la Torre de Cabdella: dades i estadístiques

Consulta dades de turisme, habitatge, població i economia de la Torre de Cabdella. Cada indicador identifica la seva font. Accedeix a totes les temàtiques dins d’aquesta fitxa.

Compara aquest municipi →

la Torre de Cabdella

Codi252271
ComarcaPallars Jussà
Població (2025)758
Renda neta de la llar (2023)41.091 €
Taxa d’atur (16–64 anys) (ag. 2026)1,6 %

Taxa d’atur: atur registrat (SEPE) sobre la població de 16 a 64 anys (càlcul propi, no és la taxa oficial). Renda: renda neta mitjana anual per llar (INE).

Comarca Pallars Jussà
la Torre de Cabdella
Obre el mapa gran ↗ · © col·laboradors d’OpenStreetMap

Habitatge

Lloguer, esforç econòmic i habitatges turístics, amb la posició entre els municipis de la comarca.

Preu mitjà del lloguer449€/mes
2025 · Incasòl+39,1 %
Pallars Jussà3 de 6
Esforç de lloguer11,4% de la renda
2018 · Incasòl + INE · calculat+8,0 pp
Lloguer anual sobre renda neta mitjana per llar; a partir del 30 % es parla d'esforç elevat.
Habitatges turístics2,26% del parc
2026 · INE + Idescat · calculat−0,8 pp
Pallars Jussà8 de 14

Evolució del preu mitjà del lloguer

€/mes per contracte · la Torre de Cabdella · Incasòl

Evolució del preu mitjà del lloguer (el gràfic requereix JavaScript; les dades són a la taula d’indicadors).

El preu només es publica per municipi; no es mostra cap valor de comarca ni de Catalunya.

On és el municipi dins la comarca: lloguer

€/mes · municipis de Pallars Jussà · Incasòl · 2025

350400450500550mediana comarcal · 432la Pobla de Segur · 379 €/mesTremp · 412 €/mesTalarn · 414 €/mesla Torre de Cabdella · 449 €/mesSenterada · 467 €/mesIsona i Conca Dellà · 504 €/mesla Torre de Cabdella · 449 €/mesla Torre de Cabdella · 449posició 3 de 6 (1 = més car)

On és el municipi dins la comarca: habitatges turístics

% del parc · municipis de Pallars Jussà · INE + Idescat · 2026

02468mediana comarcal · 2,27la Pobla de Segur · 0,65 % del parcTremp · 1,21 % del parcIsona i Conca Dellà · 1,28 % del parcSenterada · 1,43 % del parcSalàs de Pallars · 1,52 % del parcTalarn · 1,72 % del parcla Torre de Cabdella · 2,26 % del parcGavet de la Conca · 2,28 % del parcLlimiana · 2,52 % del parcSant Esteve de la Sarga · 2,68 % del parcConca de Dalt · 3,21 % del parcAbella de la Conca · 5,13 % del parcSarroca de Bellera · 5,17 % del parcCastell de Mur · 7,56 % del parcla Torre de Cabdella · 2,26 % del parcla Torre de Cabdella · 2,26posició 8 de 14 (1 = més pes turístic)

Habitatges turístics sobre el parc total del Cens 2021.

Mercat de treball

Atur registrat sobre la població en edat de treballar, pol d'ocupació i qualitat de l'ocupació.

Taxa d'atur registrat1,6% (16–64 anys)
agost 2026 · SEPE + Idescat · calculat−0,2 pp
Pallars Jussà12 de 12
Atur registrat dividit per la població de 16 a 64 anys.
Llocs de treball per ocupat resident0,25ràtio
juny 2026 · Idescat · calculat+27,2 %
Pallars Jussà10 de 14
Municipi més residencial: hi ha menys llocs de treball que ocupats residents.

Evolució de la taxa d'atur registrat

% de la població de 16 a 64 anys · la Torre de Cabdella · SEPE + Idescat

Evolució de la taxa d'atur registrat (el gràfic requereix JavaScript; les dades són a la taula d’indicadors).

