Sant Pau de Segúries: dades i estadístiques

Consulta dades de turisme, habitatge, població i economia de Sant Pau de Segúries. Cada indicador identifica la seva font. Accedeix a totes les temàtiques dins d’aquesta fitxa.

Compara aquest municipi →

Sant Pau de Segúries

Codi171772
ComarcaRipollès
Població (2025)719
Renda neta de la llar (2023)36.460 €
Taxa d’atur (16–64 anys) (ag. 2026)6 %

Taxa d’atur: atur registrat (SEPE) sobre la població de 16 a 64 anys (càlcul propi, no és la taxa oficial). Renda: renda neta mitjana anual per llar (INE).

Comarca Ripollès
Sant Pau de Segúries
Obre el mapa gran ↗ · © col·laboradors d’OpenStreetMap

Habitatge

Lloguer, esforç econòmic i habitatges turístics, amb la posició entre els municipis de la comarca.

Preu mitjà del lloguer601€/mes
2025 · Incasòl+18,9 %
Ripollès4 de 10
Esforç de lloguer17,0% de la renda
2022 · Incasòl + INE · calculat+1,2 pp
Lloguer anual sobre renda neta mitjana per llar; a partir del 30 % es parla d'esforç elevat.
Habitatges turístics2,43% del parc
2026 · INE + Idescat · calculat−0,3 pp
Ripollès10 de 19

Evolució del preu mitjà del lloguer

€/mes per contracte · Sant Pau de Segúries · Incasòl

Evolució del preu mitjà del lloguer (el gràfic requereix JavaScript; les dades són a la taula d’indicadors).

El preu només es publica per municipi; no es mostra cap valor de comarca ni de Catalunya.

On és el municipi dins la comarca: lloguer

€/mes · municipis de Ripollès · Incasòl · 2025

400500600700800900mediana comarcal · 554Ripoll · 461 €/mesPlanoles · 466 €/mesSant Joan de les Abadesses · 477 €/mesLlanars · 492 €/mesCampdevànol · 544 €/mesRibes de Freser · 564 €/mesSant Pau de Segúries · 601 €/mesVilallonga de Ter · 609 €/mesCamprodon · 626 €/mesMolló · 843 €/mesSant Pau de Segúries · 601 €/mesSant Pau de Segúries · 601posició 4 de 10 (1 = més car)

On és el municipi dins la comarca: habitatges turístics

% del parc · municipis de Ripollès · INE + Idescat · 2026

02468mediana comarcal · 2,43Ripoll · 0,49 % del parcVallfogona de Ripollès · 0,51 % del parcCampdevànol · 0,67 % del parcPardines · 1,36 % del parcPlanoles · 1,53 % del parcSant Joan de les Abadesses · 1,78 % del parcLlanars · 1,92 % del parcQueralbs · 2,12 % del parcGombrèn · 2,15 % del parcSant Pau de Segúries · 2,43 % del parcVilallonga de Ter · 3,17 % del parcRibes de Freser · 3,70 % del parcCamprodon · 3,98 % del parcOgassa · 4,69 % del parcles Llosses · 5,48 % del parcToses · 5,69 % del parcSetcases · 6,07 % del parcMolló · 6,18 % del parcCampelles · 7,14 % del parcSant Pau de Segúries · 2,43 % del parcSant Pau de Segúries · 2,43posició 10 de 19 (1 = més pes turístic)

Habitatges turístics sobre el parc total del Cens 2021.

Mercat de treball

Atur registrat sobre la població en edat de treballar, pol d'ocupació i qualitat de l'ocupació.

Taxa d'atur registrat6,0% (16–64 anys)
agost 2026 · SEPE + Idescat · calculat+0,7 pp
Ripollès2 de 16
Atur registrat dividit per la població de 16 a 64 anys.
Llocs de treball per ocupat resident0,23ràtio
juny 2026 · Idescat · calculat+5,9 %
Ripollès15 de 19
Municipi més residencial: hi ha menys llocs de treball que ocupats residents.

