Santa Pau: dades i estadístiques

Consulta dades de turisme, habitatge, població i economia de Santa Pau. Cada indicador identifica la seva font. Accedeix a totes les temàtiques dins d’aquesta fitxa.

Compara aquest municipi →

Santa Pau

Codi171848
ComarcaGarrotxa
Població (2025)1.579
Renda neta de la llar (2023)44.066 €
Taxa d’atur (16–64 anys) (ag. 2026)4,4 %

Taxa d’atur: atur registrat (SEPE) sobre la població de 16 a 64 anys (càlcul propi, no és la taxa oficial). Renda: renda neta mitjana anual per llar (INE).

Comarca Garrotxa
Santa Pau
Obre el mapa gran ↗ · © col·laboradors d’OpenStreetMap

Habitatge

Lloguer, esforç econòmic i habitatges turístics, amb la posició entre els municipis de la comarca.

Preu mitjà del lloguer620€/mes
2025 · Incasòl+11,8 %
Garrotxa6 de 15
Esforç de lloguer14,2% de la renda
2022 · Incasòl + INE · calculat−0,9 pp
Lloguer anual sobre renda neta mitjana per llar; a partir del 30 % es parla d'esforç elevat.
Habitatges turístics4,60% del parc
2026 · INE + Idescat · calculat+0,1 pp
Garrotxa7 de 21

Evolució del preu mitjà del lloguer

€/mes per contracte · Santa Pau · Incasòl

Evolució del preu mitjà del lloguer (el gràfic requereix JavaScript; les dades són a la taula d’indicadors).

El preu només es publica per municipi; no es mostra cap valor de comarca ni de Catalunya.

On és el municipi dins la comarca: lloguer

€/mes · municipis de Garrotxa · Incasòl · 2025

500600700800mediana comarcal · 557Mieres · 513 €/mesSant Joan les Fonts · 524 €/mesArgelaguer · 539 €/mesCastellfollit de la Roca · 545 €/mesBesalú · 546 €/mesOlot · 557 €/mesSant Jaume de Llierca · 557 €/mesles Planes d'Hostoles · 557 €/mesSant Feliu de Pallerols · 592 €/mesSanta Pau · 620 €/mesles Preses · 621 €/mesla Vall d'en Bas · 647 €/mesla Vall de Bianya · 675 €/mesMontagut i Oix · 697 €/mesTortellà · 756 €/mesSanta Pau · 620 €/mesSanta Pau · 620posició 6 de 15 (1 = més car)

On és el municipi dins la comarca: habitatges turístics

% del parc · municipis de Garrotxa · INE + Idescat · 2026

05101520mediana comarcal · 3,52Olot · 0,56 % del parcTortellà · 0,71 % del parcSant Joan les Fonts · 0,98 % del parcSant Feliu de Pallerols · 1,12 % del parcles Preses · 1,17 % del parcSant Jaume de Llierca · 1,88 % del parcla Vall d'en Bas · 2,02 % del parcMieres · 3,10 % del parcles Planes d'Hostoles · 3,12 % del parcCastellfollit de la Roca · 3,46 % del parcRiudaura · 3,52 % del parcArgelaguer · 3,59 % del parcBesalú · 3,93 % del parcla Vall de Bianya · 4,19 % del parcSanta Pau · 4,60 % del parcSant Aniol de Finestres · 4,80 % del parcMontagut i Oix · 5,46 % del parcBeuda · 6,56 % del parcSant Ferriol · 10,00 % del parcMaià de Montcal · 10,28 % del parcSales de Llierca · 17,24 % del parcSanta Pau · 4,60 % del parcSanta Pau · 4,60posició 7 de 21 (1 = més pes turístic)

Habitatges turístics sobre el parc total del Cens 2021.

Mercat de treball

Atur registrat sobre la població en edat de treballar, pol d'ocupació i qualitat de l'ocupació.

Taxa d'atur registrat4,4% (16–64 anys)
agost 2026 · SEPE + Idescat · calculat+0,3 pp
Garrotxa12 de 21
Atur registrat dividit per la població de 16 a 64 anys.
Llocs de treball per ocupat resident0,82ràtio
juny 2026 · Idescat · calculat+2,8 %
Garrotxa9 de 21
Municipi més residencial: hi ha menys llocs de treball que ocupats residents.

