Roses: dades i estadístiques

Consulta dades de turisme, habitatge, població i economia de Roses. Cada indicador identifica la seva font. Accedeix a totes les temàtiques dins d’aquesta fitxa.

Compara aquest municipi →

Roses

Codi171523
ComarcaAlt Empordà
Població (2025)20.365
Renda neta de la llar (2023)34.062 €
Taxa d’atur (16–64 anys) (ag. 2026)3,8 %

Taxa d’atur: atur registrat (SEPE) sobre la població de 16 a 64 anys (càlcul propi, no és la taxa oficial). Renda: renda neta mitjana anual per llar (INE).

Comarca Alt Empordà
Roses
Obre el mapa gran ↗ · © col·laboradors d’OpenStreetMap

Habitatge

Lloguer, esforç econòmic i habitatges turístics, amb la posició entre els municipis de la comarca.

Preu mitjà del lloguer632€/mes
2025 · Incasòl+1,0 %
Alt Empordà20 de 38
Esforç de lloguer20,3% de la renda
2023 · Incasòl + INE · calculat−0,4 pp
Alt Empordà10 de 34
Lloguer anual sobre renda neta mitjana per llar; a partir del 30 % es parla d'esforç elevat.
Habitatges turístics10,24% del parc
2026 · INE + Idescat · calculat−1,2 pp
Alt Empordà5 de 68

Evolució del preu mitjà del lloguer

€/mes per contracte · Roses · Incasòl

Evolució del preu mitjà del lloguer (el gràfic requereix JavaScript; les dades són a la taula d’indicadors).

El preu només es publica per municipi; no es mostra cap valor de comarca ni de Catalunya.

On és el municipi dins la comarca: lloguer

€/mes · municipis de Alt Empordà · Incasòl · 2025

4006008001.0001.2001.400mediana comarcal · 632Portbou · 438 €/mesMaçanet de Cabrenys · 495 €/mesDarnius · 541 €/mesla Jonquera · 555 €/mesSant Pere Pescador · 557 €/mesAgullana · 563 €/mesVila-sacra · 566 €/mesFigueres · 581 €/mesLladó · 593 €/mesPont de Molins · 595 €/mesVilajuïga · 595 €/mesGarriguella · 597 €/mesCapmany · 606 €/mesBàscara · 611 €/mesLlançà · 611 €/mesSant Llorenç de la Muga · 615 €/mesCastelló d'Empúries · 618 €/mesSaus, Camallera i Llampaies · 620 €/mesRoses · 632 €/mesGarrigàs · 633 €/mesCantallops · 644 €/mesCabanes · 651 €/mesl'Escala · 672 €/mesel Port de la Selva · 692 €/mesVilamalla · 705 €/mesPeralada · 718 €/mesSant Climent Sescebes · 726 €/mesLlers · 753 €/mesVilafant · 757 €/mesNavata · 759 €/mesBorrassà · 760 €/mesVilabertran · 779 €/mesVentalló · 791 €/mesl'Armentera · 799 €/mesPalau-saverdera · 800 €/mesTorroella de Fluvià · 880 €/mesCadaqués · 921 €/mesAvinyonet de Puigventós · 1.217 €/mesRoses · 632 €/mesRoses · 632posició 20 de 38 (1 = més car)

On és el municipi dins la comarca: esforç de lloguer

% de la renda · municipis de Alt Empordà · Incasòl + INE · 2023

1015202530mediana comarcal · 18,5Agullana · 13,0 % de la rendaPont de Molins · 15,3 % de la rendaGarriguella · 15,4 % de la rendaCabanes · 15,6 % de la rendaCapmany · 15,8 % de la rendala Jonquera · 15,8 % de la rendaMaçanet de Cabrenys · 16,2 % de la rendaSant Pere Pescador · 16,4 % de la rendaVilanant · 16,8 % de la rendaPeralada · 16,9 % de la rendaVilafant · 16,9 % de la rendaVilabertran · 17,0 % de la rendaTorroella de Fluvià · 17,1 % de la rendaVilajuïga · 17,4 % de la rendaFortià · 17,7 % de la rendaLladó · 18,3 % de la rendaVila-sacra · 18,4 % de la rendaBorrassà · 18,5 % de la rendaAvinyonet de Puigventós · 18,5 % de la rendaSant Climent Sescebes · 19,1 % de la rendaFigueres · 19,3 % de la rendaVentalló · 19,7 % de la rendaLlançà · 19,7 % de la rendaDarnius · 20,2 % de la rendaRoses · 20,3 % de la rendaCastelló d'Empúries · 21,1 % de la rendaNavata · 21,3 % de la rendaPalau-saverdera · 21,7 % de la rendal'Armentera · 22,0 % de la rendal'Escala · 22,2 % de la rendaLlers · 22,7 % de la rendaBàscara · 22,9 % de la rendaCadaqués · 23,9 % de la rendael Port de la Selva · 27,3 % de la rendaRoses · 20,3 % de la rendaRoses · 20,3posició 10 de 34 (1 = esforç més alt)

Només municipis amb preu de lloguer i renda neta publicats el mateix any.

