El Vendrell: dades i estadístiques

Consulta dades de turisme, habitatge, població i economia de El Vendrell. Cada indicador identifica la seva font. Accedeix a totes les temàtiques dins d’aquesta fitxa.

Compara aquest municipi →

El Vendrell

Codi431634
ComarcaBaix Penedès
Població (2025)41.133
Renda neta de la llar (2023)34.765 €
Taxa d’atur (16–64 anys) (ag. 2026)8,8 %

Taxa d’atur: atur registrat (SEPE) sobre la població de 16 a 64 anys (càlcul propi, no és la taxa oficial). Renda: renda neta mitjana anual per llar (INE).

Comarca Baix Penedès
El Vendrell
Obre el mapa gran ↗ · © col·laboradors d’OpenStreetMap

Habitatge

Lloguer, esforç econòmic i habitatges turístics, amb la posició entre els municipis de la comarca.

Preu mitjà del lloguer624€/mes
2025 · Incasòl+4,5 %
Baix Penedès9 de 14
Esforç de lloguer19,9% de la renda
2023 · Incasòl + INE · calculat−0,8 pp
Baix Penedès8 de 13
Lloguer anual sobre renda neta mitjana per llar; a partir del 30 % es parla d'esforç elevat.
Habitatges turístics1,04% del parc
2026 · INE + Idescat · calculat−0,3 pp
Baix Penedès4 de 14

Evolució del preu mitjà del lloguer

€/mes per contracte · El Vendrell · Incasòl

Evolució del preu mitjà del lloguer (el gràfic requereix JavaScript; les dades són a la taula d’indicadors).

El preu només es publica per municipi; no es mostra cap valor de comarca ni de Catalunya.

On és el municipi dins la comarca: lloguer

€/mes · municipis de Baix Penedès · Incasòl · 2025

500600700800mediana comarcal · 671Bonastre · 516 €/mesL'Arboç · 517 €/mesSant Jaume dels Domenys · 565 €/mesBanyeres del Penedès · 589 €/mesAlbinyana · 604 €/mesEl Vendrell · 624 €/mesSanta Oliva · 660 €/mesBellvei · 683 €/mesLlorenç del Penedès · 700 €/mesCalafell · 708 €/mesEl Montmell · 718 €/mesLa Bisbal del Penedès · 737 €/mesCunit · 742 €/mesMasllorenç · 769 €/mesEl Vendrell · 624 €/mesEl Vendrell · 624posició 9 de 14 (1 = més car)

On és el municipi dins la comarca: esforç de lloguer

% de la renda · municipis de Baix Penedès · Incasòl + INE · 2023

131518202325mediana comarcal · 20,6Llorenç del Penedès · 14,8 % de la rendaBanyeres del Penedès · 15,8 % de la rendaL'Arboç · 17,7 % de la rendaSant Jaume dels Domenys · 19,4 % de la rendaAlbinyana · 19,6 % de la rendaEl Vendrell · 19,9 % de la rendaSanta Oliva · 20,6 % de la rendaMasllorenç · 21,6 % de la rendaLa Bisbal del Penedès · 22,9 % de la rendaBellvei · 23,2 % de la rendaCalafell · 23,5 % de la rendaCunit · 23,9 % de la rendaEl Montmell · 24,0 % de la rendaEl Vendrell · 19,9 % de la rendaEl Vendrell · 19,9posició 8 de 13 (1 = esforç més alt)

Només municipis amb preu de lloguer i renda neta publicats el mateix any.

On és el municipi dins la comarca: habitatges turístics

% del parc · municipis de Baix Penedès · INE + Idescat · 2026

0,00,51,01,52,0mediana comarcal · 0,75Llorenç del Penedès · 0,27 % del parcL'Arboç · 0,37 % del parcAlbinyana · 0,44 % del parcMasllorenç · 0,46 % del parcLa Bisbal del Penedès · 0,58 % del parcBellvei · 0,60 % del parcSanta Oliva · 0,64 % del parcEl Montmell · 0,86 % del parcBanyeres del Penedès · 0,99 % del parcBonastre · 1,04 % del parcEl Vendrell · 1,04 % del parcSant Jaume dels Domenys · 1,35 % del parcCunit · 1,44 % del parcCalafell · 1,91 % del parcEl Vendrell · 1,04 % del parcEl Vendrell · 1,04posició 4 de 14 (1 = més pes turístic)

Habitatges turístics sobre el parc total del Cens 2021.