Evolució de la taxa d'atur registrat

% de la població de 16 a 64 anys · Santa Pau · SEPE + Idescat

Evolució de la taxa d'atur registrat (el gràfic requereix JavaScript; les dades són a la taula d’indicadors).

On és el municipi dins la comarca: atur registrat

% (16–64 anys) · municipis de Garrotxa · SEPE + Idescat · agost 2026

051015mediana comarcal · 4,7Sant Aniol de Finestres · 2,9 % (16–64 anys)Riudaura · 3,0 % (16–64 anys)Montagut i Oix · 3,1 % (16–64 anys)la Vall de Bianya · 3,4 % (16–64 anys)la Vall d'en Bas · 3,5 % (16–64 anys)les Preses · 3,8 % (16–64 anys)Argelaguer · 4,0 % (16–64 anys)Sant Feliu de Pallerols · 4,0 % (16–64 anys)les Planes d'Hostoles · 4,1 % (16–64 anys)Santa Pau · 4,4 % (16–64 anys)Castellfollit de la Roca · 4,7 % (16–64 anys)Tortellà · 4,7 % (16–64 anys)Besalú · 4,8 % (16–64 anys)Sant Jaume de Llierca · 4,9 % (16–64 anys)Sant Joan les Fonts · 5,1 % (16–64 anys)Olot · 5,3 % (16–64 anys)Sales de Llierca · 6,4 % (16–64 anys)Maià de Montcal · 6,6 % (16–64 anys)Mieres · 6,7 % (16–64 anys)Sant Ferriol · 7,5 % (16–64 anys)Beuda · 14,0 % (16–64 anys)Santa Pau · 4,4 % (16–64 anys)Santa Pau · 4,4posició 12 de 21 (1 = atur més alt)

Renda i condicions de vida

Renda de les llars, desigualtat i risc de pobresa relativa (INE · Atles de distribució de la renda).

Renda neta mitjana per llar44.066€/any
2023 · INE · ADRH+7,0 %
Garrotxa9 de 21
Índex de Gini28,4punts (0–100)
2023 · INE · ADRH+4,0 %
Garrotxa8 de 21
Població sota el 60 % de la mediana8,6% de la població
2023 · INE · ADRH−1,6 pp
Garrotxa12 de 14
Renda familiar disponible bruta per habitant101,6índex
2023 · Idescat+3,8 %
Garrotxa4 de 9

Evolució de la renda neta mitjana per llar

€/any · Santa Pau · INE · ADRH

Evolució de la renda neta mitjana per llar (el gràfic requereix JavaScript; les dades són a la taula d’indicadors).

Comparació només amb dades de la mateixa font (ADRH); no es barreja amb l'ECV.

On és el municipi dins la comarca: renda per llar

€/any · municipis de Garrotxa · INE · ADRH · 2023

35.00040.00045.00050.00055.000mediana comarcal · 42.969Castellfollit de la Roca · 35.575 €/anyMieres · 36.261 €/anyTortellà · 39.334 €/anySant Jaume de Llierca · 39.459 €/anyBesalú · 40.477 €/anyOlot · 40.654 €/anySant Ferriol · 41.622 €/anyArgelaguer · 41.671 €/anyles Planes d'Hostoles · 41.898 €/anyMaià de Montcal · 42.104 €/anySales de Llierca · 42.969 €/anyBeuda · 43.551 €/anySanta Pau · 44.066 €/anySant Joan les Fonts · 44.154 €/anyMontagut i Oix · 45.436 €/anySant Feliu de Pallerols · 46.995 €/anyles Preses · 47.236 €/anyla Vall de Bianya · 48.724 €/anyRiudaura · 49.077 €/anyla Vall d'en Bas · 50.015 €/anySant Aniol de Finestres · 53.367 €/anySanta Pau · 44.066 €/anySanta Pau · 44.066posició 9 de 21 (1 = renda més alta)

