Santa Maria de Palautordera: dades i estadístiques

Consulta dades de turisme, habitatge, població i economia de Santa Maria de Palautordera. Cada indicador identifica la seva font. Accedeix a totes les temàtiques dins d’aquesta fitxa.

Compara aquest municipi →

Santa Maria de Palautordera

Codi082592
ComarcaVallès Oriental
Població (2025)10.080
Renda neta de la llar (2023)44.311 €
Taxa d’atur (16–64 anys) (ag. 2026)6,9 %

Taxa d’atur: atur registrat (SEPE) sobre la població de 16 a 64 anys (càlcul propi, no és la taxa oficial). Renda: renda neta mitjana anual per llar (INE).

Comarca Vallès Oriental
Santa Maria de Palautordera
Obre el mapa gran ↗ · © col·laboradors d’OpenStreetMap

Habitatge

Lloguer, esforç econòmic i habitatges turístics, amb la posició entre els municipis de la comarca.

Preu mitjà del lloguer756€/mes
2025 · Incasòl+2,1 %
Vallès Oriental26 de 36
Esforç de lloguer19,8% de la renda
2023 · Incasòl + INE · calculat+0,4 pp
Vallès Oriental21 de 37
Lloguer anual sobre renda neta mitjana per llar; a partir del 30 % es parla d'esforç elevat.
Habitatges turístics0,24% del parc
2026 · INE + Idescat · calculat+0,1 pp
Vallès Oriental21 de 38

Evolució del preu mitjà del lloguer

€/mes per contracte · Santa Maria de Palautordera · Incasòl

Evolució del preu mitjà del lloguer (el gràfic requereix JavaScript; les dades són a la taula d’indicadors).

El preu només es publica per municipi; no es mostra cap valor de comarca ni de Catalunya.

On és el municipi dins la comarca: lloguer

€/mes · municipis de Vallès Oriental · Incasòl · 2025

6008001.0001.2001.400mediana comarcal · 800Canovelles · 635 €/mesSant Feliu de Codines · 669 €/mesSant Celoni · 690 €/mesla Llagosta · 702 €/mesMontornès del Vallès · 703 €/mesMontseny · 713 €/mesles Franqueses del Vallès · 714 €/mesMontmeló · 728 €/mesSant Esteve de Palautordera · 750 €/mesMollet del Vallès · 751 €/mesGualba · 767 €/mesFogars de Montclús · 772 €/mesVilalba Sasserra · 779 €/mesGranollers · 788 €/mesLlinars del Vallès · 789 €/mesCaldes de Montbui · 790 €/mesMartorelles · 797 €/mesCampins · 803 €/mesSant Antoni de Vilamajor · 810 €/mesla Roca del Vallès · 825 €/mesParets del Vallès · 829 €/mesLliçà d'Amunt · 842 €/mesBigues i Riells del Fai · 843 €/mesSant Pere de Vilamajor · 846 €/mesFigaró-Montmany · 852 €/mesla Garriga · 870 €/mesCardedeu · 887 €/mesSanta Eulàlia de Ronçana · 911 €/mesCànoves i Samalús · 923 €/mesSant Fost de Campsentelles · 943 €/mesVallgorguina · 948 €/mesLliçà de Vall · 999 €/mesVilanova del Vallès · 1.016 €/mesl'Ametlla del Vallès · 1.016 €/mesVallromanes · 1.292 €/mesSanta Maria de Palautordera · 756 €/mesSanta Maria de Palautordera · 756posició 26 de 36 (1 = més car)