Mercat de treball

Atur registrat sobre la població en edat de treballar, pol d'ocupació i qualitat de l'ocupació.

Taxa d'atur registrat8,8% (16–64 anys)
agost 2026 · SEPE + Idescat · calculat+0,1 pp
Baix Penedès3 de 14
Atur registrat dividit per la població de 16 a 64 anys.
Llocs de treball per ocupat resident0,76ràtio
juny 2026 · Idescat · calculat+0,9 %
Baix Penedès4 de 14
Municipi més residencial: hi ha menys llocs de treball que ocupats residents.

Evolució de la taxa d'atur registrat

% de la població de 16 a 64 anys · El Vendrell · SEPE + Idescat

Evolució de la taxa d'atur registrat (el gràfic requereix JavaScript; les dades són a la taula d’indicadors).

On és el municipi dins la comarca: atur registrat

% (16–64 anys) · municipis de Baix Penedès · SEPE + Idescat · agost 2026

68101214mediana comarcal · 8,0Sant Jaume dels Domenys · 7,1 % (16–64 anys)Calafell · 7,2 % (16–64 anys)Llorenç del Penedès · 7,3 % (16–64 anys)Albinyana · 7,6 % (16–64 anys)Banyeres del Penedès · 7,7 % (16–64 anys)Santa Oliva · 7,7 % (16–64 anys)Bellvei · 7,9 % (16–64 anys)L'Arboç · 8,1 % (16–64 anys)Cunit · 8,2 % (16–64 anys)Bonastre · 8,7 % (16–64 anys)La Bisbal del Penedès · 8,7 % (16–64 anys)El Vendrell · 8,8 % (16–64 anys)Masllorenç · 9,9 % (16–64 anys)El Montmell · 12,2 % (16–64 anys)El Vendrell · 8,8 % (16–64 anys)El Vendrell · 8,8posició 3 de 14 (1 = atur més alt)

Renda i condicions de vida

Renda de les llars, desigualtat i risc de pobresa relativa (INE · Atles de distribució de la renda).

Renda neta mitjana per llar34.765€/any
2023 · INE · ADRH+6,5 %
Baix Penedès8 de 14
Índex de Gini29,9punts (0–100)
2023 · INE · ADRH−1,3 %
Baix Penedès4 de 14
Població sota el 60 % de la mediana22,6% de la població
2023 · INE · ADRH+0,3 pp
Baix Penedès7 de 14
Renda familiar disponible bruta per habitant85,1índex
2023 · Idescat−2,3 %
Baix Penedès4 de 12

Evolució de la renda neta mitjana per llar

€/any · El Vendrell · INE · ADRH

Evolució de la renda neta mitjana per llar (el gràfic requereix JavaScript; les dades són a la taula d’indicadors).

Comparació només amb dades de la mateixa font (ADRH); no es barreja amb l'ECV.

On és el municipi dins la comarca: renda per llar

€/any · municipis de Baix Penedès · INE · ADRH · 2023

25.00030.00035.00040.00045.000mediana comarcal · 34.821El Montmell · 29.790 €/anyMasllorenç · 30.143 €/anyBonastre · 31.336 €/anyLa Bisbal del Penedès · 33.315 €/anyCunit · 34.178 €/anyCalafell · 34.697 €/anyEl Vendrell · 34.765 €/anyL'Arboç · 34.876 €/anySanta Oliva · 35.094 €/anyAlbinyana · 35.307 €/anyBellvei · 35.793 €/anySant Jaume dels Domenys · 37.193 €/anyBanyeres del Penedès · 40.283 €/anyLlorenç del Penedès · 40.815 €/anyEl Vendrell · 34.765 €/anyEl Vendrell · 34.765posició 8 de 14 (1 = renda més alta)

