Sant Quirze de Besora: dades i estadístiques

Consulta dades de turisme, habitatge, població i economia de Sant Quirze de Besora. Cada indicador identifica la seva font. Accedeix a totes les temàtiques dins d’aquesta fitxa.

Compara aquest municipi →

Sant Quirze de Besora

Codi082378
ComarcaOsona
Població (2025)2.164
Renda neta de la llar (2023)40.215 €
Taxa d’atur (16–64 anys) (ag. 2026)6,3 %

Taxa d’atur: atur registrat (SEPE) sobre la població de 16 a 64 anys (càlcul propi, no és la taxa oficial). Renda: renda neta mitjana anual per llar (INE).

Comarca Osona
Sant Quirze de Besora
Obre el mapa gran ↗ · © col·laboradors d’OpenStreetMap

Habitatge

Lloguer, esforç econòmic i habitatges turístics, amb la posició entre els municipis de la comarca.

Preu mitjà del lloguer513€/mes
2025 · Incasòl+5,0 %
Osona23 de 25
Esforç de lloguer15,0% de la renda
2023 · Incasòl + INE · calculat−0,1 pp
Osona20 de 30
Lloguer anual sobre renda neta mitjana per llar; a partir del 30 % es parla d'esforç elevat.
Habitatges turístics0,36% del parc
2026 · INE + Idescat · calculat−0,1 pp
Osona21 de 43

Evolució del preu mitjà del lloguer

€/mes per contracte · Sant Quirze de Besora · Incasòl

Evolució del preu mitjà del lloguer (el gràfic requereix JavaScript; les dades són a la taula d’indicadors).

El preu només es publica per municipi; no es mostra cap valor de comarca ni de Catalunya.

On és el municipi dins la comarca: lloguer

€/mes · municipis de Osona · Incasòl · 2025

4006008001.000mediana comarcal · 629Montesquiu · 468 €/mesl'Esquirol · 500 €/mesManlleu · 515 €/mesTorelló · 545 €/mesRoda de Ter · 549 €/mesBalenyà · 566 €/mesSant Hipòlit de Voltregà · 573 €/mesSant Martí de Centelles · 596 €/mesSant Pere de Torelló · 599 €/mesSant Vicenç de Torelló · 611 €/mesTaradell · 613 €/mesCentelles · 629 €/mesles Masies de Voltregà · 638 €/mesTona · 650 €/mesFolgueroles · 651 €/mesCalldetenes · 667 €/mesSeva · 678 €/mesVic · 683 €/mesAiguafreda · 696 €/mesSanta Eugènia de Berga · 745 €/mesSant Julià de Vilatorta · 758 €/mesViladrau · 770 €/mesSanta Eulàlia de Riuprimer · 781 €/mesGurb · 888 €/mesSant Quirze de Besora · 513 €/mesSant Quirze de Besora · 513posició 23 de 25 (1 = més car)

On és el municipi dins la comarca: esforç de lloguer

% de la renda · municipis de Osona · Incasòl + INE · 2023

101315182023mediana comarcal · 15,9Sant Julià de Vilatorta · 11,4 % de la rendaSant Boi de Lluçanès · 11,9 % de la rendaSant Vicenç de Torelló · 12,0 % de la rendaSant Bartomeu del Grau · 12,1 % de la rendaGurb · 12,1 % de la rendales Masies de Voltregà · 13,2 % de la rendaSant Pere de Torelló · 13,8 % de la rendaTorelló · 14,5 % de la rendaFolgueroles · 14,6 % de la rendaSant Hipòlit de Voltregà · 14,6 % de la rendal'Esquirol · 15,2 % de la rendaRoda de Ter · 15,6 % de la rendaTaradell · 15,7 % de la rendaEspinelves · 15,9 % de la rendaManlleu · 16,0 % de la rendaTona · 16,1 % de la rendaViladrau · 16,3 % de la rendaMontesquiu · 16,3 % de la rendaBalenyà · 16,9 % de la rendaSanta Eugènia de Berga · 17,2 % de la rendaSeva · 17,4 % de la rendaCalldetenes · 17,5 % de la rendaSanta Eulàlia de Riuprimer · 17,5 % de la rendaVic · 17,7 % de la rendaAiguafreda · 18,3 % de la rendaCentelles · 18,4 % de la rendaSant Martí de Centelles · 18,5 % de la rendales Masies de Roda · 19,4 % de la rendaVilanova de Sau · 21,0 % de la rendaSant Quirze de Besora · 15,0 % de la rendaSant Quirze de Besora · 15,0posició 20 de 30 (1 = esforç més alt)

Només municipis amb preu de lloguer i renda neta publicats el mateix any.

