les Valls d'Aguilar: dades i estadístiques

Consulta dades de turisme, habitatge, població i economia de les Valls d'Aguilar. Cada indicador identifica la seva font. Accedeix a totes les temàtiques dins d’aquesta fitxa.

Compara aquest municipi →

les Valls d'Aguilar

Codi259062
ComarcaAlt Urgell
Població (2025)253
Renda neta de la llar (2023)34.505 €
Taxa d’atur (16–64 anys) (des. 2023)0 %

Taxa d’atur: atur registrat (SEPE) sobre la població de 16 a 64 anys (càlcul propi, no és la taxa oficial). Renda: renda neta mitjana anual per llar (INE).

Comarca Alt Urgell
les Valls d'Aguilar
Obre el mapa gran ↗ · © col·laboradors d’OpenStreetMap

Habitatge

Lloguer, esforç econòmic i habitatges turístics, amb la posició entre els municipis de la comarca.

Habitatges turístics3,81% del parc
2026 · INE + Idescat · calculat−0,3 pp
Alt Urgell5 de 19

On és el municipi dins la comarca: habitatges turístics

% del parc · municipis de Alt Urgell · INE + Idescat · 2026

0246mediana comarcal · 1,82la Seu d'Urgell · 0,32 % del parcla Vansa i Fórnols · 0,44 % del parcJosa i Tuixén · 0,48 % del parcOliana · 0,57 % del parcAlàs i Cerc · 0,66 % del parcOrganyà · 0,86 % del parcEstamariu · 1,15 % del parcRibera d'Urgellet · 1,39 % del parcCabó · 1,80 % del parcles Valls de Valira · 1,82 % del parcMontferrer i Castellbò · 2,03 % del parcFígols i Alinyà · 2,74 % del parcPeramola · 2,90 % del parcArsèguel · 3,23 % del parcles Valls d'Aguilar · 3,81 % del parcCava · 4,00 % del parcBassella · 4,27 % del parcColl de Nargó · 4,65 % del parcel Pont de Bar · 4,92 % del parcles Valls d'Aguilar · 3,81 % del parcles Valls d'Aguilar · 3,81posició 5 de 19 (1 = més pes turístic)

Habitatges turístics sobre el parc total del Cens 2021.

Mercat de treball

Atur registrat sobre la població en edat de treballar, pol d'ocupació i qualitat de l'ocupació.

Taxa d'atur registrat0,0% (16–64 anys)
desembre 2023 · SEPE + Idescat · calculat+0,0 pp
Atur registrat dividit per la població de 16 a 64 anys.
Llocs de treball per ocupat resident0,08ràtio
juny 2026 · Idescat · calculat−4,3 %
Alt Urgell19 de 19
Municipi més residencial: hi ha menys llocs de treball que ocupats residents.

Evolució de la taxa d'atur registrat

% de la població de 16 a 64 anys · les Valls d'Aguilar · SEPE + Idescat

Evolució de la taxa d'atur registrat (el gràfic requereix JavaScript; les dades són a la taula d’indicadors).

Renda i condicions de vida

Renda de les llars, desigualtat i risc de pobresa relativa (INE · Atles de distribució de la renda).

Renda neta mitjana per llar34.505€/any
2023 · INE · ADRH+12,2 %
Alt Urgell11 de 19
Índex de Gini28,3punts (0–100)
2023 · INE · ADRH−6,9 %
Alt Urgell13 de 16

Evolució de la renda neta mitjana per llar

€/any · les Valls d'Aguilar · INE · ADRH

Evolució de la renda neta mitjana per llar (el gràfic requereix JavaScript; les dades són a la taula d’indicadors).

Comparació només amb dades de la mateixa font (ADRH); no es barreja amb l'ECV.