On és el municipi dins la comarca: atur registrat

% (16–64 anys) · municipis de Pallars Jussà · SEPE + Idescat · agost 2026

03581013mediana comarcal · 5,1la Torre de Cabdella · 1,6 % (16–64 anys)Talarn · 2,0 % (16–64 anys)Conca de Dalt · 2,4 % (16–64 anys)Salàs de Pallars · 4,4 % (16–64 anys)la Pobla de Segur · 4,7 % (16–64 anys)Castell de Mur · 5,0 % (16–64 anys)Isona i Conca Dellà · 5,2 % (16–64 anys)Tremp · 6,1 % (16–64 anys)Sarroca de Bellera · 8,2 % (16–64 anys)Sant Esteve de la Sarga · 8,5 % (16–64 anys)Senterada · 8,6 % (16–64 anys)Abella de la Conca · 11,5 % (16–64 anys)la Torre de Cabdella · 1,6 % (16–64 anys)la Torre de Cabdella · 1,6posició 12 de 12 (1 = atur més alt)

Renda i condicions de vida

Renda de les llars, desigualtat i risc de pobresa relativa (INE · Atles de distribució de la renda).

Renda neta mitjana per llar41.091€/any
2023 · INE · ADRH+6,1 %
Pallars Jussà3 de 14
Índex de Gini33,1punts (0–100)
2023 · INE · ADRH+1,5 %
Pallars Jussà2 de 14
Població sota el 60 % de la mediana13,0% de la població
2023 · INE · ADRH+0,3 pp
Pallars Jussà4 de 4

Evolució de la renda neta mitjana per llar

€/any · la Torre de Cabdella · INE · ADRH

Evolució de la renda neta mitjana per llar (el gràfic requereix JavaScript; les dades són a la taula d’indicadors).

Comparació només amb dades de la mateixa font (ADRH); no es barreja amb l'ECV.

On és el municipi dins la comarca: renda per llar

€/any · municipis de Pallars Jussà · INE · ADRH · 2023

30.00035.00040.00045.000mediana comarcal · 37.428Llimiana · 32.038 €/anyCastell de Mur · 34.635 €/anyAbella de la Conca · 34.664 €/anyIsona i Conca Dellà · 34.770 €/anyla Pobla de Segur · 34.978 €/anyTremp · 35.026 €/anySant Esteve de la Sarga · 36.346 €/anySalàs de Pallars · 38.510 €/anyGavet de la Conca · 39.064 €/anySarroca de Bellera · 39.951 €/anyTalarn · 40.073 €/anyla Torre de Cabdella · 41.091 €/anySenterada · 41.740 €/anyConca de Dalt · 42.447 €/anyla Torre de Cabdella · 41.091 €/anyla Torre de Cabdella · 41.091posició 3 de 14 (1 = renda més alta)

On és el municipi dins la comarca: Gini

punts · municipis de Pallars Jussà · INE · ADRH · 2023

2025303540mediana comarcal · 30,3Gavet de la Conca · 23,1 puntsSant Esteve de la Sarga · 26,5 puntsAbella de la Conca · 27,6 puntsTalarn · 27,7 puntsConca de Dalt · 28,9 puntsIsona i Conca Dellà · 29,1 puntsSalàs de Pallars · 29,5 puntsTremp · 31,0 puntsCastell de Mur · 31,5 puntsLlimiana · 31,7 puntsla Pobla de Segur · 32,3 puntsSarroca de Bellera · 32,4 puntsla Torre de Cabdella · 33,1 puntsSenterada · 39,4 puntsla Torre de Cabdella · 33,1 puntsla Torre de Cabdella · 33,1posició 2 de 14 (1 = més desigualtat)

On és el municipi dins la comarca: sota el 60 % de la mediana

% de la població · municipis de Pallars Jussà · INE · ADRH · 2023

1315182023mediana comarcal · 20,2la Torre de Cabdella · 13,0 % de la poblacióIsona i Conca Dellà · 18,8 % de la poblacióla Pobla de Segur · 21,6 % de la poblacióTremp · 21,7 % de la poblacióla Torre de Cabdella · 13,0 % de la poblacióla Torre de Cabdella · 13,0posició 4 de 4 (1 = més població sota el llindar)

Població i demografia

Envelliment, població estrangera i components del creixement.

Població de 65 anys o més31,6% de la població
2025 · Idescat · Cens+0,2 pp
Pallars Jussà6 de 14
Població estrangera5,4% de la població
2025 · Idescat · Cens−1,3 pp
Pallars Jussà12 de 14
Presentació neutra: només el pes sobre el total.

