Alp: dades i estadístiques

Consulta dades de turisme, habitatge, població i economia de Alp. Cada indicador identifica la seva font. Accedeix a totes les temàtiques dins d’aquesta fitxa.

Compara aquest municipi →

Alp

Codi170062
ComarcaCerdanya
Població (2025)1.724
Renda neta de la llar (2023)45.453 €
Taxa d’atur (16–64 anys) (ag. 2026)2,4 %

Taxa d’atur: atur registrat (SEPE) sobre la població de 16 a 64 anys (càlcul propi, no és la taxa oficial). Renda: renda neta mitjana anual per llar (INE).

Comarca Cerdanya
Alp
Obre el mapa gran ↗ · © col·laboradors d’OpenStreetMap

Habitatge

Lloguer, esforç econòmic i habitatges turístics, amb la posició entre els municipis de la comarca.

Preu mitjà del lloguer648€/mes
2025 · Incasòl−7,2 %
Cerdanya2 de 5
Esforç de lloguer15,3% de la renda
2023 · Incasòl + INE · calculat+0,0 pp
Cerdanya7 de 8
Lloguer anual sobre renda neta mitjana per llar; a partir del 30 % es parla d'esforç elevat.
Habitatges turístics3,42% del parc
2026 · INE + Idescat · calculat−0,9 pp
Cerdanya1 de 17

Evolució del preu mitjà del lloguer

€/mes per contracte · Alp · Incasòl

Evolució del preu mitjà del lloguer (el gràfic requereix JavaScript; les dades són a la taula d’indicadors).

El preu només es publica per municipi; no es mostra cap valor de comarca ni de Catalunya.

On és el municipi dins la comarca: lloguer

€/mes · municipis de Cerdanya · Incasòl · 2025

600625650675700725mediana comarcal · 636Montellà i Martinet · 617 €/mesPuigcerdà · 628 €/mesBellver de Cerdanya · 636 €/mesAlp · 648 €/mesLlívia · 714 €/mesAlp · 648 €/mesAlp · 648posició 2 de 5 (1 = més car)

On és el municipi dins la comarca: esforç de lloguer

% de la renda · municipis de Cerdanya · Incasòl + INE · 2023

10203040mediana comarcal · 18,2Fontanals de Cerdanya · 13,8 % de la rendaAlp · 15,3 % de la rendaBolvir · 16,3 % de la rendaMontellà i Martinet · 17,2 % de la rendaLlívia · 19,3 % de la rendaPuigcerdà · 19,7 % de la rendaBellver de Cerdanya · 21,7 % de la rendaPrats i Sansor · 37,0 % de la rendaAlp · 15,3 % de la rendaAlp · 15,3posició 7 de 8 (1 = esforç més alt)

Només municipis amb preu de lloguer i renda neta publicats el mateix any.

On és el municipi dins la comarca: habitatges turístics

% del parc · municipis de Cerdanya · INE + Idescat · 2026

01234mediana comarcal · 1,80Meranges · 0,00 % del parcBolvir · 0,90 % del parcUrús · 1,14 % del parcDas · 1,41 % del parcGuils de Cerdanya · 1,53 % del parcLles de Cerdanya · 1,55 % del parcRiu de Cerdanya · 1,61 % del parcPrats i Sansor · 1,80 % del parcPuigcerdà · 1,80 % del parcMontellà i Martinet · 1,90 % del parcPrullans · 2,22 % del parcBellver de Cerdanya · 2,24 % del parcGer · 2,24 % del parcLlívia · 2,86 % del parcFontanals de Cerdanya · 3,04 % del parcIsòvol · 3,17 % del parcAlp · 3,42 % del parcAlp · 3,42 % del parcAlp · 3,42posició 1 de 17 (1 = més pes turístic)

Habitatges turístics sobre el parc total del Cens 2021.

Mercat de treball

Atur registrat sobre la població en edat de treballar, pol d'ocupació i qualitat de l'ocupació.