On és el municipi dins la comarca: renda per llar

€/any · municipis de Alt Urgell · INE · ADRH · 2023

30.00035.00040.00045.000mediana comarcal · 35.554Josa i Tuixén · 30.284 €/anyel Pont de Bar · 31.689 €/anyles Valls de Valira · 32.045 €/anyla Seu d'Urgell · 32.279 €/anyOrganyà · 33.459 €/anyAlàs i Cerc · 33.501 €/anyla Vansa i Fórnols · 33.888 €/anyColl de Nargó · 34.224 €/anyles Valls d'Aguilar · 34.505 €/anyRibera d'Urgellet · 35.554 €/anyFígols i Alinyà · 35.679 €/anyMontferrer i Castellbò · 37.231 €/anyEstamariu · 37.270 €/anyOliana · 37.605 €/anyPeramola · 38.383 €/anyBassella · 39.611 €/anyArsèguel · 40.404 €/anyCabó · 40.404 €/anyCava · 40.404 €/anyles Valls d'Aguilar · 34.505 €/anyles Valls d'Aguilar · 34.505posició 11 de 19 (1 = renda més alta)

On és el municipi dins la comarca: Gini

punts · municipis de Alt Urgell · INE · ADRH · 2023

2025303540mediana comarcal · 30,6Bassella · 22,9 puntsOliana · 26,3 puntsFígols i Alinyà · 27,3 puntsles Valls d'Aguilar · 28,3 puntsAlàs i Cerc · 28,8 puntsJosa i Tuixén · 29,0 puntsPeramola · 29,5 puntsColl de Nargó · 30,5 puntsles Valls de Valira · 30,6 puntsEstamariu · 30,9 puntsRibera d'Urgellet · 30,9 puntsOrganyà · 33,2 puntsMontferrer i Castellbò · 33,3 puntsel Pont de Bar · 35,1 puntsla Seu d'Urgell · 35,4 puntsla Vansa i Fórnols · 35,5 puntsles Valls d'Aguilar · 28,3 puntsles Valls d'Aguilar · 28,3posició 13 de 16 (1 = més desigualtat)

Població i demografia

Envelliment, població estrangera i components del creixement.

Població de 65 anys o més36,3% de la població
2025 · Idescat · Cens+3,9 pp
Alt Urgell3 de 19
Població estrangera13,1% de la població
2025 · Idescat · Cens−1,4 pp
Alt Urgell8 de 19
Presentació neutra: només el pes sobre el total.

On és el municipi dins la comarca: població de 65 anys o més

% de la població · municipis de Alt Urgell · Idescat · 2025

1020304050mediana comarcal · 28,6Ribera d'Urgellet · 18,5 % de la poblacióla Seu d'Urgell · 20,1 % de la poblacióMontferrer i Castellbò · 20,8 % de la poblacióles Valls de Valira · 20,9 % de la poblacióArsèguel · 23,5 % de la poblacióBassella · 26,1 % de la poblacióOrganyà · 26,7 % de la poblacióel Pont de Bar · 27,5 % de la poblacióEstamariu · 27,6 % de la poblacióPeramola · 28,6 % de la poblacióOliana · 28,6 % de la poblacióColl de Nargó · 29,7 % de la poblacióCabó · 29,9 % de la poblacióFígols i Alinyà · 30,2 % de la poblacióAlàs i Cerc · 31,9 % de la poblacióla Vansa i Fórnols · 33,9 % de la poblacióles Valls d'Aguilar · 36,3 % de la poblacióJosa i Tuixén · 38,2 % de la poblacióCava · 44,7 % de la poblacióles Valls d'Aguilar · 36,3 % de la poblacióles Valls d'Aguilar · 36,3posició 3 de 19 (1 = més envellit)

Components del creixement de la població

Persones per 1.000 habitants · les Valls d'Aguilar · Idescat

Creixement naturalCreixement natural · -7,4 per 1.000 hab.-7,4Saldo migratori internSaldo migratori intern · -37,2 per 1.000 hab.-37,2Creixement totalCreixement total · -37,2 per 1.000 hab.-37,2

Positiu a la dreta (taronja); negatiu a l'esquerra.

Evolució de la població

les Valls d'Aguilar · habitants · Idescat

Evolució de la població (el gràfic requereix JavaScript; les dades són a la taula d’indicadors).

Evolució de l’atur

Persones en atur registrat · les Valls d'Aguilar · anual (Idescat) i mensual (SEPE)

Atur registrat (el gràfic requereix JavaScript; les dades són a la taula d’indicadors).