Evolució de la taxa d'atur registrat

% de la població de 16 a 64 anys · Sant Pau de Segúries · SEPE + Idescat

Evolució de la taxa d'atur registrat (el gràfic requereix JavaScript; les dades són a la taula d’indicadors).

On és el municipi dins la comarca: atur registrat

% (16–64 anys) · municipis de Ripollès · SEPE + Idescat · agost 2026

02468mediana comarcal · 4,9Setcases · 0,0 % (16–64 anys)Molló · 2,4 % (16–64 anys)Llanars · 2,6 % (16–64 anys)les Llosses · 3,9 % (16–64 anys)Camprodon · 4,1 % (16–64 anys)Vilallonga de Ter · 4,3 % (16–64 anys)Gombrèn · 4,6 % (16–64 anys)Campdevànol · 4,9 % (16–64 anys)Ribes de Freser · 5,0 % (16–64 anys)Planoles · 5,2 % (16–64 anys)Sant Joan de les Abadesses · 5,3 % (16–64 anys)Toses · 5,6 % (16–64 anys)Ripoll · 5,8 % (16–64 anys)Ogassa · 5,8 % (16–64 anys)Sant Pau de Segúries · 6,0 % (16–64 anys)Vallfogona de Ripollès · 6,6 % (16–64 anys)Sant Pau de Segúries · 6,0 % (16–64 anys)Sant Pau de Segúries · 6,0posició 2 de 16 (1 = atur més alt)

Renda i condicions de vida

Renda de les llars, desigualtat i risc de pobresa relativa (INE · Atles de distribució de la renda).

Renda neta mitjana per llar36.460€/any
2023 · INE · ADRH+2,0 %
Ripollès19 de 19
Índex de Gini27,3punts (0–100)
2023 · INE · ADRH+0,4 %
Ripollès13 de 19
Població sota el 60 % de la mediana15,1% de la població
2023 · INE · ADRH+3,0 pp
Ripollès4 de 7

Evolució de la renda neta mitjana per llar

€/any · Sant Pau de Segúries · INE · ADRH

Evolució de la renda neta mitjana per llar (el gràfic requereix JavaScript; les dades són a la taula d’indicadors).

Comparació només amb dades de la mateixa font (ADRH); no es barreja amb l'ECV.

On és el municipi dins la comarca: renda per llar

€/any · municipis de Ripollès · INE · ADRH · 2023

35.00040.00045.00050.000mediana comarcal · 38.952Sant Pau de Segúries · 36.460 €/anyRibes de Freser · 36.787 €/anyMolló · 37.087 €/anyles Llosses · 37.094 €/anyVilallonga de Ter · 37.223 €/anyVallfogona de Ripollès · 37.440 €/anyRipoll · 37.635 €/anySetcases · 38.088 €/anyOgassa · 38.764 €/anySant Joan de les Abadesses · 38.952 €/anyLlanars · 40.054 €/anyCampdevànol · 40.095 €/anyCamprodon · 40.480 €/anyPlanoles · 40.847 €/anyQueralbs · 41.824 €/anyGombrèn · 41.938 €/anyPardines · 42.729 €/anyCampelles · 43.085 €/anyToses · 48.774 €/anySant Pau de Segúries · 36.460 €/anySant Pau de Segúries · 36.460posició 19 de 19 (1 = renda més alta)

On és el municipi dins la comarca: Gini

punts · municipis de Ripollès · INE · ADRH · 2023

2025303540mediana comarcal · 28,6Campdevànol · 23,1 puntsSant Joan de les Abadesses · 25,7 puntsRipoll · 26,6 puntsVallfogona de Ripollès · 26,8 puntsSetcases · 26,9 puntsOgassa · 27,2 puntsSant Pau de Segúries · 27,3 puntsPlanoles · 28,1 puntsMolló · 28,4 puntsles Llosses · 28,6 puntsRibes de Freser · 28,8 puntsQueralbs · 29,3 puntsToses · 30,6 puntsLlanars · 32,1 puntsCamprodon · 32,2 puntsVilallonga de Ter · 33,0 puntsGombrèn · 34,6 puntsPardines · 35,2 puntsCampelles · 37,3 puntsSant Pau de Segúries · 27,3 puntsSant Pau de Segúries · 27,3posició 13 de 19 (1 = més desigualtat)