Taxa d'atur registrat2,4% (16–64 anys)
agost 2026 · SEPE + Idescat · calculat+0,1 pp
Cerdanya10 de 13
Atur registrat dividit per la població de 16 a 64 anys.
Llocs de treball per ocupat resident0,68ràtio
juny 2026 · Idescat · calculat−40,9 %
Cerdanya5 de 17
Municipi més residencial: hi ha menys llocs de treball que ocupats residents.

Evolució de la taxa d'atur registrat

% de la població de 16 a 64 anys · Alp · SEPE + Idescat

Evolució de la taxa d'atur registrat (el gràfic requereix JavaScript; les dades són a la taula d’indicadors).

On és el municipi dins la comarca: atur registrat

% (16–64 anys) · municipis de Cerdanya · SEPE + Idescat · agost 2026

0246mediana comarcal · 2,9Bolvir · 1,6 % (16–64 anys)Ger · 1,9 % (16–64 anys)Fontanals de Cerdanya · 2,0 % (16–64 anys)Alp · 2,4 % (16–64 anys)Montellà i Martinet · 2,8 % (16–64 anys)Prullans · 2,9 % (16–64 anys)Llívia · 2,9 % (16–64 anys)Bellver de Cerdanya · 3,1 % (16–64 anys)Guils de Cerdanya · 3,1 % (16–64 anys)Lles de Cerdanya · 3,1 % (16–64 anys)Prats i Sansor · 3,2 % (16–64 anys)Puigcerdà · 3,2 % (16–64 anys)Urús · 5,8 % (16–64 anys)Alp · 2,4 % (16–64 anys)Alp · 2,4posició 10 de 13 (1 = atur més alt)

Renda i condicions de vida

Renda de les llars, desigualtat i risc de pobresa relativa (INE · Atles de distribució de la renda).

Renda neta mitjana per llar45.453€/any
2023 · INE · ADRH+3,5 %
Cerdanya9 de 17
Índex de Gini36,4punts (0–100)
2023 · INE · ADRH+4,0 %
Cerdanya4 de 16
Població sota el 60 % de la mediana16,0% de la població
2023 · INE · ADRH+2,7 pp
Cerdanya5 de 7
Renda familiar disponible bruta per habitant91,4índex
2023 · Idescat−4,3 %
Cerdanya2 de 4

Evolució de la renda neta mitjana per llar

€/any · Alp · INE · ADRH

Evolució de la renda neta mitjana per llar (el gràfic requereix JavaScript; les dades són a la taula d’indicadors).

Comparació només amb dades de la mateixa font (ADRH); no es barreja amb l'ECV.

On és el municipi dins la comarca: renda per llar

€/any · municipis de Cerdanya · INE · ADRH · 2023

30.00040.00050.00060.00070.000mediana comarcal · 45.453Prullans · 31.848 €/anyMontellà i Martinet · 32.149 €/anyLles de Cerdanya · 35.696 €/anyPuigcerdà · 39.131 €/anyBellver de Cerdanya · 39.415 €/anyRiu de Cerdanya · 40.404 €/anyLlívia · 41.174 €/anyMeranges · 42.745 €/anyAlp · 45.453 €/anyIsòvol · 46.777 €/anyPrats i Sansor · 50.514 €/anyGer · 52.841 €/anyGuils de Cerdanya · 54.959 €/anyFontanals de Cerdanya · 56.210 €/anyUrús · 58.518 €/anyBolvir · 64.965 €/anyDas · 66.417 €/anyAlp · 45.453 €/anyAlp · 45.453posició 9 de 17 (1 = renda més alta)