Distribució de l’ocupació

Afiliacions a la Seguretat Social per sector d’activitat (% sobre el total) · les Valls d'Aguilar vs Catalunya

Distribució de l’ocupació per sector (el gràfic requereix JavaScript; les dades són a la taula d’indicadors).

Quota = afiliacions del sector / total d’afiliacions, amb recomptes oficials del mateix període (2026M09).

Renda mitjana de les llars

Renda neta anual (€) · les Valls d'Aguilar vs Catalunya

Renda neta mitjana anual (el gràfic requereix JavaScript; les dades són a la taula d’indicadors).

Municipi: Atles de distribució de la renda de les llars (INE, dades administratives, 2023). Catalunya: Enquesta de condicions de vida (INE, enquesta, 2025). Són fonts i anys diferents: no estrictament comparables.

Evolució del PIB

PIB a preus corrents (milions d’€) · les Valls d'Aguilar · Idescat

—

Aquest territori no té dada oficial publicada per a aquest gràfic.

Índex socioeconòmic territorial

Posició de les Valls d'Aguilar a Catalunya i a la comarca Alt Urgell

100,3índex · Catalunya = 100 · 2024

+0,3 punts respecte a la mitjana de Catalunya

Posició a Catalunya
561 de 947 municipis
Posició a la comarca · Alt Urgell
10 de 19 municipis

Índex socioeconòmic territorial de l’Idescat. La posició 1 correspon a l’índex més alt.

Tots els indicadors

les Valls d'Aguilar comparat amb la comarca i Catalunya · «No disponible» vol dir que la font no publica el valor oficial

