Juià: dades i estadístiques

Consulta dades de turisme, habitatge, població i economia de Juià. Cada indicador identifica la seva font. Accedeix a totes les temàtiques dins d’aquesta fitxa.

Compara aquest municipi →

Juià

Codi170871
ComarcaGironès
Població (2025)319
Renda neta de la llar (2023)51.290 €
Taxa d’atur (16–64 anys) (ag. 2026)4,5 %

Taxa d’atur: atur registrat (SEPE) sobre la població de 16 a 64 anys (càlcul propi, no és la taxa oficial). Renda: renda neta mitjana anual per llar (INE).

Comarca Gironès
Juià
Obre el mapa gran ↗ · © col·laboradors d’OpenStreetMap

Habitatge

Lloguer, esforç econòmic i habitatges turístics, amb la posició entre els municipis de la comarca.

Preu mitjà del lloguer578€/mes
2018 · Incasòl+8,3 %
Esforç de lloguer15,1% de la renda
2018 · Incasòl + INE · calculat
Lloguer anual sobre renda neta mitjana per llar; a partir del 30 % es parla d'esforç elevat.
Habitatges turístics3,25% del parc
2026 · INE + Idescat · calculat+0,6 pp
Gironès3 de 27

Evolució del preu mitjà del lloguer

€/mes per contracte · Juià · Incasòl

Evolució del preu mitjà del lloguer (el gràfic requereix JavaScript; les dades són a la taula d’indicadors).

El preu només es publica per municipi; no es mostra cap valor de comarca ni de Catalunya.

On és el municipi dins la comarca: habitatges turístics

% del parc · municipis de Gironès · INE + Idescat · 2026

051015mediana comarcal · 0,79Sarrià de Ter · 0,00 % del parcViladasens · 0,00 % del parcVilablareix · 0,08 % del parcSalt · 0,09 % del parcCervià de Ter · 0,23 % del parcCassà de la Selva · 0,23 % del parcFlaçà · 0,38 % del parcBescanó · 0,42 % del parcSant Joan de Mollet · 0,43 % del parcCelrà · 0,56 % del parcFornells de la Selva · 0,61 % del parcBordils · 0,67 % del parcQuart · 0,73 % del parcSant Julià de Ramis · 0,79 % del parcLlagostera · 0,83 % del parcSant Gregori · 0,86 % del parcAiguaviva · 1,01 % del parcCampllong · 1,02 % del parcGirona · 1,04 % del parcSant Martí de Llémena · 1,57 % del parcLlambilles · 2,09 % del parcCanet d'Adri · 2,16 % del parcSant Martí Vell · 2,52 % del parcSant Andreu Salou · 2,53 % del parcJuià · 3,25 % del parcSant Jordi Desvalls · 6,25 % del parcMadremanya · 10,65 % del parcJuià · 3,25 % del parcJuià · 3,25posició 3 de 27 (1 = més pes turístic)

Habitatges turístics sobre el parc total del Cens 2021.

Mercat de treball

Atur registrat sobre la població en edat de treballar, pol d'ocupació i qualitat de l'ocupació.

Taxa d'atur registrat4,5% (16–64 anys)
agost 2026 · SEPE + Idescat · calculat−0,5 pp
Gironès8 de 25
Atur registrat dividit per la població de 16 a 64 anys.
Llocs de treball per ocupat resident2,34ràtio
juny 2026 · Idescat · calculat−3,7 %
Gironès3 de 27
Pol d'ocupació: hi ha més llocs de treball que ocupats residents.

Evolució de la taxa d'atur registrat

% de la població de 16 a 64 anys · Juià · SEPE + Idescat

Evolució de la taxa d'atur registrat (el gràfic requereix JavaScript; les dades són a la taula d’indicadors).