On és el municipi dins la comarca: esforç de lloguer

% de la renda · municipis de Vallès Oriental · Incasòl + INE · 2023

131518202325mediana comarcal · 19,8Montseny · 14,7 % de la rendaCampins · 15,5 % de la rendaSant Esteve de Palautordera · 16,8 % de la rendaGualba · 17,3 % de la rendaSant Antoni de Vilamajor · 17,3 % de la rendaSanta Maria de Martorelles · 17,7 % de la rendaFogars de Montclús · 17,7 % de la rendaMartorelles · 17,9 % de la rendaCardedeu · 18,6 % de la rendales Franqueses del Vallès · 19,3 % de la rendaCanovelles · 19,3 % de la rendaMontornès del Vallès · 19,3 % de la rendaLlinars del Vallès · 19,3 % de la rendaSant Celoni · 19,6 % de la rendaBigues i Riells del Fai · 19,7 % de la rendala Garriga · 19,8 % de la rendaSant Feliu de Codines · 19,8 % de la rendala Roca del Vallès · 19,8 % de la rendaVallromanes · 19,9 % de la rendal'Ametlla del Vallès · 20,2 % de la rendaParets del Vallès · 20,2 % de la rendaCaldes de Montbui · 20,3 % de la rendaSant Fost de Campsentelles · 20,3 % de la rendaMontmeló · 20,4 % de la rendaGranollers · 21,2 % de la rendaMollet del Vallès · 21,4 % de la rendaVilanova del Vallès · 21,7 % de la rendaFigaró-Montmany · 22,4 % de la rendala Llagosta · 22,6 % de la rendaSanta Eulàlia de Ronçana · 22,9 % de la rendaVilalba Sasserra · 23,2 % de la rendaCànoves i Samalús · 23,4 % de la rendaLliçà d'Amunt · 23,9 % de la rendaLliçà de Vall · 24,0 % de la rendaVallgorguina · 24,0 % de la rendaSant Pere de Vilamajor · 24,5 % de la rendaSanta Maria de Palautordera · 19,8 % de la rendaSanta Maria de Palautordera · 19,8posició 21 de 37 (1 = esforç més alt)

Només municipis amb preu de lloguer i renda neta publicats el mateix any.

On és el municipi dins la comarca: habitatges turístics

% del parc · municipis de Vallès Oriental · INE + Idescat · 2026

02468mediana comarcal · 0,24la Llagosta · 0,00 % del parcLliçà de Vall · 0,00 % del parcSanta Maria de Martorelles · 0,00 % del parcVilalba Sasserra · 0,00 % del parcMontornès del Vallès · 0,02 % del parcParets del Vallès · 0,04 % del parcMollet del Vallès · 0,05 % del parcMartorelles · 0,05 % del parcGranollers · 0,05 % del parcles Franqueses del Vallès · 0,05 % del parcMontmeló · 0,06 % del parcCanovelles · 0,10 % del parcCardedeu · 0,13 % del parcSant Celoni · 0,14 % del parcSant Esteve de Palautordera · 0,16 % del parcLlinars del Vallès · 0,16 % del parcCaldes de Montbui · 0,17 % del parcla Garriga · 0,24 % del parcSant Feliu de Codines · 0,24 % del parcl'Ametlla del Vallès · 0,25 % del parcLliçà d'Amunt · 0,27 % del parcla Roca del Vallès · 0,29 % del parcBigues i Riells del Fai · 0,29 % del parcFigaró-Montmany · 0,34 % del parcVilanova del Vallès · 0,40 % del parcSant Antoni de Vilamajor · 0,40 % del parcSanta Eulàlia de Ronçana · 0,40 % del parcCànoves i Samalús · 0,41 % del parcSant Pere de Vilamajor · 0,58 % del parcVallgorguina · 0,61 % del parcSant Fost de Campsentelles · 0,61 % del parcCampins · 0,66 % del parcVallromanes · 0,86 % del parcTagamanent · 1,66 % del parcGualba · 2,34 % del parcMontseny · 4,17 % del parcFogars de Montclús · 7,58 % del parcSanta Maria de Palautordera · 0,24 % del parcSanta Maria de Palautordera · 0,24posició 21 de 38 (1 = més pes turístic)

Habitatges turístics sobre el parc total del Cens 2021.

Mercat de treball

Atur registrat sobre la població en edat de treballar, pol d'ocupació i qualitat de l'ocupació.

Taxa d'atur registrat6,9% (16–64 anys)
agost 2026 · SEPE + Idescat · calculat+0,4 pp
Vallès Oriental10 de 38
Atur registrat dividit per la població de 16 a 64 anys.
Llocs de treball per ocupat resident0,58ràtio
juny 2026 · Idescat · calculat−1,3 %
Vallès Oriental14 de 38
Municipi més residencial: hi ha menys llocs de treball que ocupats residents.

Evolució de la taxa d'atur registrat

% de la població de 16 a 64 anys · Santa Maria de Palautordera · SEPE + Idescat

Evolució de la taxa d'atur registrat (el gràfic requereix JavaScript; les dades són a la taula d’indicadors).

