Solivella: dades i estadístiques

Consulta dades de turisme, habitatge, població i economia de Solivella. Cada indicador identifica la seva font. Accedeix a totes les temàtiques dins d’aquesta fitxa.

Compara aquest municipi →

Solivella

Codi431476
ComarcaConca de Barberà
Població (2025)633
Renda neta de la llar (2023)39.370 €
Taxa d’atur (16–64 anys) (ag. 2026)4,9 %

Taxa d’atur: atur registrat (SEPE) sobre la població de 16 a 64 anys (càlcul propi, no és la taxa oficial). Renda: renda neta mitjana anual per llar (INE).

Comarca Conca de Barberà
Solivella
Obre el mapa gran ↗ · © col·laboradors d’OpenStreetMap

Habitatge

Lloguer, esforç econòmic i habitatges turístics, amb la posició entre els municipis de la comarca.

Preu mitjà del lloguer461€/mes
2024 · Incasòl+8,4 %
Esforç de lloguer14,2% de la renda
2021 · Incasòl + INE · calculat+1,3 pp
Lloguer anual sobre renda neta mitjana per llar; a partir del 30 % es parla d'esforç elevat.
Habitatges turístics0,20% del parc
2026 · INE + Idescat · calculat+0,2 pp
Conca de Barberà18 de 22

Evolució del preu mitjà del lloguer

€/mes per contracte · Solivella · Incasòl

Evolució del preu mitjà del lloguer (el gràfic requereix JavaScript; les dades són a la taula d’indicadors).

El preu només es publica per municipi; no es mostra cap valor de comarca ni de Catalunya.

On és el municipi dins la comarca: habitatges turístics

% del parc · municipis de Conca de Barberà · INE + Idescat · 2026

02468mediana comarcal · 0,82Conesa · 0,00 % del parcLlorac · 0,00 % del parcVallfogona de Riucorb · 0,00 % del parcSarral · 0,10 % del parcSolivella · 0,20 % del parcSanta Coloma de Queralt · 0,25 % del parcPira · 0,35 % del parcPontils · 0,49 % del parcL'Espluga de Francolí · 0,72 % del parcVilanova de Prades · 0,76 % del parcPassanant i Belltall · 0,80 % del parcVimbodí i Poblet · 0,83 % del parcRocafort de Queralt · 0,87 % del parcBlancafort · 0,89 % del parcVilaverd · 0,90 % del parcMontblanc · 1,11 % del parcBarberà de la Conca · 1,13 % del parcVallclara · 2,16 % del parcLes Piles · 3,01 % del parcSenan · 3,23 % del parcSavallà del Comtat · 3,45 % del parcForès · 6,74 % del parcSolivella · 0,20 % del parcSolivella · 0,20posició 18 de 22 (1 = més pes turístic)

Habitatges turístics sobre el parc total del Cens 2021.

Mercat de treball

Atur registrat sobre la població en edat de treballar, pol d'ocupació i qualitat de l'ocupació.

Taxa d'atur registrat4,9% (16–64 anys)
agost 2026 · SEPE + Idescat · calculat−0,3 pp
Conca de Barberà12 de 15
Atur registrat dividit per la població de 16 a 64 anys.
Llocs de treball per ocupat resident0,11ràtio
juny 2026 · Idescat · calculat−1,9 %
Conca de Barberà22 de 22
Municipi més residencial: hi ha menys llocs de treball que ocupats residents.

Evolució de la taxa d'atur registrat

% de la població de 16 a 64 anys · Solivella · SEPE + Idescat

Evolució de la taxa d'atur registrat (el gràfic requereix JavaScript; les dades són a la taula d’indicadors).

On és el municipi dins la comarca: atur registrat

% (16–64 anys) · municipis de Conca de Barberà · SEPE + Idescat · agost 2026

035810mediana comarcal · 5,8Forès · 0,0 % (16–64 anys)Blancafort · 4,0 % (16–64 anys)Sarral · 4,2 % (16–64 anys)Solivella · 4,9 % (16–64 anys)Rocafort de Queralt · 5,1 % (16–64 anys)Pira · 5,1 % (16–64 anys)Les Piles · 5,3 % (16–64 anys)L'Espluga de Francolí · 5,8 % (16–64 anys)Barberà de la Conca · 5,9 % (16–64 anys)Montblanc · 6,1 % (16–64 anys)Santa Coloma de Queralt · 6,6 % (16–64 anys)Vimbodí i Poblet · 6,9 % (16–64 anys)Conesa · 7,4 % (16–64 anys)Vilaverd · 7,5 % (16–64 anys)Pontils · 8,7 % (16–64 anys)Solivella · 4,9 % (16–64 anys)Solivella · 4,9posició 12 de 15 (1 = atur més alt)

Renda i condicions de vida

Renda de les llars, desigualtat i risc de pobresa relativa (INE · Atles de distribució de la renda).