On és el municipi dins la comarca: habitatges turístics

% del parc · municipis de Alt Empordà · INE + Idescat · 2026

051015mediana comarcal · 3,41Biure · 0,00 % del parcla Vajol · 0,00 % del parcSanta Llogaia d'Àlguema · 0,00 % del parcla Jonquera · 0,14 % del parcVilafant · 0,35 % del parcLlers · 0,36 % del parcVilamalla · 0,44 % del parcel Far d'Empordà · 0,45 % del parcVilabertran · 0,50 % del parcVila-sacra · 0,67 % del parcFigueres · 0,69 % del parcVilajuïga · 0,87 % del parcCabanes · 0,89 % del parcAvinyonet de Puigventós · 0,96 % del parcMaçanet de Cabrenys · 1,02 % del parcFortià · 1,04 % del parcAgullana · 1,53 % del parcCistella · 1,60 % del parcSant Climent Sescebes · 1,64 % del parcMollet de Peralada · 1,68 % del parcBorrassà · 1,81 % del parcMasarac i Vilarnadal · 2,11 % del parcLladó · 2,26 % del parcEspolla · 2,36 % del parcGarrigàs · 2,62 % del parcVilamacolum · 2,70 % del parcPedret i Marzà · 2,78 % del parcBoadella i les Escaules · 2,82 % del parcGarriguella · 2,85 % del parcPortbou · 2,93 % del parcBàscara · 3,28 % del parcSant Miquel de Fluvià · 3,32 % del parcPontós · 3,37 % del parcPeralada · 3,38 % del parcSant Llorenç de la Muga · 3,45 % del parcl'Armentera · 3,57 % del parcPalau de Santa Eulàlia · 3,70 % del parcVilanant · 3,88 % del parcTorroella de Fluvià · 4,09 % del parcAlbanyà · 4,23 % del parcColera · 4,25 % del parcCantallops · 4,35 % del parcViladamat · 4,38 % del parcPont de Molins · 4,41 % del parcVilamaniscle · 4,43 % del parcSant Pere Pescador · 4,51 % del parcPalau-saverdera · 4,91 % del parcDarnius · 4,94 % del parcNavata · 5,01 % del parcCapmany · 5,84 % del parcla Selva de Mar · 5,90 % del parcSant Mori · 6,02 % del parcSaus, Camallera i Llampaies · 6,38 % del parcOrdis · 6,63 % del parcSiurana · 6,74 % del parcel Port de la Selva · 6,81 % del parcVentalló · 6,94 % del parcLlançà · 7,23 % del parcPau · 7,96 % del parcTerrades · 9,14 % del parcl'Escala · 9,23 % del parcCabanelles · 9,30 % del parcRiumors · 9,68 % del parcRoses · 10,24 % del parcCastelló d'Empúries · 10,24 % del parcRabós · 11,05 % del parcCadaqués · 11,42 % del parcVilaür · 11,61 % del parcRoses · 10,24 % del parcRoses · 10,24posició 5 de 68 (1 = més pes turístic)

Habitatges turístics sobre el parc total del Cens 2021.

Mercat de treball

Atur registrat sobre la població en edat de treballar, pol d'ocupació i qualitat de l'ocupació.

Taxa d'atur registrat3,8% (16–64 anys)
agost 2026 · SEPE + Idescat · calculat+0,1 pp
Alt Empordà39 de 60
Atur registrat dividit per la població de 16 a 64 anys.
Llocs de treball per ocupat resident0,64ràtio
juny 2026 · Idescat · calculat+17,3 %
Alt Empordà20 de 68
Municipi més residencial: hi ha menys llocs de treball que ocupats residents.

Evolució de la taxa d'atur registrat

% de la població de 16 a 64 anys · Roses · SEPE + Idescat

Evolució de la taxa d'atur registrat (el gràfic requereix JavaScript; les dades són a la taula d’indicadors).

