Esplugues de Llobregat: dades i estadístiques

Consulta dades de turisme, habitatge, població i economia de Esplugues de Llobregat. Cada indicador identifica la seva font. Accedeix a totes les temàtiques dins d’aquesta fitxa.

Compara aquest municipi →

Esplugues de Llobregat

Codi080771
ComarcaBaix Llobregat
Població (2025)48.221
Renda neta de la llar (2023)47.034 €
Taxa d’atur (16–64 anys) (ag. 2026)5,3 %

Taxa d’atur: atur registrat (SEPE) sobre la població de 16 a 64 anys (càlcul propi, no és la taxa oficial). Renda: renda neta mitjana anual per llar (INE).

Comarca Baix Llobregat
Esplugues de Llobregat
Obre el mapa gran ↗ · © col·laboradors d’OpenStreetMap

Habitatge

Lloguer, esforç econòmic i habitatges turístics, amb la posició entre els municipis de la comarca.

Preu mitjà del lloguer1.390€/mes
2025 · Incasòl+21,4 %
Baix Llobregat2 de 30
Esforç de lloguer27,1% de la renda
2023 · Incasòl + INE · calculat+3,2 pp
Baix Llobregat1 de 30
Lloguer anual sobre renda neta mitjana per llar; a partir del 30 % es parla d'esforç elevat.
Habitatges turístics0,25% del parc
2026 · INE + Idescat · calculat−0,0 pp
Baix Llobregat10 de 30

Evolució del preu mitjà del lloguer

€/mes per contracte · Esplugues de Llobregat · Incasòl

Evolució del preu mitjà del lloguer (el gràfic requereix JavaScript; les dades són a la taula d’indicadors).

El preu només es publica per municipi; no es mostra cap valor de comarca ni de Catalunya.

On és el municipi dins la comarca: lloguer

€/mes · municipis de Baix Llobregat · Incasòl · 2025

6008001.0001.2001.4001.600mediana comarcal · 904Olesa de Montserrat · 681 €/mesEsparreguera · 724 €/mesSant Andreu de la Barca · 763 €/mesMartorell · 787 €/mesTorrelles de Llobregat · 789 €/mesAbrera · 793 €/mesCornellà de Llobregat · 793 €/mesSant Boi de Llobregat · 815 €/mesSant Vicenç dels Horts · 827 €/mesla Palma de Cervelló · 837 €/mesCorbera de Llobregat · 838 €/mesel Prat de Llobregat · 841 €/mesVallirana · 876 €/mesMolins de Rei · 883 €/mesViladecans · 898 €/mesCastellví de Rosanes · 909 €/mesSanta Coloma de Cervelló · 918 €/mesPallejà · 925 €/mesSant Esteve Sesrovires · 933 €/mesel Papiol · 938 €/mesCervelló · 941 €/mesSant Feliu de Llobregat · 946 €/mesSant Climent de Llobregat · 954 €/mesCollbató · 1.056 €/mesGavà · 1.088 €/mesSant Joan Despí · 1.112 €/mesCastelldefels · 1.139 €/mesBegues · 1.230 €/mesSant Just Desvern · 1.478 €/mesEsplugues de Llobregat · 1.390 €/mesEsplugues de Llobregat · 1.390posició 2 de 30 (1 = més car)