Renda neta mitjana per llar39.370€/any
2023 · INE · ADRH+3,9 %
Conca de Barberà4 de 17
Índex de Gini28,6punts (0–100)
2023 · INE · ADRH+7,5 %
Conca de Barberà6 de 17
Població sota el 60 % de la mediana15,8% de la població
2023 · INE · ADRH+4,3 pp
Conca de Barberà3 de 6

Evolució de la renda neta mitjana per llar

€/any · Solivella · INE · ADRH

Evolució de la renda neta mitjana per llar (el gràfic requereix JavaScript; les dades són a la taula d’indicadors).

Comparació només amb dades de la mateixa font (ADRH); no es barreja amb l'ECV.

On és el municipi dins la comarca: renda per llar

€/any · municipis de Conca de Barberà · INE · ADRH · 2023

20.00030.00040.00050.000mediana comarcal · 36.494Vilanova de Prades · 23.090 €/anyPontils · 30.568 €/anyConesa · 31.474 €/anyRocafort de Queralt · 31.821 €/anyBarberà de la Conca · 33.038 €/anyVilaverd · 33.472 €/anyVimbodí i Poblet · 35.525 €/anyBlancafort · 36.040 €/anyL'Espluga de Francolí · 36.494 €/anySarral · 37.291 €/anyPira · 37.316 €/anyPassanant i Belltall · 37.367 €/anySanta Coloma de Queralt · 37.453 €/anySolivella · 39.370 €/anyMontblanc · 40.376 €/anyLlorac · 41.883 €/anyLes Piles · 45.229 €/anySolivella · 39.370 €/anySolivella · 39.370posició 4 de 17 (1 = renda més alta)

On és el municipi dins la comarca: Gini

punts · municipis de Conca de Barberà · INE · ADRH · 2023

2325283033mediana comarcal · 27,2Pira · 22,8 puntsBlancafort · 24,2 puntsRocafort de Queralt · 25,1 puntsVilaverd · 25,1 puntsVimbodí i Poblet · 25,2 puntsConesa · 25,8 puntsL'Espluga de Francolí · 26,4 puntsMontblanc · 26,7 puntsPassanant i Belltall · 27,2 puntsBarberà de la Conca · 28,4 puntsVilanova de Prades · 28,5 puntsSolivella · 28,6 puntsSanta Coloma de Queralt · 28,8 puntsSarral · 29,3 puntsPontils · 29,5 puntsLes Piles · 30,1 puntsLlorac · 32,1 puntsSolivella · 28,6 puntsSolivella · 28,6posició 6 de 17 (1 = més desigualtat)

On és el municipi dins la comarca: sota el 60 % de la mediana

% de la població · municipis de Conca de Barberà · INE · ADRH · 2023

1416182022mediana comarcal · 15,3L'Espluga de Francolí · 14,5 % de la poblacióMontblanc · 14,6 % de la poblacióVimbodí i Poblet · 14,7 % de la poblacióSolivella · 15,8 % de la poblacióSanta Coloma de Queralt · 19,5 % de la poblacióSarral · 20,9 % de la poblacióSolivella · 15,8 % de la poblacióSolivella · 15,8posició 3 de 6 (1 = més població sota el llindar)

Població i demografia

Envelliment, població estrangera i components del creixement.

Població de 65 anys o més27,2% de la població
2025 · Idescat · Cens−0,5 pp
Conca de Barberà8 de 22
Població estrangera8,5% de la població
2025 · Idescat · Cens+1,6 pp
Conca de Barberà13 de 22
Presentació neutra: només el pes sobre el total.