On és el municipi dins la comarca: atur registrat

% (16–64 anys) · municipis de Gironès · SEPE + Idescat · agost 2026

02468mediana comarcal · 4,1Sant Joan de Mollet · 1,8 % (16–64 anys)Llambilles · 2,4 % (16–64 anys)Campllong · 2,5 % (16–64 anys)Fornells de la Selva · 2,8 % (16–64 anys)Sant Martí de Llémena · 2,9 % (16–64 anys)Vilablareix · 2,9 % (16–64 anys)Aiguaviva · 2,9 % (16–64 anys)Sant Gregori · 3,0 % (16–64 anys)Madremanya · 3,4 % (16–64 anys)Cervià de Ter · 3,6 % (16–64 anys)Sant Martí Vell · 3,7 % (16–64 anys)Bescanó · 3,8 % (16–64 anys)Quart · 4,1 % (16–64 anys)Sant Julià de Ramis · 4,1 % (16–64 anys)Flaçà · 4,2 % (16–64 anys)Sarrià de Ter · 4,3 % (16–64 anys)Celrà · 4,3 % (16–64 anys)Juià · 4,5 % (16–64 anys)Canet d'Adri · 4,5 % (16–64 anys)Cassà de la Selva · 4,8 % (16–64 anys)Sant Jordi Desvalls · 5,0 % (16–64 anys)Girona · 5,9 % (16–64 anys)Bordils · 6,0 % (16–64 anys)Llagostera · 6,3 % (16–64 anys)Salt · 7,7 % (16–64 anys)Juià · 4,5 % (16–64 anys)Juià · 4,5posició 8 de 25 (1 = atur més alt)

Renda i condicions de vida

Renda de les llars, desigualtat i risc de pobresa relativa (INE · Atles de distribució de la renda).

Renda neta mitjana per llar51.290€/any
2023 · INE · ADRH+1,2 %
Gironès12 de 27
Índex de Gini24,2punts (0–100)
2023 · INE · ADRH+2,1 %
Gironès23 de 27

Evolució de la renda neta mitjana per llar

€/any · Juià · INE · ADRH

Evolució de la renda neta mitjana per llar (el gràfic requereix JavaScript; les dades són a la taula d’indicadors).

Comparació només amb dades de la mateixa font (ADRH); no es barreja amb l'ECV.

On és el municipi dins la comarca: renda per llar

€/any · municipis de Gironès · INE · ADRH · 2023

30.00040.00050.00060.00070.000mediana comarcal · 48.645Salt · 35.569 €/anyLlagostera · 37.158 €/anyFlaçà · 39.973 €/anyCassà de la Selva · 42.463 €/anySarrià de Ter · 42.704 €/anyGirona · 44.772 €/anySant Jordi Desvalls · 44.896 €/anySant Martí de Llémena · 45.160 €/anySant Martí Vell · 46.911 €/anyBordils · 47.331 €/anyViladasens · 47.753 €/anyCelrà · 47.788 €/anyBescanó · 48.030 €/anySant Joan de Mollet · 48.645 €/anyCervià de Ter · 49.951 €/anyJuià · 51.290 €/anyMadremanya · 52.818 €/anyQuart · 53.175 €/anySant Julià de Ramis · 53.265 €/anyCanet d'Adri · 55.885 €/anyVilablareix · 57.274 €/anySant Gregori · 63.025 €/anyLlambilles · 64.599 €/anyCampllong · 64.990 €/anySant Andreu Salou · 66.141 €/anyFornells de la Selva · 67.514 €/anyAiguaviva · 68.151 €/anyJuià · 51.290 €/anyJuià · 51.290posició 12 de 27 (1 = renda més alta)

