Fontanilles: dades i estadístiques

Consulta dades de turisme, habitatge, població i economia de Fontanilles. Cada indicador identifica la seva font. Accedeix a totes les temàtiques dins d’aquesta fitxa.

Compara aquest municipi →

Fontanilles

Codi170708
ComarcaBaix Empordà
Població (2025)171
Renda neta de la llar (2023)61.806 €
Taxa d’atur (16–64 anys) (des. 2023)4,8 %

Taxa d’atur: atur registrat (SEPE) sobre la població de 16 a 64 anys (càlcul propi, no és la taxa oficial). Renda: renda neta mitjana anual per llar (INE).

Comarca Baix Empordà
Fontanilles
Obre el mapa gran ↗ · © col·laboradors d’OpenStreetMap

Habitatge

Lloguer, esforç econòmic i habitatges turístics, amb la posició entre els municipis de la comarca.

Habitatges turístics3,51% del parc
2026 · INE + Idescat · calculat+0,0 pp
Baix Empordà26 de 36

On és el municipi dins la comarca: habitatges turístics

% del parc · municipis de Baix Empordà · INE + Idescat · 2026

05101520mediana comarcal · 4,50la Bisbal d'Empordà · 0,41 % del parcVerges · 1,56 % del parcJafre · 1,75 % del parcUllà · 1,90 % del parcParlavà · 2,24 % del parcTorrent · 2,27 % del parcla Pera · 2,59 % del parcSant Feliu de Guíxols · 3,14 % del parcCorçà · 3,24 % del parcColomers · 3,29 % del parcFontanilles · 3,51 % del parcGarrigoles · 3,57 % del parcAlbons · 3,81 % del parcCruïlles, Monells i Sant Sadurní de l'Heura · 3,84 % del parcla Tallada d'Empordà · 3,92 % del parcForallac · 4,09 % del parcMont-ras · 4,21 % del parcPalamós i Sant Joan · 4,50 % del parcBellcaire d'Empordà · 4,50 % del parcSerra de Daró · 4,67 % del parcSanta Cristina d'Aro · 4,73 % del parcRegencós · 4,84 % del parcFoixà · 4,88 % del parcGualta · 4,93 % del parcCalonge i Sant Antoni · 5,47 % del parcRupià · 5,97 % del parcPalafrugell · 5,99 % del parcCastell d'Aro, Platja d'Aro i s'Agaró · 6,51 % del parcUllastret · 6,60 % del parcVall-llobrega · 6,90 % del parcVilopriu · 7,87 % del parcPalau-sator · 8,11 % del parcUltramort · 9,68 % del parcTorroella de Montgrí · 10,31 % del parcPals · 14,11 % del parcBegur · 16,44 % del parcFontanilles · 3,51 % del parcFontanilles · 3,51posició 26 de 36 (1 = més pes turístic)

Habitatges turístics sobre el parc total del Cens 2021.

Mercat de treball

Atur registrat sobre la població en edat de treballar, pol d'ocupació i qualitat de l'ocupació.

Taxa d'atur registrat4,8% (16–64 anys)
desembre 2023 · SEPE + Idescat · calculat−1,0 pp
Atur registrat dividit per la població de 16 a 64 anys.
Llocs de treball per ocupat resident0,33ràtio
juny 2026 · Idescat · calculat+116,7 %
Baix Empordà27 de 36
Municipi més residencial: hi ha menys llocs de treball que ocupats residents.

Evolució de la taxa d'atur registrat

% de la població de 16 a 64 anys · Fontanilles · SEPE + Idescat

Evolució de la taxa d'atur registrat (el gràfic requereix JavaScript; les dades són a la taula d’indicadors).

Renda i condicions de vida

Renda de les llars, desigualtat i risc de pobresa relativa (INE · Atles de distribució de la renda).