On és el municipi dins la comarca: població de 65 anys o més

% de la població · municipis de Conca de Barberà · Idescat · 2025

1020304050mediana comarcal · 25,1Vilaverd · 18,6 % de la poblacióPira · 19,9 % de la poblacióLes Piles · 21,1 % de la poblacióSarral · 21,1 % de la poblacióMontblanc · 21,3 % de la poblacióBarberà de la Conca · 22,2 % de la poblacióL'Espluga de Francolí · 23,3 % de la poblacióSanta Coloma de Queralt · 23,4 % de la poblacióPontils · 24,4 % de la poblacióSavallà del Comtat · 24,5 % de la poblacióBlancafort · 24,7 % de la poblacióVilanova de Prades · 25,5 % de la poblacióSenan · 25,5 % de la poblacióVallclara · 26,4 % de la poblacióSolivella · 27,2 % de la poblacióVimbodí i Poblet · 29,1 % de la poblacióRocafort de Queralt · 29,7 % de la poblacióLlorac · 30,5 % de la poblacióConesa · 31,9 % de la poblacióForès · 35,9 % de la poblacióVallfogona de Riucorb · 40,2 % de la poblacióPassanant i Belltall · 42,3 % de la poblacióSolivella · 27,2 % de la poblacióSolivella · 27,2posició 8 de 22 (1 = més envellit)

Components del creixement de la població

Persones per 1.000 habitants · Solivella · Idescat

Creixement naturalCreixement natural · -4,8 per 1.000 hab.-4,8Saldo migratori internSaldo migratori intern · -4,8 per 1.000 hab.-4,8Creixement totalCreixement total · +19,1 per 1.000 hab.+19,1

Positiu a la dreta (taronja); negatiu a l'esquerra.

Evolució de la població

Solivella · habitants · Idescat

Evolució de la població (el gràfic requereix JavaScript; les dades són a la taula d’indicadors).

Evolució de l’atur

Persones en atur registrat · Solivella · anual (Idescat) i mensual (SEPE)

Atur registrat (el gràfic requereix JavaScript; les dades són a la taula d’indicadors).

Distribució de l’ocupació

Afiliacions a la Seguretat Social per sector d’activitat (% sobre el total) · Solivella vs Catalunya

Distribució de l’ocupació per sector (el gràfic requereix JavaScript; les dades són a la taula d’indicadors).

Quota = afiliacions del sector / total d’afiliacions, amb recomptes oficials del mateix període (2026M09).

Renda mitjana de les llars

Renda neta anual (€) · Solivella vs Catalunya

Renda neta mitjana anual (el gràfic requereix JavaScript; les dades són a la taula d’indicadors).

Municipi: Atles de distribució de la renda de les llars (INE, dades administratives, 2023). Catalunya: Enquesta de condicions de vida (INE, enquesta, 2025). Són fonts i anys diferents: no estrictament comparables.

Evolució del PIB

PIB a preus corrents (milions d’€) · Solivella · Idescat

—

Aquest territori no té dada oficial publicada per a aquest gràfic.

Índex socioeconòmic territorial

Posició de Solivella a Catalunya i a la comarca Conca de Barberà

100,2índex · Catalunya = 100 · 2024

+0,2 punts respecte a la mitjana de Catalunya

Posició a Catalunya
563 de 947 municipis
Posició a la comarca · Conca de Barberà
11 de 22 municipis

Índex socioeconòmic territorial de l’Idescat. La posició 1 correspon a l’índex més alt.

Tots els indicadors

Solivella comparat amb la comarca i Catalunya · «No disponible» vol dir que la font no publica el valor oficial