On és el municipi dins la comarca: Gini

punts · municipis de Garrotxa · INE · ADRH · 2023

2025303540mediana comarcal · 27,5Sant Jaume de Llierca · 23,3 puntsRiudaura · 23,6 puntsCastellfollit de la Roca · 24,9 puntsles Planes d'Hostoles · 24,9 puntsSant Joan les Fonts · 25,2 puntsla Vall d'en Bas · 25,3 puntsMontagut i Oix · 25,6 puntsles Preses · 26,0 puntsBesalú · 26,8 puntsla Vall de Bianya · 27,3 puntsOlot · 27,5 puntsSant Feliu de Pallerols · 27,7 puntsArgelaguer · 28,2 puntsSanta Pau · 28,4 puntsMaià de Montcal · 28,8 puntsBeuda · 29,1 puntsTortellà · 29,7 puntsMieres · 30,3 puntsSant Ferriol · 31,4 puntsSant Aniol de Finestres · 33,8 puntsSales de Llierca · 37,4 puntsSanta Pau · 28,4 puntsSanta Pau · 28,4posició 8 de 21 (1 = més desigualtat)

On és el municipi dins la comarca: sota el 60 % de la mediana

% de la població · municipis de Garrotxa · INE · ADRH · 2023

5101520mediana comarcal · 10,9la Vall d'en Bas · 6,5 % de la poblacióles Preses · 6,9 % de la poblacióSanta Pau · 8,6 % de la poblacióles Planes d'Hostoles · 9,6 % de la poblacióRiudaura · 9,6 % de la poblacióla Vall de Bianya · 9,8 % de la poblacióSant Joan les Fonts · 10,1 % de la poblacióSant Jaume de Llierca · 11,7 % de la poblacióMontagut i Oix · 12,0 % de la poblacióBesalú · 12,4 % de la poblacióSant Feliu de Pallerols · 12,9 % de la poblacióCastellfollit de la Roca · 13,3 % de la poblacióOlot · 15,7 % de la poblacióTortellà · 16,9 % de la poblacióSanta Pau · 8,6 % de la poblacióSanta Pau · 8,6posició 12 de 14 (1 = més població sota el llindar)

Població i demografia

Envelliment, població estrangera i components del creixement.

Població de 65 anys o més27,3% de la població
2025 · Idescat · Cens+1,9 pp
Garrotxa2 de 21
Població estrangera5,4% de la població
2025 · Idescat · Cens−0,5 pp
Garrotxa18 de 21
Presentació neutra: només el pes sobre el total.

On és el municipi dins la comarca: població de 65 anys o més

% de la població · municipis de Garrotxa · Idescat · 2025

15202530mediana comarcal · 21,9Beuda · 17,3 % de la poblacióMaià de Montcal · 18,7 % de la poblacióMontagut i Oix · 18,9 % de la poblacióles Preses · 19,1 % de la poblacióla Vall de Bianya · 19,2 % de la poblacióRiudaura · 19,2 % de la poblacióSant Ferriol · 19,4 % de la poblacióOlot · 19,7 % de la poblacióSant Feliu de Pallerols · 20,9 % de la poblacióSales de Llierca · 21,3 % de la poblacióla Vall d'en Bas · 21,9 % de la poblacióMieres · 22,3 % de la poblacióBesalú · 23,0 % de la poblacióArgelaguer · 23,1 % de la poblacióSant Aniol de Finestres · 23,9 % de la poblacióTortellà · 24,4 % de la poblacióSant Joan les Fonts · 24,5 % de la poblacióSant Jaume de Llierca · 25,3 % de la poblacióCastellfollit de la Roca · 26,8 % de la poblacióSanta Pau · 27,3 % de la poblacióles Planes d'Hostoles · 28,3 % de la poblacióSanta Pau · 27,3 % de la poblacióSanta Pau · 27,3posició 2 de 21 (1 = més envellit)

Components del creixement de la població

Persones per 1.000 habitants · Santa Pau · Idescat

Creixement naturalCreixement natural · -6,2 per 1.000 hab.-6,2Saldo migratori internSaldo migratori intern · -13,7 per 1.000 hab.-13,7Creixement totalCreixement total · -19,9 per 1.000 hab.-19,9

Positiu a la dreta (taronja); negatiu a l'esquerra.

Evolució de la població

Santa Pau · habitants · Idescat

Evolució de la població (el gràfic requereix JavaScript; les dades són a la taula d’indicadors).