On és el municipi dins la comarca: Gini

punts · municipis de Baix Penedès · INE · ADRH · 2023

2426283032mediana comarcal · 28,2Albinyana · 25,1 puntsSant Jaume dels Domenys · 25,2 puntsBanyeres del Penedès · 25,5 puntsLa Bisbal del Penedès · 26,7 puntsSanta Oliva · 27,0 puntsLlorenç del Penedès · 27,6 puntsBellvei · 28,1 puntsL'Arboç · 28,2 puntsMasllorenç · 28,2 puntsEl Montmell · 28,3 puntsEl Vendrell · 29,9 puntsCunit · 30,2 puntsCalafell · 31,4 puntsBonastre · 31,7 puntsEl Vendrell · 29,9 puntsEl Vendrell · 29,9posició 4 de 14 (1 = més desigualtat)

On és el municipi dins la comarca: sota el 60 % de la mediana

% de la població · municipis de Baix Penedès · INE · ADRH · 2023

1015202530mediana comarcal · 21,9Sant Jaume dels Domenys · 14,8 % de la poblacióLlorenç del Penedès · 15,1 % de la poblacióBanyeres del Penedès · 15,2 % de la poblacióAlbinyana · 18,5 % de la poblacióLa Bisbal del Penedès · 19,8 % de la poblacióSanta Oliva · 20,2 % de la poblacióBellvei · 21,2 % de la poblacióEl Vendrell · 22,6 % de la poblacióL'Arboç · 22,7 % de la poblacióMasllorenç · 23,2 % de la poblacióCunit · 23,3 % de la poblacióCalafell · 23,7 % de la poblacióEl Montmell · 26,5 % de la poblacióBonastre · 27,5 % de la poblacióEl Vendrell · 22,6 % de la poblacióEl Vendrell · 22,6posició 7 de 14 (1 = més població sota el llindar)

Població i demografia

Envelliment, població estrangera i components del creixement.

Població de 65 anys o més20,2% de la població
2025 · Idescat · Cens+0,2 pp
Baix Penedès6 de 14
Població estrangera17,6% de la població
2025 · Idescat · Cens+0,6 pp
Baix Penedès4 de 14
Presentació neutra: només el pes sobre el total.

On és el municipi dins la comarca: població de 65 anys o més

% de la població · municipis de Baix Penedès · Idescat · 2025

1618202224mediana comarcal · 19,6L'Arboç · 16,7 % de la poblacióBanyeres del Penedès · 16,8 % de la poblacióBellvei · 17,5 % de la poblacióSant Jaume dels Domenys · 18,4 % de la poblacióSanta Oliva · 18,8 % de la poblacióBonastre · 19,0 % de la poblacióEl Montmell · 19,1 % de la poblacióLa Bisbal del Penedès · 20,1 % de la poblacióEl Vendrell · 20,2 % de la poblacióAlbinyana · 20,5 % de la poblacióCalafell · 21,2 % de la poblacióMasllorenç · 21,7 % de la poblacióCunit · 22,0 % de la poblacióLlorenç del Penedès · 22,8 % de la poblacióEl Vendrell · 20,2 % de la poblacióEl Vendrell · 20,2posició 6 de 14 (1 = més envellit)

Components del creixement de la població

Persones per 1.000 habitants · El Vendrell · Idescat

Creixement naturalCreixement natural · -2,5 per 1.000 hab.-2,5Saldo migratori internSaldo migratori intern · +8,0 per 1.000 hab.+8,0Creixement totalCreixement total · +16,5 per 1.000 hab.+16,5

Positiu a la dreta (taronja); negatiu a l'esquerra.

Evolució de la població

El Vendrell · habitants · Idescat

Evolució de la població (el gràfic requereix JavaScript; les dades són a la taula d’indicadors).

Evolució de l’atur

Persones en atur registrat · El Vendrell · anual (Idescat) i mensual (SEPE)

Atur registrat (el gràfic requereix JavaScript; les dades són a la taula d’indicadors).

Distribució de l’ocupació

Afiliacions a la Seguretat Social per sector d’activitat (% sobre el total) · El Vendrell vs Catalunya

Distribució de l’ocupació per sector (el gràfic requereix JavaScript; les dades són a la taula d’indicadors).