On és el municipi dins la comarca: atur registrat

% (16–64 anys) · municipis de Vallès Oriental · SEPE + Idescat · agost 2026

46810mediana comarcal · 6,2Vallromanes · 4,2 % (16–64 anys)Vilanova del Vallès · 4,6 % (16–64 anys)l'Ametlla del Vallès · 4,6 % (16–64 anys)Lliçà de Vall · 4,7 % (16–64 anys)la Garriga · 4,9 % (16–64 anys)Parets del Vallès · 5,1 % (16–64 anys)Caldes de Montbui · 5,2 % (16–64 anys)Sant Fost de Campsentelles · 5,4 % (16–64 anys)Sant Esteve de Palautordera · 5,6 % (16–64 anys)Montmeló · 5,6 % (16–64 anys)la Roca del Vallès · 5,7 % (16–64 anys)Lliçà d'Amunt · 5,7 % (16–64 anys)Santa Eulàlia de Ronçana · 5,8 % (16–64 anys)Sant Feliu de Codines · 5,8 % (16–64 anys)Vallgorguina · 5,8 % (16–64 anys)Sant Antoni de Vilamajor · 5,9 % (16–64 anys)Bigues i Riells del Fai · 5,9 % (16–64 anys)Cardedeu · 6,0 % (16–64 anys)les Franqueses del Vallès · 6,2 % (16–64 anys)Sant Pere de Vilamajor · 6,3 % (16–64 anys)Cànoves i Samalús · 6,3 % (16–64 anys)Campins · 6,4 % (16–64 anys)Sant Celoni · 6,6 % (16–64 anys)Llinars del Vallès · 6,6 % (16–64 anys)Martorelles · 6,7 % (16–64 anys)Granollers · 6,7 % (16–64 anys)Vilalba Sasserra · 6,7 % (16–64 anys)Mollet del Vallès · 6,8 % (16–64 anys)Gualba · 6,9 % (16–64 anys)Fogars de Montclús · 7,1 % (16–64 anys)Montornès del Vallès · 7,3 % (16–64 anys)la Llagosta · 7,6 % (16–64 anys)Tagamanent · 7,9 % (16–64 anys)Santa Maria de Martorelles · 7,9 % (16–64 anys)Figaró-Montmany · 8,2 % (16–64 anys)Canovelles · 8,5 % (16–64 anys)Montseny · 9,2 % (16–64 anys)Santa Maria de Palautordera · 6,9 % (16–64 anys)Santa Maria de Palautordera · 6,9posició 10 de 38 (1 = atur més alt)

Renda i condicions de vida

Renda de les llars, desigualtat i risc de pobresa relativa (INE · Atles de distribució de la renda).

Renda neta mitjana per llar44.311€/any
2023 · INE · ADRH+6,7 %
Vallès Oriental26 de 38
Índex de Gini27,4punts (0–100)
2023 · INE · ADRH−0,7 %
Vallès Oriental20 de 38
Població sota el 60 % de la mediana12,3% de la població
2023 · INE · ADRH−0,3 pp
Vallès Oriental13 de 35
Renda familiar disponible bruta per habitant100,2índex
2023 · Idescat+0,5 %
Vallès Oriental14 de 32

Evolució de la renda neta mitjana per llar

€/any · Santa Maria de Palautordera · INE · ADRH

Evolució de la renda neta mitjana per llar (el gràfic requereix JavaScript; les dades són a la taula d’indicadors).

Comparació només amb dades de la mateixa font (ADRH); no es barreja amb l'ECV.