Evolució de l’atur

Persones en atur registrat · Santa Pau · anual (Idescat) i mensual (SEPE)

Atur registrat (el gràfic requereix JavaScript; les dades són a la taula d’indicadors).

Distribució de l’ocupació

Afiliacions a la Seguretat Social per sector d’activitat (% sobre el total) · Santa Pau vs Catalunya

Distribució de l’ocupació per sector (el gràfic requereix JavaScript; les dades són a la taula d’indicadors).

Quota = afiliacions del sector / total d’afiliacions, amb recomptes oficials del mateix període (2026M09).

Renda mitjana de les llars

Renda neta anual (€) · Santa Pau vs Catalunya

Renda neta mitjana anual (el gràfic requereix JavaScript; les dades són a la taula d’indicadors).

Municipi: Atles de distribució de la renda de les llars (INE, dades administratives, 2023). Catalunya: Enquesta de condicions de vida (INE, enquesta, 2025). Són fonts i anys diferents: no estrictament comparables.

Evolució del PIB

PIB a preus corrents (milions d’€) · Santa Pau · Idescat

—

Aquest territori no té dada oficial publicada per a aquest gràfic.

Índex socioeconòmic territorial

Posició de Santa Pau a Catalunya i a la comarca Garrotxa

113,4índex · Catalunya = 100 · 2024

+13,4 punts respecte a la mitjana de Catalunya

Posició a Catalunya
172 de 947 municipis
Posició a la comarca · Garrotxa
3 de 21 municipis

Índex socioeconòmic territorial de l’Idescat. La posició 1 correspon a l’índex més alt.

Tots els indicadors

Santa Pau comparat amb la comarca i Catalunya · «No disponible» vol dir que la font no publica el valor oficial