Quota = afiliacions del sector / total d’afiliacions, amb recomptes oficials del mateix període (2026M09).

Renda mitjana de les llars

Renda neta anual (€) · El Vendrell vs Catalunya

Renda neta mitjana anual (el gràfic requereix JavaScript; les dades són a la taula d’indicadors).

Municipi: Atles de distribució de la renda de les llars (INE, dades administratives, 2023). Catalunya: Enquesta de condicions de vida (INE, enquesta, 2025). Són fonts i anys diferents: no estrictament comparables.

Evolució del PIB

PIB a preus corrents (milions d’€) · El Vendrell · Idescat

Producte interior brut (el gràfic requereix JavaScript; les dades són a la taula d’indicadors).

Índex socioeconòmic territorial

Posició de El Vendrell a Catalunya i a la comarca Baix Penedès

90,8índex · Catalunya = 100 · 2024

−9,2 punts respecte a la mitjana de Catalunya

Posició a Catalunya
803 de 947 municipis
Posició a la comarca · Baix Penedès
9 de 14 municipis

Índex socioeconòmic territorial de l’Idescat. La posició 1 correspon a l’índex més alt.

Tots els indicadors

El Vendrell comparat amb la comarca i Catalunya · «No disponible» vol dir que la font no publica el valor oficial