On és el municipi dins la comarca: esforç de lloguer

% de la renda · municipis de Baix Llobregat · Incasòl + INE · 2023

15202530mediana comarcal · 21,0Castellví de Rosanes · 16,9 % de la rendaAbrera · 18,0 % de la rendala Palma de Cervelló · 18,7 % de la rendaOlesa de Montserrat · 18,7 % de la rendaCorbera de Llobregat · 18,9 % de la rendaBegues · 19,0 % de la rendaEsparreguera · 19,2 % de la rendaCervelló · 19,4 % de la rendaMartorell · 19,5 % de la rendaSant Esteve Sesrovires · 19,6 % de la rendaTorrelles de Llobregat · 19,8 % de la rendaCollbató · 20,8 % de la rendaSant Climent de Llobregat · 20,8 % de la rendaSant Andreu de la Barca · 20,8 % de la rendaSanta Coloma de Cervelló · 21,0 % de la rendaMolins de Rei · 21,0 % de la rendaPallejà · 21,4 % de la rendaSant Vicenç dels Horts · 21,4 % de la rendaVallirana · 22,3 % de la rendaSant Just Desvern · 22,8 % de la rendael Prat de Llobregat · 23,0 % de la rendael Papiol · 23,1 % de la rendaSant Feliu de Llobregat · 23,6 % de la rendaSant Boi de Llobregat · 23,6 % de la rendaViladecans · 24,3 % de la rendaCornellà de Llobregat · 24,8 % de la rendaSant Joan Despí · 25,2 % de la rendaGavà · 25,6 % de la rendaCastelldefels · 25,7 % de la rendaEsplugues de Llobregat · 27,1 % de la rendaEsplugues de Llobregat · 27,1posició 1 de 30 (1 = esforç més alt)

Només municipis amb preu de lloguer i renda neta publicats el mateix any.

On és el municipi dins la comarca: habitatges turístics

% del parc · municipis de Baix Llobregat · INE + Idescat · 2026

0,00,30,50,81,0mediana comarcal · 0,17Olesa de Montserrat · 0,00 % del parcSant Andreu de la Barca · 0,00 % del parcSant Climent de Llobregat · 0,00 % del parcSant Vicenç dels Horts · 0,05 % del parcSant Boi de Llobregat · 0,05 % del parcMolins de Rei · 0,06 % del parcSant Feliu de Llobregat · 0,07 % del parcla Palma de Cervelló · 0,08 % del parcViladecans · 0,09 % del parcSant Joan Despí · 0,09 % del parcMartorell · 0,11 % del parcVallirana · 0,14 % del parcAbrera · 0,15 % del parcEsparreguera · 0,15 % del parcSanta Coloma de Cervelló · 0,16 % del parcPallejà · 0,17 % del parcSant Esteve Sesrovires · 0,17 % del parcel Papiol · 0,23 % del parcCastellví de Rosanes · 0,23 % del parcCornellà de Llobregat · 0,23 % del parcSant Just Desvern · 0,26 % del parcBegues · 0,27 % del parcel Prat de Llobregat · 0,28 % del parcCervelló · 0,30 % del parcCorbera de Llobregat · 0,31 % del parcGavà · 0,32 % del parcTorrelles de Llobregat · 0,35 % del parcCastelldefels · 0,82 % del parcCollbató · 0,91 % del parcEsplugues de Llobregat · 0,25 % del parcEsplugues de Llobregat · 0,25posició 10 de 30 (1 = més pes turístic)

Habitatges turístics sobre el parc total del Cens 2021.

Mercat de treball

Atur registrat sobre la població en edat de treballar, pol d'ocupació i qualitat de l'ocupació.

Taxa d'atur registrat5,3% (16–64 anys)
agost 2026 · SEPE + Idescat · calculat+0,1 pp
Baix Llobregat16 de 30
Atur registrat dividit per la població de 16 a 64 anys.
Llocs de treball per ocupat resident0,99ràtio
juny 2026 · Idescat · calculat+0,3 %
Baix Llobregat7 de 30
Municipi més residencial: hi ha menys llocs de treball que ocupats residents.

Evolució de la taxa d'atur registrat

% de la població de 16 a 64 anys · Esplugues de Llobregat · SEPE + Idescat

Evolució de la taxa d'atur registrat (el gràfic requereix JavaScript; les dades són a la taula d’indicadors).