On és el municipi dins la comarca: sota el 60 % de la mediana

% de la població · municipis de Ripollès · INE · ADRH · 2023

810131518mediana comarcal · 15,1Campdevànol · 8,3 % de la poblacióSant Joan de les Abadesses · 12,2 % de la poblacióLlanars · 15,1 % de la poblacióSant Pau de Segúries · 15,1 % de la poblacióRipoll · 16,2 % de la poblacióRibes de Freser · 16,6 % de la poblacióCamprodon · 16,7 % de la poblacióSant Pau de Segúries · 15,1 % de la poblacióSant Pau de Segúries · 15,1posició 4 de 7 (1 = més població sota el llindar)

Població i demografia

Envelliment, població estrangera i components del creixement.

Població de 65 anys o més30,7% de la població
2025 · Idescat · Cens−0,7 pp
Ripollès1 de 19
Població estrangera5,2% de la població
2025 · Idescat · Cens−0,6 pp
Ripollès15 de 19
Presentació neutra: només el pes sobre el total.

On és el municipi dins la comarca: població de 65 anys o més

% de la població · municipis de Ripollès · Idescat · 2025

1520253035mediana comarcal · 27,2Toses · 15,2 % de la poblacióPardines · 20,8 % de la poblacióVilallonga de Ter · 21,2 % de la poblacióles Llosses · 21,3 % de la poblacióQueralbs · 23,3 % de la poblacióGombrèn · 24,3 % de la poblacióRipoll · 24,6 % de la poblacióCamprodon · 26,4 % de la poblacióOgassa · 27,0 % de la poblacióCampdevànol · 27,2 % de la poblacióVallfogona de Ripollès · 27,8 % de la poblacióPlanoles · 28,1 % de la poblacióSant Joan de les Abadesses · 29,0 % de la poblacióMolló · 29,1 % de la poblacióLlanars · 29,4 % de la poblacióRibes de Freser · 29,4 % de la poblacióSetcases · 30,1 % de la poblacióCampelles · 30,7 % de la poblacióSant Pau de Segúries · 30,7 % de la poblacióSant Pau de Segúries · 30,7 % de la poblacióSant Pau de Segúries · 30,7posició 1 de 19 (1 = més envellit)

Components del creixement de la població

Persones per 1.000 habitants · Sant Pau de Segúries · Idescat

Creixement naturalCreixement natural · -12,5 per 1.000 hab.-12,5Saldo migratori internSaldo migratori intern · +5,5 per 1.000 hab.+5,5Creixement totalCreixement total · -4,2 per 1.000 hab.-4,2

Positiu a la dreta (taronja); negatiu a l'esquerra.

Evolució de la població

Sant Pau de Segúries · habitants · Idescat

Evolució de la població (el gràfic requereix JavaScript; les dades són a la taula d’indicadors).

Evolució de l’atur

Persones en atur registrat · Sant Pau de Segúries · anual (Idescat) i mensual (SEPE)

Atur registrat (el gràfic requereix JavaScript; les dades són a la taula d’indicadors).

Distribució de l’ocupació

Afiliacions a la Seguretat Social per sector d’activitat (% sobre el total) · Sant Pau de Segúries vs Catalunya

Distribució de l’ocupació per sector (el gràfic requereix JavaScript; les dades són a la taula d’indicadors).

Quota = afiliacions del sector / total d’afiliacions, amb recomptes oficials del mateix període (2026M09).

Renda mitjana de les llars

Renda neta anual (€) · Sant Pau de Segúries vs Catalunya

Renda neta mitjana anual (el gràfic requereix JavaScript; les dades són a la taula d’indicadors).