IndicadorCategoriaEl VendrellComarca · Baix PenedèsCatalunyaTendènciaAny
Creixement natural
persones
Població i demografia16,419,810,62024
Fecunditat
persones
Població i demografia6,86,16,72025
Nascuts vius
persones
Població i demografia27674054.2492025
Mobilitat per estudis no universitaris (residents i llocs d'estudi)
alumnes
Educació5.49016.8701.223.585Residents que estudien al municipi
Mobilitat per estudis universitaris (residents i llocs d'estudi)
alumnes
Educació3065173.870Residents que estudien al municipi
Població de 15 anys o més segons nivell de formació assolit
persones
Educació34.683101.5446.914.6972024
Distribució de les dones per grups d'edat
% sobre el total de dones
Població i demografia3,8——2022
Distribució dels homes per grups d'edat
% sobre el total d'homes
Població i demografia4,3——2022
Edat mitjana de la població
anys
Població i demografia42,7——2022
Població major de 16 anys
persones
Població i demografia32.659,8——2022
Índex d'envelliment
índex (%)
Població i demografia128——2022
Índex de dependència global
índex (%)
Població i demografia53,7——2022
Índex de dependència juvenil
índex (%)
Població i demografia23,5——2022
Índex de dependència senil
índex (%)
Població i demografia30,1——2022
Índex de sobreenvelliment
índex (%)
Població i demografia13,5——2022
Evolució de les emigracions totals
persones
Població i demografia——7,4—2024
Evolució de les immigracions totals
persones
Població i demografia——60.022—2024
Evolució del saldo migratoriPoblació i demografia—————
Migracions externes. Emigracions
persones
Població i demografia——662.294—Total
Migracions externes. Emigracions per continent de destinació
persones
Població i demografia——45.983—Àsia i Oceania
Migracions externes. Immigracions
persones
Població i demografia——1.288.562—Total
Migracions externes. Immigracions per continent de procedència
persones
Població i demografia——95.468—Àsia i Oceania
Migracions internes
persones
Població i demografia——7,4—2024
Naixements, defuncions i matrimonis. Recomptes
persones
Població i demografia27276953.8022024
Distribució de la població per sexe
persones
Població i demografia41.133120.9778.146.2652025
Distribució de la població per sexe i edat quinquennal
persones
Població i demografia39.072112.4607.792.6112022
Evolució de la població
persones
Població i demografia41.133120.9778.146.2652025
Evolució de la població estrangera
persones
Població i demografia6.03917.5781.271.8102022
Impost de béns immobles de naturalesa urbana (IBI)
euros
Finances públiques1.997——2025
Producte interior brut
milions d'euros
Economia i treball870,22.477,8316.728,32023
Valor afegit brut
milions d'euros
Economia i treball798,72.274,2272.114,42023
Renda neta mitjana i mediana de les llars
euros
Renda i condicions de vida14.013——2023
Índex socioeconòmic territorial (IST)
índex (Catalunya=100)
Renda i condicions de vida90,890,91002024
Afiliats a la Seguretat Social per sexe i edat
persones
Mercat de treball——3.811.275—Total
Atur registrat
persones
Mercat de treball2.3786.513323.2772026
Atur registrat per sector econòmic
persones
Mercat de treball2.4236.592,1325.084,82025
Atur registrat per sexe i edat
persones
Mercat de treball2.4236.592,2325.084,32025
Evolució de l'atur registrat i taxa d'atur
persones / %
Mercat de treball2.3786.513323.2772026
Evolució de l'atur registrat per grups d'edat i taxa
persones / %
Mercat de treball109,4272,314.332,12025
Evolució de l'atur registrat per sexe i taxa
persones / %
Mercat de treball2.4236.592,2325.084,32025
Expedients de regulació temporal d'ocupació (ERTO)Mercat de treball—————
Habitatges segons tipus d'ús (Cens de població i habitatges 2021)
vivendes
Habitatge15.624———2021
Habitatges turístiques, places i places per habitatgeTurisme—————
Preu mitjà del lloguer d'habitatges (fiances de l'Incasòl)
€/mes · contractes
Habitatge623,6——2025
Allotjaments turístics inscrits al Registre de Turisme de CatalunyaTurisme—————
Indicadors d'urbanització (DEGURBA)
persones / km² / %
Medi ambient i territori41.195120.7208.124.1262025
Pensions contributives a la seguretat social
persones
Protecció social——1.790.548—2025
Pensions i pensionistes de la seguretat social
persones / ràtio
Protecció social9.54725.4801.790.5482025
Pensions no contributives a la seguretat social
persones
Protecció social5061.31469.6542025
Persones amb reconeixement legal de la discapacitat
persones
Protecció social4.44611.916757.4902025
Impost sobre la renda de les persones físiques
euros
Renda i condicions de vida23.00622.81727.8132023
Cèdules d'habitabilitat atorgades
cèdules
Habitatge521——2026
Habitatges buits gravats amb l'impost (IHB)
habitatges
Habitatge85——2025
Habitatges iniciats i acabats
habitatges
Habitatge44——2025
Habitatges de protecció oficial iniciats i acabats
habitatges
Habitatge4——2025
Renda Garantida de Ciutadania
persones · €/mes
Protecció social273——2026M08
Consum d'electricitat per sectors
kWh
Medi ambient i territori126.313.797——2024
Consum de gas natural per sectors
kWh
Medi ambient i territori50.216.279——2024
Instal·lacions d'autoconsum elèctric
instal·lacions · kW
Medi ambient i territori172——2025
Matriculacions de vehicles electrificats i híbrids
vehicles
Medi ambient i territori286——2026
Residus municipals i recollida selectiva
kg/hab
Medi ambient i territori2——2024
Preu de l'aigua
€/m³
Medi ambient i territori2,4——2025
Alumnes matriculats i unitats dels centres
alumnes
Educació6.671——2025
Eleccions municipals: participació
%
Política i participació48,4——2023
Indicadors de l'Observatori del Territori
varis
Medi ambient i territori28,8——2024
Taxa d'atur registrat (sobre població de 16 a 64 anys)
%
Mercat de treball8,8——2026M08
Esforç de lloguer (lloguer anual sobre renda neta per llar)
% de la renda
Habitatge19,9——2023
Habitatges d'ús turístic (% sobre el parc d'habitatges)
%
Habitatge11,31,32026
Llocs de treball per ocupat resident
ràtio
Mercat de treball0,8——2026M06
Indicadors d'edat i sexePoblació i demografia1001001002025
Indicadors de nacionalitat i lloc de naixementPoblació i demografia82,482,281,32025
Població estrangera per país de nacionalitatPoblació i demografia7.25421.5221.522.8192025
Moviment demogràfic (naixements, defuncions i migracions)Població i demografia6692.370111.8952024
Projeccions de població per escenariPoblació i demografia37.844110.5397.517.8382041
Coneixement del catalàPoblació i demografia——100—2021
Afiliacions a la Seguretat Social per tipus de contracteMercat de treball—44.2003.410.180—2026M09
Afiliats a la Seguretat Social segons residènciaMercat de treball17.40050.8203.811.2752026M09
Afiliacions al règim general per lloc de treballMercat de treball12.94029.1353.296.6902026M09
Treballadors autònoms (RETA)Mercat de treball2.7307.515586.6652026M09
Empreses per grandàriaMercat de treball12.94029.1353.296.6902026M09
Ingressos salarials bruts per sexe i edatMercat de treball——31.746—2024
Renda familiar disponible bruta per habitantRenda i condicions de vida709.1881.951.456165.424.0762023
Règim de tinença dels habitatgesHabitatge50,350,276,4—2021
Intensitat d'ús dels habitatges segons el consum elèctricHabitatge10,9—10,7—2021
Nivell de formació assolitEducació34.684101.5426.914.6972024
Índex de preus de l'habitatge en lloguerHabitatge124,8——2024
Saldos migratoris per municipiPoblació i demografia775——2024
Esperança de vida en néixerPoblació i demografia—————