On és el municipi dins la comarca: Gini

punts · municipis de Gironès · INE · ADRH · 2023

20253035mediana comarcal · 27,1Sant Andreu Salou · 20,2 puntsSarrià de Ter · 22,9 puntsVilablareix · 23,3 puntsBescanó · 23,6 puntsJuià · 24,2 puntsQuart · 25,3 puntsSant Martí de Llémena · 25,3 puntsCelrà · 25,6 puntsViladasens · 25,8 puntsFlaçà · 26,1 puntsCampllong · 26,6 puntsSant Julià de Ramis · 26,6 puntsCassà de la Selva · 26,8 puntsLlambilles · 27,1 puntsAiguaviva · 27,3 puntsSant Gregori · 27,3 puntsCervià de Ter · 27,8 puntsSant Jordi Desvalls · 27,9 puntsBordils · 28,2 puntsSant Joan de Mollet · 28,2 puntsLlagostera · 28,3 puntsFornells de la Selva · 28,6 puntsCanet d'Adri · 29,2 puntsSalt · 29,7 puntsMadremanya · 32,1 puntsGirona · 32,9 puntsSant Martí Vell · 34,2 puntsJuià · 24,2 puntsJuià · 24,2posició 23 de 27 (1 = més desigualtat)

Població i demografia

Envelliment, població estrangera i components del creixement.

Població de 65 anys o més17,8% de la població
2025 · Idescat · Cens+0,4 pp
Gironès12 de 27
Població estrangera11,6% de la població
2025 · Idescat · Cens−4,6 pp
Gironès12 de 27
Presentació neutra: només el pes sobre el total.

On és el municipi dins la comarca: població de 65 anys o més

% de la població · municipis de Gironès · Idescat · 2025

1315182023mediana comarcal · 17,7Celrà · 12,8 % de la poblacióSalt · 13,0 % de la poblacióCampllong · 13,9 % de la poblacióSant Martí de Llémena · 15,0 % de la poblacióQuart · 15,1 % de la poblacióSant Martí Vell · 15,6 % de la poblacióSant Julià de Ramis · 15,8 % de la poblacióVilablareix · 15,8 % de la poblacióFornells de la Selva · 16,7 % de la poblacióAiguaviva · 17,0 % de la poblacióGirona · 17,2 % de la poblacióBescanó · 17,6 % de la poblacióCassà de la Selva · 17,6 % de la poblacióLlagostera · 17,7 % de la poblacióSarrià de Ter · 17,7 % de la poblacióJuià · 17,8 % de la poblacióSant Gregori · 18,3 % de la poblacióLlambilles · 18,9 % de la poblacióSant Jordi Desvalls · 19,3 % de la poblacióFlaçà · 19,3 % de la poblacióSant Joan de Mollet · 19,6 % de la poblacióCervià de Ter · 19,8 % de la poblacióBordils · 20,0 % de la poblacióViladasens · 20,0 % de la poblacióSant Andreu Salou · 20,3 % de la poblacióMadremanya · 21,3 % de la poblacióCanet d'Adri · 22,1 % de la poblacióJuià · 17,8 % de la poblacióJuià · 17,8posició 12 de 27 (1 = més envellit)

Components del creixement de la població

Persones per 1.000 habitants · Juià · Idescat

Creixement naturalCreixement natural · -8,7 per 1.000 hab.-8,7Saldo migratori internSaldo migratori intern · -8,7 per 1.000 hab.-8,7Creixement totalCreixement total · -72,5 per 1.000 hab.-72,5

Positiu a la dreta (taronja); negatiu a l'esquerra.

Evolució de la població

Juià · habitants · Idescat

Evolució de la població (el gràfic requereix JavaScript; les dades són a la taula d’indicadors).

Evolució de l’atur

Persones en atur registrat · Juià · anual (Idescat) i mensual (SEPE)

Atur registrat (el gràfic requereix JavaScript; les dades són a la taula d’indicadors).

Distribució de l’ocupació

Afiliacions a la Seguretat Social per sector d’activitat (% sobre el total) · Juià vs Catalunya

Distribució de l’ocupació per sector (el gràfic requereix JavaScript; les dades són a la taula d’indicadors).

Quota = afiliacions del sector / total d’afiliacions, amb recomptes oficials del mateix període (2026M09).