IndicadorCategoriales Valls d'AguilarComarca · Alt UrgellCatalunyaTendènciaAny
Creixement natural
persones
Població i demografia-37,316,410,62024
Fecunditat
persones
Població i demografia3,766,72025
Nascuts vius
persones
Població i demografia112954.2492025
Mobilitat per estudis no universitaris (residents i llocs d'estudi)
alumnes
Educació02.7301.223.585Residents que estudien al municipi
Mobilitat per estudis universitaris (residents i llocs d'estudi)
alumnes
Educació00173.870Residents que estudien al municipi
Població de 15 anys o més segons nivell de formació assolit
persones
Educació—18.5706.914.697—2024
Distribució de les dones per grups d'edat
% sobre el total de dones
Població i demografia0,8——2022
Distribució dels homes per grups d'edat
% sobre el total d'homes
Població i demografia1,3——2022
Edat mitjana de la població
anys
Població i demografia50,8——2022
Població major de 16 anys
persones
Població i demografia247,8——2022
Índex d'envelliment
índex (%)
Població i demografia337,5——2022
Índex de dependència global
índex (%)
Població i demografia62,1——2022
Índex de dependència juvenil
índex (%)
Població i demografia14,2——2022
Índex de dependència senil
índex (%)
Població i demografia47,9——2022
Índex de sobreenvelliment
índex (%)
Població i demografia14,8——2022
Evolució de les emigracions totals
persones
Població i demografia——7,4—2024
Evolució de les immigracions totals
persones
Població i demografia——60.022—2024
Evolució del saldo migratoriPoblació i demografia—————
Migracions externes. Emigracions
persones
Població i demografia——662.294—Total
Migracions externes. Emigracions per continent de destinació
persones
Població i demografia——45.983—Àsia i Oceania
Migracions externes. Immigracions
persones
Població i demografia——1.288.562—Total
Migracions externes. Immigracions per continent de procedència
persones
Població i demografia——95.468—Àsia i Oceania
Migracions internes
persones
Població i demografia——7,4—2024
Naixements, defuncions i matrimonis. Recomptes
persones
Població i demografia011453.8022024
Distribució de la població per sexe
persones
Població i demografia25321.4828.146.2652025
Distribució de la població per sexe i edat quinquennal
persones
Població i demografia27420.4827.792.6112022
Evolució de la població
persones
Població i demografia25321.4828.146.2652025
Evolució de la població estrangera
persones
Població i demografia342.7141.271.8102022
Impost de béns immobles de naturalesa urbana (IBI)
euros
Finances públiques1.994——2025
Producte interior brut
milions d'euros
Economia i treball—552,2316.728,3—2023
Valor afegit brut
milions d'euros
Economia i treball—506,8272.114,4—2023
Renda neta mitjana i mediana de les llars
euros
Renda i condicions de vida14.052——2023
Índex socioeconòmic territorial (IST)
índex (Catalunya=100)
Renda i condicions de vida100,389,81002024
Afiliats a la Seguretat Social per sexe i edat
persones
Mercat de treball——3.811.275—Total
Atur registrat
persones
Mercat de treball2639323.2772025
Atur registrat per sector econòmic
persones
Mercat de treball1,5694,1325.084,82025
Atur registrat per sexe i edat
persones
Mercat de treball1,5694,4325.084,32025
Evolució de l'atur registrat i taxa d'atur
persones / %
Mercat de treball2639323.2772025
Evolució de l'atur registrat per grups d'edat i taxa
persones / %
Mercat de treball037,514.332,12025
Evolució de l'atur registrat per sexe i taxa
persones / %
Mercat de treball1,5694,4325.084,32025
Expedients de regulació temporal d'ocupació (ERTO)Mercat de treball—————
Habitatges segons tipus d'ús (Cens de població i habitatges 2021)
vivendes
Habitatge126———2021
Habitatges turístiques, places i places per habitatgeTurisme—————
Preu mitjà del lloguer d'habitatges (fiances de l'Incasòl)Habitatge—————
Allotjaments turístics inscrits al Registre de Turisme de CatalunyaTurisme—————
Indicadors d'urbanització (DEGURBA)
persones / km² / %
Medi ambient i territori25921.4778.124.1262025
Pensions contributives a la seguretat social
persones
Protecció social——1.790.548—2025
Pensions i pensionistes de la seguretat social
persones / ràtio
Protecció social485.1521.790.5482025
Pensions no contributives a la seguretat social
persones
Protecció social—17069.654—2025
Persones amb reconeixement legal de la discapacitat
persones
Protecció social51.572757.4902025
Impost sobre la renda de les persones físiques
euros
Renda i condicions de vida18.75022.33327.8132023
Cèdules d'habitabilitat atorgades
cèdules
Habitatge6——2026
Habitatges buits gravats amb l'impost (IHB)
habitatges
Habitatge13——2025
Habitatges iniciats i acabats
habitatges
Habitatge0——2025
Habitatges de protecció oficial iniciats i acabats
habitatges
Habitatge0——2025
Renda Garantida de CiutadaniaProtecció social—————
Consum d'electricitat per sectors
kWh
Medi ambient i territori869.785——2024
Consum de gas natural per sectorsMedi ambient i territori—————
Instal·lacions d'autoconsum elèctric
instal·lacions · kW
Medi ambient i territori2——2024
Matriculacions de vehicles electrificats i híbrids
vehicles
Medi ambient i territori2——2026
Residus municipals i recollida selectiva
kg/hab
Medi ambient i territori0,6——2024
Preu de l'aigua
€/m³
Medi ambient i territori0,9——2025
Alumnes matriculats i unitats dels centresEducació—————
Eleccions municipals: participació
%
Política i participació83,3——2023
Indicadors de l'Observatori del TerritoriMedi ambient i territori—————
Taxa d'atur registrat (sobre població de 16 a 64 anys)
%
Mercat de treball0——2023M12
Esforç de lloguer (lloguer anual sobre renda neta per llar)Habitatge—————
Habitatges d'ús turístic (% sobre el parc d'habitatges)
%
Habitatge3,81,11,32026
Llocs de treball per ocupat resident
ràtio
Mercat de treball0,1——2026M06
Indicadors d'edat i sexePoblació i demografia1001001002025
Indicadors de nacionalitat i lloc de naixementPoblació i demografia86,983,181,32025
Població estrangera per país de nacionalitatPoblació i demografia—3.6301.522.819—2025
Moviment demogràfic (naixements, defuncions i migracions)Població i demografia-10349111.8952024
Projeccions de població per escenariPoblació i demografia21317.6497.517.8382041
Coneixement del catalàPoblació i demografia——100—2021
Afiliacions a la Seguretat Social per tipus de contracteMercat de treball—6.8853.410.180—2026M09
Afiliats a la Seguretat Social segons residènciaMercat de treball1158.1403.811.2752026M09
Afiliacions al règim general per lloc de treballMercat de treball105.0353.296.6902026M09
Treballadors autònoms (RETA)Mercat de treball251.735586.6652026M09
Empreses per grandàriaMercat de treball105.0353.296.6902026M09
Ingressos salarials bruts per sexe i edatMercat de treball——31.746—2024
Renda familiar disponible bruta per habitantRenda i condicions de vida—340.690165.424.076—2023
Règim de tinença dels habitatgesHabitatge43,657,776,4—2021
Intensitat d'ús dels habitatges segons el consum elèctricHabitatge——10,7—2021
Nivell de formació assolitEducació25218.5726.914.6972024
Índex de preus de l'habitatge en lloguerHabitatge—————
Saldos migratoris per municipiPoblació i demografia-10——2024
Esperança de vida en néixerPoblació i demografia—————