Municipi: Atles de distribució de la renda de les llars (INE, dades administratives, 2023). Catalunya: Enquesta de condicions de vida (INE, enquesta, 2025). Són fonts i anys diferents: no estrictament comparables.

Evolució del PIB

PIB a preus corrents (milions d’€) · Sant Pau de Segúries · Idescat

—

Aquest territori no té dada oficial publicada per a aquest gràfic.

Índex socioeconòmic territorial

Posició de Sant Pau de Segúries a Catalunya i a la comarca Ripollès

104,2índex · Catalunya = 100 · 2024

+4,2 punts respecte a la mitjana de Catalunya

Posició a Catalunya
440 de 947 municipis
Posició a la comarca · Ripollès
13 de 19 municipis

Índex socioeconòmic territorial de l’Idescat. La posició 1 correspon a l’índex més alt.

Tots els indicadors

Sant Pau de Segúries comparat amb la comarca i Catalunya · «No disponible» vol dir que la font no publica el valor oficial

IndicadorCategoriaSant Pau de SegúriesComarca · RipollèsCatalunyaTendènciaAny
Creixement natural
persones
Població i demografia-4,13,410,62024
Fecunditat
persones
Població i demografia2,85,66,72025
Nascuts vius
persones
Població i demografia214454.2492025
Mobilitat per estudis no universitaris (residents i llocs d'estudi)
alumnes
Educació453.1651.223.585Residents que estudien al municipi
Mobilitat per estudis universitaris (residents i llocs d'estudi)
alumnes
Educació00173.870Residents que estudien al municipi
Població de 15 anys o més segons nivell de formació assolit
persones
Educació—22.7046.914.697—2024
Distribució de les dones per grups d'edat
% sobre el total de dones
Població i demografia1,9——2022
Distribució dels homes per grups d'edat
% sobre el total d'homes
Població i demografia4——2022
Edat mitjana de la població
anys
Població i demografia47,6——2022
Població major de 16 anys
persones
Població i demografia632,8——2022
Índex d'envelliment
índex (%)
Població i demografia217,9——2022
Índex de dependència global
índex (%)
Població i demografia70,2——2022
Índex de dependència juvenil
índex (%)
Població i demografia22,1——2022
Índex de dependència senil
índex (%)
Població i demografia48,1——2022
Índex de sobreenvelliment
índex (%)
Població i demografia21,3——2022
Evolució de les emigracions totals
persones
Població i demografia——7,4—2024
Evolució de les immigracions totals
persones
Població i demografia——60.022—2024
Evolució del saldo migratoriPoblació i demografia—————
Migracions externes. Emigracions
persones
Població i demografia——662.294—Total
Migracions externes. Emigracions per continent de destinació
persones
Població i demografia——45.983—Àsia i Oceania
Migracions externes. Immigracions
persones
Població i demografia——1.288.562—Total
Migracions externes. Immigracions per continent de procedència
persones
Població i demografia——95.468—Àsia i Oceania
Migracions internes
persones
Població i demografia——7,4—2024
Naixements, defuncions i matrimonis. Recomptes
persones
Població i demografia513153.8022024
Distribució de la població per sexe
persones
Població i demografia71925.7918.146.2652025
Distribució de la població per sexe i edat quinquennal
persones
Població i demografia73225.5107.792.6112022
Evolució de la població
persones
Població i demografia71925.7918.146.2652025
Evolució de la població estrangera
persones
Població i demografia392.6521.271.8102022
Impost de béns immobles de naturalesa urbana (IBI)
euros
Finances públiques1.987——2025
Producte interior brut
milions d'euros
Economia i treball—699,6316.728,3—2023
Valor afegit brut
milions d'euros
Economia i treball—642,1272.114,4—2023
Renda neta mitjana i mediana de les llars
euros
Renda i condicions de vida16.204——2023
Índex socioeconòmic territorial (IST)
índex (Catalunya=100)
Renda i condicions de vida104,2981002024
Afiliats a la Seguretat Social per sexe i edat
persones
Mercat de treball——3.811.275—Total
Atur registrat
persones
Mercat de treball22758323.2772026
Atur registrat per sector econòmic
persones
Mercat de treball19,6766325.084,82025
Atur registrat per sexe i edat
persones
Mercat de treball19,6766,3325.084,32025