On és el municipi dins la comarca: renda per llar

€/any · municipis de Vallès Oriental · INE · ADRH · 2023

30.00040.00050.00060.00070.000mediana comarcal · 46.359la Llagosta · 36.148 €/anyFigaró-Montmany · 38.317 €/anyVilalba Sasserra · 38.565 €/anyCanovelles · 38.648 €/anyMollet del Vallès · 39.648 €/anySant Feliu de Codines · 41.251 €/anyMontornès del Vallès · 41.298 €/anyMontmeló · 41.588 €/anySant Celoni · 41.656 €/anyles Franqueses del Vallès · 42.688 €/anyGranollers · 42.757 €/anyVallgorguina · 43.967 €/anyMartorelles · 44.400 €/anyTagamanent · 44.671 €/anyLlinars del Vallès · 45.776 €/anyParets del Vallès · 45.927 €/anyGualba · 46.010 €/anyLliçà de Vall · 46.180 €/anyFogars de Montclús · 46.537 €/anyCaldes de Montbui · 46.606 €/anyMontseny · 46.810 €/anySant Pere de Vilamajor · 47.116 €/anySanta Eulàlia de Ronçana · 47.380 €/anyCànoves i Samalús · 47.718 €/anyBigues i Riells del Fai · 47.951 €/anyCardedeu · 48.018 €/anyla Garriga · 48.544 €/anySant Antoni de Vilamajor · 48.620 €/anyLliçà d'Amunt · 49.141 €/anySanta Maria de Martorelles · 49.907 €/anyla Roca del Vallès · 50.856 €/anyCampins · 50.862 €/anySant Esteve de Palautordera · 51.151 €/anySant Fost de Campsentelles · 53.018 €/anyVilanova del Vallès · 55.594 €/anyl'Ametlla del Vallès · 62.740 €/anyVallromanes · 65.363 €/anySanta Maria de Palautordera · 44.311 €/anySanta Maria de Palautordera · 44.311posició 26 de 38 (1 = renda més alta)

On és el municipi dins la comarca: Gini

punts · municipis de Vallès Oriental · INE · ADRH · 2023

232528303335mediana comarcal · 27,5Parets del Vallès · 24,4 puntsLliçà d'Amunt · 24,6 puntsMontmeló · 24,9 puntsSanta Maria de Martorelles · 25,0 puntsla Llagosta · 25,4 puntsSanta Eulàlia de Ronçana · 25,7 puntsLliçà de Vall · 25,9 puntsFogars de Montclús · 26,1 puntsMontornès del Vallès · 26,2 puntsMollet del Vallès · 26,5 puntsSant Pere de Vilamajor · 26,6 puntsVilalba Sasserra · 26,7 puntsles Franqueses del Vallès · 26,8 puntsMartorelles · 26,9 puntsVilanova del Vallès · 26,9 puntsSant Fost de Campsentelles · 27,2 puntsBigues i Riells del Fai · 27,4 puntsGualba · 27,4 puntsCànoves i Samalús · 27,5 puntsSant Feliu de Codines · 27,6 puntsla Roca del Vallès · 27,8 puntsCaldes de Montbui · 28,0 puntsLlinars del Vallès · 28,2 puntsSant Celoni · 28,2 puntsTagamanent · 28,2 puntsCardedeu · 28,3 puntsFigaró-Montmany · 28,5 puntsSant Antoni de Vilamajor · 29,3 puntsVallgorguina · 29,3 puntsla Garriga · 29,5 puntsCampins · 29,7 puntsGranollers · 29,8 puntsSant Esteve de Palautordera · 29,9 puntsl'Ametlla del Vallès · 30,2 puntsCanovelles · 30,4 puntsVallromanes · 32,4 puntsMontseny · 34,1 puntsSanta Maria de Palautordera · 27,4 puntsSanta Maria de Palautordera · 27,4posició 20 de 38 (1 = més desigualtat)

