Mataró: dades i estadístiques

Consulta dades de turisme, habitatge, població i economia de Mataró. Cada indicador identifica la seva font. Accedeix a totes les temàtiques dins d’aquesta fitxa.

Compara aquest municipi →

Mataró

Codi081213
ComarcaMaresme
Població (2025)131.683
Renda neta de la llar (2023)38.499 €
Taxa d’atur (16–64 anys) (ag. 2026)7,7 %

Taxa d’atur: atur registrat (SEPE) sobre la població de 16 a 64 anys (càlcul propi, no és la taxa oficial). Renda: renda neta mitjana anual per llar (INE).

Comarca Maresme
Mataró
Obre el mapa gran ↗ · © col·laboradors d’OpenStreetMap

Habitatge

Lloguer, esforç econòmic i habitatges turístics, amb la posició entre els municipis de la comarca.

Preu mitjà del lloguer772€/mes
2025 · Incasòl+4,3 %
Maresme22 de 30
Esforç de lloguer23,2% de la renda
2023 · Incasòl + INE · calculat+0,9 pp
Maresme12 de 30
Lloguer anual sobre renda neta mitjana per llar; a partir del 30 % es parla d'esforç elevat.
Habitatges turístics0,25% del parc
2026 · INE + Idescat · calculat−0,0 pp
Maresme30 de 30

Evolució del preu mitjà del lloguer

€/mes per contracte · Mataró · Incasòl

Evolució del preu mitjà del lloguer (el gràfic requereix JavaScript; les dades són a la taula d’indicadors).

El preu només es publica per municipi; no es mostra cap valor de comarca ni de Catalunya.

On és el municipi dins la comarca: lloguer

€/mes · municipis de Maresme · Incasòl · 2025

5001.0001.5002.000mediana comarcal · 993Palafolls · 617 €/mesTordera · 650 €/mesMalgrat de Mar · 664 €/mesPineda de Mar · 674 €/mesCalella · 692 €/mesSant Iscle de Vallalta · 729 €/mesÒrrius · 737 €/mesCanet de Mar · 761 €/mesArenys de Munt · 813 €/mesArenys de Mar · 848 €/mesSant Pol de Mar · 861 €/mesPremià de Mar · 899 €/mesArgentona · 909 €/mesSanta Susanna · 980 €/mesDosrius · 1.007 €/mesel Masnou · 1.037 €/mesVilassar de Mar · 1.059 €/mesVilassar de Dalt · 1.104 €/mesSant Cebrià de Vallalta · 1.108 €/mesMontgat · 1.130 €/mesCaldes d'Estrac · 1.130 €/mesSant Andreu de Llavaneres · 1.163 €/mesPremià de Dalt · 1.167 €/mesTiana · 1.304 €/mesCabrera de Mar · 1.327 €/mesCabrils · 1.400 €/mesTeià · 1.413 €/mesAlella · 1.465 €/mesSant Vicenç de Montalt · 1.637 €/mesMataró · 772 €/mesMataró · 772posició 22 de 30 (1 = més car)

On és el municipi dins la comarca: esforç de lloguer

% de la renda · municipis de Maresme · Incasòl + INE · 2023

1520253035mediana comarcal · 22,4Òrrius · 18,4 % de la rendaTeià · 18,6 % de la rendaPremià de Dalt · 19,5 % de la rendaTordera · 19,7 % de la rendaArgentona · 19,7 % de la rendaMalgrat de Mar · 20,3 % de la rendaPalafolls · 20,4 % de la rendaCabrera de Mar · 20,7 % de la rendaAlella · 20,9 % de la rendaTiana · 21,2 % de la rendaArenys de Mar · 21,4 % de la rendaArenys de Munt · 21,4 % de la rendaSant Pol de Mar · 21,8 % de la rendaVilassar de Dalt · 21,9 % de la rendaPineda de Mar · 22,0 % de la rendaCanet de Mar · 22,8 % de la rendaCaldes d'Estrac · 23,2 % de la rendaSanta Susanna · 23,2 % de la rendaCalella · 23,4 % de la rendaCabrils · 23,7 % de la rendaDosrius · 23,7 % de la rendaPremià de Mar · 23,9 % de la rendael Masnou · 24,1 % de la rendaSant Cebrià de Vallalta · 24,6 % de la rendaSant Andreu de Llavaneres · 24,7 % de la rendaVilassar de Mar · 24,7 % de la rendaMontgat · 25,9 % de la rendaSant Iscle de Vallalta · 25,9 % de la rendaSant Vicenç de Montalt · 30,1 % de la rendaMataró · 23,2 % de la rendaMataró · 23,2posició 12 de 30 (1 = esforç més alt)

Només municipis amb preu de lloguer i renda neta publicats el mateix any.