On és el municipi dins la comarca: habitatges turístics

% del parc · municipis de Osona · INE + Idescat · 2026

02468mediana comarcal · 0,36Folgueroles · 0,00 % del parcles Masies de Roda · 0,00 % del parcManlleu · 0,00 % del parcOrís · 0,00 % del parcSant Agustí de Lluçanès · 0,00 % del parcSanta Eugènia de Berga · 0,00 % del parcTorelló · 0,00 % del parcSant Hipòlit de Voltregà · 0,06 % del parcTaradell · 0,07 % del parcRoda de Ter · 0,11 % del parcTona · 0,11 % del parcSant Martí de Centelles · 0,16 % del parcBalenyà · 0,17 % del parcCentelles · 0,19 % del parcles Masies de Voltregà · 0,21 % del parcVic · 0,24 % del parcMuntanyola · 0,26 % del parcCalldetenes · 0,29 % del parcMontesquiu · 0,30 % del parcSant Vicenç de Torelló · 0,32 % del parcGurb · 0,33 % del parcSant Julià de Vilatorta · 0,36 % del parcSeva · 0,42 % del parcTavertet · 0,52 % del parcTavèrnoles · 0,58 % del parcSant Pere de Torelló · 0,60 % del parcAiguafreda · 0,69 % del parcSora · 0,70 % del parcMalla · 0,90 % del parcl'Esquirol · 0,90 % del parcSanta Eulàlia de Riuprimer · 1,06 % del parcSanta Cecília de Voltregà · 1,41 % del parcSant Bartomeu del Grau · 1,42 % del parcSant Sadurní d'Osormort · 1,61 % del parcVilanova de Sau · 1,94 % del parcEspinelves · 2,54 % del parcViladrau · 2,84 % del parcSant Boi de Lluçanès · 3,22 % del parcRupit i Pruit · 4,17 % del parcSanta Maria de Besora · 5,50 % del parcel Brull · 6,40 % del parcVidrà · 7,32 % del parcSant Quirze de Besora · 0,36 % del parcSant Quirze de Besora · 0,36posició 21 de 43 (1 = més pes turístic)

Habitatges turístics sobre el parc total del Cens 2021.

Mercat de treball

Atur registrat sobre la població en edat de treballar, pol d'ocupació i qualitat de l'ocupació.

Taxa d'atur registrat6,3% (16–64 anys)
agost 2026 · SEPE + Idescat · calculat+0,2 pp
Osona12 de 36
Atur registrat dividit per la població de 16 a 64 anys.
Llocs de treball per ocupat resident0,65ràtio
juny 2026 · Idescat · calculat−0,2 %
Osona17 de 43
Municipi més residencial: hi ha menys llocs de treball que ocupats residents.

Evolució de la taxa d'atur registrat

% de la població de 16 a 64 anys · Sant Quirze de Besora · SEPE + Idescat

Evolució de la taxa d'atur registrat (el gràfic requereix JavaScript; les dades són a la taula d’indicadors).