Renda mitjana de les llars

Renda neta anual (€) · Juià vs Catalunya

Renda neta mitjana anual (el gràfic requereix JavaScript; les dades són a la taula d’indicadors).

Municipi: Atles de distribució de la renda de les llars (INE, dades administratives, 2023). Catalunya: Enquesta de condicions de vida (INE, enquesta, 2025). Són fonts i anys diferents: no estrictament comparables.

Evolució del PIB

PIB a preus corrents (milions d’€) · Juià · Idescat

—

Aquest territori no té dada oficial publicada per a aquest gràfic.

Índex socioeconòmic territorial

Posició de Juià a Catalunya i a la comarca Gironès

107,3índex · Catalunya = 100 · 2024

+7,3 punts respecte a la mitjana de Catalunya

Posició a Catalunya
363 de 947 municipis
Posició a la comarca · Gironès
16 de 27 municipis

Índex socioeconòmic territorial de l’Idescat. La posició 1 correspon a l’índex més alt.

Tots els indicadors

Juià comparat amb la comarca i Catalunya · «No disponible» vol dir que la font no publica el valor oficial

IndicadorCategoriaJuiàComarca · GironèsCatalunyaTendènciaAny
Creixement natural
persones
Població i demografia-73,116,410,62024
Fecunditat
persones
Població i demografia14,67,96,72025
Nascuts vius
persones
Població i demografia51.64554.2492025
Mobilitat per estudis no universitaris (residents i llocs d'estudi)
alumnes
Educació034.5951.223.585Residents que estudien al municipi
Mobilitat per estudis universitaris (residents i llocs d'estudi)
alumnes
Educació03.005173.870Residents que estudien al municipi
Població de 15 anys o més segons nivell de formació assolit
persones
Educació—172.4256.914.697—2024
Distribució de les dones per grups d'edat
% sobre el total de dones
Població i demografia3,9——2022
Distribució dels homes per grups d'edat
% sobre el total d'homes
Població i demografia2,2——2022
Edat mitjana de la població
anys
Població i demografia41,5——2022
Població major de 16 anys
persones
Població i demografia279——2022
Índex d'envelliment
índex (%)
Població i demografia132,6——2022
Índex de dependència global
índex (%)
Població i demografia47,1——2022
Índex de dependència juvenil
índex (%)
Població i demografia20,3——2022
Índex de dependència senil
índex (%)
Població i demografia26,9——2022
Índex de sobreenvelliment
índex (%)
Població i demografia18——2022
Evolució de les emigracions totals
persones
Població i demografia——7,4—2024
Evolució de les immigracions totals
persones
Població i demografia——60.022—2024
Evolució del saldo migratoriPoblació i demografia—————
Migracions externes. Emigracions
persones
Població i demografia——662.294—Total
Migracions externes. Emigracions per continent de destinació
persones
Població i demografia——45.983—Àsia i Oceania
Migracions externes. Immigracions
persones
Població i demografia——1.288.562—Total
Migracions externes. Immigracions per continent de procedència
persones
Població i demografia——95.468—Àsia i Oceania
Migracions internes
persones
Població i demografia——7,4—2024
Naixements, defuncions i matrimonis. Recomptes
persones
Població i demografia01.72553.8022024
Distribució de la població per sexe
persones
Població i demografia319209.1978.146.2652025
Distribució de la població per sexe i edat quinquennal
persones
Població i demografia334198.5827.792.6112022
Evolució de la població
persones
Població i demografia319209.1978.146.2652025
Evolució de la població estrangera
persones
Població i demografia4341.0401.271.8102022
Impost de béns immobles de naturalesa urbana (IBI)
euros
Finances públiques1.989——2025
Producte interior brut
milions d'euros
Economia i treball—7.854,3316.728,3—2023
Valor afegit brut
milions d'euros
Economia i treball—7.208,9272.114,4—2023
Renda neta mitjana i mediana de les llars
euros
Renda i condicions de vida17.157——2023
Índex socioeconòmic territorial (IST)
índex (Catalunya=100)
Renda i condicions de vida107,393,41002024
Afiliats a la Seguretat Social per sexe i edat
persones
Mercat de treball——3.811.275—Total
Atur registrat
persones
Mercat de treball97.794323.2772026
Atur registrat per sector econòmic
persones
Mercat de treball6,47.978325.084,82025