On és el municipi dins la comarca: atur registrat

% (16–64 anys) · municipis de Baix Llobregat · SEPE + Idescat · agost 2026

34567mediana comarcal · 5,3Castellví de Rosanes · 3,3 % (16–64 anys)Santa Coloma de Cervelló · 3,9 % (16–64 anys)Begues · 3,9 % (16–64 anys)Sant Just Desvern · 4,0 % (16–64 anys)Sant Esteve Sesrovires · 4,3 % (16–64 anys)Collbató · 4,4 % (16–64 anys)la Palma de Cervelló · 4,5 % (16–64 anys)Abrera · 4,9 % (16–64 anys)Torrelles de Llobregat · 4,9 % (16–64 anys)Castelldefels · 4,9 % (16–64 anys)Molins de Rei · 5,1 % (16–64 anys)Corbera de Llobregat · 5,1 % (16–64 anys)Pallejà · 5,1 % (16–64 anys)Sant Climent de Llobregat · 5,2 % (16–64 anys)Sant Joan Despí · 5,3 % (16–64 anys)Sant Feliu de Llobregat · 5,4 % (16–64 anys)el Papiol · 5,5 % (16–64 anys)Vallirana · 5,7 % (16–64 anys)Gavà · 5,8 % (16–64 anys)Cervelló · 5,8 % (16–64 anys)Olesa de Montserrat · 5,9 % (16–64 anys)Sant Andreu de la Barca · 6,1 % (16–64 anys)Viladecans · 6,1 % (16–64 anys)Esparreguera · 6,4 % (16–64 anys)Cornellà de Llobregat · 6,4 % (16–64 anys)Sant Boi de Llobregat · 6,6 % (16–64 anys)el Prat de Llobregat · 6,6 % (16–64 anys)Martorell · 6,7 % (16–64 anys)Sant Vicenç dels Horts · 6,9 % (16–64 anys)Esplugues de Llobregat · 5,3 % (16–64 anys)Esplugues de Llobregat · 5,3posició 16 de 30 (1 = atur més alt)

Renda i condicions de vida

Renda de les llars, desigualtat i risc de pobresa relativa (INE · Atles de distribució de la renda).

Renda neta mitjana per llar47.034€/any
2023 · INE · ADRH+4,2 %
Baix Llobregat17 de 30
Índex de Gini32,3punts (0–100)
2023 · INE · ADRH+0,0 %
Baix Llobregat3 de 30
Població sota el 60 % de la mediana14,8% de la població
2023 · INE · ADRH+0,9 pp
Baix Llobregat4 de 30
Renda familiar disponible bruta per habitant110,3índex
2023 · Idescat−4,0 %
Baix Llobregat6 de 30

Evolució de la renda neta mitjana per llar

€/any · Esplugues de Llobregat · INE · ADRH

Evolució de la renda neta mitjana per llar (el gràfic requereix JavaScript; les dades són a la taula d’indicadors).

Comparació només amb dades de la mateixa font (ADRH); no es barreja amb l'ECV.

On és el municipi dins la comarca: renda per llar

€/any · municipis de Baix Llobregat · INE · ADRH · 2023

30.00040.00050.00060.00070.000mediana comarcal · 47.340Cornellà de Llobregat · 38.322 €/anySant Boi de Llobregat · 40.324 €/anyel Prat de Llobregat · 41.138 €/anySant Andreu de la Barca · 41.760 €/anyEsparreguera · 41.955 €/anyOlesa de Montserrat · 42.035 €/anyMartorell · 42.058 €/anySant Vicenç dels Horts · 42.529 €/anyViladecans · 42.887 €/anyAbrera · 45.010 €/anyGavà · 45.669 €/anyel Papiol · 45.986 €/anySant Feliu de Llobregat · 46.453 €/anyVallirana · 47.243 €/anyMolins de Rei · 47.436 €/anySant Joan Despí · 48.757 €/anyla Palma de Cervelló · 49.631 €/anySant Climent de Llobregat · 49.754 €/anyPallejà · 50.046 €/anyCorbera de Llobregat · 50.877 €/anyTorrelles de Llobregat · 51.668 €/anyCastelldefels · 51.814 €/anyCervelló · 51.958 €/anySanta Coloma de Cervelló · 52.238 €/anySant Esteve Sesrovires · 53.283 €/anyCastellví de Rosanes · 55.458 €/anyCollbató · 57.999 €/anyBegues · 63.381 €/anySant Just Desvern · 67.583 €/anyEsplugues de Llobregat · 47.034 €/anyEsplugues de Llobregat · 47.034posició 17 de 30 (1 = renda més alta)