On és el municipi dins la comarca: habitatges turístics

% del parc · municipis de Maresme · INE + Idescat · 2026

0246mediana comarcal · 0,96Tiana · 0,35 % del parcPremià de Mar · 0,42 % del parcVilassar de Dalt · 0,49 % del parcel Masnou · 0,58 % del parcVilassar de Mar · 0,71 % del parcMontgat · 0,72 % del parcDosrius · 0,73 % del parcTeià · 0,74 % del parcPalafolls · 0,74 % del parcPremià de Dalt · 0,75 % del parcArgentona · 0,77 % del parcTordera · 0,78 % del parcArenys de Munt · 0,90 % del parcSant Andreu de Llavaneres · 0,92 % del parcArenys de Mar · 1,00 % del parcCabrera de Mar · 1,10 % del parcÒrrius · 1,11 % del parcSant Iscle de Vallalta · 1,18 % del parcMalgrat de Mar · 1,25 % del parcAlella · 1,29 % del parcCanet de Mar · 1,32 % del parcSant Vicenç de Montalt · 1,41 % del parcPineda de Mar · 1,55 % del parcCabrils · 1,87 % del parcCalella · 2,10 % del parcSant Cebrià de Vallalta · 2,40 % del parcCaldes d'Estrac · 2,55 % del parcSant Pol de Mar · 3,01 % del parcSanta Susanna · 4,72 % del parcMataró · 0,25 % del parcMataró · 0,25posició 30 de 30 (1 = més pes turístic)

Habitatges turístics sobre el parc total del Cens 2021.

Mercat de treball

Atur registrat sobre la població en edat de treballar, pol d'ocupació i qualitat de l'ocupació.

Taxa d'atur registrat7,7% (16–64 anys)
agost 2026 · SEPE + Idescat · calculat+0,3 pp
Maresme1 de 30
Atur registrat dividit per la població de 16 a 64 anys.
Llocs de treball per ocupat resident0,75ràtio
juny 2026 · Idescat · calculat−5,2 %
Maresme5 de 30
Municipi més residencial: hi ha menys llocs de treball que ocupats residents.

Evolució de la taxa d'atur registrat

% de la població de 16 a 64 anys · Mataró · SEPE + Idescat

Evolució de la taxa d'atur registrat (el gràfic requereix JavaScript; les dades són a la taula d’indicadors).

On és el municipi dins la comarca: atur registrat

% (16–64 anys) · municipis de Maresme · SEPE + Idescat · agost 2026

345678mediana comarcal · 5,5Alella · 3,7 % (16–64 anys)Cabrils · 3,8 % (16–64 anys)Cabrera de Mar · 3,9 % (16–64 anys)Sant Andreu de Llavaneres · 4,2 % (16–64 anys)Tiana · 4,2 % (16–64 anys)Sant Vicenç de Montalt · 4,2 % (16–64 anys)Teià · 4,3 % (16–64 anys)Santa Susanna · 4,9 % (16–64 anys)Vilassar de Mar · 4,9 % (16–64 anys)Caldes d'Estrac · 5,0 % (16–64 anys)Vilassar de Dalt · 5,1 % (16–64 anys)Premià de Dalt · 5,2 % (16–64 anys)Òrrius · 5,3 % (16–64 anys)Sant Pol de Mar · 5,3 % (16–64 anys)Montgat · 5,5 % (16–64 anys)Palafolls · 5,5 % (16–64 anys)Argentona · 5,6 % (16–64 anys)Sant Iscle de Vallalta · 5,8 % (16–64 anys)Arenys de Munt · 6,0 % (16–64 anys)el Masnou · 6,0 % (16–64 anys)Dosrius · 6,1 % (16–64 anys)Sant Cebrià de Vallalta · 6,1 % (16–64 anys)Calella · 6,1 % (16–64 anys)Malgrat de Mar · 6,2 % (16–64 anys)Arenys de Mar · 6,4 % (16–64 anys)Premià de Mar · 6,6 % (16–64 anys)Canet de Mar · 6,9 % (16–64 anys)Tordera · 7,3 % (16–64 anys)Pineda de Mar · 7,6 % (16–64 anys)Mataró · 7,7 % (16–64 anys)Mataró · 7,7posició 1 de 30 (1 = atur més alt)