Metodologia i fonts

Població i demografia

Fonts: Idescat · Cens · Idescat · Estimacions de població · Idescat · Font de base per confirmar · INE · Estadística de variacions residencials · INE · Indicadors demogràfics · Idescat · Projeccions · Idescat · ECEPH. Cada indicador indica la seva font, la unitat i el període; el valor mostrat és sempre l’oficial del nivell territorial.

Habitatge

Fonts: Generalitat de Catalunya · Incasòl · Incasòl + INE · calculat · INE + Idescat · calculat · INE · Generalitat de Catalunya · Agència de l'Habitatge · Generalitat de Catalunya · Agència Tributària · Generalitat de Catalunya · Departament de Territori · Idescat · Cens. Cada indicador indica la seva font, la unitat i el període; el valor mostrat és sempre l’oficial del nivell territorial.

Turisme

Fonts: INE. Cada indicador indica la seva font, la unitat i el període; el valor mostrat és sempre l’oficial del nivell territorial.

Economia i treball

Fonts: Idescat. Cada indicador indica la seva font, la unitat i el període; el valor mostrat és sempre l’oficial del nivell territorial.

Renda i condicions de vida

Fonts: Idescat · RFDB territorial · INE · Idescat. Cada indicador indica la seva font, la unitat i el període; el valor mostrat és sempre l’oficial del nivell territorial.

Protecció social

Fonts: Idescat · Generalitat de Catalunya · Departament de Drets Socials. Cada indicador indica la seva font, la unitat i el període; el valor mostrat és sempre l’oficial del nivell territorial.

Educació

Fonts: Idescat · Generalitat de Catalunya · Departament d'Educació · Idescat · Cens. Cada indicador indica la seva font, la unitat i el període; el valor mostrat és sempre l’oficial del nivell territorial.

Medi ambient i territori

Fonts: Idescat · Generalitat de Catalunya · Dades obertes · Generalitat de Catalunya · Agència de Residus de Catalunya · Generalitat de Catalunya · Agència Catalana de l'Aigua · Generalitat de Catalunya · Observatori del Territori. Cada indicador indica la seva font, la unitat i el període; el valor mostrat és sempre l’oficial del nivell territorial.

Finances públiques

Fonts: Idescat. Cada indicador indica la seva font, la unitat i el període; el valor mostrat és sempre l’oficial del nivell territorial.

Política i participació

Fonts: Generalitat de Catalunya · Departament d'Interior. Cada indicador indica la seva font, la unitat i el període; el valor mostrat és sempre l’oficial del nivell territorial.

Mercat de treball

Fonts: SEPE + Idescat · calculat · Idescat · calculat · Idescat · Afiliacions · Idescat · Font de base per confirmar · Dades obertes · Idescat · Salaris. Cada indicador indica la seva font, la unitat i el període; el valor mostrat és sempre l’oficial del nivell territorial.