On és el municipi dins la comarca: atur registrat

% (16–64 anys) · municipis de Osona · SEPE + Idescat · agost 2026

246810mediana comarcal · 5,0Orís · 2,1 % (16–64 anys)Tavèrnoles · 2,3 % (16–64 anys)el Brull · 2,4 % (16–64 anys)Gurb · 3,4 % (16–64 anys)Espinelves · 3,5 % (16–64 anys)Malla · 3,6 % (16–64 anys)Folgueroles · 3,6 % (16–64 anys)les Masies de Roda · 3,8 % (16–64 anys)l'Esquirol · 4,0 % (16–64 anys)Viladrau · 4,0 % (16–64 anys)Sant Julià de Vilatorta · 4,1 % (16–64 anys)Taradell · 4,3 % (16–64 anys)Calldetenes · 4,3 % (16–64 anys)Vilanova de Sau · 4,5 % (16–64 anys)Muntanyola · 4,7 % (16–64 anys)Tona · 4,8 % (16–64 anys)Seva · 5,0 % (16–64 anys)Centelles · 5,0 % (16–64 anys)Sant Vicenç de Torelló · 5,1 % (16–64 anys)Santa Eulàlia de Riuprimer · 5,6 % (16–64 anys)les Masies de Voltregà · 5,6 % (16–64 anys)Sant Hipòlit de Voltregà · 6,0 % (16–64 anys)Santa Eugènia de Berga · 6,1 % (16–64 anys)Roda de Ter · 6,2 % (16–64 anys)Sant Bartomeu del Grau · 6,3 % (16–64 anys)Sant Pere de Torelló · 6,5 % (16–64 anys)Aiguafreda · 6,6 % (16–64 anys)Sora · 6,6 % (16–64 anys)Vic · 6,9 % (16–64 anys)Torelló · 7,0 % (16–64 anys)Balenyà · 7,5 % (16–64 anys)Sant Martí de Centelles · 8,0 % (16–64 anys)Manlleu · 8,8 % (16–64 anys)Sant Boi de Lluçanès · 9,1 % (16–64 anys)Montesquiu · 9,5 % (16–64 anys)Sant Quirze de Besora · 6,3 % (16–64 anys)Sant Quirze de Besora · 6,3posició 12 de 36 (1 = atur més alt)

Renda i condicions de vida

Renda de les llars, desigualtat i risc de pobresa relativa (INE · Atles de distribució de la renda).

Renda neta mitjana per llar40.215€/any
2023 · INE · ADRH+6,1 %
Osona35 de 42
Índex de Gini25,1punts (0–100)
2023 · INE · ADRH+1,6 %
Osona28 de 42
Població sota el 60 % de la mediana10,4% de la població
2023 · INE · ADRH+1,0 pp
Osona15 de 28
Renda familiar disponible bruta per habitant93,9índex
2023 · Idescat−5,1 %
Osona19 de 25

Evolució de la renda neta mitjana per llar

€/any · Sant Quirze de Besora · INE · ADRH

Evolució de la renda neta mitjana per llar (el gràfic requereix JavaScript; les dades són a la taula d’indicadors).

Comparació només amb dades de la mateixa font (ADRH); no es barreja amb l'ECV.

On és el municipi dins la comarca: renda per llar

€/any · municipis de Osona · INE · ADRH · 2023

20.00040.00060.00080.000mediana comarcal · 42.511Santa Maria de Besora · 32.907 €/anyMontesquiu · 33.568 €/anyBalenyà · 38.415 €/anySant Martí de Centelles · 38.437 €/anyManlleu · 38.909 €/anyVilanova de Sau · 39.089 €/anySant Boi de Lluçanès · 39.657 €/anyRoda de Ter · 40.553 €/anyCentelles · 40.568 €/anyTavertet · 41.279 €/anyEspinelves · 41.469 €/anyViladrau · 41.482 €/anySant Pere de Torelló · 41.616 €/anyTorelló · 41.645 €/anySant Bartomeu del Grau · 42.158 €/anyl'Esquirol · 42.170 €/anySant Hipòlit de Voltregà · 42.229 €/anyVidrà · 42.245 €/anySanta Eugènia de Berga · 42.375 €/anySora · 42.406 €/anyVic · 42.616 €/anyAiguafreda · 43.125 €/anyRupit i Pruit · 43.624 €/anySant Agustí de Lluçanès · 44.900 €/anyTona · 45.653 €/anySant Vicenç de Torelló · 45.689 €/anySanta Eulàlia de Riuprimer · 45.769 €/anyles Masies de Voltregà · 45.839 €/anyCalldetenes · 46.702 €/anyTaradell · 47.293 €/anyles Masies de Roda · 47.794 €/anySeva · 49.171 €/anyFolgueroles · 52.013 €/anyMuntanyola · 52.416 €/anyOrís · 55.365 €/anySant Julià de Vilatorta · 58.046 €/anyTavèrnoles · 60.281 €/anyel Brull · 64.803 €/anySanta Cecília de Voltregà · 66.585 €/anyMalla · 70.306 €/anyGurb · 73.732 €/anySant Quirze de Besora · 40.215 €/anySant Quirze de Besora · 40.215posició 35 de 42 (1 = renda més alta)