Afiliacions per tipus de contracte

Indefinit i temporal (% sobre el total) · setembre 2026

MataróMataró · Indefinit · 89,4 %89 %Mataró · Temporal · 10,6 %11 %MaresmeMaresme · Indefinit · 89,9 %90 %Maresme · Temporal · 10,1 %10 %CatalunyaCatalunya · Indefinit · 89,2 %89 %Catalunya · Temporal · 10,8 %11 %
IndefinitTemporal

Aproximació a la qualitat de l'ocupació.

Renda i condicions de vida

Renda de les llars, desigualtat i risc de pobresa relativa (INE · Atles de distribució de la renda).

Renda neta mitjana per llar38.499€/any
2023 · INE · ADRH+5,5 %
Maresme25 de 30
Índex de Gini30,0punts (0–100)
2023 · INE · ADRH−2,0 %
Maresme19 de 30
Població sota el 60 % de la mediana20,6% de la població
2023 · INE · ADRH+0,2 pp
Maresme3 de 30
Renda familiar disponible bruta per habitant88,8índex
2023 · Idescat−2,7 %
Maresme23 de 29

Evolució de la renda neta mitjana per llar

€/any · Mataró · INE · ADRH

Evolució de la renda neta mitjana per llar (el gràfic requereix JavaScript; les dades són a la taula d’indicadors).

Comparació només amb dades de la mateixa font (ADRH); no es barreja amb l'ECV.

On és el municipi dins la comarca: renda per llar

€/any · municipis de Maresme · INE · ADRH · 2023

30.00040.00050.00060.00070.00080.000mediana comarcal · 47.118Pineda de Mar · 34.538 €/anyCalella · 34.872 €/anyTordera · 35.762 €/anyMalgrat de Mar · 36.135 €/anyPalafolls · 37.689 €/anyCanet de Mar · 39.506 €/anyArenys de Mar · 41.502 €/anySant Cebrià de Vallalta · 41.577 €/anyPremià de Mar · 42.499 €/anySant Iscle de Vallalta · 42.920 €/anyArenys de Munt · 43.767 €/anySanta Susanna · 43.796 €/anyCaldes d'Estrac · 46.682 €/anyMontgat · 46.935 €/anySant Pol de Mar · 47.301 €/anyDosrius · 47.426 €/anyÒrrius · 47.709 €/anyel Masnou · 49.645 €/anyArgentona · 50.252 €/anyVilassar de Mar · 51.548 €/anyVilassar de Dalt · 51.896 €/anySant Andreu de Llavaneres · 54.390 €/anyPremià de Dalt · 57.119 €/anyCabrera de Mar · 64.127 €/anyTeià · 65.106 €/anyTiana · 65.678 €/anySant Vicenç de Montalt · 66.063 €/anyAlella · 72.328 €/anyCabrils · 72.705 €/anyMataró · 38.499 €/anyMataró · 38.499posició 25 de 30 (1 = renda més alta)

On és el municipi dins la comarca: Gini

punts · municipis de Maresme · INE · ADRH · 2023

25303540mediana comarcal · 30,3Palafolls · 25,4 puntsMalgrat de Mar · 26,6 puntsDosrius · 27,0 puntsÒrrius · 27,4 puntsMontgat · 28,2 puntsTordera · 28,2 puntsArenys de Munt · 28,7 puntsPineda de Mar · 28,9 puntsArgentona · 29,3 puntsSant Iscle de Vallalta · 29,3 puntsCanet de Mar · 29,4 puntsPremià de Mar · 30,1 puntsArenys de Mar · 30,2 puntsSant Cebrià de Vallalta · 30,3 puntsVilassar de Mar · 30,3 puntsSanta Susanna · 30,4 puntsTiana · 30,5 puntsCalella · 31,2 puntsel Masnou · 31,2 puntsVilassar de Dalt · 31,9 puntsSant Pol de Mar · 32,5 puntsCabrera de Mar · 32,8 puntsPremià de Dalt · 34,1 puntsTeià · 34,7 puntsSant Andreu de Llavaneres · 35,1 puntsAlella · 35,2 puntsCabrils · 35,4 puntsSant Vicenç de Montalt · 35,7 puntsCaldes d'Estrac · 36,9 puntsMataró · 30,0 puntsMataró · 30,0posició 19 de 30 (1 = més desigualtat)