On és el municipi dins la comarca: Gini

punts · municipis de Baix Llobregat · INE · ADRH · 2023

2025303540mediana comarcal · 27,3Sant Climent de Llobregat · 24,3 puntsSanta Coloma de Cervelló · 24,5 puntsAbrera · 24,7 puntsSant Andreu de la Barca · 25,3 puntsSant Vicenç dels Horts · 25,5 puntsEsparreguera · 25,7 puntsTorrelles de Llobregat · 25,9 puntsVallirana · 26,0 puntsViladecans · 26,0 puntsOlesa de Montserrat · 26,2 puntsel Prat de Llobregat · 26,3 puntsCastellví de Rosanes · 26,4 puntsSant Boi de Llobregat · 26,4 puntsSant Esteve Sesrovires · 26,5 puntsPallejà · 27,1 puntsCollbató · 27,4 puntsMolins de Rei · 27,6 puntsla Palma de Cervelló · 27,8 puntsCervelló · 28,0 puntsel Papiol · 28,0 puntsSant Feliu de Llobregat · 28,3 puntsSant Joan Despí · 28,3 puntsMartorell · 28,5 puntsCornellà de Llobregat · 28,6 puntsCorbera de Llobregat · 29,4 puntsGavà · 30,5 puntsBegues · 31,4 puntsCastelldefels · 34,7 puntsSant Just Desvern · 35,1 puntsEsplugues de Llobregat · 32,3 puntsEsplugues de Llobregat · 32,3posició 3 de 30 (1 = més desigualtat)

On és el municipi dins la comarca: sota el 60 % de la mediana

% de la població · municipis de Baix Llobregat · INE · ADRH · 2023

5101520mediana comarcal · 10,9Collbató · 7,0 % de la poblacióSanta Coloma de Cervelló · 7,3 % de la poblacióTorrelles de Llobregat · 7,4 % de la poblacióSant Climent de Llobregat · 7,5 % de la poblacióCastellví de Rosanes · 7,6 % de la poblacióSant Esteve Sesrovires · 8,1 % de la poblacióBegues · 8,6 % de la poblacióSant Just Desvern · 8,7 % de la poblacióPallejà · 9,4 % de la poblacióCervelló · 9,9 % de la poblacióla Palma de Cervelló · 10,1 % de la poblacióMolins de Rei · 10,2 % de la poblacióAbrera · 10,5 % de la poblacióSant Joan Despí · 10,5 % de la poblacióSant Feliu de Llobregat · 10,9 % de la poblacióVallirana · 10,9 % de la poblacióCorbera de Llobregat · 11,8 % de la poblacióel Papiol · 11,8 % de la poblacióEsparreguera · 12,0 % de la poblacióSant Andreu de la Barca · 12,3 % de la poblacióViladecans · 12,4 % de la poblacióSant Vicenç dels Horts · 13,3 % de la poblacióel Prat de Llobregat · 13,8 % de la poblacióOlesa de Montserrat · 13,9 % de la poblacióGavà · 14,3 % de la poblacióSant Boi de Llobregat · 14,6 % de la poblacióCastelldefels · 15,8 % de la poblacióMartorell · 17,9 % de la poblacióCornellà de Llobregat · 18,3 % de la poblacióEsplugues de Llobregat · 14,8 % de la poblacióEsplugues de Llobregat · 14,8posició 4 de 30 (1 = més població sota el llindar)

Població i demografia

Envelliment, població estrangera i components del creixement.