On és el municipi dins la comarca: Gini

punts · municipis de Cerdanya · INE · ADRH · 2023

2530354045mediana comarcal · 34,1Meranges · 25,9 puntsGuils de Cerdanya · 31,2 puntsMontellà i Martinet · 31,4 puntsUrús · 32,6 puntsIsòvol · 32,9 puntsLles de Cerdanya · 33,2 puntsBellver de Cerdanya · 33,3 puntsGer · 33,9 puntsPuigcerdà · 34,2 puntsLlívia · 34,6 puntsPrats i Sansor · 35,4 puntsPrullans · 36,0 puntsAlp · 36,4 puntsFontanals de Cerdanya · 36,5 puntsBolvir · 42,8 puntsDas · 44,2 puntsAlp · 36,4 puntsAlp · 36,4posició 4 de 16 (1 = més desigualtat)

On és el municipi dins la comarca: sota el 60 % de la mediana

% de la població · municipis de Cerdanya · INE · ADRH · 2023

1015202530mediana comarcal · 16,1Guils de Cerdanya · 10,0 % de la poblacióFontanals de Cerdanya · 10,9 % de la poblacióAlp · 16,0 % de la poblacióBellver de Cerdanya · 16,1 % de la poblacióMontellà i Martinet · 19,6 % de la poblacióLlívia · 20,5 % de la poblacióPuigcerdà · 25,9 % de la poblacióAlp · 16,0 % de la poblacióAlp · 16,0posició 5 de 7 (1 = més població sota el llindar)

Població i demografia

Envelliment, població estrangera i components del creixement.

Població de 65 anys o més16,4% de la població
2025 · Idescat · Cens+0,4 pp
Cerdanya17 de 17
Població estrangera13,1% de la població
2025 · Idescat · Cens+0,5 pp
Cerdanya3 de 17
Presentació neutra: només el pes sobre el total.

On és el municipi dins la comarca: població de 65 anys o més

% de la població · municipis de Cerdanya · Idescat · 2025

1520253035mediana comarcal · 22,4Alp · 16,4 % de la poblacióPuigcerdà · 16,7 % de la poblacióLlívia · 19,2 % de la poblacióGer · 20,4 % de la poblacióDas · 20,7 % de la poblacióIsòvol · 21,3 % de la poblacióBolvir · 21,5 % de la poblacióBellver de Cerdanya · 21,7 % de la poblacióUrús · 22,4 % de la poblacióPrullans · 23,3 % de la poblacióMeranges · 23,4 % de la poblacióGuils de Cerdanya · 23,8 % de la poblacióMontellà i Martinet · 24,3 % de la poblacióLles de Cerdanya · 25,9 % de la poblacióPrats i Sansor · 26,2 % de la poblacióFontanals de Cerdanya · 27,9 % de la poblacióRiu de Cerdanya · 34,4 % de la poblacióAlp · 16,4 % de la poblacióAlp · 16,4posició 17 de 17 (1 = més envellit)

Components del creixement de la població

Persones per 1.000 habitants · Alp · Idescat

Creixement naturalCreixement natural · 0,0 per 1.000 hab.0,0Saldo migratori internSaldo migratori intern · -2,3 per 1.000 hab.-2,3Creixement totalCreixement total · -1,7 per 1.000 hab.-1,7

Positiu a la dreta (taronja); negatiu a l'esquerra.

Evolució de la població

Alp · habitants · Idescat

Evolució de la població (el gràfic requereix JavaScript; les dades són a la taula d’indicadors).

Evolució de l’atur

Persones en atur registrat · Alp · anual (Idescat) i mensual (SEPE)

Atur registrat (el gràfic requereix JavaScript; les dades són a la taula d’indicadors).

Distribució de l’ocupació

Afiliacions a la Seguretat Social per sector d’activitat (% sobre el total) · Alp vs Catalunya

Distribució de l’ocupació per sector (el gràfic requereix JavaScript; les dades són a la taula d’indicadors).

Quota = afiliacions del sector / total d’afiliacions, amb recomptes oficials del mateix període (2026M09).

Renda mitjana de les llars

Renda neta anual (€) · Alp vs Catalunya

Renda neta mitjana anual (el gràfic requereix JavaScript; les dades són a la taula d’indicadors).

