblació i demografia—8.0761.522.819—2025
Moviment demogràfic (naixements, defuncions i migracions)Població i demografia17230111.8952024
Projeccions de població per escenariPoblació i demografia82136.6607.517.8382041
Coneixement del catalàPoblació i demografia——100—2021
Afiliacions a la Seguretat Social per tipus de contracteMercat de treball—14.9203.410.180—2026M09
Afiliats a la Seguretat Social segons residènciaMercat de treball43517.7753.811.2752026M09
Afiliacions al règim general per lloc de treballMercat de treball1309.3953.296.6902026M09
Treballadors autònoms (RETA)Mercat de treball653.760586.6652026M09
Empreses per grandàriaMercat de treball1309.3953.296.6902026M09
Ingressos salarials bruts per sexe i edatMercat de treball——31.746—2024
Renda familiar disponible bruta per habitantRenda i condicions de vida—642.717165.424.076—2023
Règim de tinença dels habitatgesHabitatge83,264,476,4—2021
Intensitat d'ús dels habitatges segons el consum elèctricHabitatge——10,7—2021
Nivell de formació assolitEducació70434.3096.914.6972024
Índex de preus de l'habitatge en lloguerHabitatge—————
Saldos migratoris per municipiPoblació i demografia26——2024
Esperança de vida en néixerPoblació i demografia—————

Metodologia i fonts

Població i demografia

Fonts: Idescat · Cens · Idescat · Estimacions de població · Idescat · Font de base per confirmar · INE · Estadística de variacions residencials · INE · Indicadors demogràfics · Idescat · Projeccions · Idescat · ECEPH. Cada indicador indica la seva font, la unitat i el període; el valor mostrat és sempre l’oficial del nivell territorial.

Habitatge

Fonts: Generalitat de Catalunya · Incasòl · Incasòl + INE · calculat · INE + Idescat · calculat · INE · Generalitat de Catalunya · Agència de l'Habitatge · Generalitat de Catalunya · Agència Tributària · Generalitat de Catalunya · Departament de Territori · Idescat · Cens. Cada indicador indica la seva font, la unitat i el període; el valor mostrat és sempre l’oficial del nivell territorial.

Turisme

Fonts: INE. Cada indicador indica la seva font, la unitat i el període; el valor mostrat és sempre l’oficial del nivell territorial.

Economia i treball

Fonts: Idescat. Cada indicador indica la seva font, la unitat i el període; el valor mostrat és sempre l’oficial del nivell territorial.

Renda i condicions de vida

Fonts: Idescat · RFDB territorial · INE · Idescat. Cada indicador indica la seva font, la unitat i el període; el valor mostrat és sempre l’oficial del nivell territorial.

Protecció social

Fonts: Idescat · Generalitat de Catalunya · Departament de Drets Socials. Cada indicador indica la seva font, la unitat i el període; el valor mostrat és sempre l’oficial del nivell territorial.

Educació

Fonts: Idescat · Generalitat de Catalunya · Departament d'Educació · Idescat · Cens. Cada indicador indica la seva font, la unitat i el període; el valor mostrat és sempre l’oficial del nivell territorial.

Medi ambient i territori

Fonts: Idescat · Generalitat de Catalunya · Dades obertes · Generalitat de Catalunya · Agència de Residus de Catalunya · Generalitat de Catalunya · Agència Catalana de l'Aigua · Generalitat de Catalunya · Observatori del Territori. Cada indicador indica la seva font, la unitat i el període; el valor mostrat és sempre l’oficial del nivell territorial.

Finances públiques

Fonts: Idescat. Cada indicador indica la seva font, la unitat i el període; el valor mostrat és sempre l’oficial del nivell territorial.

Política i participació

Fonts: Generalitat de Catalunya · Departament d'Interior. Cada indicador indica la seva font, la unitat i el període; el valor mostrat és sempre l’oficial del nivell territorial.

Mercat de treball

Fonts: SEPE + Idescat · calculat · Idescat · calculat · Idescat · Afiliacions · Idescat · Font de base per confirmar · Dades obertes · Idescat · Salaris. Cada indicador indica la seva font, la unitat i el període; el valor mostrat és sempre l’oficial del nivell territorial.