Begues: dades i estadístiques
Consulta dades de turisme, habitatge, població i economia de Begues. Cada indicador identifica la seva font. Accedeix a totes les temàtiques dins d’aquesta fitxa.
Begues
Taxa d’atur: atur registrat (SEPE) sobre la població de 16 a 64 anys (càlcul propi, no és la taxa oficial). Renda: renda neta mitjana anual per llar (INE).
Habitatge
Lloguer, esforç econòmic i habitatges turístics, amb la posició entre els municipis de la comarca.
Evolució del preu mitjà del lloguer
€/mes per contracte · Begues · Incasòl
Evolució del preu mitjà del lloguer (el gràfic requereix JavaScript; les dades són a la taula d’indicadors).
El preu només es publica per municipi; no es mostra cap valor de comarca ni de Catalunya.
On és el municipi dins la comarca: lloguer
€/mes · municipis de Baix Llobregat · Incasòl · 2025
On és el municipi dins la comarca: esforç de lloguer
% de la renda · municipis de Baix Llobregat · Incasòl + INE · 2023
Només municipis amb preu de lloguer i renda neta publicats el mateix any.
On és el municipi dins la comarca: habitatges turístics
% del parc · municipis de Baix Llobregat · INE + Idescat · 2026
Habitatges turístics sobre el parc total del Cens 2021.
Mercat de treball
Atur registrat sobre la població en edat de treballar, pol d'ocupació i qualitat de l'ocupació.
Evolució de la taxa d'atur registrat
% de la població de 16 a 64 anys · Begues · SEPE + Idescat
Evolució de la taxa d'atur registrat (el gràfic requereix JavaScript; les dades són a la taula d’indicadors).
On és el municipi dins la comarca: atur registrat
% (16–64 anys) · municipis de Baix Llobregat · SEPE + Idescat · agost 2026
Renda i condicions de vida
Renda de les llars, desigualtat i risc de pobresa relativa (INE · Atles de distribució de la renda).
Evolució de la renda neta mitjana per llar
€/any · Begues · INE · ADRH
Evolució de la renda neta mitjana per llar (el gràfic requereix JavaScript; les dades són a la taula d’indicadors).
Comparació només amb dades de la mateixa font (ADRH); no es barreja amb l'ECV.
On és el municipi dins la comarca: renda per llar
€/any · municipis de Baix Llobregat · INE · ADRH · 2023
On és el municipi dins la comarca: Gini
punts · municipis de Baix Llobregat · INE · ADRH · 2023
On és el municipi dins la comarca: sota el 60 % de la mediana
% de la població · municipis de Baix Llobregat · INE · ADRH · 2023
Població i demografia
Envelliment, població estrangera i components del creixement.
On és el municipi dins la comarca: població de 65 anys o més
% de la població · municipis de Baix Llobregat · Idescat · 2025
Components del creixement de la població
Persones per 1.000 habitants · Begues · Idescat
Positiu a la dreta (taronja); negatiu a l'esquerra.
Evolució de la població
Begues · habitants · Idescat
Evolució de la població (el gràfic requereix JavaScript; les dades són a la taula d’indicadors).
Evolució de l’atur
Persones en atur registrat · Begues · anual (Idescat) i mensual (SEPE)
Atur registrat (el gràfic requereix JavaScript; les dades són a la taula d’indicadors).
Distribució de l’ocupació
Afiliacions a la Seguretat Social per sector d’activitat (% sobre el total) · Begues vs Catalunya
Distribució de l’ocupació per sector (el gràfic requereix JavaScript; les dades són a la taula d’indicadors).
Quota = afiliacions del sector / total d’afiliacions, amb recomptes oficials del mateix període (2026M09).
Renda mitjana de les llars
Renda neta anual (€) · Begues vs Catalunya
Renda neta mitjana anual (el gràfic requereix JavaScript; les dades són a la taula d’indicadors).
Municipi: Atles de distribució de la renda de les llars (INE, dades administratives, 2023). Catalunya: Enquesta de condicions de vida (INE, enquesta, 2025). Són fonts i anys diferents: no estrictament comparables.
Evolució del PIB
PIB a preus corrents (milions d’€) · Begues · Idescat
Producte interior brut (el gràfic requereix JavaScript; les dades són a la taula d’indicadors).
Índex socioeconòmic territorial
Posició de Begues a Catalunya i a la comarca Baix Llobregat
+21,2 punts respecte a la mitjana de Catalunya
- Posició a Catalunya
- 30 de 947 municipis
- Posició a la comarca · Baix Llobregat
- 2 de 30 municipis
Índex socioeconòmic territorial de l’Idescat. La posició 1 correspon a l’índex més alt.