Atur registrat per sexe i edat
persones
Mercat de treball6,47.978325.084,32025
Evolució de l'atur registrat i taxa d'atur
persones / %
Mercat de treball97.794323.2772026
Evolució de l'atur registrat per grups d'edat i taxa
persones / %
Mercat de treball—443,414.332,1—2025
Evolució de l'atur registrat per sexe i taxa
persones / %
Mercat de treball6,47.978325.084,32025
Expedients de regulació temporal d'ocupació (ERTO)Mercat de treball—————
Habitatges segons tipus d'ús (Cens de població i habitatges 2021)
vivendes
Habitatge102———2021
Habitatges turístiques, places i places per habitatgeTurisme—————
Preu mitjà del lloguer d'habitatges (fiances de l'Incasòl)
€/mes · contractes
Habitatge578,1——2018
Allotjaments turístics inscrits al Registre de Turisme de CatalunyaTurisme—————
Indicadors d'urbanització (DEGURBA)
persones / km² / %
Medi ambient i territori320208.9678.124.1262025
Pensions contributives a la seguretat social
persones
Protecció social——1.790.548—2025
Pensions i pensionistes de la seguretat social
persones / ràtio
Protecció social5939.3721.790.5482025
Pensions no contributives a la seguretat social
persones
Protecció social—1.69269.654—2025
Persones amb reconeixement legal de la discapacitat
persones
Protecció social2819.403757.4902025
Impost sobre la renda de les persones físiques
euros
Renda i condicions de vida28.92727.33327.8132023
Cèdules d'habitabilitat atorgades
cèdules
Habitatge7——2026
Habitatges buits gravats amb l'impost (IHB)Habitatge—————
Habitatges iniciats i acabats
habitatges
Habitatge0——2025
Habitatges de protecció oficial iniciats i acabats
habitatges
Habitatge0——2025
Renda Garantida de CiutadaniaProtecció social—————
Consum d'electricitat per sectors
kWh
Medi ambient i territori698.300——2024
Consum de gas natural per sectorsMedi ambient i territori—————
Instal·lacions d'autoconsum elèctric
instal·lacions · kW
Medi ambient i territori2——2025
Matriculacions de vehicles electrificats i híbrids
vehicles
Medi ambient i territori3——2026
Residus municipals i recollida selectiva
kg/hab
Medi ambient i territori1——2024
Preu de l'aigua
€/m³
Medi ambient i territori1,8——2025
Alumnes matriculats i unitats dels centresEducació—————
Eleccions municipals: participació
%
Política i participació76,2——2023
Indicadors de l'Observatori del TerritoriMedi ambient i territori—————
Taxa d'atur registrat (sobre població de 16 a 64 anys)
%
Mercat de treball4,5——2026M08
Esforç de lloguer (lloguer anual sobre renda neta per llar)
% de la renda
Habitatge15,1———2018
Habitatges d'ús turístic (% sobre el parc d'habitatges)
%
Habitatge3,20,81,32026
Llocs de treball per ocupat resident
ràtio
Mercat de treball2,3——2026M06
Indicadors d'edat i sexePoblació i demografia1001001002025
Indicadors de nacionalitat i lloc de naixementPoblació i demografia88,478,781,32025
Població estrangera per país de nacionalitatPoblació i demografia—44.5741.522.819—2025
Moviment demogràfic (naixements, defuncions i migracions)Població i demografia-253.394111.8952024
Projeccions de població per escenariPoblació i demografia323196.6037.517.8382041
Coneixement del catalàPoblació i demografia——100—2021
Afiliacions a la Seguretat Social per tipus de contracteMercat de treball—88.5703.410.180—2026M09
Afiliats a la Seguretat Social segons residènciaMercat de treball16097.6753.811.2752026M09
Afiliacions al règim general per lloc de treballMercat de treball370117.6653.296.6902026M09
Treballadors autònoms (RETA)Mercat de treball2515.090586.6652026M09
Empreses per grandàriaMercat de treball370117.6653.296.6902026M09
Ingressos salarials bruts per sexe i edatMercat de treball——31.746—2024
Renda familiar disponible bruta per habitantRenda i condicions de vida—3.930.701165.424.076—2023
Règim de tinença dels habitatgesHabitatge65,680,176,4—2021
Intensitat d'ús dels habitatges segons el consum elèctricHabitatge——10,7—2021
Nivell de formació assolitEducació296172.4256.914.6972024
Índex de preus de l'habitatge en lloguerHabitatge—————
Saldos migratoris per municipiPoblació i demografia-20——2024
Esperança de vida en néixerPoblació i demografia—————