Evolució de l'atur registrat i taxa d'atur
persones / %
Mercat de treball22758323.2772026
Evolució de l'atur registrat per grups d'edat i taxa
persones / %
Mercat de treball—28,714.332,1—2025
Evolució de l'atur registrat per sexe i taxa
persones / %
Mercat de treball19,6766,3325.084,32025
Expedients de regulació temporal d'ocupació (ERTO)Mercat de treball—————
Habitatges segons tipus d'ús (Cens de població i habitatges 2021)
vivendes
Habitatge303———2021
Habitatges turístiques, places i places per habitatgeTurisme—————
Preu mitjà del lloguer d'habitatges (fiances de l'Incasòl)
€/mes · contractes
Habitatge600,5——2025
Allotjaments turístics inscrits al Registre de Turisme de CatalunyaTurisme—————
Indicadors d'urbanització (DEGURBA)
persones / km² / %
Medi ambient i territori71925.9148.124.1262025
Pensions contributives a la seguretat social
persones
Protecció social——1.790.548—2025
Pensions i pensionistes de la seguretat social
persones / ràtio
Protecció social2778.6131.790.5482025
Pensions no contributives a la seguretat social
persones
Protecció social—11269.654—2025
Persones amb reconeixement legal de la discapacitat
persones
Protecció social612.340757.4902025
Impost sobre la renda de les persones físiques
euros
Renda i condicions de vida22.81023.91227.8132023
Cèdules d'habitabilitat atorgades
cèdules
Habitatge7——2026
Habitatges buits gravats amb l'impost (IHB)
habitatges
Habitatge1——2025
Habitatges iniciats i acabats
habitatges
Habitatge1——2025
Habitatges de protecció oficial iniciats i acabats
habitatges
Habitatge0——2025
Renda Garantida de CiutadaniaProtecció social—————
Consum d'electricitat per sectors
kWh
Medi ambient i territori2.258.661——2024
Consum de gas natural per sectors
kWh
Medi ambient i territori1.041.074——2024
Instal·lacions d'autoconsum elèctric
instal·lacions · kW
Medi ambient i territori2——2025
Matriculacions de vehicles electrificats i híbrids
vehicles
Medi ambient i territori4——2026
Residus municipals i recollida selectiva
kg/hab
Medi ambient i territori1,6——2024
Preu de l'aigua
€/m³
Medi ambient i territori2,3——2025
Alumnes matriculats i unitats dels centres
alumnes
Educació53——2025
Eleccions municipals: participació
%
Política i participació72,9——2023
Indicadors de l'Observatori del Territori
varis
Medi ambient i territori26,1———2023
Taxa d'atur registrat (sobre població de 16 a 64 anys)
%
Mercat de treball6——2026M08
Esforç de lloguer (lloguer anual sobre renda neta per llar)
% de la renda
Habitatge17——2022
Habitatges d'ús turístic (% sobre el parc d'habitatges)
%
Habitatge2,42,21,32026
Llocs de treball per ocupat resident
ràtio
Mercat de treball0,2——2026M06
Indicadors d'edat i sexePoblació i demografia1001001002025
Indicadors de nacionalitat i lloc de naixementPoblació i demografia94,987,481,32025
Població estrangera per país de nacionalitatPoblació i demografia—3.2701.522.819—2025
Moviment demogràfic (naixements, defuncions i migracions)Població i demografia-388111.8952024
Projeccions de població per escenariPoblació i demografia73323.6317.517.8382041
Coneixement del catalàPoblació i demografia——100—2021
Afiliacions a la Seguretat Social per tipus de contracteMercat de treball—9.8003.410.180—2026M09
Afiliats a la Seguretat Social segons residènciaMercat de treball30011.4603.811.2752026M09
Afiliacions al règim general per lloc de treballMercat de treball609.1453.296.6902026M09
Treballadors autònoms (RETA)Mercat de treball752.125586.6652026M09
Empreses per grandàriaMercat de treball609.1453.296.6902026M09
Ingressos salarials bruts per sexe i edatMercat de treball——31.746—2024
Renda familiar disponible bruta per habitantRenda i condicions de vida—515.759165.424.076—2023
Règim de tinença dels habitatgesHabitatge52,355,876,4—2021
Intensitat d'ús dels habitatges segons el consum elèctricHabitatge——10,7—2021
Nivell de formació assolitEducació63222.7066.914.6972024
Índex de preus de l'habitatge en lloguerHabitatge—————
Saldos migratoris per municipiPoblació i demografia6——2024
Esperança de vida en néixerPoblació i demografia—————