On és el municipi dins la comarca: Gini

punts · municipis de Osona · INE · ADRH · 2023

20253035mediana comarcal · 26,3Vidrà · 21,1 puntsles Masies de Voltregà · 21,5 puntsSanta Eugènia de Berga · 21,9 puntsMontesquiu · 22,7 puntsSant Agustí de Lluçanès · 23,1 puntsSant Pere de Torelló · 23,2 puntsOrís · 23,5 puntsles Masies de Roda · 23,7 puntsSant Vicenç de Torelló · 23,7 puntsFolgueroles · 24,1 puntsRoda de Ter · 24,6 puntsCentelles · 24,7 puntsSanta Eulàlia de Riuprimer · 24,8 puntsSant Hipòlit de Voltregà · 25,0 puntsSant Boi de Lluçanès · 25,4 puntsCalldetenes · 25,5 puntsSanta Maria de Besora · 25,6 puntsTavèrnoles · 25,6 puntsTorelló · 25,9 puntsBalenyà · 26,3 puntsEspinelves · 26,3 puntsSant Julià de Vilatorta · 26,5 puntsAiguafreda · 26,9 puntsMuntanyola · 27,0 puntsTona · 27,0 puntsTaradell · 27,2 puntsl'Esquirol · 27,5 puntsVilanova de Sau · 27,7 puntsSant Martí de Centelles · 28,3 puntsManlleu · 28,5 puntsGurb · 28,6 puntsSeva · 28,6 puntsSanta Cecília de Voltregà · 29,2 puntsSora · 29,7 puntsSant Bartomeu del Grau · 30,0 puntsVic · 30,3 puntsTavertet · 30,4 puntsViladrau · 30,7 puntsRupit i Pruit · 30,8 puntsMalla · 31,6 puntsel Brull · 34,0 puntsSant Quirze de Besora · 25,1 puntsSant Quirze de Besora · 25,1posició 28 de 42 (1 = més desigualtat)

On és el municipi dins la comarca: sota el 60 % de la mediana

% de la població · municipis de Osona · INE · ADRH · 2023

0510152025mediana comarcal · 10,5Gurb · 4,0 % de la poblacióFolgueroles · 5,5 % de la poblacióSant Julià de Vilatorta · 5,9 % de la poblacióles Masies de Voltregà · 6,0 % de la poblacióSant Vicenç de Torelló · 7,2 % de la poblacióSanta Eugènia de Berga · 7,7 % de la poblacióles Masies de Roda · 7,8 % de la poblacióSanta Eulàlia de Riuprimer · 8,1 % de la poblacióCalldetenes · 9,2 % de la poblacióSant Pere de Torelló · 9,3 % de la poblacióTaradell · 9,9 % de la poblacióTona · 10,0 % de la poblacióCentelles · 10,2 % de la poblacióSeva · 10,6 % de la poblacióSant Hipòlit de Voltregà · 10,8 % de la poblacióMuntanyola · 11,1 % de la poblacióAiguafreda · 11,4 % de la poblaciól'Esquirol · 12,8 % de la poblacióRoda de Ter · 13,1 % de la poblacióTorelló · 13,1 % de la poblacióMontesquiu · 14,0 % de la poblacióViladrau · 15,5 % de la poblacióSant Martí de Centelles · 16,1 % de la poblacióBalenyà · 16,3 % de la poblacióVic · 18,4 % de la poblacióSant Bartomeu del Grau · 20,6 % de la poblacióManlleu · 21,4 % de la poblacióSant Quirze de Besora · 10,4 % de la poblacióSant Quirze de Besora · 10,4posició 15 de 28 (1 = més població sota el llindar)

Població i demografia

Envelliment, població estrangera i components del creixement.