On és el municipi dins la comarca: sota el 60 % de la mediana

% de la població · municipis de Vallès Oriental · INE · ADRH · 2023

51015202530mediana comarcal · 11,5Santa Maria de Martorelles · 6,2 % de la poblacióLliçà de Vall · 7,0 % de la poblaciól'Ametlla del Vallès · 8,1 % de la poblacióVilanova del Vallès · 8,4 % de la poblacióla Roca del Vallès · 8,5 % de la poblacióLliçà d'Amunt · 8,6 % de la poblacióSant Fost de Campsentelles · 8,9 % de la poblacióVallromanes · 8,9 % de la poblacióParets del Vallès · 9,0 % de la poblacióCardedeu · 10,3 % de la poblacióGualba · 10,3 % de la poblacióSanta Eulàlia de Ronçana · 10,3 % de la poblacióSant Pere de Vilamajor · 10,6 % de la poblacióCampins · 11,1 % de la poblacióMontmeló · 11,3 % de la poblacióBigues i Riells del Fai · 11,4 % de la poblacióSant Esteve de Palautordera · 11,4 % de la poblacióCànoves i Samalús · 11,5 % de la poblacióSant Antoni de Vilamajor · 11,5 % de la poblacióla Garriga · 11,7 % de la poblacióCaldes de Montbui · 12,2 % de la poblacióMartorelles · 12,2 % de la poblacióLlinars del Vallès · 12,4 % de la poblacióSant Feliu de Codines · 14,0 % de la poblacióFigaró-Montmany · 14,4 % de la poblacióles Franqueses del Vallès · 14,5 % de la poblacióMollet del Vallès · 15,1 % de la poblacióMontornès del Vallès · 15,5 % de la poblacióSant Celoni · 15,8 % de la poblacióVallgorguina · 15,8 % de la poblacióGranollers · 16,2 % de la poblacióVilalba Sasserra · 16,5 % de la poblacióla Llagosta · 17,7 % de la poblacióCanovelles · 25,4 % de la poblacióSanta Maria de Palautordera · 12,3 % de la poblacióSanta Maria de Palautordera · 12,3posició 13 de 35 (1 = més població sota el llindar)

Població i demografia

Envelliment, població estrangera i components del creixement.

Població de 65 anys o més19,3% de la població
2025 · Idescat · Cens+0,6 pp
Vallès Oriental10 de 38
Població estrangera9,5% de la població
2025 · Idescat · Cens−0,4 pp
Vallès Oriental13 de 38
Presentació neutra: només el pes sobre el total.

On és el municipi dins la comarca: població de 65 anys o més

% de la població · municipis de Vallès Oriental · Idescat · 2025

101315182023mediana comarcal · 18,0Vallgorguina · 12,5 % de la poblacióVilanova del Vallès · 14,7 % de la poblacióTagamanent · 15,5 % de la poblacióles Franqueses del Vallès · 15,7 % de la poblacióGualba · 15,8 % de la poblacióSant Pere de Vilamajor · 15,9 % de la poblacióSant Esteve de Palautordera · 16,1 % de la poblacióVallromanes · 16,1 % de la poblacióSant Feliu de Codines · 16,4 % de la poblacióBigues i Riells del Fai · 16,5 % de la poblacióCanovelles · 16,8 % de la poblacióCànoves i Samalús · 17,0 % de la poblacióVilalba Sasserra · 17,0 % de la poblaciól'Ametlla del Vallès · 17,1 % de la poblacióMontornès del Vallès · 17,2 % de la poblacióLliçà d'Amunt · 17,4 % de la poblacióSant Antoni de Vilamajor · 17,7 % de la poblacióCampins · 17,9 % de la poblacióla Roca del Vallès · 17,9 % de la poblacióFogars de Montclús · 18,1 % de la poblacióSanta Eulàlia de Ronçana · 18,3 % de la poblacióCardedeu · 18,4 % de la poblacióParets del Vallès · 18,4 % de la poblacióLlinars del Vallès · 18,9 % de la poblacióSant Celoni · 18,9 % de la poblacióla Garriga · 18,9 % de la poblacióSanta Maria de Martorelles · 19,2 % de la poblacióMollet del Vallès · 19,2 % de la poblacióCaldes de Montbui · 19,5 % de la poblacióGranollers · 19,8 % de la poblacióla Llagosta · 20,5 % de la poblacióLliçà de Vall · 20,5 % de la poblacióMartorelles · 21,0 % de la poblacióMontmeló · 21,0 % de la poblacióMontseny · 21,2 % de la poblacióSant Fost de Campsentelles · 21,7 % de la poblacióFigaró-Montmany · 21,8 % de la poblacióSanta Maria de Palautordera · 19,3 % de la poblacióSanta Maria de Palautordera · 19,3posició 10 de 38 (1 = més envellit)

Components del creixement de la població

Persones per 1.000 habitants · Santa Maria de Palautordera · Idescat

Creixement naturalCreixement natural · -2,7 per 1.000 hab.-2,7Saldo migratori internSaldo migratori intern · +10,8 per 1.000 hab.+10,8Creixement totalCreixement total · +6,6 per 1.000 hab.+6,6

Positiu a la dreta (taronja); negatiu a l'esquerra.

Evolució de la població

Santa Maria de Palautordera · habitants · Idescat

Evolució de la població (el gràfic requereix JavaScript; les dades són a la taula d’indicadors).