Població de 65 anys o més23,9% de la població
2025 · Idescat · Cens+0,0 pp
Baix Llobregat1 de 30
Població estrangera15,9% de la població
2025 · Idescat · Cens+0,4 pp
Baix Llobregat4 de 30
Presentació neutra: només el pes sobre el total.

On és el municipi dins la comarca: població de 65 anys o més

% de la població · municipis de Baix Llobregat · Idescat · 2025

131518202325mediana comarcal · 18,2Torrelles de Llobregat · 15,0 % de la poblacióCollbató · 15,5 % de la poblacióSant Climent de Llobregat · 15,6 % de la poblacióSanta Coloma de Cervelló · 15,8 % de la poblacióBegues · 16,5 % de la poblacióCastelldefels · 16,5 % de la poblacióCorbera de Llobregat · 16,6 % de la poblacióAbrera · 17,1 % de la poblacióSant Andreu de la Barca · 17,3 % de la poblacióSant Esteve Sesrovires · 17,5 % de la poblacióel Papiol · 17,6 % de la poblacióMartorell · 17,6 % de la poblacióPallejà · 17,7 % de la poblacióOlesa de Montserrat · 17,7 % de la poblacióSant Just Desvern · 18,1 % de la poblacióVallirana · 18,2 % de la poblacióViladecans · 18,2 % de la poblacióEsparreguera · 18,5 % de la poblacióCervelló · 18,5 % de la poblacióSant Vicenç dels Horts · 18,7 % de la poblacióMolins de Rei · 18,8 % de la poblacióCastellví de Rosanes · 19,0 % de la poblacióSant Joan Despí · 19,2 % de la poblacióGavà · 19,3 % de la poblacióCornellà de Llobregat · 20,2 % de la poblacióSant Boi de Llobregat · 20,5 % de la poblacióSant Feliu de Llobregat · 20,6 % de la poblacióel Prat de Llobregat · 20,9 % de la poblacióla Palma de Cervelló · 21,3 % de la poblacióEsplugues de Llobregat · 23,9 % de la poblacióEsplugues de Llobregat · 23,9posició 1 de 30 (1 = més envellit)

Components del creixement de la població

Persones per 1.000 habitants · Esplugues de Llobregat · Idescat

Creixement naturalCreixement natural · -2,5 per 1.000 hab.-2,5Saldo migratori internSaldo migratori intern · +0,9 per 1.000 hab.+0,9Creixement totalCreixement total · +15,2 per 1.000 hab.+15,2

Positiu a la dreta (taronja); negatiu a l'esquerra.

Evolució de la població

Esplugues de Llobregat · habitants · Idescat

Evolució de la població (el gràfic requereix JavaScript; les dades són a la taula d’indicadors).

Evolució de l’atur

Persones en atur registrat · Esplugues de Llobregat · anual (Idescat) i mensual (SEPE)

Atur registrat (el gràfic requereix JavaScript; les dades són a la taula d’indicadors).

Distribució de l’ocupació

Afiliacions a la Seguretat Social per sector d’activitat (% sobre el total) · Esplugues de Llobregat vs Catalunya

Distribució de l’ocupació per sector (el gràfic requereix JavaScript; les dades són a la taula d’indicadors).

Quota = afiliacions del sector / total d’afiliacions, amb recomptes oficials del mateix període (2026M09).

Renda mitjana de les llars

Renda neta anual (€) · Esplugues de Llobregat vs Catalunya

Renda neta mitjana anual (el gràfic requereix JavaScript; les dades són a la taula d’indicadors).

Municipi: Atles de distribució de la renda de les llars (INE, dades administratives, 2023). Catalunya: Enquesta de condicions de vida (INE, enquesta, 2025). Són fonts i anys diferents: no estrictament comparables.