On és el municipi dins la comarca: atur registrat

% (16–64 anys) · municipis de Alt Empordà · SEPE + Idescat · agost 2026

0246810mediana comarcal · 4,0Cadaqués · 1,4 % (16–64 anys)Vila-sacra · 2,3 % (16–64 anys)Sant Pere Pescador · 2,3 % (16–64 anys)Navata · 2,3 % (16–64 anys)Ventalló · 2,4 % (16–64 anys)Lladó · 2,9 % (16–64 anys)Vilabertran · 2,9 % (16–64 anys)Pontós · 2,9 % (16–64 anys)el Port de la Selva · 3,2 % (16–64 anys)Borrassà · 3,2 % (16–64 anys)Fortià · 3,3 % (16–64 anys)Garrigàs · 3,4 % (16–64 anys)Vilamalla · 3,4 % (16–64 anys)Vilanant · 3,4 % (16–64 anys)Palau-saverdera · 3,4 % (16–64 anys)Pau · 3,5 % (16–64 anys)Torroella de Fluvià · 3,5 % (16–64 anys)Vilajuïga · 3,5 % (16–64 anys)Vilamacolum · 3,6 % (16–64 anys)Peralada · 3,6 % (16–64 anys)l'Escala · 3,7 % (16–64 anys)Roses · 3,8 % (16–64 anys)Darnius · 3,8 % (16–64 anys)Capmany · 3,8 % (16–64 anys)Pedret i Marzà · 3,8 % (16–64 anys)Masarac i Vilarnadal · 3,9 % (16–64 anys)Avinyonet de Puigventós · 3,9 % (16–64 anys)Ordis · 4,0 % (16–64 anys)Llançà · 4,0 % (16–64 anys)Pont de Molins · 4,0 % (16–64 anys)Agullana · 4,0 % (16–64 anys)Riumors · 4,0 % (16–64 anys)Sant Climent Sescebes · 4,0 % (16–64 anys)el Far d'Empordà · 4,1 % (16–64 anys)Garriguella · 4,1 % (16–64 anys)Bàscara · 4,2 % (16–64 anys)Llers · 4,3 % (16–64 anys)la Selva de Mar · 4,4 % (16–64 anys)Portbou · 4,4 % (16–64 anys)Maçanet de Cabrenys · 4,5 % (16–64 anys)Cabanelles · 4,7 % (16–64 anys)Castelló d'Empúries · 4,8 % (16–64 anys)Boadella i les Escaules · 4,8 % (16–64 anys)Santa Llogaia d'Àlguema · 4,8 % (16–64 anys)Cabanes · 4,8 % (16–64 anys)Colera · 4,8 % (16–64 anys)Vilafant · 4,9 % (16–64 anys)la Jonquera · 4,9 % (16–64 anys)l'Armentera · 5,1 % (16–64 anys)Terrades · 5,1 % (16–64 anys)Cantallops · 5,2 % (16–64 anys)Mollet de Peralada · 5,4 % (16–64 anys)Espolla · 5,9 % (16–64 anys)Sant Llorenç de la Muga · 6,1 % (16–64 anys)Biure · 6,2 % (16–64 anys)Saus, Camallera i Llampaies · 6,5 % (16–64 anys)Cistella · 6,7 % (16–64 anys)Figueres · 7,3 % (16–64 anys)Sant Miquel de Fluvià · 8,2 % (16–64 anys)la Vajol · 9,1 % (16–64 anys)Roses · 3,8 % (16–64 anys)Roses · 3,8posició 39 de 60 (1 = atur més alt)

Renda i condicions de vida

Renda de les llars, desigualtat i risc de pobresa relativa (INE · Atles de distribució de la renda).

Renda neta mitjana per llar34.062€/any
2023 · INE · ADRH+9,7 %
Alt Empordà62 de 67
Índex de Gini31,8punts (0–100)
2023 · INE · ADRH−1,5 %
Alt Empordà18 de 67
Població sota el 60 % de la mediana27,0% de la població
2023 · INE · ADRH−0,2 pp
Alt Empordà4 de 39
Renda familiar disponible bruta per habitant70,1índex
2023 · Idescat+0,1 %
Alt Empordà19 de 20

Evolució de la renda neta mitjana per llar

€/any · Roses · INE · ADRH

Evolució de la renda neta mitjana per llar (el gràfic requereix JavaScript; les dades són a la taula d’indicadors).

Comparació només amb dades de la mateixa font (ADRH); no es barreja amb l'ECV.