Evolució de l’atur

Persones en atur registrat · Santa Maria de Palautordera · anual (Idescat) i mensual (SEPE)

Atur registrat (el gràfic requereix JavaScript; les dades són a la taula d’indicadors).

Distribució de l’ocupació

Afiliacions a la Seguretat Social per sector d’activitat (% sobre el total) · Santa Maria de Palautordera vs Catalunya

Distribució de l’ocupació per sector (el gràfic requereix JavaScript; les dades són a la taula d’indicadors).

Quota = afiliacions del sector / total d’afiliacions, amb recomptes oficials del mateix període (2026M09).

Renda mitjana de les llars

Renda neta anual (€) · Santa Maria de Palautordera vs Catalunya

Renda neta mitjana anual (el gràfic requereix JavaScript; les dades són a la taula d’indicadors).

Municipi: Atles de distribució de la renda de les llars (INE, dades administratives, 2023). Catalunya: Enquesta de condicions de vida (INE, enquesta, 2025). Són fonts i anys diferents: no estrictament comparables.

Evolució del PIB

PIB a preus corrents (milions d’€) · Santa Maria de Palautordera · Idescat

Producte interior brut (el gràfic requereix JavaScript; les dades són a la taula d’indicadors).

Índex socioeconòmic territorial

Posició de Santa Maria de Palautordera a Catalunya i a la comarca Vallès Oriental

105,3índex · Catalunya = 100 · 2024

+5,3 punts respecte a la mitjana de Catalunya

Posició a Catalunya
411 de 947 municipis
Posició a la comarca · Vallès Oriental
25 de 38 municipis

Índex socioeconòmic territorial de l’Idescat. La posició 1 correspon a l’índex més alt.

Tots els indicadors

Santa Maria de Palautordera comparat amb la comarca i Catalunya · «No disponible» vol dir que la font no publica el valor oficial