IndicadorCategoriaSolivellaComarca · Conca de BarberàCatalunyaTendènciaAny
Creixement natural
persones
Població i demografia18,98,710,62024
Fecunditat
persones
Població i demografia1,66,26,72025
Nascuts vius
persones
Població i demografia112854.2492025
Mobilitat per estudis no universitaris (residents i llocs d'estudi)
alumnes
Educació402.6301.223.585Residents que estudien al municipi
Mobilitat per estudis universitaris (residents i llocs d'estudi)
alumnes
Educació00173.870Residents que estudien al municipi
Població de 15 anys o més segons nivell de formació assolit
persones
Educació—17.9136.914.697—2024
Distribució de les dones per grups d'edat
% sobre el total de dones
Població i demografia3,3——2022
Distribució dels homes per grups d'edat
% sobre el total d'homes
Població i demografia5,5——2022
Edat mitjana de la població
anys
Població i demografia48,4——2022
Població major de 16 anys
persones
Població i demografia553,8——2022
Índex d'envelliment
índex (%)
Població i demografia266,2——2022
Índex de dependència global
índex (%)
Població i demografia65,7——2022
Índex de dependència juvenil
índex (%)
Població i demografia17,9——2022
Índex de dependència senil
índex (%)
Població i demografia47,8——2022
Índex de sobreenvelliment
índex (%)
Població i demografia23,8——2022
Evolució de les emigracions totals
persones
Població i demografia——7,4—2024
Evolució de les immigracions totals
persones
Població i demografia——60.022—2024
Evolució del saldo migratoriPoblació i demografia—————
Migracions externes. Emigracions
persones
Població i demografia——662.294—Total
Migracions externes. Emigracions per continent de destinació
persones
Població i demografia——45.983—Àsia i Oceania
Migracions externes. Immigracions
persones
Població i demografia——1.288.562—Total
Migracions externes. Immigracions per continent de procedència
persones
Població i demografia——95.468—Àsia i Oceania
Migracions internes
persones
Població i demografia——7,4—2024
Naixements, defuncions i matrimonis. Recomptes
persones
Població i demografia411653.8022024
Distribució de la població per sexe
persones
Població i demografia63320.6338.146.2652025
Distribució de la població per sexe i edat quinquennal
persones
Població i demografia62820.1767.792.6112022
Evolució de la població
persones
Població i demografia63320.6338.146.2652025
Evolució de la població estrangera
persones
Població i demografia282.4121.271.8102022
Impost de béns immobles de naturalesa urbana (IBI)
euros
Finances públiques1.989——2025
Producte interior brut
milions d'euros
Economia i treball—722,3316.728,3—2023
Valor afegit brut
milions d'euros
Economia i treball—663272.114,4—2023
Renda neta mitjana i mediana de les llars
euros
Renda i condicions de vida16.642——2023
Índex socioeconòmic territorial (IST)
índex (Catalunya=100)
Renda i condicions de vida100,298,21002024
Afiliats a la Seguretat Social per sexe i edat
persones
Mercat de treball——3.811.275—Total
Atur registrat
persones
Mercat de treball15708323.2772026
Atur registrat per sector econòmic
persones
Mercat de treball14,9717,6325.084,82025
Atur registrat per sexe i edat
persones
Mercat de treball14,9717,9325.084,32025
Evolució de l'atur registrat i taxa d'atur
persones / %
Mercat de treball15708323.2772026
Evolució de l'atur registrat per grups d'edat i taxa
persones / %
Mercat de treball—25,914.332,1—2025
Evolució de l'atur registrat per sexe i taxa
persones / %
Mercat de treball14,9717,9325.084,32025
Expedients de regulació temporal d'ocupació (ERTO)Mercat de treball—————
Habitatges segons tipus d'ús (Cens de població i habitatges 2021)
vivendes
Habitatge258———2021
Habitatges turístiques, places i places per habitatgeTurisme—————
Preu mitjà del lloguer d'habitatges (fiances de l'Incasòl)
€/mes · contractes
Habitatge460,6——2024
Allotjaments turístics inscrits al Registre de Turisme de CatalunyaTurisme—————
Indicadors d'urbanització (DEGURBA)
persones / km² / %
Medi ambient i territori63920.7488.124.1262025
Pensions contributives a la seguretat social
persones
Protecció social——1.790.548—2025
Pensions i pensionistes de la seguretat social
persones / ràtio
Protecció social1975.5501.790.5482025
Pensions no contributives a la seguretat social
persones
Protecció social—13569.654—2025
Persones amb reconeixement legal de la discapacitat
persones
Protecció social381.659757.4902025
Impost sobre la renda de les persones físiques
euros
Renda i condicions de vida22.41022.23127.8132023
Cèdules d'habitabilitat atorgades
cèdules
Habitatge5——2026
Habitatges buits gravats amb l'impost (IHB)
habitatges
Habitatge1——2023
Habitatges iniciats i acabats
habitatges
Habitatge0——2025
Habitatges de protecció oficial iniciats i acabats
habitatges
Habitatge0——2025
Renda Garantida de CiutadaniaProtecció social—————
Consum d'electricitat per sectors
kWh
Medi ambient i territori1.301.050——2024
Consum de gas natural per sectorsMedi ambient i territori—————
Instal·lacions d'autoconsum elèctric
instal·lacions · kW
Medi ambient i territori2——2025
Matriculacions de vehicles electrificats i híbrids
vehicles
Medi ambient i territori1——2026
Residus municipals i recollida selectiva
kg/hab
Medi ambient i territori1,3——2024
Preu de l'aigua
€/m³
Medi ambient i territori3——2025
Alumnes matriculats i unitats dels centres
alumnes
Educació52——2025
Eleccions municipals: participació
%
Política i participació63,3——2023
Indicadors de l'Observatori del TerritoriMedi ambient i territori—————
Taxa d'atur registrat (sobre població de 16 a 64 anys)
%
Mercat de treball4,9——2026M08
Esforç de lloguer (lloguer anual sobre renda neta per llar)
% de la renda
Habitatge14,2——2021
Habitatges d'ús turístic (% sobre el parc d'habitatges)
%
Habitatge0,20,81,32026
Llocs de treball per ocupat resident
ràtio
Mercat de treball0,1——2026M06
Indicadors d'edat i sexePoblació i demografia1001001002025
Indicadors de nacionalitat i lloc de naixementPoblació i demografia91,686,381,32025
Població estrangera per país de nacionalitatPoblació i demografia—2.8471.522.819—2025
Moviment demogràfic (naixements, defuncions i migracions)Població i demografia12179111.8952024
Projeccions de població per escenariPoblació i demografia58217.9877.517.8382041
Coneixement del catalàPoblació i demografia——100—2021
Afiliacions a la Seguretat Social per tipus de contracteMercat de treball—8.0353.410.180—2026M09
Afiliats a la Seguretat Social segons residènciaMercat de treball2659.2653.811.2752026M09
Afiliacions al règim general per lloc de treballMercat de treball357.2503.296.6902026M09
Treballadors autònoms (RETA)Mercat de treball651.630586.6652026M09
Empreses per grandàriaMercat de treball357.2503.296.6902026M09
Ingressos salarials bruts per sexe i edatMercat de treball——31.746—2024
Renda familiar disponible bruta per habitantRenda i condicions de vida—392.879165.424.076—2023
Règim de tinença dels habitatgesHabitatge52,459,376,4—2021
Intensitat d'ús dels habitatges segons el consum elèctricHabitatge——10,7—2021
Nivell de formació assolitEducació55817.9146.914.6972024
Índex de preus de l'habitatge en lloguerHabitatge—————
Saldos migratoris per municipiPoblació i demografia15——2024
Esperança de vida en néixerPoblació i demografia—————