On és el municipi dins la comarca: sota el 60 % de la mediana

% de la població · municipis de Maresme · INE · ADRH · 2023

510152025mediana comarcal · 13,4Tiana · 6,3 % de la poblacióAlella · 8,8 % de la poblacióCabrera de Mar · 8,9 % de la poblacióTeià · 9,0 % de la poblacióSant Vicenç de Montalt · 10,5 % de la poblacióVilassar de Mar · 10,5 % de la poblacióMontgat · 10,9 % de la poblacióCabrils · 11,1 % de la poblacióDosrius · 11,1 % de la poblacióArgentona · 11,4 % de la poblacióVilassar de Dalt · 11,5 % de la poblacióPremià de Dalt · 11,8 % de la poblacióÒrrius · 12,0 % de la poblacióel Masnou · 12,1 % de la poblacióArenys de Munt · 13,2 % de la poblacióSant Pol de Mar · 13,5 % de la poblacióSant Andreu de Llavaneres · 14,3 % de la poblacióPalafolls · 14,8 % de la poblacióSant Iscle de Vallalta · 15,3 % de la poblacióSant Cebrià de Vallalta · 15,4 % de la poblacióPremià de Mar · 15,8 % de la poblacióArenys de Mar · 16,1 % de la poblacióMalgrat de Mar · 16,5 % de la poblacióCanet de Mar · 17,0 % de la poblacióSanta Susanna · 18,0 % de la poblacióCaldes d'Estrac · 19,0 % de la poblacióTordera · 20,5 % de la poblacióPineda de Mar · 21,4 % de la poblacióCalella · 23,7 % de la poblacióMataró · 20,6 % de la poblacióMataró · 20,6posició 3 de 30 (1 = més població sota el llindar)

Població i demografia

Envelliment, població estrangera i components del creixement.

Població de 65 anys o més19,2% de la població
2025 · Idescat · Cens+0,4 pp
Maresme19 de 30
Població estrangera17,3% de la població
2025 · Idescat · Cens+0,4 pp
Maresme4 de 30
Presentació neutra: només el pes sobre el total.

On és el municipi dins la comarca: població de 65 anys o més

% de la població · municipis de Maresme · Idescat · 2025

1518202325mediana comarcal · 20,1Dosrius · 15,5 % de la poblacióSant Cebrià de Vallalta · 15,8 % de la poblacióPalafolls · 15,8 % de la poblacióSant Iscle de Vallalta · 16,4 % de la poblacióMontgat · 16,9 % de la poblacióSanta Susanna · 17,2 % de la poblacióÒrrius · 17,7 % de la poblacióCabrils · 17,8 % de la poblacióTordera · 18,3 % de la poblacióTiana · 18,6 % de la poblacióArenys de Munt · 19,1 % de la poblacióSant Vicenç de Montalt · 19,5 % de la poblacióSant Andreu de Llavaneres · 19,6 % de la poblacióArgentona · 19,9 % de la poblacióCabrera de Mar · 20,2 % de la poblacióPremià de Dalt · 20,5 % de la poblacióel Masnou · 21,5 % de la poblacióVilassar de Dalt · 21,5 % de la poblacióTeià · 21,6 % de la poblacióCaldes d'Estrac · 21,6 % de la poblacióPremià de Mar · 22,0 % de la poblacióCalella · 22,0 % de la poblacióVilassar de Mar · 22,3 % de la poblacióSant Pol de Mar · 22,5 % de la poblacióMalgrat de Mar · 22,5 % de la poblacióPineda de Mar · 22,8 % de la poblacióAlella · 22,9 % de la poblacióCanet de Mar · 23,0 % de la poblacióArenys de Mar · 23,5 % de la poblacióMataró · 19,2 % de la poblacióMataró · 19,2posició 19 de 30 (1 = més envellit)

Components del creixement de la població

Persones per 1.000 habitants · Mataró · Idescat

Creixement naturalCreixement natural · -1,0 per 1.000 hab.-1,0Saldo migratori internSaldo migratori intern · +0,2 per 1.000 hab.+0,2Creixement totalCreixement total · +3,7 per 1.000 hab.+3,7

Positiu a la dreta (taronja); negatiu a l'esquerra.