Població de 65 anys o més25,8% de la població
2025 · Idescat · Cens+0,7 pp
Osona6 de 43
Població estrangera12,3% de la població
2025 · Idescat · Cens+0,8 pp
Osona10 de 43
Presentació neutra: només el pes sobre el total.

On és el municipi dins la comarca: població de 65 anys o més

% de la població · municipis de Osona · Idescat · 2025

101520253035mediana comarcal · 20,8el Brull · 14,5 % de la poblacióSant Martí de Centelles · 16,3 % de la poblacióVic · 16,4 % de la poblacióSanta Eulàlia de Riuprimer · 16,8 % de la poblacióOrís · 17,3 % de la poblacióMuntanyola · 17,7 % de la poblacióEspinelves · 17,9 % de la poblacióFolgueroles · 18,5 % de la poblacióRoda de Ter · 18,6 % de la poblacióSant Hipòlit de Voltregà · 18,7 % de la poblacióSeva · 19,2 % de la poblacióManlleu · 19,2 % de la poblacióBalenyà · 19,4 % de la poblacióCalldetenes · 19,6 % de la poblacióTona · 19,8 % de la poblacióSant Vicenç de Torelló · 19,8 % de la poblacióSant Julià de Vilatorta · 19,8 % de la poblacióGurb · 20,2 % de la poblacióles Masies de Voltregà · 20,2 % de la poblacióTorelló · 20,7 % de la poblacióCentelles · 20,7 % de la poblacióViladrau · 20,8 % de la poblacióTaradell · 20,9 % de la poblacióSora · 21,3 % de la poblacióSanta Eugènia de Berga · 22,0 % de la poblacióSant Sadurní d'Osormort · 22,1 % de la poblacióVidrà · 22,2 % de la poblacióSanta Cecília de Voltregà · 22,3 % de la poblacióAiguafreda · 22,4 % de la poblacióSant Bartomeu del Grau · 22,6 % de la poblacióSant Agustí de Lluçanès · 22,6 % de la poblacióMontesquiu · 22,7 % de la poblacióles Masies de Roda · 22,7 % de la poblacióSant Pere de Torelló · 22,8 % de la poblacióTavèrnoles · 22,9 % de la poblaciól'Esquirol · 25,2 % de la poblacióMalla · 25,5 % de la poblacióSanta Maria de Besora · 28,7 % de la poblacióVilanova de Sau · 28,9 % de la poblacióTavertet · 31,3 % de la poblacióRupit i Pruit · 34,3 % de la poblacióSant Boi de Lluçanès · 34,3 % de la poblacióSant Quirze de Besora · 25,8 % de la poblacióSant Quirze de Besora · 25,8posició 6 de 43 (1 = més envellit)

Components del creixement de la població

Persones per 1.000 habitants · Sant Quirze de Besora · Idescat

Creixement naturalCreixement natural · -3,8 per 1.000 hab.-3,8Saldo migratori internSaldo migratori intern · +12,7 per 1.000 hab.+12,7Creixement totalCreixement total · +16,9 per 1.000 hab.+16,9

Positiu a la dreta (taronja); negatiu a l'esquerra.

Evolució de la població

Sant Quirze de Besora · habitants · Idescat

Evolució de la població (el gràfic requereix JavaScript; les dades són a la taula d’indicadors).

Evolució de l’atur

Persones en atur registrat · Sant Quirze de Besora · anual (Idescat) i mensual (SEPE)

Atur registrat (el gràfic requereix JavaScript; les dades són a la taula d’indicadors).

Distribució de l’ocupació

Afiliacions a la Seguretat Social per sector d’activitat (% sobre el total) · Sant Quirze de Besora vs Catalunya

Distribució de l’ocupació per sector (el gràfic requereix JavaScript; les dades són a la taula d’indicadors).