Municipi: Atles de distribució de la renda de les llars (INE, dades administratives, 2023). Catalunya: Enquesta de condicions de vida (INE, enquesta, 2025). Són fonts i anys diferents: no estrictament comparables.

Evolució del PIB

PIB a preus corrents (milions d’€) · Alp · Idescat

—

Aquest territori no té dada oficial publicada per a aquest gràfic.

Índex socioeconòmic territorial

Posició de Alp a Catalunya i a la comarca Cerdanya

113,1índex · Catalunya = 100 · 2024

+13,1 punts respecte a la mitjana de Catalunya

Posició a Catalunya
183 de 947 municipis
Posició a la comarca · Cerdanya
12 de 17 municipis

Índex socioeconòmic territorial de l’Idescat. La posició 1 correspon a l’índex més alt.

Tots els indicadors

Alp comparat amb la comarca i Catalunya · «No disponible» vol dir que la font no publica el valor oficial

IndicadorCategoriaAlpComarca · CerdanyaCatalunyaTendènciaAny
Creixement natural
persones
Població i demografia-1,7-0,210,62024
Fecunditat
persones
Població i demografia3,55,96,72025
Nascuts vius
persones
Població i demografia611954.2492025
Mobilitat per estudis no universitaris (residents i llocs d'estudi)
alumnes
Educació652.2501.223.585Residents que estudien al municipi
Mobilitat per estudis universitaris (residents i llocs d'estudi)
alumnes
Educació00173.870Residents que estudien al municipi
Població de 15 anys o més segons nivell de formació assolit
persones
Educació—17.5236.914.697—2024
Distribució de les dones per grups d'edat
% sobre el total de dones
Població i demografia3,4——2022
Distribució dels homes per grups d'edat
% sobre el total d'homes
Població i demografia2,8——2022
Edat mitjana de la població
anys
Població i demografia42,4——2022
Població major de 16 anys
persones
Població i demografia1.502——2022
Índex d'envelliment
índex (%)
Població i demografia131,2——2022
Índex de dependència global
índex (%)
Població i demografia36,6——2022
Índex de dependència juvenil
índex (%)
Població i demografia15,8——2022
Índex de dependència senil
índex (%)
Població i demografia20,8——2022
Índex de sobreenvelliment
índex (%)
Població i demografia13,8——2022
Evolució de les emigracions totals
persones
Població i demografia——7,4—2024
Evolució de les immigracions totals
persones
Població i demografia——60.022—2024
Evolució del saldo migratoriPoblació i demografia—————
Migracions externes. Emigracions
persones
Població i demografia——662.294—Total
Migracions externes. Emigracions per continent de destinació
persones
Població i demografia——45.983—Àsia i Oceania
Migracions externes. Immigracions
persones
Població i demografia——1.288.562—Total
Migracions externes. Immigracions per continent de procedència
persones
Població i demografia——95.468—Àsia i Oceania
Migracions internes
persones
Població i demografia——7,4—2024
Naixements, defuncions i matrimonis. Recomptes
persones
Població i demografia1113453.8022024
Distribució de la població per sexe
persones
Població i demografia1.72420.0708.146.2652025
Distribució de la població per sexe i edat quinquennal
persones
Població i demografia1.71719.4437.792.6112022
Evolució de la població
persones
Població i demografia1.72420.0708.146.2652025
Evolució de la població estrangera
persones
Població i demografia1862.7161.271.8102022
Impost de béns immobles de naturalesa urbana (IBI)
euros
Finances públiques1.989——2025
Producte interior brut
milions d'euros
Economia i treball—563,2316.728,3—2023
Valor afegit brut
milions d'euros
Economia i treball—516,9272.114,4—2023
Renda neta mitjana i mediana de les llars
euros
Renda i condicions de vida19.753——2023
Índex socioeconòmic territorial (IST)
índex (Catalunya=100)
Renda i condicions de vida113,199,91002024
Afiliats a la Seguretat Social per sexe i edat
persones
Mercat de treball——3.811.275—Total
Atur registrat
persones
Mercat de treball32424323.2772026
Atur registrat per sector econòmic
persones
Mercat de treball31,4421,6325.084,82025
Atur registrat per sexe i edat
persones
Mercat de treball31,4421,7325.084,32025
Evolució de l'atur registrat i taxa d'atur