On és el municipi dins la comarca: població de 65 anys o més

% de la població · municipis de Pallars Jussà · Idescat · 2025

10203040mediana comarcal · 30,8Talarn · 17,7 % de la poblacióSenterada · 20,5 % de la poblacióTremp · 23,8 % de la poblacióSalàs de Pallars · 24,5 % de la poblacióla Pobla de Segur · 25,5 % de la poblacióAbella de la Conca · 25,9 % de la poblacióConca de Dalt · 30,1 % de la poblacióCastell de Mur · 31,5 % de la poblacióla Torre de Cabdella · 31,6 % de la poblacióIsona i Conca Dellà · 33,1 % de la poblacióSant Esteve de la Sarga · 35,6 % de la poblacióLlimiana · 36,2 % de la poblacióSarroca de Bellera · 37,8 % de la poblacióGavet de la Conca · 38,9 % de la poblacióla Torre de Cabdella · 31,6 % de la poblacióla Torre de Cabdella · 31,6posició 6 de 14 (1 = més envellit)

Components del creixement de la població

Persones per 1.000 habitants · la Torre de Cabdella · Idescat

Creixement naturalCreixement natural · -3,8 per 1.000 hab.-3,8Saldo migratori internSaldo migratori intern · -17,8 per 1.000 hab.-17,8Creixement totalCreixement total · -34,3 per 1.000 hab.-34,3

Positiu a la dreta (taronja); negatiu a l'esquerra.

Evolució de la població

la Torre de Cabdella · habitants · Idescat

Evolució de la població (el gràfic requereix JavaScript; les dades són a la taula d’indicadors).

Evolució de l’atur

Persones en atur registrat · la Torre de Cabdella · anual (Idescat) i mensual (SEPE)

Atur registrat (el gràfic requereix JavaScript; les dades són a la taula d’indicadors).

Distribució de l’ocupació

Afiliacions a la Seguretat Social per sector d’activitat (% sobre el total) · la Torre de Cabdella vs Catalunya

Distribució de l’ocupació per sector (el gràfic requereix JavaScript; les dades són a la taula d’indicadors).

Quota = afiliacions del sector / total d’afiliacions, amb recomptes oficials del mateix període (2026M09).

Renda mitjana de les llars

Renda neta anual (€) · la Torre de Cabdella vs Catalunya

Renda neta mitjana anual (el gràfic requereix JavaScript; les dades són a la taula d’indicadors).

Municipi: Atles de distribució de la renda de les llars (INE, dades administratives, 2023). Catalunya: Enquesta de condicions de vida (INE, enquesta, 2025). Són fonts i anys diferents: no estrictament comparables.

Evolució del PIB

PIB a preus corrents (milions d’€) · la Torre de Cabdella · Idescat

—

Aquest territori no té dada oficial publicada per a aquest gràfic.

Índex socioeconòmic territorial

Posició de la Torre de Cabdella a Catalunya i a la comarca Pallars Jussà

117,3índex · Catalunya = 100 · 2024

+17,3 punts respecte a la mitjana de Catalunya

Posició a Catalunya
86 de 947 municipis
Posició a la comarca · Pallars Jussà
1 de 14 municipis

Índex socioeconòmic territorial de l’Idescat. La posició 1 correspon a l’índex més alt.

Tots els indicadors

la Torre de Cabdella comparat amb la comarca i Catalunya · «No disponible» vol dir que la font no publica el valor oficial