Metodologia i fonts

Població i demografia

Fonts: Idescat · Cens · Idescat · Estimacions de població · Idescat · Font de base per confirmar · INE · Estadística de variacions residencials · INE · Indicadors demogràfics · Idescat · Projeccions · Idescat · ECEPH. Cada indicador indica la seva font, la unitat i el període; el valor mostrat és sempre l’oficial del nivell territorial.

Habitatge

Fonts: Generalitat de Catalunya · Incasòl · Incasòl + INE · calculat · INE + Idescat · calculat · INE · Generalitat de Catalunya · Agència de l'Habitatge · Generalitat de Catalunya · Agència Tributària · Generalitat de Catalunya · Departament de Territori · Idescat · Cens. Cada indicador indica la seva font, la unitat i el període; el valor mostrat és sempre l’oficial del nivell territorial.

Turisme

Fonts: INE. Cada indicador indica la seva font, la unitat i el període; el valor mostrat és sempre l’oficial del nivell territorial.

Economia i treball

Fonts: Idescat. Cada indicador indica la seva font, la unitat i el període; el valor mostrat és sempre l’oficial del nivell territorial.

Renda i condicions de vida

Fonts: Idescat · RFDB territorial · INE · Idescat. Cada indicador indica la seva font, la unitat i el període; el valor mostrat és sempre l’oficial del nivell territorial.

Protecció social

Fonts: Idescat · Generalitat de Catalunya · Departament de Drets Socials. Cada indicador indica la seva font, la unitat i el període; el valor mostrat és sempre l’oficial del nivell territorial.

Educació

Fonts: Idescat · Generalitat de Catalunya · Departament d'Educació · Idescat · Cens. Cada indicador indica la seva font, la unitat i el període; el valor mostrat és sempre l’oficial del nivell territorial.

Medi ambient i territori

Fonts: Idescat · Generalitat de Catalunya · Dades obertes · Generalitat de Catalunya · Agència de Residus de Catalunya · Generalitat de Catalunya · Agència Catalana de l'Aigua · Generalitat de Catalunya · Observatori del Territori. Cada indicador indica la seva font, la unitat i el període; el valor mostrat és sempre l’oficial del nivell territorial.

Finances públiques

Fonts: Idescat. Cada indicador indica la seva font, la unitat i el període; el valor mostrat és sempre l’oficial del nivell territorial.

Política i participació

Fonts: Generalitat de Catalunya · Departament d'Interior. Cada indicador indica la seva font, la unitat i el període; el valor mostrat és sempre l’oficial del nivell territorial.

Mercat de treball

Fonts: SEPE + Idescat · calculat · Idescat · calculat · Idescat · Afiliacions · Idescat · Font de base per confirmar · Dades obertes · Idescat · Salaris. Cada indicador indica la seva font, la unitat i el període; el valor mostrat és sempre l’oficial del nivell territorial.