Evolució de la població

Mataró · habitants · Idescat

Evolució de la població (el gràfic requereix JavaScript; les dades són a la taula d’indicadors).

Evolució de l’atur

Persones en atur registrat · Mataró · anual (Idescat) i mensual (SEPE)

Atur registrat (el gràfic requereix JavaScript; les dades són a la taula d’indicadors).

Distribució de l’ocupació

Afiliacions a la Seguretat Social per sector d’activitat (% sobre el total) · Mataró vs Catalunya

Distribució de l’ocupació per sector (el gràfic requereix JavaScript; les dades són a la taula d’indicadors).

Quota = afiliacions del sector / total d’afiliacions, amb recomptes oficials del mateix període (2026M09).

Renda mitjana de les llars

Renda neta anual (€) · Mataró vs Catalunya

Renda neta mitjana anual (el gràfic requereix JavaScript; les dades són a la taula d’indicadors).

Municipi: Atles de distribució de la renda de les llars (INE, dades administratives, 2023). Catalunya: Enquesta de condicions de vida (INE, enquesta, 2025). Són fonts i anys diferents: no estrictament comparables.

Evolució del PIB

PIB a preus corrents (milions d’€) · Mataró · Idescat

Producte interior brut (el gràfic requereix JavaScript; les dades són a la taula d’indicadors).

Índex socioeconòmic territorial

Posició de Mataró a Catalunya i a la comarca Maresme

93,4índex · Catalunya = 100 · 2024

−6,6 punts respecte a la mitjana de Catalunya

Posició a Catalunya
737 de 947 municipis
Posició a la comarca · Maresme
27 de 30 municipis

Índex socioeconòmic territorial de l’Idescat. La posició 1 correspon a l’índex més alt.

Tots els indicadors

Mataró comparat amb la comarca i Catalunya · «No disponible» vol dir que la font no publica el valor oficial