Quota = afiliacions del sector / total d’afiliacions, amb recomptes oficials del mateix període (2026M09).

Renda mitjana de les llars

Renda neta anual (€) · Sant Quirze de Besora vs Catalunya

Renda neta mitjana anual (el gràfic requereix JavaScript; les dades són a la taula d’indicadors).

Municipi: Atles de distribució de la renda de les llars (INE, dades administratives, 2023). Catalunya: Enquesta de condicions de vida (INE, enquesta, 2025). Són fonts i anys diferents: no estrictament comparables.

Evolució del PIB

PIB a preus corrents (milions d’€) · Sant Quirze de Besora · Idescat

—

Aquest territori no té dada oficial publicada per a aquest gràfic.

Índex socioeconòmic territorial

Posició de Sant Quirze de Besora a Catalunya i a la comarca Osona

95,4índex · Catalunya = 100 · 2024

−4,6 punts respecte a la mitjana de Catalunya

Posició a Catalunya
700 de 947 municipis
Posició a la comarca · Osona
36 de 43 municipis

Índex socioeconòmic territorial de l’Idescat. La posició 1 correspon a l’índex més alt.

Territoris als quals pertany

Accés a les fitxes de la comarca, l’àmbit, la província i Catalunya

Altres municipis de la comarca

Tots els indicadors

Sant Quirze de Besora comparat amb la comarca i Catalunya · «No disponible» vol dir que la font no publica el valor oficial