On és el municipi dins la comarca: renda per llar

€/any · municipis de Alt Empordà · INE · ADRH · 2023

30.00040.00050.00060.000mediana comarcal · 42.462Albanyà · 30.162 €/anyCastelló d'Empúries · 32.988 €/anyPortbou · 33.136 €/anyMaçanet de Cabrenys · 33.262 €/anyDarnius · 33.851 €/anyRoses · 34.062 €/anyFigueres · 34.155 €/anySant Climent Sescebes · 34.271 €/anyLlançà · 34.986 €/anyla Selva de Mar · 35.042 €/anyRabós · 35.135 €/anySant Miquel de Fluvià · 35.562 €/anyBiure · 35.807 €/anyl'Escala · 35.951 €/anySant Pere Pescador · 37.464 €/anySanta Llogaia d'Àlguema · 38.167 €/anySant Llorenç de la Muga · 38.357 €/anyCadaqués · 38.593 €/anyVilajuïga · 38.832 €/anyMollet de Peralada · 38.973 €/anyla Jonquera · 39.014 €/anyColera · 39.067 €/anyBàscara · 39.466 €/anyBoadella i les Escaules · 39.827 €/anyel Port de la Selva · 40.042 €/anyCabanes · 40.396 €/anyCabanelles · 41.007 €/anyTorroella de Fluvià · 41.111 €/anyEspolla · 41.360 €/anyPedret i Marzà · 41.643 €/anyPau · 41.862 €/anySaus, Camallera i Llampaies · 42.011 €/anyCantallops · 42.371 €/anyPalau-saverdera · 42.462 €/anyPont de Molins · 42.928 €/anyVilamaniscle · 43.213 €/anyCistella · 43.263 €/anyVila-sacra · 43.387 €/anyl'Armentera · 43.711 €/anyMasarac i Vilarnadal · 43.735 €/anyCapmany · 43.766 €/anyGarriguella · 44.058 €/anyVilamacolum · 44.295 €/anyPontós · 44.439 €/anyVilabertran · 44.601 €/anyVentalló · 44.682 €/anyLladó · 45.324 €/anyFortià · 45.483 €/anyVilamalla · 45.908 €/anyVilaür · 45.915 €/anyLlers · 45.955 €/anyVilafant · 45.963 €/anyTerrades · 46.638 €/anyViladamat · 47.044 €/anyRiumors · 47.046 €/anyNavata · 48.263 €/anyel Far d'Empordà · 48.270 €/anyGarrigàs · 48.612 €/anyPeralada · 50.709 €/anyAvinyonet de Puigventós · 51.048 €/anyAgullana · 51.404 €/anyVilanant · 51.407 €/anyOrdis · 52.045 €/anySant Mori · 52.975 €/anyBorrassà · 54.466 €/anyPalau de Santa Eulàlia · 56.980 €/anySiurana · 58.461 €/anyRoses · 34.062 €/anyRoses · 34.062posició 62 de 67 (1 = renda més alta)

On és el municipi dins la comarca: Gini

punts · municipis de Alt Empordà · INE · ADRH · 2023

20304050mediana comarcal · 29,3Santa Llogaia d'Àlguema · 22,8 puntsAvinyonet de Puigventós · 23,9 puntsVilamalla · 24,0 puntsMollet de Peralada · 24,1 puntsVilaür · 24,2 puntsVilabertran · 25,2 puntsel Far d'Empordà · 25,4 puntsVila-sacra · 26,0 puntsViladamat · 26,0 puntsVilafant · 26,0 puntsSant Climent Sescebes · 26,1 puntsBoadella i les Escaules · 26,6 puntsRabós · 26,6 puntsLladó · 26,9 puntsOrdis · 27,0 puntsVilanant · 27,0 puntsBiure · 27,1 puntsNavata · 27,4 puntsVilajuïga · 27,5 puntsCistella · 27,6 puntsDarnius · 27,7 puntsSiurana · 27,7 puntsTerrades · 27,7 puntsPont de Molins · 28,0 puntsGarrigàs · 28,3 puntsPau · 28,3 puntsBàscara · 28,5 puntsBorrassà · 28,6 puntsFortià · 29,0 puntsCabanelles · 29,1 puntsCantallops · 29,2 puntsEspolla · 29,3 puntsLlançà · 29,3 puntsLlers · 29,3 puntsGarriguella · 29,7 puntsPeralada · 29,7 puntsSant Miquel de Fluvià · 29,9 puntsTorroella de Fluvià · 30,2 puntsSant Pere Pescador · 30,4 puntsMaçanet de Cabrenys · 30,5 puntsCabanes · 30,7 puntsl'Armentera · 30,7 puntsAgullana · 30,8 puntsMasarac i Vilarnadal · 30,8 puntsVentalló · 31,1 puntsFigueres · 31,2 puntsPortbou · 31,5 puntsla Jonquera · 31,6 puntsPalau-saverdera · 31,6 puntsRoses · 31,8 puntsl'Escala · 31,9 puntsCadaqués · 32,6 puntsRiumors · 32,6 puntsSant Llorenç de la Muga · 32,6 puntsVilamacolum · 32,6 puntsSaus, Camallera i Llampaies · 32,9 puntsColera · 33,0 puntsPontós · 33,0 puntsCapmany · 34,1 puntsCastelló d'Empúries · 35,2 puntsPedret i Marzà · 35,3 puntsel Port de la Selva · 35,7 puntsAlbanyà · 35,8 puntsVilamaniscle · 36,3 puntsla Selva de Mar · 36,7 puntsPalau de Santa Eulàlia · 39,3 puntsSant Mori · 44,2 puntsRoses · 31,8 puntsRoses · 31,8posició 18 de 67 (1 = més desigualtat)