IndicadorCategoriaMataróComarca · MaresmeCatalunyaTendènciaAny
Creixement natural
persones
Població i demografia3,710,110,62024
Fecunditat
persones
Població i demografia6,96,26,72025
Nascuts vius
persones
Població i demografia9042.94754.2492025
Mobilitat per estudis no universitaris (residents i llocs d'estudi)
alumnes
Educació20.38569.2901.223.585Residents que estudien al municipi
Mobilitat per estudis universitaris (residents i llocs d'estudi)
alumnes
Educació4301.575173.870Residents que estudien al municipi
Població de 15 anys o més segons nivell de formació assolit
persones
Educació112.020406.6266.914.6972024
Distribució de les dones per grups d'edat
% sobre el total de dones
Població i demografia4——2022
Distribució dels homes per grups d'edat
% sobre el total d'homes
Població i demografia4,2——2022
Edat mitjana de la població
anys
Població i demografia42,1——2022
Població major de 16 anys
persones
Població i demografia107.789,4——2022
Índex d'envelliment
índex (%)
Població i demografia118,4——2022
Índex de dependència global
índex (%)
Població i demografia50,3——2022
Índex de dependència juvenil
índex (%)
Població i demografia23——2022
Índex de dependència senil
índex (%)
Població i demografia27,2——2022
Índex de sobreenvelliment
índex (%)
Població i demografia15,7——2022
Evolució de les emigracions totals
persones
Població i demografia——7,4—2024
Evolució de les immigracions totals
persones
Població i demografia——60.022—2024
Evolució del saldo migratoriPoblació i demografia—————
Migracions externes. Emigracions
persones
Població i demografia——662.294—Total
Migracions externes. Emigracions per continent de destinació
persones
Població i demografia——45.983—Àsia i Oceania
Migracions externes. Immigracions
persones
Població i demografia——1.288.562—Total
Migracions externes. Immigracions per continent de procedència
persones
Població i demografia——95.468—Àsia i Oceania
Migracions internes
persones
Població i demografia——7,4—2024
Naixements, defuncions i matrimonis. Recomptes
persones
Població i demografia8522.86453.8022024
Distribució de la població per sexe
persones
Població i demografia131.683478.2068.146.2652025
Distribució de la població per sexe i edat quinquennal
persones
Població i demografia128.956462.2137.792.6112022
Evolució de la població
persones
Població i demografia131.683478.2068.146.2652025
Evolució de la població estrangera
persones
Població i demografia21.24556.8971.271.8102022
Impost de béns immobles de naturalesa urbana (IBI)
euros
Finances públiques2.013——2025
Producte interior brut
milions d'euros
Economia i treball3.921,811.960,6316.728,32024
Valor afegit brut
milions d'euros
Economia i treball3.378,510.977,8272.114,42023
Renda neta mitjana i mediana de les llars
euros
Renda i condicions de vida14.433——2023
Índex socioeconòmic territorial (IST)
índex (Catalunya=100)
Renda i condicions de vida93,4102,91002024
Afiliats a la Seguretat Social per sexe i edat
persones
Mercat de treball——3.811.275—Total
Atur registrat
persones
Mercat de treball6.54419.364323.2772026
Atur registrat per sector econòmic
persones
Mercat de treball6.648,219.601,8325.084,82025
Atur registrat per sexe i edat
persones
Mercat de treball6.648,219.601,8325.084,32025
Evolució de l'atur registrat i taxa d'atur
persones / %
Mercat de treball6.54419.364323.2772026
Evolució de l'atur registrat per grups d'edat i taxa
persones / %
Mercat de treball271,8804,314.332,12025
Evolució de l'atur registrat per sexe i taxa
persones / %
Mercat de treball6.648,219.601,8325.084,32025
Expedients de regulació temporal d'ocupació (ERTO)Mercat de treball—————
Habitatges segons tipus d'ús (Cens de població i habitatges 2021)
vivendes
Habitatge48.141———2021
Habitatges turístiques, places i places per habitatgeTurisme—————
Preu mitjà del lloguer d'habitatges (fiances de l'Incasòl)
€/mes · contractes
Habitatge772,5——2025
Allotjaments turístics inscrits al Registre de Turisme de CatalunyaTurisme—————
Indicadors d'urbanització (DEGURBA)
persones / km² / %
Medi ambient i territori131.370477.3758.124.1262025
Pensions contributives a la seguretat social
persones
Protecció social——1.790.548—2025
Pensions i pensionistes de la seguretat social
persones / ràtio
Protecció social30.285105.9081.790.5482025
Pensions no contributives a la seguretat social
persones
Protecció social1.2953.87469.6542025
Persones amb reconeixement legal de la discapacitat
persones
Protecció social10.76535.129757.4902025
Impost sobre la renda de les persones físiques
euros
Renda i condicions de vida24.21128.59827.8132023
Cèdules d'habitabilitat atorgades
cèdules
Habitatge779——2026
Habitatges buits gravats amb l'impost (IHB)
habitatges
Habitatge229——2025
Habitatges iniciats i acabats
habitatges
Habitatge472——2025
Habitatges de protecció oficial iniciats i acabats
habitatges
Habitatge115——2025
Renda Garantida de Ciutadania
persones · €/mes
Protecció social747——2026M08
Consum d'electricitat per sectors
kWh
Medi ambient i territori329.401.985——2024
Consum de gas natural per sectors
kWh
Medi ambient i territori169.285.273——2024
Instal·lacions d'autoconsum elèctric
instal·lacions · kW
Medi ambient i territori95——2025
Matriculacions de vehicles electrificats i híbrids
vehicles
Medi ambient i territori1.134——2026
Residus municipals i recollida selectiva
kg/hab
Medi ambient i territori1,2——2024
Preu de l'aigua
€/m³
Medi ambient i territori3——2025
Alumnes matriculats i unitats dels centres
alumnes
Educació21.398——2025
Eleccions municipals: participació
%
Política i participació51,6——2023
Indicadors de l'Observatori del Territori
varis
Medi ambient i territori31,3——2024
Taxa d'atur registrat (sobre població de 16 a 64 anys)
%
Mercat de treball7,7——2026M08
Esforç de lloguer (lloguer anual sobre renda neta per llar)
% de la renda
Habitatge23,2——2023
Habitatges d'ús turístic (% sobre el parc d'habitatges)
%
Habitatge0,20,91,32026
Llocs de treball per ocupat resident
ràtio
Mercat de treball0,7——2026M06
Indicadors d'edat i sexePoblació i demografia1001001002025
Indicadors de nacionalitat i lloc de naixementPoblació i demografia82,78681,32025
Població estrangera per país de nacionalitatPoblació i demografia22.77666.6421.522.8192025
Moviment demogràfic (naixements, defuncions i migracions)Població i demografia4834.803111.8952024
Projeccions de població per escenariPoblació i demografia127.266461.8577.517.8382041
Coneixement del catalàPoblació i demografia100—100—2021
Afiliacions a la Seguretat Social per tipus de contracteMercat de treball53.475184.6553.410.1802026M09
Afiliats a la Seguretat Social segons residènciaMercat de treball58.745214.3203.811.2752026M09
Afiliacions al règim general per lloc de treballMercat de treball46.140116.6103.296.6902026M09
Treballadors autònoms (RETA)Mercat de treball9.11035.155586.6652026M09
Empreses per grandàriaMercat de treball46.140116.6103.296.6902026M09
Ingressos salarials bruts per sexe i edatMercat de treball27.894—31.7462024
Renda familiar disponible bruta per habitantRenda i condicions de vida2.405.0989.831.571165.424.0762023
Règim de tinença dels habitatgesHabitatge90,880,676,4—2021
Intensitat d'ús dels habitatges segons el consum elèctricHabitatge3,6—10,7—2021
Nivell de formació assolitEducació112.020406.6276.914.6972024
Índex de preus de l'habitatge en lloguerHabitatge123,1——2024
Saldos migratoris per municipiPoblació i demografia570——2024
Esperança de vida en néixerPoblació i demografia83,7——2023