Renda neta mitjana per llar61.806€/any
2023 · INE · ADRH−14,6 %
Baix Empordà1 de 36
Índex de Gini39,5punts (0–100)
2023 · INE · ADRH−10,6 %
Baix Empordà1 de 36

Evolució de la renda neta mitjana per llar

€/any · Fontanilles · INE · ADRH

Evolució de la renda neta mitjana per llar (el gràfic requereix JavaScript; les dades són a la taula d’indicadors).

Comparació només amb dades de la mateixa font (ADRH); no es barreja amb l'ECV.

On és el municipi dins la comarca: renda per llar

€/any · municipis de Baix Empordà · INE · ADRH · 2023

30.00040.00050.00060.00070.000mediana comarcal · 46.884Sant Feliu de Guíxols · 34.837 €/anyla Bisbal d'Empordà · 36.020 €/anyCastell d'Aro, Platja d'Aro i s'Agaró · 36.260 €/anyPalafrugell · 36.479 €/anyTorroella de Montgrí · 37.274 €/anyRegencós · 37.725 €/anyCalonge i Sant Antoni · 38.446 €/anyPalamós i Sant Joan · 38.543 €/anyBellcaire d'Empordà · 39.763 €/anyUllà · 39.941 €/anyVerges · 40.667 €/anyJafre · 41.715 €/anyPals · 43.572 €/anyColomers · 44.729 €/anyAlbons · 45.079 €/anyUltramort · 45.307 €/anySanta Cristina d'Aro · 45.469 €/anyBegur · 46.698 €/anyCorçà · 47.069 €/anyForallac · 47.397 €/anyParlavà · 47.437 €/anyMont-ras · 48.063 €/anyCruïlles, Monells i Sant Sadurní de l'Heura · 49.459 €/anyVilopriu · 50.396 €/anyUllastret · 50.880 €/anyGualta · 52.000 €/anyVall-llobrega · 52.372 €/anyla Pera · 53.068 €/anyFoixà · 53.437 €/anySerra de Daró · 53.673 €/anyRupià · 54.409 €/anyGarrigoles · 54.431 €/anyla Tallada d'Empordà · 55.620 €/anyPalau-sator · 56.363 €/anyTorrent · 60.516 €/anyFontanilles · 61.806 €/anyFontanilles · 61.806 €/anyFontanilles · 61.806posició 1 de 36 (1 = renda més alta)

On és el municipi dins la comarca: Gini

punts · municipis de Baix Empordà · INE · ADRH · 2023

25303540mediana comarcal · 30,7Jafre · 25,6 puntsRegencós · 25,6 puntsBellcaire d'Empordà · 25,9 puntsCorçà · 26,0 puntsUltramort · 26,3 puntsColomers · 26,4 puntsUllastret · 26,6 puntsla Tallada d'Empordà · 27,1 puntsMont-ras · 27,8 puntsAlbons · 28,0 puntsVall-llobrega · 28,6 puntsla Bisbal d'Empordà · 29,2 puntsCruïlles, Monells i Sant Sadurní de l'Heura · 29,7 puntsla Pera · 29,7 puntsFoixà · 29,8 puntsSant Feliu de Guíxols · 30,0 puntsPalamós i Sant Joan · 30,1 puntsPalafrugell · 30,7 puntsTorroella de Montgrí · 30,7 puntsSerra de Daró · 30,8 puntsParlavà · 30,9 puntsVerges · 31,2 puntsSanta Cristina d'Aro · 31,7 puntsPals · 32,0 puntsBegur · 32,3 puntsCalonge i Sant Antoni · 32,4 puntsGarrigoles · 32,5 puntsForallac · 32,9 puntsPalau-sator · 33,5 puntsUllà · 34,0 puntsGualta · 34,5 puntsCastell d'Aro, Platja d'Aro i s'Agaró · 35,3 puntsTorrent · 36,5 puntsVilopriu · 37,5 puntsRupià · 38,4 puntsFontanilles · 39,5 puntsFontanilles · 39,5 puntsFontanilles · 39,5posició 1 de 36 (1 = més desigualtat)

Població i demografia

Envelliment, població estrangera i components del creixement.