IndicadorCategoriala Torre de CabdellaComarca · Pallars JussàCatalunyaTendènciaAny
Creixement natural
persones
Població i demografia-34,615,810,62024
Fecunditat
persones
Població i demografia1,36,26,72025
Nascuts vius
persones
Població i demografia18454.2492025
Mobilitat per estudis no universitaris (residents i llocs d'estudi)
alumnes
Educació351.6901.223.585Residents que estudien al municipi
Mobilitat per estudis universitaris (residents i llocs d'estudi)
alumnes
Educació00173.870Residents que estudien al municipi
Població de 15 anys o més segons nivell de formació assolit
persones
Educació—11.8776.914.697—2024
Distribució de les dones per grups d'edat
% sobre el total de dones
Població i demografia2,1——2022
Distribució dels homes per grups d'edat
% sobre el total d'homes
Població i demografia2,6——2022
Edat mitjana de la població
anys
Població i demografia51,9——2022
Població major de 16 anys
persones
Població i demografia697,8——2022
Índex d'envelliment
índex (%)
Població i demografia388,9——2022
Índex de dependència global
índex (%)
Població i demografia67,5——2022
Índex de dependència juvenil
índex (%)
Població i demografia13,8——2022
Índex de dependència senil
índex (%)
Població i demografia53,7——2022
Índex de sobreenvelliment
índex (%)
Població i demografia21,2——2022
Evolució de les emigracions totals
persones
Població i demografia——7,4—2024
Evolució de les immigracions totals
persones
Població i demografia——60.022—2024
Evolució del saldo migratoriPoblació i demografia—————
Migracions externes. Emigracions
persones
Població i demografia——662.294—Total
Migracions externes. Emigracions per continent de destinació
persones
Població i demografia——45.983—Àsia i Oceania
Migracions externes. Immigracions
persones
Població i demografia——1.288.562—Total
Migracions externes. Immigracions per continent de procedència
persones
Població i demografia——95.468—Àsia i Oceania
Migracions internes
persones
Població i demografia——7,4—2024
Naixements, defuncions i matrimonis. Recomptes
persones
Població i demografia37653.8022024
Distribució de la població per sexe
persones
Població i demografia75813.5098.146.2652025
Distribució de la població per sexe i edat quinquennal
persones
Població i demografia76413.1997.792.6112022
Evolució de la població
persones
Població i demografia75813.5098.146.2652025
Evolució de la població estrangera
persones
Població i demografia271.8431.271.8102022
Impost de béns immobles de naturalesa urbana (IBI)
euros
Finances públiques2.003——2025
Producte interior brut
milions d'euros
Economia i treball—350,6316.728,3—2023
Valor afegit brut
milions d'euros
Economia i treball—321,8272.114,4—2023
Renda neta mitjana i mediana de les llars
euros
Renda i condicions de vida21.529——2023
Índex socioeconòmic territorial (IST)
índex (Catalunya=100)
Renda i condicions de vida117,392,51002024
Afiliats a la Seguretat Social per sexe i edat
persones
Mercat de treball——3.811.275—Total
Atur registrat
persones
Mercat de treball8427323.2772026
Atur registrat per sector econòmic
persones
Mercat de treball5423,1325.084,82025
Atur registrat per sexe i edat
persones
Mercat de treball5423,3325.084,32025
Evolució de l'atur registrat i taxa d'atur
persones / %
Mercat de treball8427323.2772026
Evolució de l'atur registrat per grups d'edat i taxa
persones / %
Mercat de treball011,614.332,12025
Evolució de l'atur registrat per sexe i taxa
persones / %
Mercat de treball5423,3325.084,32025
Expedients de regulació temporal d'ocupació (ERTO)Mercat de treball—————
Habitatges segons tipus d'ús (Cens de població i habitatges 2021)
vivendes
Habitatge402———2021
Habitatges turístiques, places i places per habitatgeTurisme—————
Preu mitjà del lloguer d'habitatges (fiances de l'Incasòl)
€/mes · contractes
Habitatge448,6——2025
Allotjaments turístics inscrits al Registre de Turisme de CatalunyaTurisme—————
Indicadors d'urbanització (DEGURBA)
persones / km² / %
Medi ambient i territori76013.5938.124.1262025
Pensions contributives a la seguretat social
persones
Protecció social——1.790.548—2025
Pensions i pensionistes de la seguretat social
persones / ràtio
Protecció social1173.8101.790.5482025
Pensions no contributives a la seguretat social
persones
Protecció social411069.6542025
Persones amb reconeixement legal de la discapacitat
persones
Protecció social221.245757.4902025
Impost sobre la renda de les persones físiques
euros
Renda i condicions de vida22.93422.16427.8132023
Cèdules d'habitabilitat atorgades
cèdules
Habitatge13——2026
Habitatges buits gravats amb l'impost (IHB)
habitatges
Habitatge1——2025
Habitatges iniciats i acabats
habitatges
Habitatge0——2025
Habitatges de protecció oficial iniciats i acabats
habitatges
Habitatge0——2025
Renda Garantida de CiutadaniaProtecció social—————
Consum d'electricitat per sectors
kWh
Medi ambient i territori5.573.137——2024
Consum de gas natural per sectorsMedi ambient i territori—————
Instal·lacions d'autoconsum elèctric
instal·lacions · kW
Medi ambient i territori1——2025
Matriculacions de vehicles electrificats i híbrids
vehicles
Medi ambient i territori4——2026
Residus municipals i recollida selectiva
kg/hab
Medi ambient i territori1,7——2024
Preu de l'aigua
€/m³
Medi ambient i territori0,7——2025
Alumnes matriculats i unitats dels centres
alumnes
Educació41——2025
Eleccions municipals: participació
%
Política i participació70,5——2023
Indicadors de l'Observatori del TerritoriMedi ambient i territori—————
Taxa d'atur registrat (sobre població de 16 a 64 anys)
%
Mercat de treball1,6——2026M08
Esforç de lloguer (lloguer anual sobre renda neta per llar)
% de la renda
Habitatge11,4——2018
Habitatges d'ús turístic (% sobre el parc d'habitatges)
%
Habitatge2,31,61,32026
Llocs de treball per ocupat resident
ràtio
Mercat de treball0,2——2026M06
Indicadors d'edat i sexePoblació i demografia1001001002025
Indicadors de nacionalitat i lloc de naixementPoblació i demografia94,683,581,32025
Població estrangera per país de nacionalitatPoblació i demografia—2.2381.522.819—2025
Moviment demogràfic (naixements, defuncions i migracions)Població i demografia-27210111.8952024
Projeccions de població per escenariPoblació i demografia69412.3037.517.8382041
Coneixement del catalàPoblació i demografia——100—2021
Afiliacions a la Seguretat Social per tipus de contracteMercat de treball—4.7003.410.180—2026M09
Afiliats a la Seguretat Social segons residènciaMercat de treball3205.5603.811.2752026M09
Afiliacions al règim general per lloc de treballMercat de treball654.0053.296.6902026M09
Treballadors autònoms (RETA)Mercat de treball851.240586.6652026M09
Empreses per grandàriaMercat de treball654.0053.296.6902026M09
Ingressos salarials bruts per sexe i edatMercat de treball——31.746—2024
Renda familiar disponible bruta per habitantRenda i condicions de vida—232.436165.424.076—2023
Règim de tinença dels habitatgesHabitatge53,447,276,4—2021
Intensitat d'ús dels habitatges segons el consum elèctricHabitatge——10,7—2021
Nivell de formació assolitEducació70911.8776.914.6972024
Índex de preus de l'habitatge en lloguerHabitatge—————
Saldos migratoris per municipiPoblació i demografia-20——2024
Esperança de vida en néixerPoblació i demografia—————