On és el municipi dins la comarca: sota el 60 % de la mediana

% de la població · municipis de Alt Empordà · INE · ADRH · 2023

010203040mediana comarcal · 17,3Borrassà · 3,8 % de la poblacióPeralada · 8,6 % de la poblacióNavata · 9,3 % de la poblacióAvinyonet de Puigventós · 9,5 % de la poblacióVilamalla · 10,0 % de la poblacióVilabertran · 11,3 % de la poblacióVilafant · 11,6 % de la poblacióel Far d'Empordà · 13,7 % de la poblaciól'Armentera · 13,7 % de la poblacióPont de Molins · 13,7 % de la poblacióFortià · 14,0 % de la poblacióSant Climent Sescebes · 14,1 % de la poblacióVila-sacra · 14,1 % de la poblacióVentalló · 14,4 % de la poblacióGarriguella · 14,9 % de la poblacióBàscara · 15,6 % de la poblacióPau · 15,7 % de la poblacióVilajuïga · 15,7 % de la poblacióLladó · 16,1 % de la poblacióLlers · 17,3 % de la poblacióDarnius · 17,5 % de la poblacióAgullana · 17,8 % de la poblacióPalau-saverdera · 17,8 % de la poblacióTorroella de Fluvià · 17,9 % de la poblacióLlançà · 18,4 % de la poblacióCapmany · 18,8 % de la poblacióCadaqués · 19,1 % de la poblacióel Port de la Selva · 19,4 % de la poblacióSaus, Camallera i Llampaies · 20,5 % de la poblacióCabanes · 21,7 % de la poblacióSant Pere Pescador · 22,5 % de la poblaciól'Escala · 23,0 % de la poblacióPortbou · 23,0 % de la poblacióMaçanet de Cabrenys · 23,9 % de la poblacióSant Miquel de Fluvià · 24,7 % de la poblacióRoses · 27,0 % de la poblacióFigueres · 28,0 % de la poblacióla Jonquera · 30,4 % de la poblacióCastelló d'Empúries · 33,4 % de la poblacióRoses · 27,0 % de la poblacióRoses · 27,0posició 4 de 39 (1 = més població sota el llindar)

Població i demografia

Envelliment, població estrangera i components del creixement.

Població de 65 anys o més19,4% de la població
2025 · Idescat · Cens+0,4 pp
Alt Empordà52 de 68
Població estrangera30,3% de la població
2025 · Idescat · Cens−0,6 pp
Alt Empordà4 de 68
Presentació neutra: només el pes sobre el total.

On és el municipi dins la comarca: població de 65 anys o més

% de la població · municipis de Alt Empordà · Idescat · 2025

10203040mediana comarcal · 21,3Avinyonet de Puigventós · 13,2 % de la poblacióSant Climent Sescebes · 15,3 % de la poblacióTorroella de Fluvià · 15,9 % de la poblacióVila-sacra · 16,5 % de la poblacióla Jonquera · 16,5 % de la poblacióFigueres · 16,6 % de la poblacióSant Pere Pescador · 16,9 % de la poblacióSanta Llogaia d'Àlguema · 17,3 % de la poblacióMasarac i Vilarnadal · 17,5 % de la poblacióGarrigàs · 17,8 % de la poblacióCastelló d'Empúries · 18,0 % de la poblacióNavata · 18,4 % de la poblacióel Far d'Empordà · 18,4 % de la poblacióVilajuïga · 19,1 % de la poblacióBorrassà · 19,2 % de la poblacióPedret i Marzà · 19,2 % de la poblacióRoses · 19,4 % de la poblacióLladó · 19,6 % de la poblacióVilanant · 19,8 % de la poblacióCadaqués · 20,1 % de la poblacióVilamacolum · 20,2 % de la poblacióSant Miquel de Fluvià · 20,3 % de la poblacióCabanes · 20,3 % de la poblacióPont de Molins · 20,5 % de la poblacióFortià · 20,5 % de la poblacióRiumors · 20,5 % de la poblacióPontós · 20,7 % de la poblacióVilamalla · 20,7 % de la poblacióVilaür · 20,9 % de la poblacióPalau-saverdera · 20,9 % de la poblacióPeralada · 20,9 % de la poblacióAgullana · 21,1 % de la poblacióOrdis · 21,2 % de la poblacióBàscara · 21,3 % de la poblaciól'Armentera · 21,3 % de la poblacióSiurana · 21,3 % de la poblacióTerrades · 21,7 % de la poblacióVentalló · 21,9 % de la poblacióVilafant · 22,0 % de la poblacióCabanelles · 22,0 % de la poblacióLlers · 22,1 % de la poblacióSant Llorenç de la Muga · 22,7 % de la poblacióGarriguella · 22,9 % de la poblacióCantallops · 22,9 % de la poblacióAlbanyà · 23,4 % de la poblacióSaus, Camallera i Llampaies · 23,5 % de la poblacióVilabertran · 23,5 % de la poblaciól'Escala · 23,6 % de la poblacióBoadella i les Escaules · 24,2 % de la poblacióLlançà · 24,8 % de la poblacióSant Mori · 25,2 % de la poblacióCistella · 25,6 % de la poblacióel Port de la Selva · 25,7 % de la poblacióPalau de Santa Eulàlia · 25,8 % de la poblacióCapmany · 26,1 % de la poblacióPau · 26,5 % de la poblacióDarnius · 26,6 % de la poblacióBiure · 26,9 % de la poblacióRabós · 27,5 % de la poblacióViladamat · 28,1 % de la poblacióVilamaniscle · 28,1 % de la poblacióla Selva de Mar · 29,6 % de la poblacióMaçanet de Cabrenys · 29,7 % de la poblacióla Vajol · 30,0 % de la poblacióEspolla · 31,6 % de la poblacióPortbou · 32,2 % de la poblacióMollet de Peralada · 33,7 % de la poblacióColera · 33,7 % de la poblacióRoses · 19,4 % de la poblacióRoses · 19,4posició 52 de 68 (1 = més envellit)