Població de 65 anys o més25,9% de la població
2025 · Idescat · Cens−0,9 pp
Baix Empordà9 de 36
Població estrangera18,2% de la població
2025 · Idescat · Cens+3,9 pp
Baix Empordà12 de 36
Presentació neutra: només el pes sobre el total.

On és el municipi dins la comarca: població de 65 anys o més

% de la població · municipis de Baix Empordà · Idescat · 2025

1520253035mediana comarcal · 23,5Ullà · 15,5 % de la poblacióVall-llobrega · 16,0 % de la poblacióGualta · 17,4 % de la poblacióla Bisbal d'Empordà · 18,1 % de la poblacióSanta Cristina d'Aro · 18,8 % de la poblacióPalafrugell · 19,1 % de la poblacióCastell d'Aro, Platja d'Aro i s'Agaró · 19,8 % de la poblacióTorroella de Montgrí · 19,8 % de la poblacióRupià · 20,1 % de la poblacióSerra de Daró · 21,2 % de la poblacióSant Feliu de Guíxols · 21,5 % de la poblacióBellcaire d'Empordà · 21,6 % de la poblacióPalamós i Sant Joan · 22,1 % de la poblacióCalonge i Sant Antoni · 22,1 % de la poblacióAlbons · 22,2 % de la poblacióUllastret · 22,6 % de la poblacióPalau-sator · 22,8 % de la poblacióla Pera · 23,4 % de la poblacióCruïlles, Monells i Sant Sadurní de l'Heura · 23,6 % de la poblacióForallac · 24,8 % de la poblacióVerges · 24,8 % de la poblacióGarrigoles · 25,1 % de la poblacióBegur · 25,2 % de la poblacióPals · 25,2 % de la poblacióCorçà · 25,8 % de la poblacióla Tallada d'Empordà · 25,8 % de la poblacióMont-ras · 25,8 % de la poblacióFontanilles · 25,9 % de la poblacióTorrent · 26,0 % de la poblacióUltramort · 26,2 % de la poblacióRegencós · 27,4 % de la poblacióParlavà · 27,6 % de la poblacióJafre · 29,4 % de la poblacióFoixà · 30,2 % de la poblacióVilopriu · 30,5 % de la poblacióColomers · 31,6 % de la poblacióFontanilles · 25,9 % de la poblacióFontanilles · 25,9posició 9 de 36 (1 = més envellit)

Components del creixement de la població

Persones per 1.000 habitants · Fontanilles · Idescat

Creixement naturalCreixement natural · 0,0 per 1.000 hab.0,0Saldo migratori internSaldo migratori intern · -23,8 per 1.000 hab.-23,8Creixement totalCreixement total · +11,9 per 1.000 hab.+11,9

Positiu a la dreta (taronja); negatiu a l'esquerra.

Evolució de la població

Fontanilles · habitants · Idescat

Evolució de la població (el gràfic requereix JavaScript; les dades són a la taula d’indicadors).

Evolució de l’atur

Persones en atur registrat · Fontanilles · anual (Idescat) i mensual (SEPE)

Atur registrat (el gràfic requereix JavaScript; les dades són a la taula d’indicadors).

Distribució de l’ocupació

Afiliacions a la Seguretat Social per sector d’activitat (% sobre el total) · Fontanilles vs Catalunya

Distribució de l’ocupació per sector (el gràfic requereix JavaScript; les dades són a la taula d’indicadors).

Quota = afiliacions del sector / total d’afiliacions, amb recomptes oficials del mateix període (2026M09).

Renda mitjana de les llars

Renda neta anual (€) · Fontanilles vs Catalunya

Renda neta mitjana anual (el gràfic requereix JavaScript; les dades són a la taula d’indicadors).