persones / %
Mercat de treball32424323.2772026
Evolució de l'atur registrat per grups d'edat i taxa
persones / %
Mercat de treball—19,314.332,1—2025
Evolució de l'atur registrat per sexe i taxa
persones / %
Mercat de treball31,4421,7325.084,32025
Expedients de regulació temporal d'ocupació (ERTO)Mercat de treball—————
Habitatges segons tipus d'ús (Cens de població i habitatges 2021)
vivendes
Habitatge711———2021
Habitatges turístiques, places i places per habitatgeTurisme—————
Preu mitjà del lloguer d'habitatges (fiances de l'Incasòl)
€/mes · contractes
Habitatge647,5——2025
Allotjaments turístics inscrits al Registre de Turisme de CatalunyaTurisme—————
Indicadors d'urbanització (DEGURBA)
persones / km² / %
Medi ambient i territori1.72420.1118.124.1262025
Pensions contributives a la seguretat social
persones
Protecció social——1.790.548—2025
Pensions i pensionistes de la seguretat social
persones / ràtio
Protecció social2773.4601.790.5482025
Pensions no contributives a la seguretat social
persones
Protecció social47369.6542022
Persones amb reconeixement legal de la discapacitat
persones
Protecció social70956757.4902025
Impost sobre la renda de les persones físiques
euros
Renda i condicions de vida27.99625.35327.8132023
Cèdules d'habitabilitat atorgades
cèdules
Habitatge129——2026
Habitatges buits gravats amb l'impost (IHB)
habitatges
Habitatge4——2025
Habitatges iniciats i acabats
habitatges
Habitatge18——2025
Habitatges de protecció oficial iniciats i acabats
habitatges
Habitatge0——2025
Renda Garantida de Ciutadania
persones · €/mes
Protecció social4——2025M06
Consum d'electricitat per sectors
kWh
Medi ambient i territori22.234.041——2024
Consum de gas natural per sectorsMedi ambient i territori—————
Instal·lacions d'autoconsum elèctric
instal·lacions · kW
Medi ambient i territori5——2025
Matriculacions de vehicles electrificats i híbrids
vehicles
Medi ambient i territori12——2026
Residus municipals i recollida selectiva
kg/hab
Medi ambient i territori2,6——2024
Preu de l'aigua
€/m³
Medi ambient i territori1,3——2025
Alumnes matriculats i unitats dels centres
alumnes
Educació139——2025
Eleccions municipals: participació
%
Política i participació58——2023
Indicadors de l'Observatori del Territori
varis
Medi ambient i territori22,1——2024
Taxa d'atur registrat (sobre població de 16 a 64 anys)
%
Mercat de treball2,4——2026M08
Esforç de lloguer (lloguer anual sobre renda neta per llar)
% de la renda
Habitatge15,3——2023
Habitatges d'ús turístic (% sobre el parc d'habitatges)
%
Habitatge3,42,31,32026
Llocs de treball per ocupat resident
ràtio
Mercat de treball0,7——2026M06
Indicadors d'edat i sexePoblació i demografia1001001002025
Indicadors de nacionalitat i lloc de naixementPoblació i demografia8782,681,32025
Població estrangera per país de nacionalitatPoblació i demografia—3.4951.522.819—2025
Moviment demogràfic (naixements, defuncions i migracions)Població i demografia-3-4111.8952024
Projeccions de població per escenariPoblació i demografia1.64619.3787.517.8382041
Coneixement del catalàPoblació i demografia——100—2021
Afiliacions a la Seguretat Social per tipus de contracteMercat de treball—7.2953.410.180—2026M09
Afiliats a la Seguretat Social segons residènciaMercat de treball8409.4903.811.2752026M09
Afiliacions al règim general per lloc de treballMercat de treball5155.5203.296.6902026M09
Treballadors autònoms (RETA)Mercat de treball2002.545586.6652026M09
Empreses per grandàriaMercat de treball5155.5203.296.6902026M09
Ingressos salarials bruts per sexe i edatMercat de treball——31.746—2024
Renda familiar disponible bruta per habitantRenda i condicions de vida32.763345.576165.424.0762023
Règim de tinença dels habitatgesHabitatge20,836,776,4—2021
Intensitat d'ús dels habitatges segons el consum elèctricHabitatge19,2—10,7—2021
Nivell de formació assolitEducació1.52917.5246.914.6972024
Índex de preus de l'habitatge en lloguerHabitatge—————
Saldos migratoris per municipiPoblació i demografia-6——2024
Esperança de vida en néixerPoblació i demografia—————