Evolució del PIB

PIB a preus corrents (milions d’€) · Esplugues de Llobregat · Idescat

Producte interior brut (el gràfic requereix JavaScript; les dades són a la taula d’indicadors).

Índex socioeconòmic territorial

Posició de Esplugues de Llobregat a Catalunya i a la comarca Baix Llobregat

103índex · Catalunya = 100 · 2024

+3 punts respecte a la mitjana de Catalunya

Posició a Catalunya
466 de 947 municipis
Posició a la comarca · Baix Llobregat
22 de 30 municipis

Índex socioeconòmic territorial de l’Idescat. La posició 1 correspon a l’índex més alt.

Tots els indicadors

Esplugues de Llobregat comparat amb la comarca i Catalunya · «No disponible» vol dir que la font no publica el valor oficial

IndicadorCategoriaEsplugues de LlobregatComarca · Baix LlobregatCatalunyaTendènciaAny
Creixement natural
persones
Població i demografia15,19,410,62024
Fecunditat
persones
Població i demografia5,76,46,72025
Nascuts vius
persones
Població i demografia2765.48054.2492025
Mobilitat per estudis no universitaris (residents i llocs d'estudi)
alumnes
Educació4.745119.8001.223.585Residents que estudien al municipi
Mobilitat per estudis universitaris (residents i llocs d'estudi)
alumnes
Educació0530173.870Residents que estudien al municipi
Població de 15 anys o més segons nivell de formació assolit
persones
Educació41.340728.6706.914.6972024
Distribució de les dones per grups d'edat
% sobre el total de dones
Població i demografia3,3——2022
Distribució dels homes per grups d'edat
% sobre el total d'homes
Població i demografia3,9——2022
Edat mitjana de la població
anys
Població i demografia44,9——2022
Població major de 16 anys
persones
Població i demografia39.673——2022
Índex d'envelliment
índex (%)
Població i demografia176,2——2022
Índex de dependència global
índex (%)
Població i demografia59,7——2022
Índex de dependència juvenil
índex (%)
Població i demografia21,6——2022
Índex de dependència senil
índex (%)
Població i demografia38,1——2022
Índex de sobreenvelliment
índex (%)
Població i demografia15,1——2022
Evolució de les emigracions totals
persones
Població i demografia——7,4—2024
Evolució de les immigracions totals
persones
Població i demografia——60.022—2024
Evolució del saldo migratoriPoblació i demografia—————
Migracions externes. Emigracions
persones
Població i demografia——662.294—Total
Migracions externes. Emigracions per continent de destinació
persones
Població i demografia——45.983—Àsia i Oceania
Migracions externes. Immigracions
persones
Població i demografia——1.288.562—Total
Migracions externes. Immigracions per continent de procedència
persones
Població i demografia——95.468—Àsia i Oceania
Migracions internes
persones
Població i demografia——7,4—2024
Naixements, defuncions i matrimonis. Recomptes
persones
Població i demografia2625.25953.8022024
Distribució de la població per sexe
persones
Població i demografia48.221857.9858.146.2652025
Distribució de la població per sexe i edat quinquennal
persones
Població i demografia46.414833.5407.792.6112022
Evolució de la població
persones
Població i demografia48.221857.9858.146.2652025
Evolució de la població estrangera
persones
Població i demografia5.96691.9661.271.8102022
Impost de béns immobles de naturalesa urbana (IBI)
euros
Finances públiques1.997——2025
Producte interior brut
milions d'euros
Economia i treball2.099,336.120316.728,32023
Valor afegit brut
milions d'euros
Economia i treball1.926,833.151,9272.114,42023
Renda neta mitjana i mediana de les llars
euros
Renda i condicions de vida17.633——2023
Índex socioeconòmic territorial (IST)
índex (Catalunya=100)
Renda i condicions de vida103104,21002024
Afiliats a la Seguretat Social per sexe i edat
persones
Mercat de treball——3.811.275—Total
Atur registrat
persones
Mercat de treball1.54731.907323.2772026
Atur registrat per sector econòmic
persones
Mercat de treball1.605,332.516,3325.084,82025
Atur registrat per sexe i edat
persones
Mercat de treball1.605,332.516,5325.084,32025
Evolució de l'atur registrat i taxa d'atur
persones / %
Mercat de treball1.54731.907323.2772026