Metodologia i fonts

Població i demografia

Fonts: Idescat · Cens · Idescat · Estimacions de població · Idescat · Font de base per confirmar · INE · Estadística de variacions residencials · INE · Indicadors demogràfics · Idescat · Projeccions · Idescat · ECEPH. Cada indicador indica la seva font, la unitat i el període; el valor mostrat és sempre l’oficial del nivell territorial.

Habitatge

Fonts: Generalitat de Catalunya · Incasòl · Incasòl + INE · calculat · INE + Idescat · calculat · INE · Generalitat de Catalunya · Agència de l'Habitatge · Generalitat de Catalunya · Agència Tributària · Generalitat de Catalunya · Departament de Territori · Idescat · Cens. Cada indicador indica la seva font, la unitat i el període; el valor mostrat és sempre l’oficial del nivell territorial.

Turisme

Fonts: INE. Cada indicador indica la seva font, la unitat i el període; el valor mostrat és sempre l’oficial del nivell territorial.

Economia i treball

Fonts: Idescat. Cada indicador indica la seva font, la unitat i el període; el valor mostrat és sempre l’oficial del nivell territorial.

Renda i condicions de vida

Fonts: Idescat · RFDB territorial · INE · Idescat. Cada indicador indica la seva font, la unitat i el període; el valor mostrat és sempre l’oficial del nivell territorial.

Protecció social

Fonts: Idescat · Generalitat de Catalunya · Departament de Drets Socials. Cada indicador indica la seva font, la unitat i el període; el valor mostrat és sempre l’oficial del nivell territorial.

Educació

Fonts: Idescat · Generalitat de Catalunya · Departament d'Educació · Idescat · Cens. Cada indicador indica la seva font, la unitat i el període; el valor mostrat és sempre l’oficial del nivell territorial.

Medi ambient i territori

Fonts: Idescat · Generalitat de Catalunya · Dades obertes · Generalitat de Catalunya · Agència de Residus de Catalunya · Generalitat de Catalunya · Agència Catalana de l'Aigua · Generalitat de Catalunya · Observatori del Territori. Cada indicador indica la seva font, la unitat i el període; el valor mostrat és sempre l’oficial del nivell territorial.

Finances públiques

Fonts: Idescat. Cada indicador indica la seva font, la unitat i el període; el valor mostrat és sempre l’oficial del nivell territorial.

Política i participació

Fonts: Generalitat de Catalunya · Departament d'Interior. Cada indicador indica la seva font, la unitat i el període; el valor mostrat és sempre l’oficial del nivell territorial.

Mercat de treball

Fonts: SEPE + Idescat · calculat · Idescat · calculat · Idescat · Afiliacions · Idescat · Font de base per confirmar · Dades obertes · Idescat · Salaris. Cada indicador indica la seva font, la unitat i el període; el valor mostrat és sempre l’oficial del nivell territorial.