Territoris als quals pertany
Accés a les fitxes de la comarca, l’àmbit, la província i Catalunya
Altres municipis de la comarca
Tots els indicadors
Begues comparat amb la comarca i Catalunya · «No disponible» vol dir que la font no publica el valor oficial
| Indicador | Categoria | Begues | Comarca · Baix Llobregat | Catalunya | Tendència | Any |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Creixement natural persones | Població i demografia | 14,2 | 9,4 | 10,6 | 2024 | |
| Fecunditat persones | Població i demografia | 6,4 | 6,4 | 6,7 | 2025 | |
| Nascuts vius persones | Població i demografia | 48 | 5.480 | 54.249 | 2025 | |
| Mobilitat per estudis no universitaris (residents i llocs d'estudi) alumnes | Educació | 920 | 119.800 | 1.223.585 | Residents que estudien al municipi | |
| Mobilitat per estudis universitaris (residents i llocs d'estudi) alumnes | Educació | 0 | 530 | 173.870 | Residents que estudien al municipi | |
| Població de 15 anys o més segons nivell de formació assolit persones | Educació | 6.261 | 728.670 | 6.914.697 | 2024 | |
| Distribució de les dones per grups d'edat % sobre el total de dones | Població i demografia | 3,9 | — | — | 2022 | |
| Distribució dels homes per grups d'edat % sobre el total d'homes | Població i demografia | 3,6 | — | — | 2022 | |
| Edat mitjana de la població anys | Població i demografia | 40,3 | — | — | 2022 | |
| Població major de 16 anys persones | Població i demografia | 6.072,4 | — | — | 2022 | |
| Índex d'envelliment índex (%) | Població i demografia | 82,8 | — | — | 2022 | |
| Índex de dependència global índex (%) | Població i demografia | 45,8 | — | — | 2022 | |
| Índex de dependència juvenil índex (%) | Població i demografia | 25,1 | — | — | 2022 | |
| Índex de dependència senil índex (%) | Població i demografia | 20,8 | — | — | 2022 | |
| Índex de sobreenvelliment índex (%) | Població i demografia | 13,9 | — | — | 2022 | |
| Evolució de les emigracions totals persones | Població i demografia | — | — | 7,4 | — | 2024 |
| Evolució de les immigracions totals persones | Població i demografia | — | — | 60.022 | — | 2024 |
| Evolució del saldo migratori | Població i demografia | — | — | — | — | — |
| Migracions externes. Emigracions persones | Població i demografia | — | — | 662.294 | — | Total |
| Migracions externes. Emigracions per continent de destinació persones | Població i demografia | — | — | 45.983 | — | Àsia i Oceania |
| Migracions externes. Immigracions persones | Població i demografia | — | — | 1.288.562 | — | Total |
| Migracions externes. Immigracions per continent de procedència persones | Població i demografia | — | — | 95.468 | — | Àsia i Oceania |
| Migracions internes persones | Població i demografia | — | — | 7,4 | — | 2024 |
| Naixements, defuncions i matrimonis. Recomptes persones | Població i demografia | 46 | 5.259 | 53.802 | 2024 | |
| Distribució de la població per sexe persones | Població i demografia | 7.561 | 857.985 | 8.146.265 | 2025 | |
| Distribució de la població per sexe i edat quinquennal persones | Població i demografia | 7.450 | 833.540 | 7.792.611 | 2022 | |
| Evolució de la població persones | Població i demografia | 7.561 | 857.985 | 8.146.265 | 2025 | |
| Evolució de la població estrangera persones | Població i demografia | 581 | 91.966 | 1.271.810 | 2022 | |
| Impost de béns immobles de naturalesa urbana (IBI) euros | Finances públiques | 2.010 | — | — | 2025 | |
| Producte interior brut milions d'euros | Economia i treball | 138,5 | 36.120 | 316.728,3 | 2023 | |
| Valor afegit brut milions d'euros | Economia i treball | 127,1 | 33.151,9 | 272.114,4 | 2023 | |
| Renda neta mitjana i mediana de les llars euros | Renda i condicions de vida | 21.840 | — | — | 2023 | |
| Índex socioeconòmic territorial (IST) índex (Catalunya=100) | Renda i condicions de vida | 121,2 | 104,2 | 100 | 2024 | |
| Afiliats a la Seguretat Social per sexe i edat persones | Mercat de treball | — | — | 3.811.275 | — | Total |
| Atur registrat persones | Mercat de treball | 187 | 31.907 | 323.277 | 2026 | |