Components del creixement de la població

Persones per 1.000 habitants · Roses · Idescat

Creixement naturalCreixement natural · -3,5 per 1.000 hab.-3,5Saldo migratori internSaldo migratori intern · -6,0 per 1.000 hab.-6,0Creixement totalCreixement total · -3,9 per 1.000 hab.-3,9

Positiu a la dreta (taronja); negatiu a l'esquerra.

Evolució de la població

Roses · habitants · Idescat

Evolució de la població (el gràfic requereix JavaScript; les dades són a la taula d’indicadors).

Evolució de l’atur

Persones en atur registrat · Roses · anual (Idescat) i mensual (SEPE)

Atur registrat (el gràfic requereix JavaScript; les dades són a la taula d’indicadors).

Distribució de l’ocupació

Afiliacions a la Seguretat Social per sector d’activitat (% sobre el total) · Roses vs Catalunya

Distribució de l’ocupació per sector (el gràfic requereix JavaScript; les dades són a la taula d’indicadors).

Quota = afiliacions del sector / total d’afiliacions, amb recomptes oficials del mateix període (2026M09).

Renda mitjana de les llars

Renda neta anual (€) · Roses vs Catalunya

Renda neta mitjana anual (el gràfic requereix JavaScript; les dades són a la taula d’indicadors).

Municipi: Atles de distribució de la renda de les llars (INE, dades administratives, 2023). Catalunya: Enquesta de condicions de vida (INE, enquesta, 2025). Són fonts i anys diferents: no estrictament comparables.

Evolució del PIB

PIB a preus corrents (milions d’€) · Roses · Idescat

Producte interior brut (el gràfic requereix JavaScript; les dades són a la taula d’indicadors).

Índex socioeconòmic territorial

Posició de Roses a Catalunya i a la comarca Alt Empordà

79índex · Catalunya = 100 · 2024

−21 punts respecte a la mitjana de Catalunya

Posició a Catalunya
915 de 947 municipis
Posició a la comarca · Alt Empordà
62 de 68 municipis

Índex socioeconòmic territorial de l’Idescat. La posició 1 correspon a l’índex més alt.

Tots els indicadors

Roses comparat amb la comarca i Catalunya · «No disponible» vol dir que la font no publica el valor oficial