Evolució de l'atur registrat per grups d'edat i taxa
persones / %
Mercat de treball621.501,514.332,12025
Evolució de l'atur registrat per sexe i taxa
persones / %
Mercat de treball1.605,332.516,5325.084,32025
Expedients de regulació temporal d'ocupació (ERTO)Mercat de treball—————
Habitatges segons tipus d'ús (Cens de població i habitatges 2021)
vivendes
Habitatge17.781———2021
Habitatges turístiques, places i places per habitatgeTurisme—————
Preu mitjà del lloguer d'habitatges (fiances de l'Incasòl)
€/mes · contractes
Habitatge1.390,3——2025
Allotjaments turístics inscrits al Registre de Turisme de CatalunyaTurisme—————
Indicadors d'urbanització (DEGURBA)
persones / km² / %
Medi ambient i territori48.424856.8678.124.1262025
Pensions contributives a la seguretat social
persones
Protecció social——1.790.548—2025
Pensions i pensionistes de la seguretat social
persones / ràtio
Protecció social12.560185.6721.790.5482025
Pensions no contributives a la seguretat social
persones
Protecció social3325.98169.6542025
Persones amb reconeixement legal de la discapacitat
persones
Protecció social4.94384.028757.4902025
Impost sobre la renda de les persones físiques
euros
Renda i condicions de vida31.93628.77827.8132023
Cèdules d'habitabilitat atorgades
cèdules
Habitatge378——2026
Habitatges buits gravats amb l'impost (IHB)
habitatges
Habitatge42——2025
Habitatges iniciats i acabats
habitatges
Habitatge525——2025
Habitatges de protecció oficial iniciats i acabats
habitatges
Habitatge1——2025
Renda Garantida de Ciutadania
persones · €/mes
Protecció social88——2026M08
Consum d'electricitat per sectors
kWh
Medi ambient i territori168.376.623——2024
Consum de gas natural per sectors
kWh
Medi ambient i territori79.255.305——2024
Instal·lacions d'autoconsum elèctric
instal·lacions · kW
Medi ambient i territori25——2025
Matriculacions de vehicles electrificats i híbrids
vehicles
Medi ambient i territori345——2026
Residus municipals i recollida selectiva
kg/hab
Medi ambient i territori1,1——2024
Preu de l'aigua
€/m³
Medi ambient i territori2,9——2025
Alumnes matriculats i unitats dels centres
alumnes
Educació13.782——2024
Eleccions municipals: participació
%
Política i participació52,9——2023
Indicadors de l'Observatori del Territori
varis
Medi ambient i territori33,7——2024
Taxa d'atur registrat (sobre població de 16 a 64 anys)
%
Mercat de treball5,3——2026M08
Esforç de lloguer (lloguer anual sobre renda neta per llar)
% de la renda
Habitatge27,1——2023
Habitatges d'ús turístic (% sobre el parc d'habitatges)
%
Habitatge0,30,21,32026
Llocs de treball per ocupat resident
ràtio
Mercat de treball1——2026M06
Indicadors d'edat i sexePoblació i demografia1001001002025
Indicadors de nacionalitat i lloc de naixementPoblació i demografia84,187,181,32025
Població estrangera per país de nacionalitatPoblació i demografia7.722110.8171.522.8192025
Moviment demogràfic (naixements, defuncions i migracions)Població i demografia7248.040111.8952024
Projeccions de població per escenariPoblació i demografia42.932809.5827.517.8382041
Coneixement del catalàPoblació i demografia——100—2021
Afiliacions a la Seguretat Social per tipus de contracteMercat de treball—363.4803.410.180—2026M09
Afiliats a la Seguretat Social segons residènciaMercat de treball20.980398.8153.811.2752026M09
Afiliacions al règim general per lloc de treballMercat de treball21.015325.6853.296.6902026M09
Treballadors autònoms (RETA)Mercat de treball3.00550.255586.6652026M09
Empreses per grandàriaMercat de treball21.015325.6853.296.6902026M09
Ingressos salarials bruts per sexe i edatMercat de treball——31.746—2024
Renda familiar disponible bruta per habitantRenda i condicions de vida1.085.67917.897.803165.424.0762023
Règim de tinença dels habitatgesHabitatge91,689,876,4—2021
Intensitat d'ús dels habitatges segons el consum elèctricHabitatge6—10,7—2021
Nivell de formació assolitEducació41.340728.6716.914.6972024
Índex de preus de l'habitatge en lloguerHabitatge124——2024
Saldos migratoris per municipiPoblació i demografia835——2024
Esperança de vida en néixerPoblació i demografia—————