Municipi: Atles de distribució de la renda de les llars (INE, dades administratives, 2023). Catalunya: Enquesta de condicions de vida (INE, enquesta, 2025). Són fonts i anys diferents: no estrictament comparables.

Evolució del PIB

PIB a preus corrents (milions d’€) · Fontanilles · Idescat

—

Aquest territori no té dada oficial publicada per a aquest gràfic.

Índex socioeconòmic territorial

Posició de Fontanilles a Catalunya i a la comarca Baix Empordà

103,3índex · Catalunya = 100 · 2024

+3,3 punts respecte a la mitjana de Catalunya

Posició a Catalunya
459 de 947 municipis
Posició a la comarca · Baix Empordà
19 de 36 municipis

Índex socioeconòmic territorial de l’Idescat. La posició 1 correspon a l’índex més alt.

Tots els indicadors

Fontanilles comparat amb la comarca i Catalunya · «No disponible» vol dir que la font no publica el valor oficial

IndicadorCategoriaFontanillesComarca · Baix EmpordàCatalunyaTendènciaAny
Creixement natural
persones
Població i demografia11,79,510,62024
Fecunditat
persones
Població i demografia17,55,96,72025
Nascuts vius
persones
Població i demografia385654.2492025
Mobilitat per estudis no universitaris (residents i llocs d'estudi)
alumnes
Educació019.9701.223.585Residents que estudien al municipi
Mobilitat per estudis universitaris (residents i llocs d'estudi)
alumnes
Educació00173.870Residents que estudien al municipi
Població de 15 anys o més segons nivell de formació assolit
persones
Educació—123.4866.914.697—2024
Distribució de les dones per grups d'edat
% sobre el total de dones
Població i demografia2,9——2022
Distribució dels homes per grups d'edat
% sobre el total d'homes
Població i demografia0——2022
Edat mitjana de la població
anys
Població i demografia45,9——2022
Població major de 16 anys
persones
Població i demografia142,6——2022
Índex d'envelliment
índex (%)
Població i demografia205,3——2022
Índex de dependència global
índex (%)
Població i demografia55,2——2022
Índex de dependència juvenil
índex (%)
Població i demografia18,1——2022
Índex de dependència senil
índex (%)
Població i demografia37,1——2022
Índex de sobreenvelliment
índex (%)
Població i demografia7,7——2022
Evolució de les emigracions totals
persones
Població i demografia——7,4—2024
Evolució de les immigracions totals
persones
Població i demografia——60.022—2024
Evolució del saldo migratoriPoblació i demografia—————
Migracions externes. Emigracions
persones
Població i demografia——662.294—Total
Migracions externes. Emigracions per continent de destinació
persones
Població i demografia——45.983—Àsia i Oceania
Migracions externes. Immigracions
persones
Població i demografia——1.288.562—Total
Migracions externes. Immigracions per continent de procedència
persones
Població i demografia——95.468—Àsia i Oceania
Migracions internes
persones
Població i demografia——7,4—2024
Naixements, defuncions i matrimonis. Recomptes
persones
Població i demografia083853.8022024
Distribució de la població per sexe
persones
Població i demografia171145.1318.146.2652025
Distribució de la població per sexe i edat quinquennal
persones
Població i demografia163138.5177.792.6112022
Evolució de la població
persones
Població i demografia171145.1318.146.2652025
Evolució de la població estrangera
persones
Població i demografia2327.9211.271.8102022
Impost de béns immobles de naturalesa urbana (IBI)
euros
Finances públiques1.989——2025
Producte interior brut
milions d'euros
Economia i treball—3.898,6316.728,3—2023
Valor afegit brut
milions d'euros
Economia i treball—3.578,3272.114,4—2023
Renda neta mitjana i mediana de les llars
euros
Renda i condicions de vida19.338——2023
Índex socioeconòmic territorial (IST)
índex (Catalunya=100)
Renda i condicions de vida103,390,51002024
Afiliats a la Seguretat Social per sexe i edat
persones
Mercat de treball——3.811.275—Total
Atur registrat
persones
Mercat de treball33.966323.2772025
Atur registrat per sector econòmic
persones
Mercat de treball2,34.187,2325.084,82025
Atur registrat per sexe i edat
persones