Metodologia i fonts

Població i demografia

Fonts: Idescat · Cens · Idescat · Estimacions de població · Idescat · Font de base per confirmar · INE · Estadística de variacions residencials · INE · Indicadors demogràfics · Idescat · Projeccions · Idescat · ECEPH. Cada indicador indica la seva font, la unitat i el període; el valor mostrat és sempre l’oficial del nivell territorial.

Habitatge

Fonts: Generalitat de Catalunya · Incasòl · Incasòl + INE · calculat · INE + Idescat · calculat · INE · Generalitat de Catalunya · Agència de l'Habitatge · Generalitat de Catalunya · Agència Tributària · Generalitat de Catalunya · Departament de Territori · Idescat · Cens. Cada indicador indica la seva font, la unitat i el període; el valor mostrat és sempre l’oficial del nivell territorial.

Turisme

Fonts: INE. Cada indicador indica la seva font, la unitat i el període; el valor mostrat és sempre l’oficial del nivell territorial.

Economia i treball

Fonts: Idescat. Cada indicador indica la seva font, la unitat i el període; el valor mostrat és sempre l’oficial del nivell territorial.

Renda i condicions de vida

Fonts: Idescat · RFDB territorial · INE · Idescat. Cada indicador indica la seva font, la unitat i el període; el valor mostrat és sempre l’oficial del nivell territorial.

Protecció social

Fonts: Idescat · Generalitat de Catalunya · Departament de Drets Socials. Cada indicador indica la seva font, la unitat i el període; el valor mostrat és sempre l’oficial del nivell territorial.

Educació

Fonts: Idescat · Generalitat de Catalunya · Departament d'Educació · Idescat · Cens. Cada indicador indica la seva font, la unitat i el període; el valor mostrat és sempre l’oficial del nivell territorial.

Medi ambient i territori

Fonts: Idescat · Generalitat de Catalunya · Dades obertes · Generalitat de Catalunya · Agència de Residus de Catalunya · Generalitat de Catalunya · Agència Catalana de l'Aigua · Generalitat de Catalunya · Observatori del Territori. Cada indicador indica la seva font, la unitat i el període; el valor mostrat és sempre l’oficial del nivell territorial.

Finances públiques

Fonts: Idescat. Cada indicador indica la seva font, la unitat i el període; el valor mostrat és sempre l’oficial del nivell territorial.

Política i participació

Fonts: Generalitat de Catalunya · Departament d'Interior. Cada indicador indica la seva font, la unitat i el període; el valor mostrat és sempre l’oficial del nivell territorial.

Mercat de treball

Fonts: SEPE + Idescat · calculat · Idescat · calculat · Idescat · Afiliacions · Idescat · Font de base per confirmar · Dades obertes · Idescat · Salaris. Cada indicador indica la seva font, la unitat i el període; el valor mostrat és sempre l’oficial del nivell territorial.