IndicadorCategoriaRosesComarca · Alt EmpordàCatalunyaTendènciaAny
Creixement natural
persones
Població i demografia-48,810,62024
Fecunditat
persones
Població i demografia6,476,72025
Nascuts vius
persones
Població i demografia1291.05054.2492025
Mobilitat per estudis no universitaris (residents i llocs d'estudi)
alumnes
Educació2.80522.1401.223.585Residents que estudien al municipi
Mobilitat per estudis universitaris (residents i llocs d'estudi)
alumnes
Educació00173.870Residents que estudien al municipi
Població de 15 anys o més segons nivell de formació assolit
persones
Educació17.424126.9816.914.6972024
Distribució de les dones per grups d'edat
% sobre el total de dones
Població i demografia3,6——2022
Distribució dels homes per grups d'edat
% sobre el total d'homes
Població i demografia4,1——2022
Edat mitjana de la població
anys
Població i demografia42,4——2022
Població major de 16 anys
persones
Població i demografia16.743——2022
Índex d'envelliment
índex (%)
Població i demografia125,7——2022
Índex de dependència global
índex (%)
Població i demografia50——2022
Índex de dependència juvenil
índex (%)
Població i demografia22,2——2022
Índex de dependència senil
índex (%)
Població i demografia27,9——2022
Índex de sobreenvelliment
índex (%)
Població i demografia14,2——2022
Evolució de les emigracions totals
persones
Població i demografia——7,4—2024
Evolució de les immigracions totals
persones
Població i demografia——60.022—2024
Evolució del saldo migratoriPoblació i demografia—————
Migracions externes. Emigracions
persones
Població i demografia——662.294—Total
Migracions externes. Emigracions per continent de destinació
persones
Població i demografia——45.983—Àsia i Oceania
Migracions externes. Immigracions
persones
Població i demografia——1.288.562—Total
Migracions externes. Immigracions per continent de procedència
persones
Població i demografia——95.468—Àsia i Oceania
Migracions internes
persones
Població i demografia——7,4—2024
Naixements, defuncions i matrimonis. Recomptes
persones
Població i demografia1101.06153.8022024
Distribució de la població per sexe
persones
Població i demografia20.365149.8948.146.2652025
Distribució de la població per sexe i edat quinquennal
persones
Població i demografia19.907144.9267.792.6112022
Evolució de la població
persones
Població i demografia20.365149.8948.146.2652025
Evolució de la població estrangera
persones
Població i demografia6.00336.3731.271.8102022
Impost de béns immobles de naturalesa urbana (IBI)
euros
Finances públiques2.005——2025
Producte interior brut
milions d'euros
Economia i treball505,44.361,5316.728,32023
Valor afegit brut
milions d'euros
Economia i treball463,94.003,1272.114,42023
Renda neta mitjana i mediana de les llars
euros
Renda i condicions de vida13.152——2023
Índex socioeconòmic territorial (IST)
índex (Catalunya=100)
Renda i condicions de vida7983,21002024
Afiliats a la Seguretat Social per sexe i edat
persones
Mercat de treball——3.811.275—Total
Atur registrat
persones
Mercat de treball5775.282323.2772026
Atur registrat per sector econòmic
persones
Mercat de treball601,45.306,2325.084,82025
Atur registrat per sexe i edat
persones
Mercat de treball601,45.306,4325.084,32025
Evolució de l'atur registrat i taxa d'atur
persones / %
Mercat de treball5775.282323.2772026
Evolució de l'atur registrat per grups d'edat i taxa
persones / %
Mercat de treball34,9277,314.332,12025
Evolució de l'atur registrat per sexe i taxa
persones / %
Mercat de treball601,45.306,4325.084,32025
Expedients de regulació temporal d'ocupació (ERTO)Mercat de treball—————
Habitatges segons tipus d'ús (Cens de població i habitatges 2021)
vivendes
Habitatge7.875———2021
Habitatges turístiques, places i places per habitatgeTurisme—————
Preu mitjà del lloguer d'habitatges (fiances de l'Incasòl)
€/mes · contractes
Habitatge631,6——2025
Allotjaments turístics inscrits al Registre de Turisme de CatalunyaTurisme—————
Indicadors d'urbanització (DEGURBA)
persones / km² / %
Medi ambient i territori20.175150.0448.124.1262025
Pensions contributives a la seguretat social
persones
Protecció social——1.790.548—2025
Pensions i pensionistes de la seguretat social
persones / ràtio
Protecció social3.36227.6171.790.5482025
Pensions no contributives a la seguretat social
persones
Protecció social2121.54469.6542025
Persones amb reconeixement legal de la discapacitat
persones
Protecció social1.42611.220757.4902025
Impost sobre la renda de les persones físiques
euros
Renda i condicions de vida21.51723.44327.8132023
Cèdules d'habitabilitat atorgades
cèdules
Habitatge378——2026
Habitatges buits gravats amb l'impost (IHB)
habitatges
Habitatge24——2025
Habitatges iniciats i acabats
habitatges
Habitatge62——2025
Habitatges de protecció oficial iniciats i acabats
habitatges
Habitatge5——2025
Renda Garantida de Ciutadania
persones · €/mes
Protecció social74——2026M08
Consum d'electricitat per sectors
kWh
Medi ambient i territori96.778.246——2024
Consum de gas natural per sectors
kWh
Medi ambient i territori16.385.188——2024
Instal·lacions d'autoconsum elèctric
instal·lacions · kW
Medi ambient i territori61——2025
Matriculacions de vehicles electrificats i híbrids
vehicles
Medi ambient i territori151——2026
Residus municipals i recollida selectiva
kg/hab
Medi ambient i territori2,6——2024
Preu de l'aigua
€/m³
Medi ambient i territori1,5——2025
Alumnes matriculats i unitats dels centres
alumnes
Educació3.129——2025
Eleccions municipals: participació
%
Política i participació49,7——2023
Indicadors de l'Observatori del Territori
varis
Medi ambient i territori29,3——2024
Taxa d'atur registrat (sobre població de 16 a 64 anys)
%
Mercat de treball3,8——2026M08
Esforç de lloguer (lloguer anual sobre renda neta per llar)
% de la renda
Habitatge20,3——2023
Habitatges d'ús turístic (% sobre el parc d'habitatges)
%
Habitatge10,26,61,32026
Llocs de treball per ocupat resident
ràtio
Mercat de treball0,6——2026M06
Indicadors d'edat i sexePoblació i demografia1001001002025
Indicadors de nacionalitat i lloc de naixementPoblació i demografia69,774,181,32025
Població estrangera per país de nacionalitatPoblació i demografia6.11438.9341.522.8192025
Moviment demogràfic (naixements, defuncions i migracions)Població i demografia-801.312111.8952024
Projeccions de població per escenariPoblació i demografia16.825131.1597.517.8382041
Coneixement del catalàPoblació i demografia——100—2021
Afiliacions a la Seguretat Social per tipus de contracteMercat de treball—58.0203.410.180—2026M09
Afiliats a la Seguretat Social segons residènciaMercat de treball8.86568.5103.811.2752026M09
Afiliacions al règim general per lloc de treballMercat de treball5.37045.3103.296.6902026M09
Treballadors autònoms (RETA)Mercat de treball1.81513.050586.6652026M09
Empreses per grandàriaMercat de treball5.37045.3103.296.6902026M09
Ingressos salarials bruts per sexe i edatMercat de treball——31.746—2024
Renda familiar disponible bruta per habitantRenda i condicions de vida293.3202.396.079165.424.0762023
Règim de tinença dels habitatgesHabitatge31,846,976,4—2021
Intensitat d'ús dels habitatges segons el consum elèctricHabitatge29,1—10,7—2021
Nivell de formació assolitEducació17.425126.9816.914.6972024
Índex de preus de l'habitatge en lloguerHabitatge114,8——2024
Saldos migratoris per municipiPoblació i demografia-18——2024
Esperança de vida en néixerPoblació i demografia—————