Mercat de treball2,34.187,1325.084,32025
Evolució de l'atur registrat i taxa d'atur
persones / %
Mercat de treball33.966323.2772025
Evolució de l'atur registrat per grups d'edat i taxa
persones / %
Mercat de treball0178,314.332,12025
Evolució de l'atur registrat per sexe i taxa
persones / %
Mercat de treball2,34.187,1325.084,32025
Expedients de regulació temporal d'ocupació (ERTO)Mercat de treball—————
Habitatges segons tipus d'ús (Cens de població i habitatges 2021)
vivendes
Habitatge54———2021
Habitatges turístiques, places i places per habitatgeTurisme—————
Preu mitjà del lloguer d'habitatges (fiances de l'Incasòl)Habitatge—————
Allotjaments turístics inscrits al Registre de Turisme de CatalunyaTurisme—————
Indicadors d'urbanització (DEGURBA)
persones / km² / %
Medi ambient i territori170144.8188.124.1262025
Pensions contributives a la seguretat social
persones
Protecció social——1.790.548—2025
Pensions i pensionistes de la seguretat social
persones / ràtio
Protecció social3829.2991.790.5482025
Pensions no contributives a la seguretat social
persones
Protecció social—1.38069.654—2025
Persones amb reconeixement legal de la discapacitat
persones
Protecció social712.246757.4902025
Impost sobre la renda de les persones físiques
euros
Renda i condicions de vida38.85624.28627.8132023
Cèdules d'habitabilitat atorgades
cèdules
Habitatge2——2025
Habitatges buits gravats amb l'impost (IHB)Habitatge—————
Habitatges iniciats i acabats
habitatges
Habitatge1——2025
Habitatges de protecció oficial iniciats i acabats
habitatges
Habitatge0——2025
Renda Garantida de CiutadaniaProtecció social—————
Consum d'electricitat per sectors
kWh
Medi ambient i territori716.351——2024
Consum de gas natural per sectorsMedi ambient i territori—————
Instal·lacions d'autoconsum elèctric
instal·lacions · kW
Medi ambient i territori1——2025
Matriculacions de vehicles electrificats i híbrids
vehicles
Medi ambient i territori3——2026
Residus municipals i recollida selectiva
kg/hab
Medi ambient i territori4,1——2024
Preu de l'aigua
€/m³
Medi ambient i territori1,5——2025
Alumnes matriculats i unitats dels centresEducació—————
Eleccions municipals: participació
%
Política i participació53,5——2023
Indicadors de l'Observatori del TerritoriMedi ambient i territori—————
Taxa d'atur registrat (sobre població de 16 a 64 anys)
%
Mercat de treball4,8——2023M12
Esforç de lloguer (lloguer anual sobre renda neta per llar)Habitatge—————
Habitatges d'ús turístic (% sobre el parc d'habitatges)
%
Habitatge3,56,21,32026
Llocs de treball per ocupat resident
ràtio
Mercat de treball0,3——2026M06
Indicadors d'edat i sexePoblació i demografia1001001002025
Indicadors de nacionalitat i lloc de naixementPoblació i demografia81,877,781,32025
Població estrangera per país de nacionalitatPoblació i demografia—32.2981.522.819—2025
Moviment demogràfic (naixements, defuncions i migracions)Població i demografia21.375111.8952024
Projeccions de població per escenariPoblació i demografia159130.3787.517.8382041
Coneixement del catalàPoblació i demografia——100—2021
Afiliacions a la Seguretat Social per tipus de contracteMercat de treball—53.1903.410.180—2026M09
Afiliats a la Seguretat Social segons residènciaMercat de treball7563.9553.811.2752026M09
Afiliacions al règim general per lloc de treballMercat de treball2039.2253.296.6902026M09
Treballadors autònoms (RETA)Mercat de treball3012.680586.6652026M09
Empreses per grandàriaMercat de treball2039.2253.296.6902026M09
Ingressos salarials bruts per sexe i edatMercat de treball——31.746—2024
Renda familiar disponible bruta per habitantRenda i condicions de vida—2.501.501165.424.076—2023
Règim de tinença dels habitatgesHabitatge48,246,176,4—2021
Intensitat d'ús dels habitatges segons el consum elèctricHabitatge——10,7—2021
Nivell de formació assolitEducació152123.4866.914.6972024
Índex de preus de l'habitatge en lloguerHabitatge—————
Saldos migratoris per municipiPoblació i demografia2——2024
Esperança de vida en néixerPoblació i demografia—————