IndicadorCategoriaSanta PauComarca · GarrotxaCatalunyaTendènciaAny
Creixement natural
persones
Població i demografia-2014,210,62024
Fecunditat
persones
Població i demografia1,37,46,72025
Nascuts vius
persones
Població i demografia246954.2492025
Mobilitat per estudis no universitaris (residents i llocs d'estudi)
alumnes
Educació858.8101.223.585Residents que estudien al municipi
Mobilitat per estudis universitaris (residents i llocs d'estudi)
alumnes
Educació00173.870Residents que estudien al municipi
Població de 15 anys o més segons nivell de formació assolit
persones
Educació—53.7276.914.697—2024
Distribució de les dones per grups d'edat
% sobre el total de dones
Població i demografia3——2022
Distribució dels homes per grups d'edat
% sobre el total d'homes
Població i demografia4,3——2022
Edat mitjana de la població
anys
Població i demografia46,2——2022
Població major de 16 anys
persones
Població i demografia1.370,2——2022
Índex d'envelliment
índex (%)
Població i demografia176,5——2022
Índex de dependència global
índex (%)
Població i demografia61,5——2022
Índex de dependència juvenil
índex (%)
Població i demografia22,2——2022
Índex de dependència senil
índex (%)
Població i demografia39,2——2022
Índex de sobreenvelliment
índex (%)
Població i demografia16,7——2022
Evolució de les emigracions totals
persones
Població i demografia——7,4—2024
Evolució de les immigracions totals
persones
Població i demografia——60.022—2024
Evolució del saldo migratoriPoblació i demografia—————
Migracions externes. Emigracions
persones
Població i demografia——662.294—Total
Migracions externes. Emigracions per continent de destinació
persones
Població i demografia——45.983—Àsia i Oceania
Migracions externes. Immigracions
persones
Població i demografia——1.288.562—Total
Migracions externes. Immigracions per continent de procedència
persones
Població i demografia——95.468—Àsia i Oceania
Migracions internes
persones
Població i demografia——7,4—2024
Naixements, defuncions i matrimonis. Recomptes
persones
Població i demografia643053.8022024
Distribució de la població per sexe
persones
Població i demografia1.57963.4118.146.2652025
Distribució de la població per sexe i edat quinquennal
persones
Població i demografia1.60559.7507.792.6112022
Evolució de la població
persones
Població i demografia1.57963.4118.146.2652025
Evolució de la població estrangera
persones
Població i demografia7710.5711.271.8102022
Impost de béns immobles de naturalesa urbana (IBI)
euros
Finances públiques1.987——2025
Producte interior brut
milions d'euros
Economia i treball—2.104,2316.728,3—2023
Valor afegit brut
milions d'euros
Economia i treball—1.931,3272.114,4—2023
Renda neta mitjana i mediana de les llars
euros
Renda i condicions de vida18.407——2023
Índex socioeconòmic territorial (IST)
índex (Catalunya=100)
Renda i condicions de vida113,489,71002024
Afiliats a la Seguretat Social per sexe i edat
persones
Mercat de treball——3.811.275—Total
Atur registrat
persones
Mercat de treball401.791323.2772026
Atur registrat per sector econòmic
persones
Mercat de treball38,71.853,3325.084,82025
Atur registrat per sexe i edat
persones
Mercat de treball38,71.853,6325.084,32025
Evolució de l'atur registrat i taxa d'atur
persones / %
Mercat de treball401.791323.2772026
Evolució de l'atur registrat per grups d'edat i taxa
persones / %
Mercat de treball086,314.332,12025
Evolució de l'atur registrat per sexe i taxa
persones / %
Mercat de treball38,71.853,6325.084,32025
Expedients de regulació temporal d'ocupació (ERTO)Mercat de treball—————
Habitatges segons tipus d'ús (Cens de població i habitatges 2021)
vivendes
Habitatge597———2021
Habitatges turístiques, places i places per habitatgeTurisme—————
Preu mitjà del lloguer d'habitatges (fiances de l'Incasòl)
€/mes · contractes
Habitatge620——2025
Allotjaments turístics inscrits al Registre de Turisme de CatalunyaTurisme—————
Indicadors d'urbanització (DEGURBA)
persones / km² / %
Medi ambient i territori1.57863.3398.124.1262025
Pensions contributives a la seguretat social
persones
Protecció social——1.790.548—2025
Pensions i pensionistes de la seguretat social
persones / ràtio
Protecció social47616.0141.790.5482025
Pensions no contributives a la seguretat social
persones
Protecció social—32869.654—2025
Persones amb reconeixement legal de la discapacitat
persones
Protecció social1014.650757.4902025
Impost sobre la renda de les persones físiques
euros
Renda i condicions de vida26.08124.29027.8132023
Cèdules d'habitabilitat atorgades
cèdules
Habitatge15——2026
Habitatges buits gravats amb l'impost (IHB)
habitatges
Habitatge1———2024
Habitatges iniciats i acabats
habitatges
Habitatge3——2025
Habitatges de protecció oficial iniciats i acabats
habitatges
Habitatge0——2025
Renda Garantida de CiutadaniaProtecció social—————
Consum d'electricitat per sectors
kWh
Medi ambient i territori5.175.877——2024
Consum de gas natural per sectorsMedi ambient i territori—————
Instal·lacions d'autoconsum elèctric
instal·lacions · kW
Medi ambient i territori8——2025
Matriculacions de vehicles electrificats i híbrids
vehicles
Medi ambient i territori11——2026
Residus municipals i recollida selectiva
kg/hab
Medi ambient i territori1,1——2024
Preu de l'aigua
€/m³
Medi ambient i territori1,9——2025
Alumnes matriculats i unitats dels centres
alumnes
Educació103——2025
Eleccions municipals: participació
%
Política i participació68,3——2023
Indicadors de l'Observatori del Territori
varis
Medi ambient i territori22,2———2023
Taxa d'atur registrat (sobre població de 16 a 64 anys)
%
Mercat de treball4,4——2026M08
Esforç de lloguer (lloguer anual sobre renda neta per llar)
% de la renda
Habitatge14,2——2022
Habitatges d'ús turístic (% sobre el parc d'habitatges)
%
Habitatge4,61,61,32026
Llocs de treball per ocupat resident
ràtio
Mercat de treball0,8——2026M06
Indicadors d'edat i sexePoblació i demografia1001001002025
Indicadors de nacionalitat i lloc de naixementPoblació i demografia94,678,781,32025
Població estrangera per país de nacionalitatPoblació i demografia—13.4791.522.819—2025
Moviment demogràfic (naixements, defuncions i migracions)Població i demografia-32890111.8952024
Projeccions de població per escenariPoblació i demografia1.51860.8797.517.8382041
Coneixement del catalàPoblació i demografia——100—2021
Afiliacions a la Seguretat Social per tipus de contracteMercat de treball—26.8053.410.180—2026M09
Afiliats a la Seguretat Social segons residènciaMercat de treball72029.8603.811.2752026M09
Afiliacions al règim general per lloc de treballMercat de treball60525.3203.296.6902026M09
Treballadors autònoms (RETA)Mercat de treball1604.680586.6652026M09
Empreses per grandàriaMercat de treball60525.3203.296.6902026M09
Ingressos salarials bruts per sexe i edatMercat de treball——31.746—2024
Renda familiar disponible bruta per habitantRenda i condicions de vida34.1021.214.089165.424.0762023
Règim de tinença dels habitatgesHabitatge72,578,476,4—2021
Intensitat d'ús dels habitatges segons el consum elèctricHabitatge17,3—10,7—2021
Nivell de formació assolitEducació1.39353.7276.914.6972024
Índex de preus de l'habitatge en lloguerHabitatge—————
Saldos migratoris per municipiPoblació i demografia-23——2024
Esperança de vida en néixerPoblació i demografia—————