IndicadorCategoriaSant Quirze de BesoraComarca · OsonaCatalunyaTendènciaAny
Creixement natural
persones
Població i demografia16,811,810,62024
Fecunditat
persones
Població i demografia3,36,86,72025
Nascuts vius
persones
Població i demografia71.13254.2492025
Mobilitat per estudis no universitaris (residents i llocs d'estudi)
alumnes
Educació21526.3101.223.585Residents que estudien al municipi
Mobilitat per estudis universitaris (residents i llocs d'estudi)
alumnes
Educació01.010173.870Residents que estudien al municipi
Població de 15 anys o més segons nivell de formació assolit
persones
Educació—139.3836.914.697—2024
Distribució de les dones per grups d'edat
% sobre el total de dones
Població i demografia4,1——2022
Distribució dels homes per grups d'edat
% sobre el total d'homes
Població i demografia2,9——2022
Edat mitjana de la població
anys
Població i demografia46,3——2022
Població major de 16 anys
persones
Població i demografia1.843,4——2022
Índex d'envelliment
índex (%)
Població i demografia197,1——2022
Índex de dependència global
índex (%)
Població i demografia62——2022
Índex de dependència juvenil
índex (%)
Població i demografia20,9——2022
Índex de dependència senil
índex (%)
Població i demografia41,1——2022
Índex de sobreenvelliment
índex (%)
Població i demografia23,9——2022
Evolució de les emigracions totals
persones
Població i demografia——7,4—2024
Evolució de les immigracions totals
persones
Població i demografia——60.022—2024
Evolució del saldo migratoriPoblació i demografia—————
Migracions externes. Emigracions
persones
Població i demografia——662.294—Total
Migracions externes. Emigracions per continent de destinació
persones
Població i demografia——45.983—Àsia i Oceania
Migracions externes. Immigracions
persones
Població i demografia——1.288.562—Total
Migracions externes. Immigracions per continent de procedència
persones
Població i demografia——95.468—Àsia i Oceania
Migracions internes
persones
Població i demografia——7,4—2024
Naixements, defuncions i matrimonis. Recomptes
persones
Població i demografia131.22753.8022024
Distribució de la població per sexe
persones
Població i demografia2.164166.4788.146.2652025
Distribució de la població per sexe i edat quinquennal
persones
Població i demografia2.142165.2297.792.6112022
Evolució de la població
persones
Població i demografia2.164166.4788.146.2652025
Evolució de la població estrangera
persones
Població i demografia22127.4481.271.8102022
Impost de béns immobles de naturalesa urbana (IBI)
euros
Finances públiques1.987——2025
Producte interior brut
milions d'euros
Economia i treball—5.839,3316.728,3—2023
Valor afegit brut
milions d'euros
Economia i treball—5.359,4272.114,4—2023
Renda neta mitjana i mediana de les llars
euros
Renda i condicions de vida16.761——2023
Índex socioeconòmic territorial (IST)
índex (Catalunya=100)
Renda i condicions de vida95,4941002024
Afiliats a la Seguretat Social per sexe i edat
persones
Mercat de treball——3.811.275—Total
Atur registrat
persones
Mercat de treball716.356323.2772026
Atur registrat per sector econòmic
persones
Mercat de treball77,76.513,5325.084,82025
Atur registrat per sexe i edat
persones
Mercat de treball77,76.513,7325.084,32025
Evolució de l'atur registrat i taxa d'atur
persones / %
Mercat de treball716.356323.2772026
Evolució de l'atur registrat per grups d'edat i taxa
persones / %
Mercat de treball—291,214.332,1—2025
Evolució de l'atur registrat per sexe i taxa
persones / %
Mercat de treball77,76.513,7325.084,32025
Expedients de regulació temporal d'ocupació (ERTO)Mercat de treball—————
Habitatges segons tipus d'ús (Cens de població i habitatges 2021)
vivendes
Habitatge846———2021
Habitatges turístiques, places i places per habitatgeTurisme—————
Preu mitjà del lloguer d'habitatges (fiances de l'Incasòl)
€/mes · contractes
Habitatge513,1——2025
Allotjaments turístics inscrits al Registre de Turisme de CatalunyaTurisme—————
Indicadors d'urbanització (DEGURBA)
persones / km² / %
Medi ambient i territori2.163165.9468.124.1262025
Pensions contributives a la seguretat social
persones
Protecció social——1.790.548—2025
Pensions i pensionistes de la seguretat social
persones / ràtio
Protecció social74640.0651.790.5482025
Pensions no contributives a la seguretat social
persones
Protecció social790969.6542025
Persones amb reconeixement legal de la discapacitat
persones
Protecció social19012.626757.4902025
Impost sobre la renda de les persones físiques
euros
Renda i condicions de vida25.97625.49827.8132023
Cèdules d'habitabilitat atorgades
cèdules
Habitatge12——2026
Habitatges buits gravats amb l'impost (IHB)
habitatges
Habitatge8——2024
Habitatges iniciats i acabats
habitatges
Habitatge0——2025
Habitatges de protecció oficial iniciats i acabats
habitatges
Habitatge0——2025
Renda Garantida de Ciutadania
persones · €/mes
Protecció social12——2026M08
Consum d'electricitat per sectors
kWh
Medi ambient i territori9.177.889——2024
Consum de gas natural per sectors
kWh
Medi ambient i territori3.701.898——2024
Instal·lacions d'autoconsum elèctric
instal·lacions · kW
Medi ambient i territori2——2025
Matriculacions de vehicles electrificats i híbrids
vehicles
Medi ambient i territori16——2026
Residus municipals i recollida selectiva
kg/hab
Medi ambient i territori0,9——2024
Preu de l'aigua
€/m³
Medi ambient i territori1,4——2025
Alumnes matriculats i unitats dels centres
alumnes
Educació328——2025
Eleccions municipals: participació
%
Política i participació69,6——2023
Indicadors de l'Observatori del Territori
varis
Medi ambient i territori22,7——2024
Taxa d'atur registrat (sobre població de 16 a 64 anys)
%
Mercat de treball6,3——2026M08
Esforç de lloguer (lloguer anual sobre renda neta per llar)
% de la renda
Habitatge15——2023
Habitatges d'ús turístic (% sobre el parc d'habitatges)
%
Habitatge0,40,31,32026
Llocs de treball per ocupat resident
ràtio
Mercat de treball0,6——2026M06
Indicadors d'edat i sexePoblació i demografia1001001002025
Indicadors de nacionalitat i lloc de naixementPoblació i demografia87,781,481,32025
Població estrangera per país de nacionalitatPoblació i demografia—30.8161.522.819—2025
Moviment demogràfic (naixements, defuncions i migracions)Població i demografia361.940111.8952024
Projeccions de població per escenariPoblació i demografia2.081166.8257.517.8382041
Coneixement del catalàPoblació i demografia——100—2021
Afiliacions a la Seguretat Social per tipus de contracteMercat de treball—70.3303.410.180—2026M09
Afiliats a la Seguretat Social segons residènciaMercat de treball98079.6853.811.2752026M09
Afiliacions al règim general per lloc de treballMercat de treball67065.9353.296.6902026M09
Treballadors autònoms (RETA)Mercat de treball15513.425586.6652026M09
Empreses per grandàriaMercat de treball67065.9353.296.6902026M09
Ingressos salarials bruts per sexe i edatMercat de treball——31.746—2024
Renda familiar disponible bruta per habitantRenda i condicions de vida41.3873.262.449165.424.0762023
Règim de tinença dels habitatgesHabitatge76,880,876,4—2021
Intensitat d'ús dels habitatges segons el consum elèctricHabitatge16,8—10,7—2021
Nivell de formació assolitEducació1.866139.3836.914.6972024
Índex de preus de l'habitatge en lloguerHabitatge—————
Saldos migratoris per municipiPoblació i demografia43——2024
Esperança de vida en néixerPoblació i demografia—————