IndicadorCategoriaSanta Maria de PalautorderaComarca · Vallès OrientalCatalunyaTendènciaAny
Creixement natural
persones
Població i demografia6,61110,62024
Fecunditat
persones
Població i demografia4,26,26,72025
Nascuts vius
persones
Població i demografia422.67954.2492025
Mobilitat per estudis no universitaris (residents i llocs d'estudi)
alumnes
Educació95064.6851.223.585Residents que estudien al municipi
Mobilitat per estudis universitaris (residents i llocs d'estudi)
alumnes
Educació035173.870Residents que estudien al municipi
Població de 15 anys o més segons nivell de formació assolit
persones
Educació8.583366.1446.914.6972024
Distribució de les dones per grups d'edat
% sobre el total de dones
Població i demografia3,7——2022
Distribució dels homes per grups d'edat
% sobre el total d'homes
Població i demografia3,5——2022
Edat mitjana de la població
anys
Població i demografia42,4——2022
Població major de 16 anys
persones
Població i demografia8.223,4——2022
Índex d'envelliment
índex (%)
Població i demografia119,5——2022
Índex de dependència global
índex (%)
Població i demografia47,2——2022
Índex de dependència juvenil
índex (%)
Població i demografia21,5——2022
Índex de dependència senil
índex (%)
Població i demografia25,7——2022
Índex de sobreenvelliment
índex (%)
Població i demografia15,2——2022
Evolució de les emigracions totals
persones
Població i demografia——7,4—2024
Evolució de les immigracions totals
persones
Població i demografia——60.022—2024
Evolució del saldo migratoriPoblació i demografia—————
Migracions externes. Emigracions
persones
Població i demografia——662.294—Total
Migracions externes. Emigracions per continent de destinació
persones
Població i demografia——45.983—Àsia i Oceania
Migracions externes. Immigracions
persones
Població i demografia——1.288.562—Total
Migracions externes. Immigracions per continent de procedència
persones
Població i demografia——95.468—Àsia i Oceania
Migracions internes
persones
Població i demografia——7,4—2024
Naixements, defuncions i matrimonis. Recomptes
persones
Població i demografia542.61153.8022024
Distribució de la població per sexe
persones
Població i demografia10.080432.1678.146.2652025
Distribució de la població per sexe i edat quinquennal
persones
Població i demografia9.777417.5437.792.6112022
Evolució de la població
persones
Població i demografia10.080432.1678.146.2652025
Evolució de la població estrangera
persones
Població i demografia91139.3921.271.8102022
Impost de béns immobles de naturalesa urbana (IBI)
euros
Finances públiques2.005——2025
Producte interior brut
milions d'euros
Economia i treball266,915.388316.728,32023
Valor afegit brut
milions d'euros
Economia i treball24514.123,5272.114,42023
Renda neta mitjana i mediana de les llars
euros
Renda i condicions de vida16.680——2023
Índex socioeconòmic territorial (IST)
índex (Catalunya=100)
Renda i condicions de vida105,3101,91002024
Afiliats a la Seguretat Social per sexe i edat
persones
Mercat de treball——3.811.275—Total
Atur registrat
persones
Mercat de treball43117.338323.2772026
Atur registrat per sector econòmic
persones
Mercat de treball440,517.778,1325.084,82025
Atur registrat per sexe i edat
persones
Mercat de treball440,517.778,2325.084,32025
Evolució de l'atur registrat i taxa d'atur
persones / %
Mercat de treball43117.338323.2772026
Evolució de l'atur registrat per grups d'edat i taxa
persones / %
Mercat de treball14,380414.332,12025
Evolució de l'atur registrat per sexe i taxa
persones / %
Mercat de treball440,517.778,2325.084,32025
Expedients de regulació temporal d'ocupació (ERTO)Mercat de treball—————
Habitatges segons tipus d'ús (Cens de població i habitatges 2021)
vivendes
Habitatge3.582———2021
Habitatges turístiques, places i places per habitatgeTurisme—————
Preu mitjà del lloguer d'habitatges (fiances de l'Incasòl)
€/mes · contractes
Habitatge756,3——2025
Allotjaments turístics inscrits al Registre de Turisme de CatalunyaTurisme—————
Indicadors d'urbanització (DEGURBA)
persones / km² / %
Medi ambient i territori10.060431.3518.124.1262025
Pensions contributives a la seguretat social
persones
Protecció social——1.790.548—2025
Pensions i pensionistes de la seguretat social
persones / ràtio
Protecció social2.33092.9581.790.5482025
Pensions no contributives a la seguretat social
persones
Protecció social532.54969.6542025
Persones amb reconeixement legal de la discapacitat
persones
Protecció social73233.642757.4902025
Impost sobre la renda de les persones físiques
euros
Renda i condicions de vida26.36726.99727.8132023
Cèdules d'habitabilitat atorgades
cèdules
Habitatge77——2026
Habitatges buits gravats amb l'impost (IHB)
habitatges
Habitatge8——2025
Habitatges iniciats i acabats
habitatges
Habitatge30——2025
Habitatges de protecció oficial iniciats i acabats
habitatges
Habitatge0——2025
Renda Garantida de Ciutadania
persones · €/mes
Protecció social36——2026M08
Consum d'electricitat per sectors
kWh
Medi ambient i territori42.654.389——2024
Consum de gas natural per sectors
kWh
Medi ambient i territori11.767.682——2024
Instal·lacions d'autoconsum elèctric
instal·lacions · kW
Medi ambient i territori39——2025
Matriculacions de vehicles electrificats i híbrids
vehicles
Medi ambient i territori64——2026
Residus municipals i recollida selectiva
kg/hab
Medi ambient i territori1,4——2024
Preu de l'aigua
€/m³
Medi ambient i territori1,4——2025
Alumnes matriculats i unitats dels centres
alumnes
Educació1.657——2025
Eleccions municipals: participació
%
Política i participació55,6——2023
Indicadors de l'Observatori del Territori
varis
Medi ambient i territori26,8——2024
Taxa d'atur registrat (sobre població de 16 a 64 anys)
%
Mercat de treball6,9——2026M08
Esforç de lloguer (lloguer anual sobre renda neta per llar)
% de la renda
Habitatge19,8——2023
Habitatges d'ús turístic (% sobre el parc d'habitatges)
%
Habitatge0,20,21,32026
Llocs de treball per ocupat resident
ràtio
Mercat de treball0,6——2026M06
Indicadors d'edat i sexePoblació i demografia1001001002025
Indicadors de nacionalitat i lloc de naixementPoblació i demografia90,588,981,32025
Població estrangera per país de nacionalitatPoblació i demografia—47.9191.522.819—2025
Moviment demogràfic (naixements, defuncions i migracions)Població i demografia664.698111.8952024
Projeccions de població per escenariPoblació i demografia9.823417.1547.517.8382041
Coneixement del catalàPoblació i demografia——100—2021
Afiliacions a la Seguretat Social per tipus de contracteMercat de treball—180.3053.410.180—2026M09
Afiliats a la Seguretat Social segons residènciaMercat de treball4.655203.6503.811.2752026M09
Afiliacions al règim general per lloc de treballMercat de treball2.665136.2803.296.6902026M09
Treballadors autònoms (RETA)Mercat de treball80030.415586.6652026M09
Empreses per grandàriaMercat de treball2.665136.2803.296.6902026M09
Ingressos salarials bruts per sexe i edatMercat de treball——31.746—2024
Renda familiar disponible bruta per habitantRenda i condicions de vida206.9518.706.073165.424.0762023
Règim de tinença dels habitatgesHabitatge84,987,176,4—2021
Intensitat d'ús dels habitatges segons el consum elèctricHabitatge3,8—10,7—2021
Nivell de formació assolitEducació8.583366.1446.914.6972024
Índex de preus de l'habitatge en lloguerHabitatge—————
Saldos migratoris per municipiPoblació i demografia92——2024
Esperança de vida en néixerPoblació i demografia—————