| Atur registrat per sector econòmic persones | Mercat de treball | 195,9 | 32.516,3 | 325.084,8 | 2025 | |
| Atur registrat per sexe i edat persones | Mercat de treball | 195,9 | 32.516,5 | 325.084,3 | 2025 | |
| Evolució de l'atur registrat i taxa d'atur persones / % | Mercat de treball | 187 | 31.907 | 323.277 | 2026 | |
| Evolució de l'atur registrat per grups d'edat i taxa persones / % | Mercat de treball | — | 1.501,5 | 14.332,1 | — | 2025 |
| Evolució de l'atur registrat per sexe i taxa persones / % | Mercat de treball | 195,9 | 32.516,5 | 325.084,3 | 2025 | |
| Expedients de regulació temporal d'ocupació (ERTO) | Mercat de treball | — | — | — | — | — |
| Habitatges segons tipus d'ús (Cens de població i habitatges 2021) vivendes | Habitatge | 2.487 | — | — | — | 2021 |
| Habitatges turístiques, places i places per habitatge | Turisme | — | — | — | — | — |
| Preu mitjà del lloguer d'habitatges (fiances de l'Incasòl) €/mes · contractes | Habitatge | 1.229,6 | — | — | 2025 | |
| Allotjaments turístics inscrits al Registre de Turisme de Catalunya | Turisme | — | — | — | — | — |
| Indicadors d'urbanització (DEGURBA) persones / km² / % | Medi ambient i territori | 7.545 | 856.867 | 8.124.126 | 2025 | |
| Pensions contributives a la seguretat social persones | Protecció social | — | — | 1.790.548 | — | 2025 |
| Pensions i pensionistes de la seguretat social persones / ràtio | Protecció social | 1.307 | 185.672 | 1.790.548 | 2025 | |
| Pensions no contributives a la seguretat social persones | Protecció social | 25 | 5.981 | 69.654 | 2025 | |
| Persones amb reconeixement legal de la discapacitat persones | Protecció social | 474 | 84.028 | 757.490 | 2025 | |
| Impost sobre la renda de les persones físiques euros | Renda i condicions de vida | 37.668 | 28.778 | 27.813 | 2023 | |
| Cèdules d'habitabilitat atorgades cèdules | Habitatge | 53 | — | — | 2026 | |
| Habitatges buits gravats amb l'impost (IHB) habitatges | Habitatge | 2 | — | — | 2025 | |
| Habitatges iniciats i acabats habitatges | Habitatge | 45 | — | — | 2025 | |
| Habitatges de protecció oficial iniciats i acabats habitatges | Habitatge | 0 | — | — | 2025 | |
| Renda Garantida de Ciutadania persones · €/mes | Protecció social | 9 | — | — | 2026M08 | |
| Consum d'electricitat per sectors kWh | Medi ambient i territori | 16.926.793 | — | — | 2024 | |
| Consum de gas natural per sectors kWh | Medi ambient i territori | 8.011.322 | — | — | 2024 | |
| Instal·lacions d'autoconsum elèctric instal·lacions · kW | Medi ambient i territori | 62 | — | — | 2025 | |
| Matriculacions de vehicles electrificats i híbrids vehicles | Medi ambient i territori | 102 | — | — | 2026 | |
| Residus municipals i recollida selectiva kg/hab | Medi ambient i territori | 1,8 | — | — | 2024 | |
| Preu de l'aigua €/m³ | Medi ambient i territori | 3,2 | — | — | 2025 | |
| Alumnes matriculats i unitats dels centres alumnes | Educació | 1.100 | — | — | 2025 | |
| Eleccions municipals: participació % | Política i participació | 58,4 | — | — | 2023 | |
| Indicadors de l'Observatori del Territori varis | Medi ambient i territori | 23,9 | — | — | 2024 | |
| Taxa d'atur registrat (sobre població de 16 a 64 anys) % | Mercat de treball | 3,9 | — | — | 2026M08 | |
| Esforç de lloguer (lloguer anual sobre renda neta per llar) % de la renda | Habitatge | 19 | — | — | 2023 | |
| Habitatges d'ús turístic (% sobre el parc d'habitatges) % | Habitatge | 0,3 | 0,2 | 1,3 | 2026 | |
| Llocs de treball per ocupat resident ràtio | Mercat de treball | 0,2 | — | — | 2026M06 | |
| Indicadors d'edat i sexe | Població i demografia | 100 | 100 | 100 | 2025 | |
| Indicadors de nacionalitat i lloc de naixement | Població i demografia | 91,9 | 87,1 | 81,3 | 2025 | |
| Població estrangera per país de nacionalitat | Població i demografia | — | 110.817 | 1.522.819 | — | 2025 |
| Moviment demogràfic (naixements, defuncions i migracions) | Població i demografia | 106 | 8.040 | 111.895 | 2024 | |
| Projeccions de població per escenari | Població i demografia | 7.771 | 809.582 | 7.517.838 | 2041 | |