Metodologia i fonts

Població i demografia

Fonts: Idescat · Cens · Idescat · Estimacions de població · Idescat · Font de base per confirmar · INE · Estadística de variacions residencials · INE · Indicadors demogràfics · Idescat · Projeccions · Idescat · ECEPH. Cada indicador indica la seva font, la unitat i el període; el valor mostrat és sempre l’oficial del nivell territorial.

Habitatge

Fonts: Generalitat de Catalunya · Incasòl · Incasòl + INE · calculat · INE + Idescat · calculat · INE · Generalitat de Catalunya · Agència de l'Habitatge · Generalitat de Catalunya · Agència Tributària · Generalitat de Catalunya · Departament de Territori · Idescat · Cens. Cada indicador indica la seva font, la unitat i el període; el valor mostrat és sempre l’oficial del nivell territorial.

Turisme

Fonts: INE. Cada indicador indica la seva font, la unitat i el període; el valor mostrat és sempre l’oficial del nivell territorial.

Economia i treball

Fonts: Idescat. Cada indicador indica la seva font, la unitat i el període; el valor mostrat és sempre l’oficial del nivell territorial.

Renda i condicions de vida

Fonts: Idescat · RFDB territorial · INE · Idescat. Cada indicador indica la seva font, la unitat i el període; el valor mostrat és sempre l’oficial del nivell territorial.

Protecció social

Fonts: Idescat · Generalitat de Catalunya · Departament de Drets Socials. Cada indicador indica la seva font, la unitat i el període; el valor mostrat és sempre l’oficial del nivell territorial.

Educació

Fonts: Idescat · Generalitat de Catalunya · Departament d'Educació · Idescat · Cens. Cada indicador indica la seva font, la unitat i el període; el valor mostrat és sempre l’oficial del nivell territorial.

Medi ambient i territori

Fonts: Idescat · Generalitat de Catalunya · Dades obertes · Generalitat de Catalunya · Agència de Residus de Catalunya · Generalitat de Catalunya · Agència Catalana de l'Aigua · Generalitat de Catalunya · Observatori del Territori. Cada indicador indica la seva font, la unitat i el període; el valor mostrat és sempre l’oficial del nivell territorial.

Finances públiques

Fonts: Idescat. Cada indicador indica la seva font, la unitat i el període; el valor mostrat és sempre l’oficial del nivell territorial.

Política i participació

Fonts: Generalitat de Catalunya · Departament d'Interior. Cada indicador indica la seva font, la unitat i el període; el valor mostrat és sempre l’oficial del nivell territorial.

Mercat de treball

Fonts: SEPE + Idescat · calculat · Idescat · calculat · Idescat · Afiliacions · Idescat · Font de base per confirmar · Dades obertes · Idescat · Salaris. Cada indicador indica la seva font, la unitat i el període; el valor mostrat és sempre l’oficial del nivell territorial.