Metodologia i fonts

Població i demografia

Fonts: Idescat · Cens · Idescat · Estimacions de població · Idescat · Font de base per confirmar · INE · Estadística de variacions residencials · INE · Indicadors demogràfics · Idescat · Projeccions · Idescat · ECEPH. Cada indicador indica la seva font, la unitat i el període; el valor mostrat és sempre l’oficial del nivell territorial.

Habitatge

Fonts: Generalitat de Catalunya · Incasòl · Incasòl + INE · calculat · INE + Idescat · calculat · INE · Generalitat de Catalunya · Agència de l'Habitatge · Generalitat de Catalunya · Agència Tributària · Generalitat de Catalunya · Departament de Territori · Idescat · Cens. Cada indicador indica la seva font, la unitat i el període; el valor mostrat és sempre l’oficial del nivell territorial.

Turisme

Fonts: INE. Cada indicador indica la seva font, la unitat i el període; el valor mostrat és sempre l’oficial del nivell territorial.

Economia i treball

Fonts: Idescat. Cada indicador indica la seva font, la unitat i el període; el valor mostrat és sempre l’oficial del nivell territorial.

Renda i condicions de vida

Fonts: Idescat · RFDB territorial · INE · Idescat. Cada indicador indica la seva font, la unitat i el període; el valor mostrat és sempre l’oficial del nivell territorial.

Protecció social

Fonts: Idescat · Generalitat de Catalunya · Departament de Drets Socials. Cada indicador indica la seva font, la unitat i el període; el valor mostrat és sempre l’oficial del nivell territorial.

Educació

Fonts: Idescat · Generalitat de Catalunya · Departament d'Educació · Idescat · Cens. Cada indicador indica la seva font, la unitat i el període; el valor mostrat és sempre l’oficial del nivell territorial.

Medi ambient i territori

Fonts: Idescat · Generalitat de Catalunya · Dades obertes · Generalitat de Catalunya · Agència de Residus de Catalunya · Generalitat de Catalunya · Agència Catalana de l'Aigua · Generalitat de Catalunya · Observatori del Territori. Cada indicador indica la seva font, la unitat i el període; el valor mostrat és sempre l’oficial del nivell territorial.

Finances públiques

Fonts: Idescat. Cada indicador indica la seva font, la unitat i el període; el valor mostrat és sempre l’oficial del nivell territorial.

Política i participació

Fonts: Generalitat de Catalunya · Departament d'Interior. Cada indicador indica la seva font, la unitat i el període; el valor mostrat és sempre l’oficial del nivell territorial.

Mercat de treball

Fonts: SEPE + Idescat · calculat · Idescat · calculat · Idescat · Afiliacions · Idescat · Font de base per confirmar · Dades obertes · Idescat · Salaris. Cada indicador indica la seva font, la unitat i el període; el valor mostrat és sempre l’oficial del nivell territorial.