Metodologia i fonts

Població i demografia

Fonts: Idescat · Cens · Idescat · Estimacions de població · Idescat · Font de base per confirmar · INE · Estadística de variacions residencials · INE · Indicadors demogràfics · Idescat · Projeccions · Idescat · ECEPH. Cada indicador indica la seva font, la unitat i el període; el valor mostrat és sempre l’oficial del nivell territorial.

Habitatge

Fonts: Generalitat de Catalunya · Incasòl · Incasòl + INE · calculat · INE + Idescat · calculat · INE · Generalitat de Catalunya · Agència de l'Habitatge · Generalitat de Catalunya · Agència Tributària · Generalitat de Catalunya · Departament de Territori · Idescat · Cens. Cada indicador indica la seva font, la unitat i el període; el valor mostrat és sempre l’oficial del nivell territorial.

Turisme

Fonts: INE. Cada indicador indica la seva font, la unitat i el període; el valor mostrat és sempre l’oficial del nivell territorial.

Economia i treball

Fonts: Idescat. Cada indicador indica la seva font, la unitat i el període; el valor mostrat és sempre l’oficial del nivell territorial.

Renda i condicions de vida

Fonts: Idescat · RFDB territorial · INE · Idescat. Cada indicador indica la seva font, la unitat i el període; el valor mostrat és sempre l’oficial del nivell territorial.

Protecció social

Fonts: Idescat · Generalitat de Catalunya · Departament de Drets Socials. Cada indicador indica la seva font, la unitat i el període; el valor mostrat és sempre l’oficial del nivell territorial.

Educació

Fonts: Idescat · Generalitat de Catalunya · Departament d'Educació · Idescat · Cens. Cada indicador indica la seva font, la unitat i el període; el valor mostrat és sempre l’oficial del nivell territorial.

Medi ambient i territori

Fonts: Idescat · Generalitat de Catalunya · Dades obertes · Generalitat de Catalunya · Agència de Residus de Catalunya · Generalitat de Catalunya · Agència Catalana de l'Aigua · Generalitat de Catalunya · Observatori del Territori. Cada indicador indica la seva font, la unitat i el període; el valor mostrat és sempre l’oficial del nivell territorial.

Finances públiques

Fonts: Idescat. Cada indicador indica la seva font, la unitat i el període; el valor mostrat és sempre l’oficial del nivell territorial.

Política i participació

Fonts: Generalitat de Catalunya · Departament d'Interior. Cada indicador indica la seva font, la unitat i el període; el valor mostrat és sempre l’oficial del nivell territorial.

Mercat de treball

Fonts: SEPE + Idescat · calculat · Idescat · calculat · Idescat · Afiliacions · Idescat · Font de base per confirmar · Dades obertes · Idescat · Salaris. Cada indicador indica la seva font, la unitat i el període; el valor mostrat és sempre l’oficial del nivell territorial.