Metodologia i fonts

Població i demografia

Fonts: Idescat · Cens · Idescat · Estimacions de població · Idescat · Font de base per confirmar · INE · Estadística de variacions residencials · INE · Indicadors demogràfics · Idescat · Projeccions · Idescat · ECEPH. Cada indicador indica la seva font, la unitat i el període; el valor mostrat és sempre l’oficial del nivell territorial.

Habitatge

Fonts: Generalitat de Catalunya · Incasòl · Incasòl + INE · calculat · INE + Idescat · calculat · INE · Generalitat de Catalunya · Agència de l'Habitatge · Generalitat de Catalunya · Agència Tributària · Generalitat de Catalunya · Departament de Territori · Idescat · Cens. Cada indicador indica la seva font, la unitat i el període; el valor mostrat és sempre l’oficial del nivell territorial.

Turisme

Fonts: INE. Cada indicador indica la seva font, la unitat i el període; el valor mostrat és sempre l’oficial del nivell territorial.

Economia i treball

Fonts: Idescat. Cada indicador indica la seva font, la unitat i el període; el valor mostrat és sempre l’oficial del nivell territorial.

Renda i condicions de vida

Fonts: Idescat · RFDB territorial · INE · Idescat. Cada indicador indica la seva font, la unitat i el període; el valor mostrat és sempre l’oficial del nivell territorial.

Protecció social

Fonts: Idescat · Generalitat de Catalunya · Departament de Drets Socials. Cada indicador indica la seva font, la unitat i el període; el valor mostrat és sempre l’oficial del nivell territorial.

Educació

Fonts: Idescat · Generalitat de Catalunya · Departament d'Educació · Idescat · Cens. Cada indicador indica la seva font, la unitat i el període; el valor mostrat és sempre l’oficial del nivell territorial.

Medi ambient i territori

Fonts: Idescat · Generalitat de Catalunya · Dades obertes · Generalitat de Catalunya · Agència de Residus de Catalunya · Generalitat de Catalunya · Agència Catalana de l'Aigua · Generalitat de Catalunya · Observatori del Territori. Cada indicador indica la seva font, la unitat i el període; el valor mostrat és sempre l’oficial del nivell territorial.

Finances públiques

Fonts: Idescat. Cada indicador indica la seva font, la unitat i el període; el valor mostrat és sempre l’oficial del nivell territorial.

Política i participació

Fonts: Generalitat de Catalunya · Departament d'Interior. Cada indicador indica la seva font, la unitat i el període; el valor mostrat és sempre l’oficial del nivell territorial.

Mercat de treball

Fonts: SEPE + Idescat · calculat · Idescat · calculat · Idescat · Afiliacions · Idescat · Font de base per confirmar · Dades obertes · Idescat · Salaris. Cada indicador indica la seva font, la unitat i el període; el valor mostrat és sempre l’oficial del nivell territorial.