Metodologia i fonts

Població i demografia

Fonts: Idescat · Cens · Idescat · Estimacions de població · Idescat · Font de base per confirmar · INE · Estadística de variacions residencials · INE · Indicadors demogràfics · Idescat · Projeccions · Idescat · ECEPH. Cada indicador indica la seva font, la unitat i el període; el valor mostrat és sempre l’oficial del nivell territorial.

Habitatge

Fonts: Generalitat de Catalunya · Incasòl · Incasòl + INE · calculat · INE + Idescat · calculat · INE · Generalitat de Catalunya · Agència de l'Habitatge · Generalitat de Catalunya · Agència Tributària · Generalitat de Catalunya · Departament de Territori · Idescat · Cens. Cada indicador indica la seva font, la unitat i el període; el valor mostrat és sempre l’oficial del nivell territorial.

Turisme

Fonts: INE. Cada indicador indica la seva font, la unitat i el període; el valor mostrat és sempre l’oficial del nivell territorial.

Economia i treball

Fonts: Idescat. Cada indicador indica la seva font, la unitat i el període; el valor mostrat és sempre l’oficial del nivell territorial.

Renda i condicions de vida

Fonts: Idescat · RFDB territorial · INE · Idescat. Cada indicador indica la seva font, la unitat i el període; el valor mostrat és sempre l’oficial del nivell territorial.

Protecció social

Fonts: Idescat · Generalitat de Catalunya · Departament de Drets Socials. Cada indicador indica la seva font, la unitat i el període; el valor mostrat és sempre l’oficial del nivell territorial.

Educació

Fonts: Idescat · Generalitat de Catalunya · Departament d'Educació · Idescat · Cens. Cada indicador indica la seva font, la unitat i el període; el valor mostrat és sempre l’oficial del nivell territorial.

Medi ambient i territori

Fonts: Idescat · Generalitat de Catalunya · Dades obertes · Generalitat de Catalunya · Agència de Residus de Catalunya · Generalitat de Catalunya · Agència Catalana de l'Aigua · Generalitat de Catalunya · Observatori del Territori. Cada indicador indica la seva font, la unitat i el període; el valor mostrat és sempre l’oficial del nivell territorial.

Finances públiques

Fonts: Idescat. Cada indicador indica la seva font, la unitat i el període; el valor mostrat és sempre l’oficial del nivell territorial.

Política i participació

Fonts: Generalitat de Catalunya · Departament d'Interior. Cada indicador indica la seva font, la unitat i el període; el valor mostrat és sempre l’oficial del nivell territorial.

Mercat de treball

Fonts: SEPE + Idescat · calculat · Idescat · calculat · Idescat · Afiliacions · Idescat · Font de base per confirmar · Dades obertes · Idescat · Salaris. Cada indicador indica la seva font, la unitat i el període; el valor mostrat és sempre l’oficial del nivell territorial.