Metodologia i fonts

Població i demografia

Fonts: Idescat · Cens · Idescat · Estimacions de població · Idescat · Font de base per confirmar · INE · Estadística de variacions residencials · INE · Indicadors demogràfics · Idescat · Projeccions · Idescat · ECEPH. Cada indicador indica la seva font, la unitat i el període; el valor mostrat és sempre l’oficial del nivell territorial.

Habitatge

Fonts: Generalitat de Catalunya · Incasòl · Incasòl + INE · calculat · INE + Idescat · calculat · INE · Generalitat de Catalunya · Agència de l'Habitatge · Generalitat de Catalunya · Agència Tributària · Generalitat de Catalunya · Departament de Territori · Idescat · Cens. Cada indicador indica la seva font, la unitat i el període; el valor mostrat és sempre l’oficial del nivell territorial.

Turisme

Fonts: INE. Cada indicador indica la seva font, la unitat i el període; el valor mostrat és sempre l’oficial del nivell territorial.

Economia i treball

Fonts: Idescat. Cada indicador indica la seva font, la unitat i el període; el valor mostrat és sempre l’oficial del nivell territorial.

Renda i condicions de vida

Fonts: Idescat · RFDB territorial · INE · Idescat. Cada indicador indica la seva font, la unitat i el període; el valor mostrat és sempre l’oficial del nivell territorial.

Protecció social

Fonts: Idescat · Generalitat de Catalunya · Departament de Drets Socials. Cada indicador indica la seva font, la unitat i el període; el valor mostrat és sempre l’oficial del nivell territorial.

Educació

Fonts: Idescat · Generalitat de Catalunya · Departament d'Educació · Idescat · Cens. Cada indicador indica la seva font, la unitat i el període; el valor mostrat és sempre l’oficial del nivell territorial.

Medi ambient i territori

Fonts: Idescat · Generalitat de Catalunya · Dades obertes · Generalitat de Catalunya · Agència de Residus de Catalunya · Generalitat de Catalunya · Agència Catalana de l'Aigua · Generalitat de Catalunya · Observatori del Territori. Cada indicador indica la seva font, la unitat i el període; el valor mostrat és sempre l’oficial del nivell territorial.

Finances públiques

Fonts: Idescat. Cada indicador indica la seva font, la unitat i el període; el valor mostrat és sempre l’oficial del nivell territorial.

Política i participació

Fonts: Generalitat de Catalunya · Departament d'Interior. Cada indicador indica la seva font, la unitat i el període; el valor mostrat és sempre l’oficial del nivell territorial.

Mercat de treball

Fonts: SEPE + Idescat · calculat · Idescat · calculat · Idescat · Afiliacions · Idescat · Font de base per confirmar · Dades obertes · Idescat · Salaris. Cada indicador indica la seva font, la unitat i el període; el valor mostrat és sempre l’oficial del nivell territorial.