| Coneixement del català | Població i demografia | — | — | 100 | — | 2021 |
| Afiliacions a la Seguretat Social per tipus de contracte | Mercat de treball | — | 363.480 | 3.410.180 | — | 2026M09 |
| Afiliats a la Seguretat Social segons residència | Mercat de treball | 3.725 | 398.815 | 3.811.275 | 2026M09 | |
| Afiliacions al règim general per lloc de treball | Mercat de treball | 695 | 325.685 | 3.296.690 | 2026M09 | |
| Treballadors autònoms (RETA) | Mercat de treball | 555 | 50.255 | 586.665 | 2026M09 | |
| Empreses per grandària | Mercat de treball | 695 | 325.685 | 3.296.690 | 2026M09 | |
| Ingressos salarials bruts per sexe i edat | Mercat de treball | — | — | 31.746 | — | 2024 |
| Renda familiar disponible bruta per habitant | Renda i condicions de vida | 205.036 | 17.897.803 | 165.424.076 | 2023 | |
| Règim de tinença dels habitatges | Habitatge | 84,7 | 89,8 | 76,4 | — | 2021 |
| Intensitat d'ús dels habitatges segons el consum elèctric | Habitatge | 5,2 | — | 10,7 | — | 2021 |
| Nivell de formació assolit | Educació | 6.262 | 728.671 | 6.914.697 | 2024 | |
| Índex de preus de l'habitatge en lloguer | Habitatge | — | — | — | — | — |
| Saldos migratoris per municipi | Població i demografia | 106 | — | — | 2024 | |
| Esperança de vida en néixer | Població i demografia | — | — | — | — | — |
Cap indicador coincideix amb el filtre.
Metodologia i fonts
Població i demografia
Fonts: Idescat · Cens · Idescat · Estimacions de població · Idescat · Font de base per confirmar · INE · Estadística de variacions residencials · INE · Indicadors demogràfics · Idescat · Projeccions · Idescat · ECEPH. Cada indicador indica la seva font, la unitat i el període; el valor mostrat és sempre l’oficial del nivell territorial.
Habitatge
Fonts: Generalitat de Catalunya · Incasòl · Incasòl + INE · calculat · INE + Idescat · calculat · INE · Generalitat de Catalunya · Agència de l'Habitatge · Generalitat de Catalunya · Agència Tributària · Generalitat de Catalunya · Departament de Territori · Idescat · Cens. Cada indicador indica la seva font, la unitat i el període; el valor mostrat és sempre l’oficial del nivell territorial.
Turisme
Fonts: INE. Cada indicador indica la seva font, la unitat i el període; el valor mostrat és sempre l’oficial del nivell territorial.
Economia i treball
Fonts: Idescat. Cada indicador indica la seva font, la unitat i el període; el valor mostrat és sempre l’oficial del nivell territorial.
Renda i condicions de vida
Fonts: Idescat · RFDB territorial · INE · Idescat. Cada indicador indica la seva font, la unitat i el període; el valor mostrat és sempre l’oficial del nivell territorial.
Protecció social
Fonts: Idescat · Generalitat de Catalunya · Departament de Drets Socials. Cada indicador indica la seva font, la unitat i el període; el valor mostrat és sempre l’oficial del nivell territorial.
Educació
Fonts: Idescat · Generalitat de Catalunya · Departament d'Educació · Idescat · Cens. Cada indicador indica la seva font, la unitat i el període; el valor mostrat és sempre l’oficial del nivell territorial.
Medi ambient i territori
Fonts: Idescat · Generalitat de Catalunya · Dades obertes · Generalitat de Catalunya · Agència de Residus de Catalunya · Generalitat de Catalunya · Agència Catalana de l'Aigua · Generalitat de Catalunya · Observatori del Territori. Cada indicador indica la seva font, la unitat i el període; el valor mostrat és sempre l’oficial del nivell territorial.
Finances públiques
Fonts: Idescat. Cada indicador indica la seva font, la unitat i el període; el valor mostrat és sempre l’oficial del nivell territorial.
Política i participació
Fonts: Generalitat de Catalunya · Departament d'Interior. Cada indicador indica la seva font, la unitat i el període; el valor mostrat és sempre l’oficial del nivell territorial.
Mercat de treball
Fonts: SEPE + Idescat · calculat · Idescat · calculat · Idescat · Afiliacions · Idescat · Font de base per confirmar · Dades obertes · Idescat · Salaris. Cada indicador indica la seva font, la unitat i el període; el valor mostrat és sempre l’oficial del nivell territorial.