Metodologia i fonts

Població i demografia

Fonts: Idescat · Cens · Idescat · Estimacions de població · Idescat · Font de base per confirmar · INE · Estadística de variacions residencials · INE · Indicadors demogràfics · Idescat · Projeccions · Idescat · ECEPH. Cada indicador indica la seva font, la unitat i el període; el valor mostrat és sempre l’oficial del nivell territorial.

Habitatge

Fonts: Generalitat de Catalunya · Incasòl · Incasòl + INE · calculat · INE + Idescat · calculat · INE · Generalitat de Catalunya · Agència de l'Habitatge · Generalitat de Catalunya · Agència Tributària · Generalitat de Catalunya · Departament de Territori · Idescat · Cens. Cada indicador indica la seva font, la unitat i el període; el valor mostrat és sempre l’oficial del nivell territorial.

Turisme

Fonts: INE. Cada indicador indica la seva font, la unitat i el període; el valor mostrat és sempre l’oficial del nivell territorial.

Economia i treball

Fonts: Idescat. Cada indicador indica la seva font, la unitat i el període; el valor mostrat és sempre l’oficial del nivell territorial.

Renda i condicions de vida

Fonts: Idescat · RFDB territorial · INE · Idescat. Cada indicador indica la seva font, la unitat i el període; el valor mostrat és sempre l’oficial del nivell territorial.

Protecció social

Fonts: Idescat · Generalitat de Catalunya · Departament de Drets Socials. Cada indicador indica la seva font, la unitat i el període; el valor mostrat és sempre l’oficial del nivell territorial.

Educació

Fonts: Idescat · Generalitat de Catalunya · Departament d'Educació · Idescat · Cens. Cada indicador indica la seva font, la unitat i el període; el valor mostrat és sempre l’oficial del nivell territorial.

Medi ambient i territori

Fonts: Idescat · Generalitat de Catalunya · Dades obertes · Generalitat de Catalunya · Agència de Residus de Catalunya · Generalitat de Catalunya · Agència Catalana de l'Aigua · Generalitat de Catalunya · Observatori del Territori. Cada indicador indica la seva font, la unitat i el període; el valor mostrat és sempre l’oficial del nivell territorial.

Finances públiques

Fonts: Idescat. Cada indicador indica la seva font, la unitat i el període; el valor mostrat és sempre l’oficial del nivell territorial.

Política i participació

Fonts: Generalitat de Catalunya · Departament d'Interior. Cada indicador indica la seva font, la unitat i el període; el valor mostrat és sempre l’oficial del nivell territorial.

Mercat de treball

Fonts: SEPE + Idescat · calculat · Idescat · calculat · Idescat · Afiliacions · Idescat · Font de base per confirmar · Dades obertes · Idescat · Salaris. Cada indicador indica la seva font, la unitat i el període; el valor mostrat és sempre l’oficial del nivell territorial.