Metodologia i fonts

Població i demografia

Fonts: Idescat · Cens · Idescat · Estimacions de població · Idescat · Font de base per confirmar · INE · Estadística de variacions residencials · INE · Indicadors demogràfics · Idescat · Projeccions · Idescat · ECEPH. Cada indicador indica la seva font, la unitat i el període; el valor mostrat és sempre l’oficial del nivell territorial.

Habitatge

Fonts: Generalitat de Catalunya · Incasòl · Incasòl + INE · calculat · INE + Idescat · calculat · INE · Generalitat de Catalunya · Agència de l'Habitatge · Generalitat de Catalunya · Agència Tributària · Generalitat de Catalunya · Departament de Territori · Idescat · Cens. Cada indicador indica la seva font, la unitat i el període; el valor mostrat és sempre l’oficial del nivell territorial.

Turisme

Fonts: INE. Cada indicador indica la seva font, la unitat i el període; el valor mostrat és sempre l’oficial del nivell territorial.

Economia i treball

Fonts: Idescat. Cada indicador indica la seva font, la unitat i el període; el valor mostrat és sempre l’oficial del nivell territorial.

Renda i condicions de vida

Fonts: Idescat · RFDB territorial · INE · Idescat. Cada indicador indica la seva font, la unitat i el període; el valor mostrat és sempre l’oficial del nivell territorial.

Protecció social

Fonts: Idescat · Generalitat de Catalunya · Departament de Drets Socials. Cada indicador indica la seva font, la unitat i el període; el valor mostrat és sempre l’oficial del nivell territorial.

Educació

Fonts: Idescat · Generalitat de Catalunya · Departament d'Educació · Idescat · Cens. Cada indicador indica la seva font, la unitat i el període; el valor mostrat és sempre l’oficial del nivell territorial.

Medi ambient i territori

Fonts: Idescat · Generalitat de Catalunya · Dades obertes · Generalitat de Catalunya · Agència de Residus de Catalunya · Generalitat de Catalunya · Agència Catalana de l'Aigua · Generalitat de Catalunya · Observatori del Territori. Cada indicador indica la seva font, la unitat i el període; el valor mostrat és sempre l’oficial del nivell territorial.

Finances públiques

Fonts: Idescat. Cada indicador indica la seva font, la unitat i el període; el valor mostrat és sempre l’oficial del nivell territorial.

Política i participació

Fonts: Generalitat de Catalunya · Departament d'Interior. Cada indicador indica la seva font, la unitat i el període; el valor mostrat és sempre l’oficial del nivell territorial.

Mercat de treball

Fonts: SEPE + Idescat · calculat · Idescat · calculat · Idescat · Afiliacions · Idescat · Font de base per confirmar · Dades obertes · Idescat · Salaris. Cada indicador indica la seva font, la unitat i el període; el valor mostrat és sempre l’oficial del nivell territorial.