Metodologia i fonts

Població i demografia

Fonts: Idescat · Cens · Idescat · Estimacions de població · Idescat · Font de base per confirmar · INE · Estadística de variacions residencials · INE · Indicadors demogràfics · Idescat · Projeccions · Idescat · ECEPH. Cada indicador indica la seva font, la unitat i el període; el valor mostrat és sempre l’oficial del nivell territorial.

Habitatge

Fonts: Generalitat de Catalunya · Incasòl · Incasòl + INE · calculat · INE + Idescat · calculat · INE · Generalitat de Catalunya · Agència de l'Habitatge · Generalitat de Catalunya · Agència Tributària · Generalitat de Catalunya · Departament de Territori · Idescat · Cens. Cada indicador indica la seva font, la unitat i el període; el valor mostrat és sempre l’oficial del nivell territorial.

Turisme

Fonts: INE. Cada indicador indica la seva font, la unitat i el període; el valor mostrat és sempre l’oficial del nivell territorial.

Economia i treball

Fonts: Idescat. Cada indicador indica la seva font, la unitat i el període; el valor mostrat és sempre l’oficial del nivell territorial.

Renda i condicions de vida

Fonts: Idescat · RFDB territorial · INE · Idescat. Cada indicador indica la seva font, la unitat i el període; el valor mostrat és sempre l’oficial del nivell territorial.

Protecció social

Fonts: Idescat · Generalitat de Catalunya · Departament de Drets Socials. Cada indicador indica la seva font, la unitat i el període; el valor mostrat és sempre l’oficial del nivell territorial.

Educació

Fonts: Idescat · Generalitat de Catalunya · Departament d'Educació · Idescat · Cens. Cada indicador indica la seva font, la unitat i el període; el valor mostrat és sempre l’oficial del nivell territorial.

Medi ambient i territori

Fonts: Idescat · Generalitat de Catalunya · Dades obertes · Generalitat de Catalunya · Agència de Residus de Catalunya · Generalitat de Catalunya · Agència Catalana de l'Aigua · Generalitat de Catalunya · Observatori del Territori. Cada indicador indica la seva font, la unitat i el període; el valor mostrat és sempre l’oficial del nivell territorial.

Finances públiques

Fonts: Idescat. Cada indicador indica la seva font, la unitat i el període; el valor mostrat és sempre l’oficial del nivell territorial.

Política i participació

Fonts: Generalitat de Catalunya · Departament d'Interior. Cada indicador indica la seva font, la unitat i el període; el valor mostrat és sempre l’oficial del nivell territorial.

Mercat de treball

Fonts: SEPE + Idescat · calculat · Idescat · calculat · Idescat · Afiliacions · Idescat · Font de base per confirmar · Dades obertes · Idescat · Salaris. Cada indicador indica la seva font, la unitat i el període; el valor mostrat és sempre l’oficial del nivell territorial.