Metodologia i fonts

Població i demografia

Fonts: Idescat · Cens · Idescat · Estimacions de població · Idescat · Font de base per confirmar · INE · Estadística de variacions residencials · INE · Indicadors demogràfics · Idescat · Projeccions · Idescat · ECEPH. Cada indicador indica la seva font, la unitat i el període; el valor mostrat és sempre l’oficial del nivell territorial.

Habitatge

Fonts: Generalitat de Catalunya · Incasòl · Incasòl + INE · calculat · INE + Idescat · calculat · INE · Generalitat de Catalunya · Agència de l'Habitatge · Generalitat de Catalunya · Agència Tributària · Generalitat de Catalunya · Departament de Territori · Idescat · Cens. Cada indicador indica la seva font, la unitat i el període; el valor mostrat és sempre l’oficial del nivell territorial.

Turisme

Fonts: INE. Cada indicador indica la seva font, la unitat i el període; el valor mostrat és sempre l’oficial del nivell territorial.

Economia i treball

Fonts: Idescat. Cada indicador indica la seva font, la unitat i el període; el valor mostrat és sempre l’oficial del nivell territorial.

Renda i condicions de vida

Fonts: Idescat · RFDB territorial · INE · Idescat. Cada indicador indica la seva font, la unitat i el període; el valor mostrat és sempre l’oficial del nivell territorial.

Protecció social

Fonts: Idescat · Generalitat de Catalunya · Departament de Drets Socials. Cada indicador indica la seva font, la unitat i el període; el valor mostrat és sempre l’oficial del nivell territorial.

Educació

Fonts: Idescat · Generalitat de Catalunya · Departament d'Educació · Idescat · Cens. Cada indicador indica la seva font, la unitat i el període; el valor mostrat és sempre l’oficial del nivell territorial.

Medi ambient i territori

Fonts: Idescat · Generalitat de Catalunya · Dades obertes · Generalitat de Catalunya · Agència de Residus de Catalunya · Generalitat de Catalunya · Agència Catalana de l'Aigua · Generalitat de Catalunya · Observatori del Territori. Cada indicador indica la seva font, la unitat i el període; el valor mostrat és sempre l’oficial del nivell territorial.

Finances públiques

Fonts: Idescat. Cada indicador indica la seva font, la unitat i el període; el valor mostrat és sempre l’oficial del nivell territorial.

Política i participació

Fonts: Generalitat de Catalunya · Departament d'Interior. Cada indicador indica la seva font, la unitat i el període; el valor mostrat és sempre l’oficial del nivell territorial.

Mercat de treball

Fonts: SEPE + Idescat · calculat · Idescat · calculat · Idescat · Afiliacions · Idescat · Font de base per confirmar · Dades obertes · Idescat · Salaris. Cada indicador indica la seva font, la unitat i el període; el valor mostrat és sempre l’oficial del nivell territorial.